Чим лікувати сухий кашель при вагітності? Найчастіше кашель виступає симптомом захворювань дихальної системи, отриманих в результаті переохолодження або вірусної інфекції. Це неприємне явище доставляє масу незручностей будь-якій людині. Як відомо, період вагітності – дуже непростий час для жінки, тому що її організм схильний до різних гормональним перебудовам. Відображається це і на імунітеті майбутньої породіллі. Тому будь-який контакт з носієм ГРВІ та навіть незначне переохолодження нерідко стають причиною розвитку відповідного захворювання. І потрібно знати, які препарати і засоби будуть безпечними як для організму вагітної жінки, так і для її ще не народженої дитини.
Кашель і особливості його лікування в період виношування дитини
По-перше, слід пам’ятати, що кашель – це супутній симптом, а не самостійне захворювання. Він завжди є наслідок будь-якої патології, і його фізіологічне призначення – позбавлення від з’явилася внаслідок цього слизу в системі дихальних шляхів.
Тому позбавлення від кашлю буде виключно симптоматичним лікуванням, а лікувати необхідно причину. Під час виношування дитини нерідко сухий кашель у вагітної стає наслідком алергічної реакції. Але до з’ясування причини використання засобів проти кашлю для вагітних жінок – така ж необхідність, як для інших людей, а може бути, і велика.
Але і не звертати уваги на сухий кашель під час вагітності категорично не можна. Як уже зазначалося, це явище найчастіше – наслідок патологій інфекційної природи або викликаних переохолодженням. І те й інше несе небезпеку як для майбутнього щасливого матері, так і її ще не народженому малюкові.
Це загрожує такими станами, як:
- внутрішньоутробне інфекційне захворювання;
- загроза викидня або пологи раніше терміну;
- вроджені вади у майбутнього малюка.
Крім того, сам сухий кашель у вагітних становить безпосередню загрозу. Вона полягає в постійній напрузі оточуючих матку м’язів (підвищений тонус) під час його нападів. І особливо це помітно саме при сухому кашлі.
Наслідками ж високого тонусу може стати самовільний аборт (викидень) або внутрішньоутробне кисневе голодування.
Останнє різко підвищує ймовірність появи вад розвитку. Якщо ж у жінки виявлено такі аномалії, як передлежання плаценти або її низьке розташування, напади кашлю можуть спровокувати маткова кровотеча. Ще одним негативним наслідком даного явища стає поява нудоти, а іноді і блювоти після нього, що погіршує стан токсикозу при його наявності.
Нижче розглянуті препарати від кашлю, вживання яких не забороняється під час вагітності в першому триместрі, а також другому і третьому триместрах.
Засоби проти кашлю під час 1 триместра
Перше, що слід пам’ятати – призначенням будь-яких препаратів під час вагітності повинен займатися виключно спостерігає лікар, самолікування в цей період може привести до самих негативних наслідків. Прописувати медикаментозні засоби фахівець стане тільки в крайньому випадку, коли інші способи і народні рецепти, дозволені в цей час, не приносять ніяких результатів. По-перше, це вплив синтетичних компонентів на організм матері та плоду, а також можлива індивідуальна їх непереносимість, ризик в даному випадку – справа зовсім неблагородне.
Досить поширеним засобом, яким використовуються багато майбутніх мам – льодяники від кашлю, тим більше, що придбати їх можна в будь-якому аптечному закладі. Вони відносно безпечні, однак володіють дуже низькою ефективністю, тобто час, на яке вони полегшують стан, дуже маленьке. У зв’язку з цим їх доводиться вживати регулярно, в чималих кількостях, а досить нейтральні їх компоненти (екстракти м’яти та евкаліпта, підсолоджувачі та інше, в тому числі і консерванти) в такій масі можуть заподіяти шкоду.
Всі препарати, застосування яких дозволено або допустимо, можна розділити на кілька груп:
- Лікарські засоби рослинного походження. Усередині цієї групи також можна виділити два типи ліків: вільне застосування і застосування можливо, але вплив на плід досі не вивчено. До перших відносяться: Евкабал, Мукалтин і Сироп з кореня алтея. До других: Бронхикум, Геделікс, Гербіон і Доктор Мом.
- Біоактивні добавки і вітамінні комплекси. Серед даної групи препаратів найбільш ефективними будуть Мамавіт, Біфідофілус Флора Форс, Pregnacare.
- Гомеопатичні засоби. Ці ліки не так поширені, однак рекомендуються деякими фахівцями: сироп Стодаль (слід пам’ятати, що містить спирт), Пульсатілла, Бронхо-гран.
- Синтетичні медикаментозні засоби. Препарати цієї групи рекомендується застосовувати виключно у випадках, коли умовний шкоду для ще не народженого малюка багато нижче, ніж передбачувана користь для майбутньої мами. У таких випадках рекомендовано використання тільки одного ліки від кашлю: Лібексін.
Засоби проти кашлю під час 2 триместру і 3 триместру
Ці періоди перебігу вагітності характеризуються завершенням процесів формування більшості органів і систем малюка в утробі. Він готується до свого першого подиху і пізнання світу. Тому, хоч в цей час малюк вже більш захищений, ніж в 1 триместрі, не рекомендується прийом медикаментозних засобів. Але слід сказати, що обмеження все ж стають не такими категоричними.
