Сухоти – це застаріла назва туберкульозу легенів, одного з найстрашніших і небезпечних захворювань, які забрали життя мільйонів людей. Хвороба розвивається через попадання в організм мікобактерій – небезпечних патогенів, що провокують незворотні зміни. Численні клінічні дослідження підтвердили, що вони вражають дихальну систему і можуть передаватися на інші внутрішні органи. Що являє собою це захворювання і наскільки небезпечним є для людини?
характеристика патології
Що таке сухоти? Ще кілька століть тому існувала думка, що сухоти -генетично захворювання, що виникає тільки у людей, які постійно відчувають стреси і нервову напругу. У всіх країнах світу від сухот страждали в основному нижчі верстви населення – селяни, щодня піддаються жорсткій експлуатації. Також від патології помирав кожен другий в’язень. І тільки в XIX столітті доктор Кох довів, що туберкульоз має інфекційну природу, а його збудником є мікобактерії.
Оскільки бактерії туберкульозу передаються повітряно-крапельним шляхом, для інфікування досить просто пару хвилин поговорити з хворою людиною, також заразитися можна під час чхання або при використанні загальних предметів ужитку. Варто відзначити, що організм здорової людини може побороти інфекцію самостійно, але, якщо контакт з хворим занадто тривалий, імунна система ослабне, і мікобактерії почнуть руйнувати клітини.
Характеристики туберкульозу:
- інкубаційний період хвороби триває від 3 до 12 тижнів;
- під час інкубаційного періоду туберкульоз не є заразним і практично не має яскраво виражених ознак. Єдине, що може проявлятися – легкий кашель, ослабленість, незначне підвищення температури тіла;
- основна причина розвитку туберкульозу – низька якість життя. Імовірність виникнення сухот збільшується у людей, які проживають в неналежних умовах і тих, хто тривалий час перебуває в місцях позбавлення волі.
Медики запевняють, що інфікування туберкульозом сприяє ослаблений імунітет і наявність деяких захворювань, наприклад, цукровий діабет.
джерела зараження
Оскільки сухоти – це досить небезпечна хвороба, яка навіть сьогодні стає причиною загибелі пацієнтів, кожна людина повинна знати, як уберегтися від неї.
Основні шляхи передачі інфекції:
- Прямий контакт з людиною, у якого діагностовано туберкульоз. Важливо пам’ятати, що мікобактерії вивільняються під час звичайної розмови, також при кашлі, сміху та чханні.
- Тактильний контакт з інфікованою людиною.
- Хвороба передається через продукти харчування.
- Споживання молока від хворих корів.
За статистикою, хвороба розвивається лише у 8-10% інфікованих, в інших же випадках мікобактерії придушуються імунітетом. Важливо пам’ятати, якщо в організмі присутні мікобактерії, ризик захворіти існуватиме протягом усього життя. Особливо висока ймовірність захворювання протягом перших 2 років.
різновиди
Туберкульоз легень має кілька різних видів, що відрізняються між собою симптоматикою і механізмом розвитку:
- первинний. Палички Коха починають розповсюджуватися після потрапляння в організм. Навіть якщо пацієнт не буде знати про наявність захворювання, через кілька місяців первинний туберкульоз може пройти самостійно. Але легкі все одно будуть вражені, відновити їх повністю не вдасться. Сліди ураження тканин легенів можна буде візуально побачити на рентгенографії;
- міліарний. Одна з найбільш важких і небезпечних форм. Основною характеристикою милиарной форми є те, що мікобактерії поширюються на всі внутрішні органи. При відсутності лікування врятувати життя пацієнта не вдасться, ймовірність летального результату складає більше 90%;
- вторинний. Розвиток туберкульозу починається через кілька років після влучань бактерій в організм. Лікарі запевняють, що сплячі мікобактерії активізуються під впливом негативних зовнішніх чинників;
- позалегеневий. Цей вид патології вважається рідкісним і діагностується лише у 5% інфікованих. Від хвороби буде страждати тільки орган, уражений мікобактеріями. Тяжкість хвороби залежить від того, який орган уражений.
