Всім відома проба Манту допомагає виявити в організмі людини наявність туберкульозної палички. Сама по собі процедура безпечна. Але в деяких випадках розвивається алергія на Манту. Її поява провокують кілька факторів, серед яких загальний стан здоров’я, супутні захворювання і так далі. Однак не варто панікувати. Алергія – не привід говорити про захворювання на туберкульоз.
Загальна інформація
Проба Манту провокує виникнення алергічної реакції на туберкулін, речовина, що знаходиться в складі паличок Коха (збудники захворювання). Якщо людський організм хоча б один раз вступав в реакцію з цими бактеріями, то він починає виробляти особливі антитіла, які створюють захист від повторного контакту. Якщо він трапиться, захист буде сильнішою, що дозволить ще на початкових стадіях зупинити розвиток хвороби.
Проба Манту показує, наскільки розвинений протитуберкульозний імунітет.
Він буває трьох типів:
- Нормальний. З’являється в тому випадку, якщо людина контактувала з бактерією, але туберкульоз не розвинувся. Це може бути проведення реакції Манту. Повторний контакт з паличкою Коха не викличе в організмі серйозних змін.
- Відсутній. Імунітет до туберкульозу відсутній. Так буває, коли людина не піддавався впливу збудників і не стикався з пробою Манту. В його організмі немає захисних антитіл, що реагують на інфекцію.
- Активоване. Розвивається у тих людей, хто зовсім недавно заразилися або вже хворі на туберкульоз. У них виробляється більше, ніж потрібно кількість антитіл, що сильно впливає на розмір так званої гудзики.
При введенні препарату людина повинна сидіти, оскільки в деяких випадках процедура може призвести до непритомності. Туберкулін вводиться під шкіру. Якщо все зроблено правильно, на місці проколу залишається невеликою за розмірами горбок.
Місце уколу строго заборонено чим-небудь змащувати, будь то зеленка або перекис водню. Також не можна його чесати або заклеювати пластиром.
Місце, куди була зроблена ін’єкція, не можна мочити протягом 3-4 годин.
Визначальним фактором у тому, можна чи не можна робити Манту, є стан дитини. Процедуру не рекомендується проводити при гострих або хронічних інфекціях, шкірних хворобах, при полінозі та інших алергіях, астмі і так далі.
Проба Манту повинна проводитися в дитячих установах (дитячий садок або школа) приблизно раз на рік. Двічі на рік її роблять дітям, які контактували з уже хворими людьми. Раз в квартал проведення проби показано дітям, які перебувають в постійному контакті з болеющими людьми.
Оцінка результатів
Перевіряти результати Манту можна вже на третій день. Для цього лікар вимірює розмір «гудзика» за допомогою прозорої лінійки.
Реакція буває декількох видів:
- «Пуговка» відсутня. Місце проколу незначно почервоніло.
- Сумнівна. «Пуговка» досягає 2-4 мм в діаметрі.
- Позитивна. Горбок збільшується в розмірах до 15 мм.
- Гиперергическая. У дорослої людини горбок досягає 21 мм, у дітей – 17. На шкірі з’являється гнійник. Збільшуються лімфовузли.
Іноді з’являється почервоніння шкіри навколо горбка. По ньому можна судити про наявність чи відсутність інфекції в організмі.
Варто відзначити, що іноді реакція буває псевдонегативну.
Такий стан викликають кілька факторів:
- інфікування в останні 2 тижні;
- патології імунної системи, при яких організм не виявляють на туберкулін ніякої реакції;
- віруси і бактерійні захворювання, серед яких вітрянка, кір і так далі;
- неправильне проведення процедури;
- лікування деякими видами медикаментозних препаратів;
- неправильно зберігання рідини, використовуваної для проведення проби.
У деяких випадках розвивається алергічна реакція на пробу Манту. Це один з побічних ефектів її проведення. Поряд з алергією, можуть з’являтися температура, блювота, порушення роботи шлунково-кишкового тракту і інші неприємні симптоми.
хибнопозитивна реакція
Алергія, яка з’являється після проведення Манту у дитини, вважається хибнопозитивної реакцією.
