Що таке астма фізичного зусилля і як від неї позбутися



В результаті поразки вірусами або бактеріями дуже часто зустрічається погіршення стану органів дихання, але нерідко сама людина завдає собі шкоди, навіть не підозрюючи про це, яскравий приклад такого випадку – астма фізичного зусилля. Вона проявляється при фізичних навантаженнях, які призводять до бронхиальному спазму. Хрипи і труднощі дихання починаються після початку тренування і протягом перших п’ятнадцяти хвилин, бувають різної тяжкості.

Якщо помітили схожі явища у себе, зверніться до лікаря, так як можуть розвиватися важкі захворювання.

<h2>Природа захворювання і його причини

У дівчини задишка

Виявити цю патологію в стані здоров’я пацієнтів вдалося шляхом спостережень за їхнім самопочуттям під час різних дій. Так, астма з важкими і легкими нападами починалася саме після навантаження, але через певний час, коли підвищувався тиск.

Бронхіальна астма фізичного зусилля має свої індивідуальні особливості:

  • більшість пацієнтів (близько 75%) страждають від спазмів тільки під час швидких пробіжок;
  • менша кількість пацієнтів відчувають дискомфорт навіть на звичайних прогулянках пішки або на велосипеді;
  • унікальність такого типу астми в тому, що, незважаючи на фізичні зусилля, вона не виникає під час плавання.

Напади припиняються, коли організм знову повертається в стан спокою. Важкі прояви в окремих випадках можуть зберігатися протягом години. Повторні фізичні зусилля можна виконувати не раніше, ніж через дві години після нападу, і, як показує статистика, після нових навантажень спазми Не такі гострі, і перенести їх легше.

Астма фізичного напруження формується, головним чином, через занадто великих фізичних зусиль для організму. Погіршення стану відбувається через різке і дуже швидкого попадання холодного повітря в дихальні шляхи і так же викликаної цим же гипервентиляцией легких. Саме тому напади задухи наступають набагато рідше на прогулянках без різких швидких ривків.

У дорослих схильність захворювання вище, особливо у жіночої половини, через особливості в будові органів дихання.

До сьогоднішнього дня ще ведуться клінічні спостереження за астмою даного прояви, але до сих пір її не можна назвати вивченою.

Ознаки та підходи до лікування захворювання

Головними симптомами бронхіальної астми фізичного зусилля в міру їх розвитку є наступні:

  1. Початок нападів через п’ятнадцять хвилин від початку фізичних навантажень.
  2. Відчувається горе в області грудей.
  3. Прискорене серцебиття.
  4. Кашель.
  5. Задуха.
  6. Хрипи різної сили.

Після припинення фізичних занять ознаки хвороби зникають протягом однієї години або півгодини. В поодиноких випадках прояви астми починаються в кінці навантажень, а не спочатку. Під час фізичних зусиль потрібно уважно стежити за своїм станом, тому що досить частими є випадки, коли людина, відчуваючи описані вище симптоми, починає думати, що це через погану фізичну форму, і робить навантаження ще більш інтенсивними, а це категорично заборонено.

Лікарі сходяться на погляді, що будь-якій людині слід починати заняття поступово з простого до швидкого і важкого.

Відносно лікування, то воно спочатку має бути направлено на загальну профілактику запобігання можливих нападів і вже трапилися. Лікар і тренер повинні розрахувати ступінь допустимих навантажень і їх тривалість. Між підходами необхідно давати собі час відновлюватися і тільки після цього починати фізичне навантаження.

У разі, коли підібрана програма заняття не допомагає уникнути нападів, лікування передбачає застосування перед фізичними зусиллями бронходилататоров. Це аерозолі бета2-адреностимуляторов. Застосовувати їх потрібно перед навантаженням за п’ятнадцять хвилин. Таке лікування є найефективнішим і максимально знижує прояви бронхіальної патології.

Для професійних спортсменів лікування і запобігання нападів повинно проводитися лікарськими засобами, що не містять дофамін, так як цей компонент заборонений. Припустимо лікування тербуталіном і сальбутамолу. Ці лікарські засоби успішно борються з хрипами і покращують дихальні процеси.

Додатковим засобом в боротьбі з астмою вважається лікування препаратами, такими як Кромолин-натрій. Ці препарати також мають форму випуску у вигляді аерозолю і застосовуються за півгодини до навантажень. З такого ж кошти можна робити інгаляції, тоді потрібен Кромолин у вигляді порошку. Слід пам’ятати, що пульмонологи рекомендують в перший раз робити саме інгаляцію.

Менш ефективним є Іпратропію бромід. Використовувати цей засіб потрібно за двадцять хвилин до навантаження у вигляді двох вдихів аерозолю.

Профілактика та можливі наслідки захворювання

Дівчина і інгалятор



Для того щоб результат лікування закріпився, потрібно продовжувати регулярні фізичні навантаження, але в повільному темпі. Найбільш придатними для цього є біг і ходьба або інші комбінації рухів.

Навантаження повинна збільшуватися поступово з дотриманням деяких правил:

  1. Спочатку заняття потрібно просто ходити, потім ввести між ходьбою пробіжки не далі, ніж на сто двадцять метрів. На завершення забігу пульс повинен бути не вище ста шістдесяти ударів в хвилину. На відновлення потрібно дати не більше чотирьох хвилин.
  2. Згодом протяжність забігів повинна збільшуватися і перерости в розмірений біг підтюпцем. Якщо це не буде викликати напади, можна вважати, що астма вилікувана.

Другим обов’язковим пунктом в профілактиці вважаються дихальні вправи. Їх існує кілька видів. Всі їх можна знайти в лікувальної літературі і в інтернеті як «дихальні вправи при астмі».

Протипоказанням для дівчат і жінок є відвідування спортивних центрів за тиждень до початку місячного циклу, так як в цей період існує найбільша вірогідність виникнення астматичного нападу під час навантаження.

До загальних протипоказань відноситься заборона навантажень рано вранці та пізно ввечері, так як приблизно з 19:00 до 07:00 в бронхіальної зоні виділяється слиз і збільшується ризик астматичного спазму.

Ускладненнями при астмі фізичного зусилля є:

  • задуха, яке може перейти в хронічну патологію;
  • прогресуючі напади;
  • загроза нормальній життєдіяльності.

Пам’ятайте, астма не вирок і не привід для відмови від активності.

Вона, навпаки, допоможе виробити відповідний саме для вас режим тренувань, що не завдають шкоди здоров’ю, а тільки зміцнюють його.

Щодо підбору вправ рекомендовано порадитися з лікарем, він підкаже, що саме вам потрібно.