Небезпека всіх цих форм полягає в тому, що туберкульоз на початку шляху практично не має яскраво-вираженої симптоматики, через що пацієнти навіть не підозрюють про його присутності і не починають відповідне лікування.
форми
Дуже часто сьогодні задається питання – які найбільш заразливі форми захворювання? Медики давно підтвердили, що не всі види хвороби небезпечні.
Залежно від того, чи несе в собі хвороба небезпеку для оточуючих, в міжнародній медицині розрізняють 2 форми захворювання:
- Відкрита (МБТ +).
- Закрита (МБТ-).
Як буде розвиватися хвороба, сказати неможливо, оскільки відкрита і закрита форми можуть мати різний хід перебігу. Головним їх відмінністю є те, що відкрита форма більш небезпечна, оскільки хвора людина під час розмови і дихання буде виділяти в навколишнє середовище патогенні бактерії, які можуть передатися оточуючим. Закрита ж форма не є небезпечною для оточуючих, при ній бацили не виділяються в повітря.
Деякі медики також окремо виділяють періодичну форму, при якій пацієнт лише іноді виділяє мікобактерії в навколишнє середовище.
Наскільки заразна початкова форма хвороби при відкритому і закритому типі, однозначно відповісти складно. Більшість фахівців запевняють, що на початку шляху мікобактерії є занадто слабкими, оскільки впливають на організм протягом короткого терміну.
Причини
На якій стадії заразний туберкульоз у людей, і які фактори сприяють розвитку хвороби? Медики запевняють, що мікобактерії частіше передаються на перших етапах розвитку, після туберкульоз зазвичай переходить в закриту форму.
Завдяки вакцинації БЦЖ сьогодні туберкульоз рідко зустрічається у здорових людей з міцним імунітетом, оскільки організм при атаці може придушити патогенні бактерії самостійно. Причини розвитку туберкульозу найрізноманітніші, але найчастіше патологія проявляється у людей з ослабленим імунітетом.
До групи ризику відносяться:
- Пацієнти, які страждають від СНІДу.
- Люди, що сидять на строгих дієтах і тих, хто дотримується голодування. При такому харчуванні часто починається авітаміноз, захисні сили імунітету падають.
- Хронічні алкоголіки і громадяни, які споживають наркотичні засоби.
- Пацієнти, яким призначений тривалий прийом імунодепресантів і кортикостероїдів.
- Пацієнти з пневмоконіоз і цукровим діабетом.
Людям, що страждають від подібних захворювань, двічі на рік рекомендується проходити діагностику, яка дозволить своєчасно виявити наявність мікобактерій і почати відповідну терапію.
симптоматика
Симптоми туберкульозу можуть відрізнятися в залежності від того, який вид патології діагностований у пацієнта.
Лікарі запевняють, первинний і вторинний туберкульоз на початковому етапі дуже схожий зі звичайним грипом чи ГРВІ, і зазвичай супроводжується такими ознаками:
- підвищення температури тіла. Зазвичай проявляється ближче до вечора і піднімається не вище 37,4 градусів;
- постійний кашель;
- підвищене потовиділення. Найчастіше спостерігається в нічні години;
- блідість шкірного покриву;
- погіршення апетиту і втрата ваги. За перші кілька місяців хворий може скинути до 15 кг;
- озноб. Пацієнти з таким діагнозом завжди мерзнуть;
- загальна ослабленість організму, зниження м’язового тонусу;
- якщо хвороба буде запущена, у пацієнта може з’явитися кашель, що супроводжується виділенням крові і відділенням гнійної мокроти.
Що стосується міліарний туберкульоз, то даний вид захворювання супроводжується більш вираженою симптоматикою, що обумовлено більш агресивним впливом на організм.
