Чи можна робити Манту при температурі і чи не зашкодить вона дитині



Проба Манту або туберкулінодіагностика в межах нашої країни проводиться всім дітям і підліткам щороку. Ця обов’язкова міра дозволяє вчасно помітити туберкульоз, який на початкових стадіях часто протікає в прихованій формі. У зв’язку з цим багатьох батьків цікавить питання: чи можна робити Манту при температурі і наявності у дитини всіх ознак простудного захворювання? Чи буде відрізнятися результат проби відразу після температури при температурі 37 і більше градусів?

Проба Манту: для чого її проводять

голка

Туберкулінова проба застосовується вже понад сто років, дозволяючи з максимальною точністю діагностувати туберкульоз. Ще в 1908 році французький дослідник Шарль Манту запропонував препарат, основним компонентом якого стали інактивовані мікобактерії туберкульозу. Спочатку передбачалося використовувати туберкулін в якості лікарського засобу. Однак з плином часу стало зрозуміло: його терапевтичні властивості звелися до нуля. Але незважаючи на це, препарат все одно отримав світову популярність і практично повсюдне застосування. Завдяки своїм особливостям, туберкулін має важливе практичне значення в діагностуванні туберкульозу.

Як вдалося з’ясувати вченим, організм здорової людини і хворого на туберкульоз по-різному реагує на підшкірне введення туберкуліну. Відповідна реакція організму може взагалі бути відсутнім або бути яскраво вираженою, особливо при наявності прихованих форм туберкульозу.

Постановка проби Манту може проходити:

  • масово;
  • індивідуально.

Масова діагностика проводиться переважно дітям і підліткам, щорічно, починаючи з 12 місяців. Ті малюки, які не отримали з яких-небудь причин щеплення БЦЖ (вакцинація проти туберкульозу) після народження, проходять Манту двічі на рік, починаючи з 6 місяців.

Оскільки діти більше ніж дорослі уразливі до негативних наслідків туберкульозу, своєчасна діагностика допомагає досягти сприятливого прогнозу при правильно підібраній схемі лікування.

Індивідуальна діагностика використовується в більшості випадків в протитуберкульозних диспансерах, поряд з іншими діагностичними методами для постановки точного і остаточного діагнозу.

Про необхідність масової постановки Манту

Сучасна законодавча база охорони здоров’я містить ряд документів, що регламентують проведення регулярних профілактичних заходів щодо попередження туберкульозу. У них чітко позначені не тільки цілі і завдання, але також техніка проведення та рекомендації по інтерпретації результатів проведеної масово туберкулінодіагностики.

Так, щорічна постановка Манту дітям і підліткам допомагає:

  • діагностувати туберкульоз на ранніх стадіях;
  • виявити осіб, з підвищеними ризиками захворіти на туберкульоз;
  • відібрати тих, хто потребує повторного проведення (ревакцинації) БЦЖ.

Проведена масово туберкулінодіагностика – важливий діагностичний метод, що допомагає встановити сприйнятливість імунітету до збудників туберкульозу. При правильному підході, подібна профілактика дозволяє охопити щорічно до 95% дитячого та підліткового населення в районі.

Оскільки сучасні дані свідчать про відсутність яскраво виражених симптомів туберкульозу на початкових стадіях, це ускладнює його своєчасну діагностику. Однак аллергопроба з туберкуліном дозволяє помітити ті незначні зміни, які викликає мікобактерія туберкульозу при попаданні в організм.

Коли не можна проводити Манту: протипоказання

При профілактичної вакцинації підвищена температура і стан хвороби є вагомими причинами для призначення медотвода. Однак важливо враховувати, що проба Манту не відноситься до щеплень. Але для отримання достовірного результату слід дотримуватися всіх умов при її проведенні.

Як правило, перед проведенням проби Манту дитину обов’язково оглядає дільничний педіатр. І в результаті або дає допуск до діагностичної процедури, або переносить відвідування процедурного кабінету на більш сприятливий час. Але іноді буває так, що у дитини спостерігаються ознаки захворювання (нежить, кашель, тримається субфебрильна температура 37 ° С), а педіатр все одно наполягає на тому, щоб зробити алергопробу. Як бути в цьому випадку?

лікар



Перш за все потрібно знати, що алергопробу з туберкуліном не можна проводити при наявності:

  • захворювань у гострій і хронічній формі (в тому числі, при епілепсії, бронхіальній астмі, ревматизмі);
  • поширених захворюваннях шкіри;
  • алергічних станах.

Масову туберкулінодіагностику не проводять, якщо дитячий заклад (сад, школа) закрито на карантин.

Пробу Манту роблять через три-чотири тижні після одужання, коли зникнуть клінічні прояви захворювання або відразу після скасування карантину. Крім цього, при простановке «гудзика» рекомендовано витримати інтервал терміном в один місяць до або після обов’язкових профілактичних щеплень.

Це пов’язано з тим, що ослаблений організм може по-різному відреагувати на введення туберкуліну. Через це результат може бути недостовірним, що призведе до призначення непотрібного кількості обстежень і посиленою діагностиці.

Відповідно до думки педіатрів і фтизіатрів, Манту не завдає шкоди для здоров’я дитини. Зараження туберкульозом при введенні туберкуліну виключено. А шкідливий вплив консервантів і стабілізаторів, що містяться в препараті, не може надати токсичної дії через мінімальної концентрації.

Проба Манту і застуда: зробити або почекати

Іноді батьки стикаються з тим, що дитині пропонують поставити Манту, а явними ознаками застуди:

  • субфебрильна температура вище 37 ° С;
  • слабкість;
  • нежить;
  • біль в горлі.

У цьому випадку доречно буде отримати консультацію досвідченого дільничного педіатра. Оскільки медики можуть бути прихильниками протилежних точок зору (хтось пропонує почекати одужання, а хтось не вважає невелике підвищення температури і нежить протипоказанням для манту), остаточне рішення все одно залишається за дорослим.

хлопчик

Нещодавно перенесені захворювання спотворюють шкірну реакцію на вводиться туберкулін в сторону зменшення або надмірного збільшення. Тому краще дочекатися одужання і провести реакцію Манту через два-чотири тижні.

Аналогічно надходять, коли у малюка ріжуться зуби або виникла блювота (з яких-небудь причин) напередодні постановки Манту.

Іноді буває так, що після проведення туберкулінодіагностики дитина захворює. У цьому випадку батьки схильні думати, що причина почалася застуди саме в «гудзичку». З цього приводу лікарі говорять про те, що сама по собі незначна доза, що вводиться туберкуліну не може так сильно послабити імунітет, викликаючи розвиток захворювання.

У нормативних документах про проведену туберкулінодіагностиці дітей і підлітків рекомендовано щорічне проведення туберкулінових аллергопроб в один і той же час року. Найчастіше діагностику проводять восени. Але як правило, в цей сезон відбувається значне збільшення простудних захворювань.

І якщо дитина захворіла після уколу «гудзика», найімовірніше, його організм уже був на початковій стадії хвороби. Тому не можна стовідсотково стверджувати про те, що Манту викликає простуду або ГРВІ.

Підводячи підсумок, відзначимо, що проба Манту – не єдиний метод для діагностики туберкульозу. Однак вона грає важливу роль при профілактичному обстеженні найбільш вразливих верств населення. Абсолютних протипоказань до проведення туберкулінової алергопроби немає. Проте важливо слідувати вищезгаданим рекомендаціям і робити Манту дитині після температури при повному одужанні. Тоді підсумковий результат виявиться точним і буде відображати справжню реакцію організму.