Чи можна гуляти після Манту не заподіє це шкоди



Манту – щорічна діагностична процедура, яка проводиться в дитячому та підлітковому середовищі для своєчасного і раннього виявлення туберкульозу або групи ризику. Діти рухливі, товариські, люблять гуляти. У зв’язку з чим у батьків є актуальним питання про те, чи можна гуляти після Манту. Розібратися в цьому питанні важливо, так як здоров’я дитини безцінне. І хоча Манту не є щепленням як такої, проте це втручання в звичну роботу організму і імунітету.

Що можна і що можна після Манту

Манту

У тому, які існують реальні заборони і обмеження після проведення туберкуліндіагностікі (Манту), а що є міфами бажає розібратися кожен батько. Наприклад, всім відома думка, що Манту не можна мочити є частково міфом. Небажано розпарювати і замочувати місце проколу, але це може бути викликано не тільки водою.

Отже, що ще не можна робити:

  • розчісувати Манту нігтями або дратувати жорсткими тканинами (тісним одягом), натирати рушником або мочалкою при митті (потрібно промокнути злегка паперовим рушником або сухою серветкою);
  • використовувати при митті хімічні речовини (мило, гелі), особливо нові;
  • купатися в річках і басейнах (ризик зараження або впливу хлору);
  • обробляти «гудзик» зеленкою, йодом, перекисом водню, будь-якими мазями та кремами, іншими рідинами;
  • заклеювати пластиром або замотувати бинтом і тканиною;
  • вживати продукти, що мають загальний або індивідуальний ризик непереносимості. Тобто ті, на які у дитини колись була алергія (є зараз) або продукти, індивідуальна реакція на які ще невідома (не пробував). Для всіх дітей ризиковими елементами живлення є шоколад, полуниця, горіхи, цитрусові фрукти. Ті ж рекомендації актуальні для напоїв;
  • ставити будь-які щеплення в день туберкулінової діагностики і протягом двох місяців після (якщо немає індивідуальних показань від педіатра). Але повторну БЦЖ вакцину можна поставити на четвертий день, тобто відразу після оцінки результату Манту, якщо виявлена ​​така необхідність. Разом з цим О.Е. Комаровський допускає вакцинацію згідно з планом, навіть якщо це доводиться на небажані терміни (відразу після Манту) або на не найкращий стан дитини (легкий нежить, кашель);
  • дітям старшого віку ходити в секції і фізично проявляти активність в перші 72 години після уколу.

Інших обмежень немає, дозволено дотримуватися звичного способу життя. Таким чином, відповідь на питання, чи можна гуляти всією сім’єю після того, як щеплення Манту зроблена – позитивний! Можна, можливо! Однак важливо дотримуватися індивідуального підходу, тобто враховувати всі особливості протікання проби, її результату і стану чада. Олег Євгенович зазначає, що незначна аномалія (легке і короткочасне підвищення температури, сонливість) має місце бути при будь-вакцині або уколі. Лякатися цього не потрібно!

Питання про поєднання Манту і щеплень особливо гостро постає в ранньому віці, так як з моменту народження починається активна вакцинація (в рік – від кору, в півтора – від свинки, в два – коклюшу, правця та дифтерії, поліомієліту), а в подальшому при необхідності – ревакцинація. Індивідуальну історію медичної карти необхідно враховувати і вивчати в обов’язковому порядку!

Коли оцінюється результат Манту

лікар



Після постановки Манту, через три доби відповідного догляду, проводиться аналіз результатів.

Огляд папули (місце проколу і горбок (ущільнення) біля нього) і трактування результату може здійснюватися тільки фахівцем за допомогою прозорої м’якою лінійки.

Можливі кілька підсумкових варіантів:

  1. Негативний результат (відсутня або ледь помітна папула без червоності розміром до 0,1 см).
  2. Позитивний (діаметр папули від 0,5 до 1,6 см з ущільненням і почервонінням).
  3. Сумнівний (неясні контури, розмір до 0,4 см, іноді тільки легке почервоніння).
  4. Гиперергический (діаметр від 1,7 см, сильне почервоніння і припухлість або наявність виразок, гною).