Вірні ознаки міліарного туберкульозу:
- висока температура, яка не буде збиватися навіть за допомогою жарознижувальних засобів;
- поява задишки;
- сильні головні болі;
- проблеми з диханням;
- стрімка втрата ваги;
- виразка шлунка або дванадцятипалої кишки. Кілька століть тому було виявлено, що хвороби шлунково-кишкового тракту нерідко є наслідком туберкульозу легенів;
- плеврит. При виникненні даної патології лікарі завжди радять пройти обстеження на наявність туберкульозу. Незважаючи на те що види і лікування плевриту розрізняються, недуга дуже часто є супутнім симптомом туберкульозу;
- дисфункція внутрішніх органів і систем організму.
Позалегенева форма захворювання також має свої специфічні ознаки. Як конкретно буде проявлятися хвороба, передбачити неможливо, оскільки все залежить від того, який орган уражений мікобактеріями.
- якщо мікобактерії поширилися на сечовидільну систему, у пацієнта будуть виникати періодичні болі в нирках, може розвинутися ниркова недостатність;
- при ураженні лімфовузлів відбувається їх збільшення в діаметрі;
- при локалізації в кісткових тканинах і суглобах пацієнт починає відчувати болі в руках і ногах, суглоби можуть збільшуватися в розмірах, а шкірний покрив над ними червоніти.
При появі відразу кількох ознак необхідно негайно записатися в медичний центр і пройти необхідні обстеження. Важливо пам’ятати, що на початковому етапі прогноз лікування набагато більш сприятливий.
діагностика
Якщо є підозра на наявність даного захворювання, потрібно терміново пройти повноцінну діагностику.
Виявити наявність мікобактерій в організмі можна за допомогою:
- введення туберкуліну. Цей препарат використовують для постановки проби Манту;
- рентгенографію грудної клітини;
- флюорографія;
- здача біологічного матеріалу на імуноферментний і бактеріологічний аналізи.
У більшості випадків розшифровка результатів займає не більше 2 діб, після закінчення цього часу пацієнтові оголосять діагноз і скажуть, що потрібно робити далі.
лікування
Сухоти – хвороба, яка потребує негайного професійного лікування. Якщо пацієнт вчасно не звернеться за медичною допомогою, наслідки нехтування здоров’ям будуть жахливими. Схема лікування підбирається за типом захворювання і виходячи з того, які супутні патології є.
Терапія включає в себе:
- Медикаментозне лікування.
- Хіміотерапія.
- Підтримуюча терапія.
- Оперативне лікування.
- Подальша реабілітація в спеціалізованих санаторіях.
Щоб лікування і боротьба імунної системи з туберкульозом дали результат, пацієнту потрібно строго дотримуватися лікарські рекомендації і дотримуватися схеми лікування. Медики запевняють, що найменший перерву в лікуванні зведе всі зусилля нанівець.
хіміотерапія
Оскільки туберкульоз провокується мікобактеріями і відноситься до інфекційних захворювань, для лікування частіше призначаються антибактеріальні препарати. Через те, що туберкульоз може швидко мутувати і відрізняється підвищеною стійкістю, пацієнтам зазвичай призначають схему лікування, що складається відразу з декількох антибіотиків.
Основні схеми лікування:
- 3-компонентна. Призначаються 2 антибіотика і ПАСК.
- 4-компонентна. Придушення бактерій здійснюється за рахунок того, що пацієнт лікуватися відразу 4 антибіотиками.
- 5-компонентна. При такій схемі хворому призначають 4 пари антибіотиків типу «DOTS» і 1 препарат другого або третього покоління.
