Чи допускається лікування туберкульозу амбулаторно



Рішення про те, чи можна проводити лікування туберкульозу амбулаторно, приймає тільки лікар. У тому випадку, коли хвороба була діагностована на початковому етапі розвитку і пацієнт не становить загрози для оточуючих, то це можливо. Але хворий повинен строго дотримуватися всіх рекомендацій лікаря і регулярно проходити необхідні обстеження.

Особливості захворювання

лікарня

Туберкульоз – небезпечне захворювання, викликане потраплянням в організм людини мікобактерії туберкульозу (МБТ).

До основних шляхах її передачі відносять:

  • повітряно-крапельний;
  • контактний;
  • харчової.

При попаданні в організм, паличка Коха утворює специфічні вогнища запалення і викликає сильну інтоксикацію організму. На початковому етапі свого розвитку збудник ніяк себе не проявляє. Виявити патологію в цей час можна завдяки рентгенівським знімкам, зробленим під час планового огляду.

Запідозрити наявність в організмі інфекції можна за такими симптомами:

тепература



  1. Підвищена пітливість, особливо в нічний час.
  2. Сухий кашель протягом тривалого періоду часу, задишка і кровохаркання.
  3. Різке схуднення.
  4. Шкірні покриви стають блідими.
  5. Температура тіла тривалий час знаходиться в проміжку 37-38 градусів.
  6. Швидка втомлюваність і слабкість організму.
  7. Збільшення лімфатичних вузлів.

Якщо дорослий або дитина зазначає у себе хоча б один симптом зі списку, важливо відразу ж пройти обстеження.

Туберкульоз легень є первинним захворюванням. Якщо його довго не лікувати, то з кров’ю збудник здатний проникати в інші органи, вражаючи їх і провокуючи запальні процеси. Хоча відомі випадки пошкодження внутрішніх органів або головного мозку паличкою Коха без патологічних процесів в тканинах легенів.

Не так давно туберкульоз вважався захворюванням соціально неблагополучних верств населення (бездомні, люди, які зловживають алкоголем, ВІЛ-інфіковані і так далі). Сьогодні ж це захворювання можуть діагностувати у будь-якої людини.

Якщо лікування було розпочато на початковому етапі, то захворювання добре піддається терапії і не викликає серйозних ускладнень. При пізньому діагностуванні туберкульоз може мати небезпечні наслідки, тому іноді вилікувати його не вдається, і мікобактерія стає причиною летального результату.

де лікуватися

Кожна людина, хто зіткнувся з таким діагнозом, цікавиться, чи можна вилікувати туберкульоз амбулаторно? Ще не так давно всі пацієнти з даним захворюванням терміново поміщалися в стаціонар, де проходили тривалий курс терапії.

Сьогодні, якщо у людини виявлено нестійкий вид захворювання і пацієнт не представляє небезпеки для оточуючих, доктор може призначити амбулаторне лікування. Такому хворому потрібно буде регулярно з’являтися в диспансер для проходження лабораторно-діагностичних обстежень та фізіотерапевтичних процедур.

Амбулаторне лікування туберкульозу легенів полягає в:

лікар

  • прийомі необхідних медикаментів, які призначить лікар;
  • проходженні фізіотерапевтичних процедур;
  • виконанні лікувальної гімнастики;
  • правильне харчування;
  • нормалізації способу життя.

Іноді лікар може доповнити лікування прийомом гомеопатичних препаратів або курсом гірудотерапії.

Амбулаторне лікування туберкульозу передбачає регулярне відвідування пацієнтом медичного закладу.

Відгук лікарів, пацієнти яких проходили лікування в домашніх умовах, показують, що одужання проходило швидше. Перш за все перебування вдома дозволяє пацієнтові уникнути перехресного зараження хіміорезистентними штамами бактерії. Також домашня обстановка здатна благотворно позначитися на психічному стані людини, який проходить курс лікування.

лікування

Туберкульоз є виліковним, якщо він був виявлений на початковому етапі розвитку, і відразу ж було розпочато адекватне лікування. Терапія повинна бути комплексною і включати в себе прийом медикаментів, фізіотерапію, спеціальну дієту і інші методи. Будь-який засіб, що використовується для лікування, повинна бути призначена лікарем. Самолікування в даному випадку може бути дуже небезпечним і призвести до негативних наслідків.

В основі лікування туберкульозу виділяють 3 головні завдання:

доктор

  1. Знешкодження потрапив в організм збудника.
  2. Ліквідація наслідків його негативного впливу на організм.
  3. Відновлення імунітету.

Для цього використовують: медикаментозну терапію, фізіотерапію, дотримання санітарно-гігієнічного режиму і хірургічну операцію в складних випадках.

Зазвичай лікування туберкульозу проводиться в 2 етапи:

  1. Інтенсивна фаза. Хворий при цьому повинен перебувати в стаціонарних умовах.
  2. Фаза тривалого лікування. У цей період пацієнт може перебувати вдома або в стаціонарі.

Якщо туберкульоз не ускладнений, то лікуватися можна відразу амбулаторно.

медикаментозна терапія

таблетки

Лікування проводиться в 2 етапи. Спочатку пацієнтові призначають препарати, здатні придушити розвиток збудника. На другому етапі показано використання протитуберкульозних лікарських засобів.

При лікуванні стійкого туберкульозу амбулаторно можуть бути призначені:

  • ізоніазид;
  • етамбутол;
  • стрептоміцин;
  • Піразинамід.

Якщо збудник виявився стійким до традиційної терапії, лікар може призначити:

  • циклосерин;
  • канаміцин;
  • етіонамід;
  • Амікацин.

