Кашльовий синдром – неминучий супутник гострих респіраторних інфекцій, кількість фармакологічних препаратів, які допомагають з ним боротися, дуже велике, і часом, прийшовши в аптеку і поглянувши на вітрину, людина замислюється: АЦЦ або Бромгексин що краще допоможе впоратися з кашлем? Обидва цих ліків мають протикашльовий призначення, але в той же час у кожного з них є свої тонкощі в плані фармакологічної дії, які необхідно обов’язково враховувати при їх вживанні. З ними добре знайомі фахівці, тому правильніше буде залишити право вибору за лікарем.
Схожі і різні
У чому подібність і відмінність цих широко вживаних засобів від кашлю?
Бромгексин продається на російському фармакологічному ринку вже більше 15 років і добре знайомий і лікарям, і пацієнтам.
Основні форми ліки випускаються у вигляді:
- розчину для ін’єкцій;
- розчину для внутрішнього прийому;
- драже;
- крапель;
- сиропу;
- таблеток.
Всі вони, за винятком першої, призначеної для внутрішньовенного введення, приймаються перорально, тобто потрапляють в організм шляхом проковтування, і призначаються лікарями дорослим і дітям з метою корекції хворобливого стану, що виникає при гострих респіраторно-вірусних інфекціях, одним із симптомів яких є кашель.
Ацетилцистеїн (АЦЦ) – більш нове засіб проти кашлю в порівнянні з бромгексином, але вже встигло прекрасно себе зарекомендувати у дорослих і дітей, Воно випускається в двох основних формах: у вигляді сиропу і гранул, що розчиняються в кип’яченій воді.
Обидві форми діти погоджуються пити дуже охоче завдяки приємному смаку ліки, ароматизованого апельсинової добавкою. Крім того, шипучі гранули, розчиняючись у воді, роблять ліки схожим на фруктовий напій.
Приймати АЦЦ, як і Бромгексин, фахівці вважають допустимим, починаючи з 2-річного віку дитини.
Що стосується немовлят, давати їм ці кошти слід з великою обережністю і тільки під контролем лікаря. Посилення мокротоотделенія може викликати напад задухи у немовляти, чия дихальна функція недосконала, а навички відкашлювання поки не сформувалися, тому для полегшення процесу фахівці рекомендують одночасно з прийомом протикашльових ліків проводити дитині дренажний масаж грудної клітини.
Фармакологічна дія
Основним діючим компонентом Бромгексину є гідрохлорид даної речовини, який надає муколітичний (розріджує мокротинні маси), спазмолітичну (що знімає спазматичні реакцію гладкої мускулатури бронхів, що викликає кашель) та відхаркувальну дію.
Його зазвичай призначають при:
- фарингіті;
- ларингіті;
- гострій і хронічній формах бронхіту;
- запаленні слизової оболонки трахеї, викликає трахеїт або трахеобронхіт;
- гострому і хронічному запаленні легенів.
При всіх цих захворюваннях характерним симптомом є сухий непродуктивний кашель без відхаркування, травмує запалену слизову оболонку дихальних шляхів. Для зняття подібної симптоматики і використовується Бромгексин. Його вживання під час хвороби допомагає швидше перевести кашльовий синдром з сухого і непродуктивного у вологий продуктивний вид, а при вологій формі – краще відкашлятися і вивести з дихальних шляхів мокротинні маси, що є живильним середовищем для хвороботворних мікроорганізмів. Ефект досягається, в тому числі, шляхом активізації роботи миготливого механізму епітелію, що забезпечує поліпшену прокачування повітряних мас. Таке очищення значно прискорює процес нормалізації функцій дихального апарату після перенесення людиною гострих респіраторно-вірусних інфекцій.
Вплив на організм АЦЦ практично аналогічно, тому і показання до застосування збігаються. Крім того, його рекомендують до прийому при такому серйозному захворюванні, як муковісцидоз.
Препарат не передбачає сумісності з парацетамолом, тому приймати його разом з ліками, до складу яких входить ця речовина, не можна.
Дозування, побічні дії, протипоказання
У дитячому віці до шести років вживання Бромгексину дозволяється в рідкій формі.
Орієнтовна дозування становить:
- для дитини від двох до шести років – по 4 мг тричі на добу;
- від шести до чотирнадцяти – по 8 мг тричі на добу.
Доросла доза може бути рівною 16 мг в розрахунку на дворазовий прийом.
Таблетовані форми призначені для дітей від шести років і старше, а також дорослих пацієнтів. Їх обсяг складає 1-2 таблетки тричі на день. Конкретні рекомендації щодо дозування дає лікуючий лікар.
Тривалість курсу повинна становити не менше 10, але не більше 14 днів. Як правило, позитивний ефект з’являється на третій-п’ятий день, але якщо ви пили ліки протягом тижня, не помічаючи позитивної динаміки, слід обговорити з лікарем доцільність його прийому.
Прийом препарату в будь-якій формі протипоказаний:
- дітям до дворічного віку;
- жінкам в першому триместрі вагітності та в період грудного вигодовування;
- особам, які мають індивідуальну непереносимість компонентів, що входять до складу препарату.
В якості побічного ефекту можливе виникнення головного болю, запаморочення, нудоти, блювоти, діареї, шкірного висипу. При появі подібних симптомів слід негайно припинити прийом ліків і проконсультуватися з спостерігає фахівцем.
Дозування АЦЦ також залежить від віку пацієнтів. Дорослим і дітям старше 14 років допустимо приймати по 200 мг препарату 2-3 рази протягом доби, від шести до 14 років – три рази в день по 100 мг, або 2 рази по 200 мг, від двох до шести – по 100 мг двічі на добу. Дозу для хворих на муковісцидоз лікуючий лікар розраховує в індивідуальному порядку, залежно від тяжкості стану.
Курс прийому при ГРВІ – 5-7 днів, при хронічних формах його тривалість встановлюється фахівцем.
Список протипоказань, крім віку до двох років, вагітності, лактації та індивідуальної непереносимості, включає варикоз стравоходу, бронхіальну астму, ниркову і печінкову недостатність, а також захворювання, наслідком яких може бути кровохаркання.
До побічних дій необхідно додати гіпотонічний ефект, тахікардія, шум у вухах, в рідкісних випадках – бронхоспазм.
Багато пацієнтів запитують: що буде, якщо взяти Бромгексин і АЦЦ спільно, і чи можна так поступати? Думки фахівців з цього приводу різняться, і категоричної заборони не існує. Але, оскільки їх дія, в принципі, одного і того ж плану, вживати відразу обидва ліки недоцільно.