Вона розвивається з кількох причин:
- Процедура проведена в період хвороби або менше ніж через місяць після неї.
- Чи буває алергія на пробу Манту при прийомі лікарських засобів? Так. Тому під час візиту до лікаря необхідно заздалегідь розповісти, які і в якій кількості препарати приймає дитина.
- Алергія на туберкулін передалася від батьків.
- Алергія на пробу Манту розвивається і в тих випадках, коли засіб містить в своєму складі фенол. Це отруйна речовина, яка при попаданні в дитячий організм може викликати алергічну реакцію.
Алергічна реакція організму на туберкулін може бути обумовлена неправильним доглядом за «ґудзиком». Особливо це стосується контактів з водою.
Важка форма алергії на Манту у дитини називається гиперергической реакцією.
Вона має ряд відмінних симптомів:
- Горбок досягає 17 і більше мм в діаметрі.
- Рука, куди проводилося введення препарату, набрякає.
- У місці проколу розвивається запальний процес і, як сказано вище, з’являється гнійник.
- Температура тіла підвищується до 39 ° C.
- Запалюються лімфовузли.
- Дитина стає слабким і млявим.
- Пропадає апетит.
- Дихання стає утрудненим, з’являється кашель.
- Посилюється процес потовиділення.
- Іноді з’являється висип після Манту.
- У рідкісних випадках нудить і трапляється блювота.
Перераховані симптоми рідко з’являються все відразу. Однак наявність декількох з них свідчить про розвиток алергії і вимагають звернення до фтизіатра. Якщо немає можливості відвідати цього лікаря, можна записатися на прийом до дільничного педіатра.
План дій
Займатися самолікуванням в разі алергії на пробу Манту категорично заборонено. Засоби від алергії має право призначати виключно лікар.
Протиалергічні препарати мало впливають на реакцію організму на туберкулін. Тому в деяких випадках лікар прописує використання ліків місцевої дії. Це можуть бути всілякі мазі, гелі, Димексид і так далі.Є й інші методи боротьби з алергією:
- Якщо є висипання або підвищилася температура, лікар призначає прийом таблеток «Діазолін».
- При слабовираженних симптомах ніяких процедур і препаратів не призначається. Лікар чекає подальшого розвитку подій. Дитині ж в цей період необхідно в точності дотримуватися режиму дня і правильно харчуватися.
На думку багатьох лікарів, уникнути розвитку алергічної реакції допоможе прийом антигістамінних засобів за кілька (2-3) днів до проведення проби Манту.
Що робити при випадковому контакті з водою
У більшості випадків після проведення проби Манту лікарі рекомендують протягом деякого часу захищати місце проколу від води. Чи може рідина якось вплинути на результат оцінювання? На думку багатьох лікарів, так. Насправді все йде по-іншому.
Як саме, пояснюють дві важливі обставини:
- До 70-х років минулого століття проводилася не реакція Манту, а проба Пірке. Її робили не під шкіру, а надкожная. На руку дитині наносили кілька крапель туберкуліну, а після – безпосередньо через рідину робили на шкірі кілька невеликих подряпин. Мочити місце, на якому робили пробу, категорично заборонялося, оскільки рідина могла вимити розчин. Це призводило до неправильного оцінювання результатів. Зараз проба проводиться по-іншому, але деякі лікарі продовжують дотримуватися застарілих поглядів.
- В даний час розчин туберкуліну вводиться глибоко в шкіру. Для цього використовується довга і тонка голка. Завдяки цьому препарат з великою швидкістю переноситься по всьому організму. Саме тому потрапляння води на місце проколу ніяк не впливає на кінцевий результат.
Знання цих даних допоможе батькам захиститися від зайвих переживань і даремно не турбувати дитину.
Профілактичні заходи
Проведення діагностики та розвиток алергії слідують одне за іншим. Оцінювання результатів, як говорилося вище, відбувається через два дні. Є кілька порад щодо поведінки в цей період часу.