Дозування і тривалість лікування призначається лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей організму і стадії захворювання. Незалежно від того, яка схема лікування буде обрана, терапія складається з 2 фаз: інтенсивної і пролонгованої. Перша спрямована на блокування поширення мікобактерій і запобігання їх викиду в повітря, а друга – на відновлення пошкоджених тканин
Підтримуюча терапія
Щоб стан пацієнта покращився якомога швидше, призначається лікування лікарськими препаратами таких фармкатегорій:
- Прибуток. Відновлюють мікрофлору в травних органах і сприяють кращому засвоєнню їжі. Важливо пам’ятати, що прийом антибіотиків негативно позначається на діяльності біліарного тракту, тому пробіотики є невід’ємною частиною підтримуючої терапії.
- Сорбенти. Допомагають вивести токсини і отруйні речовини з організму. Найчастіше пацієнтам призначають Атоксил і Реосорбілакт. Щоб позбавити від токсинів, також рекомендується багато пити і споживати цитрусові.
- Гепатопротектори. Зміцнюють і відновлюють клітини печінки.
- Імуностимулятори. Активізують захисні сили імунітету, що веде до швидкому одужанню. Найдієвіші препарати даної фармкатегоріі: Головата, Имудон.
- Нестероїдні протизапальні засоби. Лікарі виписують їх для блокування больового синдрому.
Безсумнівним достоїнством є те, що в даний час велика частина медикаментів для боротьби з туберкульозом видається на безоплатній основі.
оперативне лікування
Якщо через кілька місяців лікування антибіотиками поліпшення так і не настали, пацієнту призначається хірургічне лікування туберкульозу.
Сьогодні проводяться такі типи операцій:
- коллапсотеапія. У район плеври вводиться стерильне повітря, за рахунок чого легкі стискаються і фіксуються. Подібна дія призводить до того, що каверни починають зрощуватися, а палички Коха виділяються в набагато меншій кількості;
- каверноектомія. Вирізання великих каверн, які не піддаються медикаментозної терапії;
- білобектомія, лобектомія. Видалення певної ділянки легень, на якому уражено велика кількість тканин. У деяких випадках легке може бути видалено цілком;
- установка клапанів в бронхи. Така операція проводиться, якщо у пацієнта виникли труднощі з диханням. Подібне втручання допомагає запобігти злипання легенів.
Деякі фахівці дотримуються думки, що проведення операції є більш розумним рішенням, оскільки людині не доведеться приймати величезну кількість препаратів, які також мають побічні ефекти і часто провокують появу небажаних ускладнень.
Профілактика
Багато людей цікавляться, як застерегти себе і своїх рідних від цієї хвороби? На жаль, сьогодні не існує препарату, який міг би гарантувати повну стійкість організму до мікобактерій. Єдине, що можна робити – регулярно проходити діагностику (хоча б раз на рік), яка допоможе виявити хворобу на початковому етапі, внаслідок чого лікування буде не таким складним.
Основні заходи профілактики туберкульозу:
- щорічна флюорографія;
- регулярна діагностика. Допомагає виявити хворого з відкритою формою захворювання, завдяки чому можна здійснити своєчасне ізолювання і запобігти спалаху захворювання;
- щеплення БЦЖ. Вакцинацію проводять новонародженим малюкам, а також громадянам до 30 років, у яких проба дала негативну або сумнівну реакцію:
- зміцнення імунітету. Профілактика туберкульозу включає в себе прийом різних вітамінних комплексів, притримування правильного харчування, а також регулярний і повноцінний відпочинок. Важливо пам’ятати, що дати відсіч мікобактерій зможе тільки повністю здоровий і міцний організм, зараження можна уникнути лише в цих випадках.
Незалежно від форми захворювання лікування туберкульозу займає мінімум 6 місяців, а при ускладнених формах може затягнутися і до 1-2 років.
Оцінка результативності лікування проводиться щомісяця після здачі аналізів на кількість мікобактерій в мокроті пацієнта. Важливо пам’ятати, успіх терапії багато в чому залежить від того, наскільки правильно хворий виконує лікарські рекомендації. Найважливішим критерієм є безперервність лікування, приймати препарати потрібно щодня, в строго зазначений час.