Туберкульоз відкрита форма скільки живуть? – виникає перше запитання після страшного діагнозу. Адже ця хвороба не дає людині нормально жити, вона навіть не дає нормально дихати. Коріння виникнення йдуть до глибокої давнини, однак від туберкульозу продовжують вмирати люди в 21-му столітті. Сучасні технології не дають гарантій одужання, незважаючи на тривалість процесу лікування.
Тривалість життя при різних формах
Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання, найчастіше вражає легені. Збудник – паличка Коха, названа ім’ям німецького вченого її відкрив.
Шляхи передачі:
- повітряно-крапельний – через мокроту від хворої людини до здорової при особистому контакті незалежно від тривалості;
- повітряно-пиловий – за допомогою попадання в легені разом з пилом, що містить бактерії.
Інкубаційний період складає від 3-х місяців до року, початок хвороби часто приймається за звичайне ГРВІ. Якщо імунітет справляється зі своїми функціями, то мікобактерії гинуть, зараження не відбувається. У разі ослаблення імунної системи для мікобактерій створюється сприятливе середовище, чим спричиняється процес запалення.
Обивателі впадають в оману, вважаючи основним симптомом туберкульозу кашель. Хвороба може протікати безсимптомно, людина не підозрює про її наявності. Вимога – проходити флюорографічне обстеження 1-2 рази на рік – не лікарський каприз, а можливість діагностувати захворювання на початковому етапі.
Скільки живуть з туберкульозом легень? Підступність хвороби полягає в схожій симптоматиці з іншими захворюваннями. При зверненні за медичною допомогою процес буває сильно запущений. Розрізняють закриту та відкриту форму.
Для закритої форми характерно:
- загальна слабкість, часті запаморочення;
- сильна пітливість під час сну;
- втрата ваги;
- температура тіла в районі 37 градусів;
- блідість шкіри і поява неприродного рум’янцю;
- пропажа апетиту.
При виявленні симптомів необхідно пройти обстеження у пульмонолога, фтизіатра, здати аналізи сечі, крові. Рекомендується зробити не тільки флюорографію, а й рентгенографію легенів.
Крім перерахованих вище ознак, для відкритої форми характерно:
- кашель з мокротою, на пізніх стадіях – з кров’ю;
- сильна задишка;
- тяжкість в області грудної клітини, при запущеному процесі – болі.
Ризик летального результату вірогідний для відкритого туберкульозу без лікування. Для хвороби характерний перехід з однієї форми в іншу. Хворий на відкриту форму підлягає терміновій ізоляції, оскільки становить небезпеку для оточуючих. Після лікування протягом 2-3-х місяців туберкульоз переходить в закриту форму, стає незаразних.
летальний результат
Імовірність летального результату тісно пов’язана з ходом перебігу хвороби. Іноді туберкульоз протікає в латентній формі. Палички Коха неактивні в організмі, захворювання переходить в хронічну форму, тривалість становить кілька років. Даний вид характерний для людей, що мають імунітет, достатній для стримування розвитку хвороби, але нездатний усунути інфекцію.
Туберкульоз в розвитку має кілька стадій:
- Первинне інфікування. Хвороба розвивається локально на ділянці попадання. Самопочуття в межах норми, рідко супроводжується незначними первинними ознаками.
- Стадія прихованої інфекції (латентний період). При ослабленому імунітеті мікобактерії формують осередки в різних органах.
- Третя стадія – активний туберкульоз. Протікає у відкритій формі, становить небезпеку для оточуючих. Кількість вогнищ збільшується.
- Рецидивирующая стадія. Інфекція поширюється по всьому організму, вражаючи всі органи і системи.
Клінічно спостерігався перехід з первинного інфікування відразу до активної форми, і розвиток хвороби з латентного періоду в стадію рецидиву.
Це свідчить про швидку формі течії, збільшуючи ймовірність летального результату.
Крім того, в групі ризику знаходяться люди:
- палять, зловживають алкоголем і наркотиками;
- без певного місця проживання;
- які відбувають покарання в місцях позбавлення волі;
- мають ВІЛ-інфекцію або СНІД;
- похилого віку;
- діти до трьох років;
- з неправильним харчуванням, недостатньою кількістю білкової їжі.
Для перемоги над туберкульозом необхідно відмовитися від шкідливих звичок, збалансувати харчування – створити всі умови для зміцнення імунітету. В іншому випадку навіть при своєчасному зверненні за медичною допомогою лікування виявиться безсилим.
викликані ускладнення
Вірогідність смертельного результату безпосередньо залежить від викликаються ускладнень. Туберкульоз провокує безліч супутніх захворювань, вилікувати які неможливо без усунення першопричини.
До важких ускладнень відносяться:
- емфізема – розширення перегородок між альвеолами легень, що викликає кисневе голодування і легеневу недостатність;
- легенева кровотеча, що вимагає медичної допомоги в ургентному порядку;
- освіту легеневого серця – дисфункція серця, викликана гіпертрофією правого передсердя і шлуночка;
- серцева недостатність, підвищена схильність до інфарктів.
Ніби метастази при раку, мікроорганізми по кровоносній, травної та лімфатичної системи розносяться по організму, вражаючи різні органи і системи. Туберкульоз такого виду вважається вторинним, оскільки є наслідком легеневого туберкульозу. Тяжкість положення пацієнта погіршується розладами функціонування організму.