Як і у випадку з початком вагітності, всі ліки від сухого кашлю можна умовно розділити на ті ж самі групи:
- Лікарські засоби рослинного походження. І тут же можна виділити два типи ліків. До препаратів, які можна застосовувати вільно, відносяться: Мукалтин, Бронхипрет (слід проявляти обережність – можливі прояви алергії), Сироп з кореня алтея. Ліки, дія яких на плід до кінця ще не вивчено, включають: Геделікс, Бронхикум.
- Біоактивні добавки і вітамінні комплекси. Від вищеописаного періоду список не відрізняється: Мамавіт, Біфідофілус Флора Форс, Pregnacare.
- Гомеопатичні засоби. І тут список препаратів не зазнав змін: Стодаль, Пульсатілла, Бронхо-гран. Єдиною відмінністю є те, що вміст спирту в сиропі Стодаль можна не боятися, для цього періоду вагітності воно не становить небезпеки.
- Синтетичні лікарські засоби. На даному етапі виношування дитини досить безпечним буде Колдрекс Найт, але його застосування обгрунтовано тільки при досить високій температурі – вище 38 ° С. З особливою обережністю можна використовувати Лібексін і Стоптусин. Як і в першому випадку, їх застосовують тільки в крайніх випадках. У цю ж категорію можна віднести сироп Бромгексин і Акодін.
Крім того що можна застосовувати, кожної майбутньої мами потрібно знати список ліків, використання яких під час виношування дитини категорично заборонено:
- Алекс плюс;
- Туссин плюс;
- терпінкод;
- Аскор;
- кодтерпін;
- Глікодін;
- бронхолитин;
- Джосет;
- термопсис;
- Гріппекс;
- АЦЦ;
- Травісил;
- коделак;
- Пертусин.
Також є список представників рослин, використання яких протипоказано як в чистому вигляді, так і в складі комплексних засобів:
- звіробій;
- мати й мачуха;
- женьшень;
- гінко білоба;
- лікарський живокіст;
- елеутерокок;
- ехінацея.
Методи народної медицини для позбавлення від сухого кашлю при вагітності
Як і з будь-яким іншим лікуванням, перед застосування будь-яких народних методик необхідно проконсультуватися з спостерігає вагітність лікарем.
І навіть після його схвалення потрібно чуйно стежити за відповіддю свого організму – при перших же ознаках нездужання припинити використання таких коштів і звернутися до фахівця.
мед
Властивості меду дозволяють використовувати його як для зовнішнього застосування, так і для внутрішнього. Компреси з цього продукту мають прогріває ефектом. При використанні ж меду всередину він допоможе пом’якшити горло, що дасть можливість позбутися від сухого кашлю, перевівши його з розряду сухого у вологий, тобто при якому почнеться відхід мокроти (відкашлювання). Подальший прийом коштів на його основі дозволить цій мокроті відходити легше.
Рецепти на основі меду складають наступний список:
- Розтирання. Процедура виконується в районі грудей вранці і ввечері.
- Компрес. Його також накладають на груди, найчастіше на час сну.
- Пиття з медом. У будь-який теплий напій (молоко, чай) додається чайна ложка меду.
- Мед і чорна редька. Сік чорної редьки і розглянутий продукт бджільництва змішуються в пропорціях 2: 1 і вживаються 3 рази в день по 50 мл.
Але потрібно пам’ятати, що мед може бути алергеном, тобто при перших же ознаках алергічної реакції використання коштів на його основі необхідно негайно припинити. Позбавлятися від кашлю потрібно не на шкоду решті.
молоко
Лікування сухого кашлю при вагітності можливо і молоком.
Існує кілька рецептів, застосування яких під час виношування дитини виправдано:
- Підігріте молоко. Це засіб відомо давно. Воно сприяє пом’якшенню горла, що, природно, відбивається на частоті нападів кашлю для вагітних і його характері (він стає вологим). Крім цього, вживання молока в такому вигляді надає благотворну дію на нервову систему. Єдина умова: пити напій необхідно дрібними ковтками.
- Молоко з шавлією. Такий засіб не тільки пом’якшить горло і посилить відтік мокроти, але і дозволить спокійно спати, тому його вживають виключно перед сном. Рецепт простий: на півлітра молока додається 20 г сухої трави шавлії і кип’ятиться протягом 10 хвилин, після чого настоюється 30 хвилин і проціджують. Пити напій необхідно підігрітим.
- Молоко з інжиром. На 500 мл молока додати 3-4 стиглих плоду інжиру і поставити варити. Зняти питво з вогню потрібно, коли молоко стане темного відтінку. Отриманий засіб проціджують і вживається 3 рази в день по 100 мл.
Існує ще чимало коштів на основі рецептів народної медицини, проте їх застосування повинно узгоджуватися не тільки з лікарем, але і з індивідуальними особливостями організму жінки – на компоненти може бути алергічна реакція.
Після одужання кращим варіантом буде дотримання профілактичних правил, що позбавить надалі від непростих запитань на кшталт «чим лікувати» і «як лікувати».
Кашель, особливо сухий – вимотує стан і для звичайної людини. Для вагітної ж жінки, організм якої і так піддається серйозним навантаженням, як фізичним, так і емоційним, це явище приносить ще більше проблем.
Причому серед них не тільки проблеми наслідків кашлю для вагітних, але питання лікування сухого кашлю у вагітних, так як більша частина препаратів в цей період протипоказані. До якого б вибори не схилялася майбутня мама, будь то використання лікарських засобів на натуральній основі або рецептів народної медицини, лікування обов’язково має бути погоджено з спостерігає лікарем, щоб уникнути появи більш серйозних проблем. Спеціаліст завжди підкаже, який саме препарат або рецепт буде найбільш актуальним в даний момент.