Якщо до них прислухатися, можна захистити дитячий організм від алергічної реакції та інших неприємних наслідків:
- Не варто забороняти дитині водні процедури. Набагато небезпечніше, якщо в ранку потрапить бруд. Вона може проникнути під шкіру і спровокувати розвиток інфекції. Якщо немає особливої необхідності, приймати ванну або душ не потрібно. Але мити руки і не боятися при цьому намочити Манту можна.
- Місце проколу не можна розчісувати і терти. Це стосується як використання мочалок, так і розчісування руками. Це призведе до сильного почервоніння і навіть ущільнення місця введення препарату.
- Якщо у дитини часто трапляються алергії, необхідно приблизно на 3 дні виключити з його раціону і оточення все те, що може їх викликати. Це можуть бути домашні вихованці, апельсини, мандарини та інші цитрусові, а також овочі і фрукти червоного кольору. Обмеження стосуються й тісному одязі з синтетичних матеріалів.
- Якщо «гудзик» все ж почервоніла або стала більш щільною, після консультації з лікарем можна протягом декількох днів приймати якийсь антигістамінні препарати.
- Якщо на місце проколу потрапила вода з озера, річки або іншої водойми, воно може збільшитися в розмірах. В такому випадку необхідно повідомити про те, що трапилося лікаря, який буде оцінювати результати проби на третій день після її проведення.
- З дітьми, які входять до груп ризику, ситуація виглядає інакше. Якщо вони довгий час контактували з хворими на туберкульоз, погано харчуються або живуть в невідповідних умовах, швидше за все, реакція не хибнопозитивна, а реальна.
- Дуже часто після потрапляння на Манту води батьки починають клеїти на нього пластир або прикладати бинт. Буває і так, що місце уколу змащують дезинфікуючими розчинами або мазями. Робити так категорично заборонено, так як в результаті «гудзик» стане червоною, ущільненої і збільшиться в розмірах.
- Від потрапляння на Манту води дитина не захворіє на туберкульоз. Якщо все ж є якісь сумніви, необхідно пройти рентгенологічне обстеження або флюорографію. На підставі відповіді лікар підтвердить або спростує наявність захворювання. У більшості випадків батьки переживають даремно.
Для запобігання розвитку алергічної реакції важливо зміцнювати імунну систему дитини. Для цього потрібно дотримуватися режиму дня, вживати в їжу більше овочів і фруктів, відводити на сон близько 8 годин.
Як захиститися від туберкульозу
Захистити себе і своїх дітей від інфікування можна декількома способами. В першу чергу це вакцинація. Якщо немає протипоказань, в термін від 3 до 7 днів новонародженому роблять щеплення. Це головний і самий дієвий спосіб.
Але є й інші:
- Виключити з раціону продукти, які не пройшли санітарну перевірку. Особливо це стосується молока і м’яса, куплених на стихійних ринках. М’ясо, навіть якщо воно куплено у перевірених продавців, слід піддавати ретельній тепловій обробці. Обмеження накладається і на продукти, упаковані в нестерильну тару.
- Збудники туберкульозу відрізняються стійкістю до руйнівного впливу навколишнього середовища. Тому слід особливу увагу приділяти особистої гігієни. Потрібно мити руки після прогулянок, їзди в громадському транспорті, використання грошей і так далі.
- Жодним чином не можна контактувати з людьми, які хворіють на відкриту форму туберкульозу.
- Якщо є підозри в тому, що сусід або знайомий хворіє на туберкульоз (сильно кашляє і так далі.), Необхідно уникати з ним хоч би не було контакту, навіть, наприклад, їзди в ліфті.
- Як говорилося вище, люди, що живуть в неблагополучних умовах, частіше хворіють на туберкульоз, ніж інші. До цієї категорії відносяться наркомани, які зловживають спиртними напоями, бездомні та інші особи. Зважаючи на це спілкування з ними слід звести до мінімуму.
Найголовніше – не ігнорувати сигнали, які подає організм. Сильний кашель, висока температура і пітливість говорять про необхідність пройти обстеження.
Отже, проба Манту і сильна алергія тісно взаємопов’язані. Розвиток останньої провокується багатьма чинниками, починаючи від використання неякісного препарату і закінчуючи спадковою схильністю. При появі хоча б одного симптому алергії необхідно відразу ж звертатися до лікаря.