При вторинному туберкульозі найчастіше уражаються:
- Лімфатичні вузли. Хвороба виникає в вузлах шиї, голови та щелепи, які відповідають багаторазовим збільшенням в розмірах. Лімфовузол ущільнюється, стає пружним, рухомим, помітним візуально.
- Травна система. Ураження піддається кишечник, інфікування відбувається шляхом заковтування бактерій з мокротою. У кишечнику формується вторинне вогнище, супроводжується запором або діареєю. Поразка шлунка і дванадцятипалої кишки спостерігається у 3% хворих на туберкульоз кишечника.
- Печінка. Зараження йде по кровоносній системі, туберкульозні палички розподіляються рівномірно по органу. Викликають збій в роботі, збільшення в розмірах, різкі болі під правим ребром, жовтушність шкіри.
- Сечостатева система. МБТ вражають кіркова речовина нирки, утворюючи каверну. Інфекція через сечовід потрапляє в сечовий міхур, далі в передміхурову залозу. Спостерігається у 30% серед хворих легеневим туберкульозом.
- Кісткова система. Уражаються суглоби і кістки, супроводжується сильними болями, руйнуванням кісткової тканини, артритами, артрозами.
Туберкульоз лімфовузлів, кишечника, суглобів і кісткової тканини може мати первинну природу, сечостатева система, печінка, шлунок і дванадцятипала кишка – вторинну. При наявності ускладнень людське життя ставиться під великий знак питання.
Статистика захворюваності та смертності
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно на туберкульоз хворіють близько 9 млн. Чоловік в світі, 3 млн. Вмирає від ускладнень. Щомиті виникає новий випадок інфекції, щодня вмирають близько 5 тис. Осіб. Кожен третій житель планети носить всередині себе туберкульозну паличку. Один хворий заражає 10-15 чоловік в рік.
Захворювання не розрізняє кордонів в успішності, соціальний статус, не шкодує старих і дітей. У 2015 році 1 млн. Дітей захворіли, з них 170 тис. Померли. Порядку 35% складають ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД. Заразитися туберкульозом – не означає захворіти. З 10 інфікованих хворіє тільки один.
Закрита форма при відсутності ускладнень і обтяжуючих факторів лікується за період від 6 місяців до 2-х років. Якщо хворобу не лікувати, то можливий перехід на наступну стадію. Статистика смертності невелика і практично однакова для різних вікових груп.
Відкритий туберкульоз виліковний, але зажадає від пацієнта виконання наступних умов:
- регулярний огляд і контроль з метою недопущення прогресу і рецидиву;
- зміцнення імунної системи для боротьби з інфекцією;
- дотримання режиму правильного харчування;
- дотримання норм санітарної гігієни – квартира повинна часто провітрюватися, мати максимальну кількість сонячного світла, оскільки сонце вбиває бактерії;
- відсутність стресів;
- позитивний настрій, так як негатив знизить опірність організму;
- беззаперечне виконання всіх рекомендацій лікаря.
Скільки прожити при невтішному прогнозі – багато в чому залежить від хворого. У разі недотримання усіх приписів і відмову від лікування, пацієнт приречений на смерть протягом півроку.Високий відсоток туберкульозу у дітей пояснюється рядом факторів:
- слабкий імунітет;
- неможливість прислухатися до тривожних симптомів і зрозуміти власний організм;
- пізня діагностика.
Смертність людей похилого віку пов’язана з наявністю патологій, хронічних захворювань, ослабленого імунітету, протипоказань за станом здоров’я для вживання лікарських препаратів. Тому навіть своєчасно розпочате лікування може не принести позитивного результату.
Лікування туберкульозу у відкритій формі затягується на роки, особливо в разі ускладнень. Це пояснюється стійкістю палички Коха до найефективнішим препаратів. Важливо підібрати правильний курс терапії, після якого пацієнтові підлягає процес відновлення. При стаціонарному лікуванні здійснюють комплексний підхід, оскільки одних антибактеріальних засобів буде недостатньо.
Курс лікування включає:
- протитуберкульозні антибіотики 4-5 видів;
- фізіотерапевтичні методи;
- засоби, які зміцнюють імунітет;
- лікувальна фізкультура.
З метою недопущення інтоксикації організму, курс реабілітації зобов’язаний включати продукти, що виводять антибіотики з організму. У раціон бажано ввести буряк, капусту, моркву, вживати соки у великій кількості, мед натщесерце. Для запобігання рецидиву хвороби рекомендується використовувати народні засоби, які отримали численні позитивні відгуки.
Рідні і близькі повинні надати підтримку хворому, забезпечити зовнішній і внутрішній комфорт, контролювати реабілітаційний процес. Вони зобов’язані 2 рази на рік проходити обстеження в тубдиспансері і забезпечувати в житлі дотримання санітарно-гігієнічних норм.
З огляду на тривалість лікування туберкульозу, проблематичність запущеного процесу, необхідно проходити щорічне обстеження. Краще будь-якого лікування – профілактика.
Дітям в пологовому будинку у віці трьох днів життя проводиться вакцинація БЦЖ, повторні щеплення – у віці 7 і 14 років. Для контролю імунітету і виявлення інфікування на ранньому етапі щорічно проводиться проба Манту. Дорослим – тільки за показаннями. Тому дорослі зобов’язані проходити щорічне обстеження.
Для зміцнення імунітету важливо уникати стресів, вести нормальний спосіб життя, налаштуватися на позитив. Хворим – вірити у зцілення, які не впадати у відчай і не здаватися!