Іноді зустрічається псевдопозитивний і помилково негативні результати. Спровокувати його може порушення техніки проведення процедури, правил догляду, наявність хвороби і хронічних інфекцій (наприклад, ВІЛ) в період діагностики. У перші п’ять років життя (особливо перші два роки) результат може спотворюватися через БЦЖ, зробленої в пологовому будинку.

Хвороба в момент уколу, мінімум за два тижні до нього і в період трьох днів проведення діагностики може спотворити результат. Саме тому деякі батьки дотримуються думки про те, що краще уникати гуляння. Принаймні в ті 72 години, які потрібні для прояву результату.

Чи можна гуляти після щеплення Манту з дитиною на рік

Йти на прогулянку можна і навіть потрібно в будь-який час проведення діагностики (до і після) і в будь-якому віці. До року малюк ще не так рухливий, в основному знаходиться в колясці (санках), мало самостійно пересувається. Його контакт із середовищем мінімальний. Тому подихати свіжим повітрям тільки на користь. Однак якщо Манту дала несподівані ускладнення, то краще почекати і перестрахуватися.

До можливих сумнівним наслідків відноситься:

  • підвищення температури тіла, озноб;
  • нежить, кашель, інші простудні симптоми;
  • позитивний або надлишковий результат Манту;
  • локальні дефекти і алергічні прояви в місці уколу.

Дані симптоми свідчать про те, що імунітету важко дається контакт з туберкуліном. У такому ранньому віці захисна система організму тільки починає формуватися і якщо туберкуліновий тест виявився і без того стресовою ситуацією, то не рекомендується ускладнювати її. При аномальному результаті діагностики або явних проявах нетерпимості, сильному погіршенні здоров’я необхідно звернутися до педіатра або фтизіатра.

Чи можна гуляти після щеплення Манту з дитиною в 2 роки

У два роки дитина стає набагато активніше: він все пробує, чіпає, бігає. А більшість інфекцій передається повітряно-крапельним шляхом. Сукупність цих факторів і обумовлює занепокоєння батьків. Нерідко після проведення Манту діти хворіють. Це часто, але помилково пов’язують з самим вводиться речовиною. Але насправді застуда після Манту виникає, як і завжди, при попаданні вірусу в організм. Інше питання в тому, що імунітет, відповідаючи на провокацію туберкуліну, може стати більш сприйнятливий до інфекцій.

При деяких явищах не рекомендується довго перебувати на вулиці:

Дівчинка у лікаря

  1. Слабкість, млявість, сонливість, плаксивість, погіршення загального самопочуття.
  2. Порушення стільця, нудота або блювота.
  3. Зміна кольору шкірних покривів.
  4. Головний біль або запаморочення.
  5. Підвищення температури.

При цих ускладненнях потрібно дотримуватися постільного режиму і проконсультуватися з лікарем. Він точно скаже, чи потрібно вживати додаткових заходів.

Якщо очевидних причин для занепокоєння немає, але зайвий раз ризикувати не хочеться, то рекомендується дотримуватися ряду рекомендацій, гуляючи в 2 роки з дитиною і старше:

  • одягати дитину по погоді і закривати Манту (рукав з дихаючої тканини на гумці);
  • не допускати натирання Манту одягом, враховувати рухливість дітей;
  • взимку враховувати ризик «распарки» Манту або зволоження її снігом;
  • навесні і восени підвищений ризик – бруд і дощі;
  • в перші 24 години спостерігати за самопочуттям сина (дочки) і уникати вуличної активності;
  • мінімізувати ризик травм, саден, контакту з інфекціями, тобто вибирати безлюдні місця з великою кількістю алей і доріжок;
  • поговорити з чадом про особливості догляду за уколом, пояснити його призначення і ризики (якщо цього не зробили в медичному кабінеті). Тобто не просто забороняти розчісувати, а пояснити, що це може спровокувати хибний результат. Через що доведеться повторити процедуру або пройти інші тести;
  • якщо дитя зовсім маленьке, то самостійно стежити за його поведінкою;
  • цікавитися станом сина і в разі необхідності швидко реагувати.

Рекомендації щодо одягу та активності відносяться до всіх дітей, незалежно від того, як проходить діагностика. Батьки повинні завжди пам’ятати про фактори, здатних спотворити результат діагностики, а не тільки про здоров’я чада.