Медикаментозне лікування завжди призначається фтизіатром виходячи з форми і стадії патології, віку пацієнта і наявних протипоказань. Пацієнту при цьому важливо строго дотримуватися дозування лікарських засобів і не припиняти лікування раніше, ніж це дозволить зробити доктор.

Терапія дітей може дещо відрізнятися від лікування дорослих. Для них призначення препаратів завжди залежить від активності і ступеня захворювання, анатомо-фізіологічних особливостей організму пацієнта і його психологічних особливостей.

Зазвичай лікування для них завжди починається в стаціонарі, де є можливість забезпечення пацієнту постільного режиму, а також використання симптоматичного і патогенетичного видів лікування. Для маленьких пацієнтів дуже важливо визначити переносимість їх організмом призначаються засобів. А в стаціонарних умовах можна вчасно виявити і усунути можливі побічні дії ліків, простежити динаміку лікування і так далі.

Народні засоби

Ще до відкриття антибактеріальних препаратів люди проводили лікування туберкульозу народними засобами. Для цього вони використовували тваринні жири, трави з антибактеріальним і протизапальним ефектом, мед і продукти бджільництва, молоко і так далі. Сьогодні лікарі рекомендують також використовувати деякі народні засоби, однак потрібно врахувати, що робити це можна тільки разом з прийомом медикаментів.

Серед ефективних препаратів можна виділити:

чай

  1. Прийом кілька разів на добу порошку з висушеної капустянки. Тривалість лікування – 3 місяці.
  2. Прийом спиртового екстракту з личинок воскової молі. Такий засіб можна знайти в аптеці.
  3. Відвар вівсяних висівок.
  4. Пряжене молоко з розчиненим у ньому ведмежим жиром.
  5. Борсуковий жир, змішаний з волоськими горіхами і натуральним медом.

Хірургічне втручання

При виявленні важких форм захворювання, коли відбулося порушення роботи дихальної системи, виникли полікавернозине або циротичні ураження легень, лікар може призначити проведення операції.

Можливо кілька варіантів проведення хірургічного втручання:

операція

  1. Штучний пневмоторакс. Під час операції проводиться здавлювання легкого газом. Це необхідно для розсіювання збудника, зниження щільності розпаду і зниження інтоксикації.
  2. Резекція – видалення частини легені, яка заміщена сполучною тканиною.
  3. Штучний пневмоперитонеум – операція, метою якої є тимчасова корекція органу після проведення його резекції.

дієта

На етапі лікування туберкульозу пацієнту важливо дотримуватися певної дієти, яка допоможе прискорити одужання і уникнути виникнення ускладнень.

У раціон хворого повинні входити:

  • свіжі фрукти та овочі;
  • річкова риба;
  • нежирні сорти м’яса і птиці;
  • протерті супи і каші;
  • кисломолочні продукти;
  • киселі;
  • білий хліб;
  • яйця;
  • рослинне і вершкове масло.

Головною метою такого харчування є зміцнення імунної системи і відновлення органів, які виявилися ураженими в результаті розвитку мікобактерії. При цьому важливо збільшити калорійність їжі і повністю відмовитися від алкоголю.

Основні принципи харчування в даний період:

їжа

  1. Харчування має бути дробовим. Бажано їсти кожні 2-3 години невеликими порціями.
  2. Більшість страв повинні подаватися в перетертої вигляді.
  3. Добова калорійність їжі повинна бути не менше 2700 ккал, а в разі різкого схуднення – до 3500 ккал.
  4. При наявності у пацієнта харчової алергії, потрібно обмежити кількість швидких вуглеводів в їжі.

Харчування пацієнтів повинно бути різноманітним, тому обмежень в їжі для них практично немає. Єдине, від чого слід відмовитися в цей період – гострі приправи і спеції, оцет, гострий перець, хрін і гірчиця. Вся їжа повинна мати комфортну температуру, не бути занадто гарячою або навпаки – холодної.

Санаторно-курортне лікування

На стадії рубцювання пошкодженої тканини і розсмоктування ущільнень, а також після проведеної операції пацієнтові рекомендують санаторно-курортне лікування.

Воно включає в себе:

санаторій

  • фізіотерапевтичні процедури;
  • курс ЛФК;
  • дієтичне харчування;
  • лікування кліматом;
  • фармакотерапию.

Проходження санаторно-курортного лікування важливо для запобігання рецидиву захворювання і переходу його в складну форму.

Профілактика

Туберкульоз є небезпечним захворюванням, здатним викликати різні ускладнення або навіть стати причиною летального результату. Сьогодні міф про соціальну природу цієї недуги повністю розвіяно. Тому захворіти їм може кожна людина.

Щоб убезпечити себе, важливо дотримуватися деякі профілактичні заходи:

  1. Уникати контактів з людьми, у яких діагностовано туберкульоз. Тим, хто змушений спілкуватися з хворими (родичі, лікарі, які займаються лікуванням і медичний персонал медичних установ) необхідно користуватися марлевими пов’язками.
  2. Правильно харчуватися. У раціоні має бути достатня кількість вітамінів і мінеральних речовин.
  3. Важливо зміцнювати імунітет, додатково приймаючи полівітамінні комплекси.
  4. Повноцінно відпочивати і займатися спортом.
  5. Відмовитися від шкідливих звичок (куріння, вживання спиртних напоїв).
  6. Проводити вакцинацію від туберкульозу.

Доведено, що при виявленні туберкульозу на початковому етапі розвитку хвороба добре піддається терапії і не викликає небезпечних ускладнень. Щоб мати можливість вчасно виявити патологію, дітям щорічно слід робити манту, а дорослим – проходити флюорографічне дослідження.

Також пройти позапланове обстеження повинні ті, у кого відзначаються будь-які симптоми туберкульозу або був факт контакту з хворою людиною.