Корисні поради як вилікувати кашель у дитини



Кашель у дитини вказує на неблагополучні процеси, які протікають в його організмі. Причому їх масштаб може бути найрізноманітнішим – від смітинки, що потрапила в дихальні шляхи, до серйозної патології органів дихання та серцево-судинної системи. Тому грамотне лікування кашлю у дітей є досить складною проблемою. Щоб знати, як прибрати у малюка кашлеві напади, треба чітко уявляти їх пусковий механізм і розуміти процеси, що відбуваються при цьому в організмі.

Види дитячого кашлю

Лікар оглядає дівчинку

При різній патології напади матимуть свої характерні особливості і відмінності. Якщо навчитися їх розрізняти, то замість паніки перед раптовою хворобою дитини батьки зможуть зрозуміти, як зупинити кашель у дитини і надати кашляти дитині дієву допомогу до приїзду лікаря.

Кашляння є рефлекторної захисною реакцією організму у відповідь на подразнення органів дихання чужорідними тілами, патогенами, відхиленнями в якості вдихуваного повітря. Щоб знати, як визначити причину, треба розбиратися в тому, як може проявлятися кашльовий рефлекс.

Залежно від процесів, які протікають в дихальних органах, можуть бути такі види кашлю у дітей:

  1. Продуктивний. Настає в період дозволу хвороби. При цьому виді може откашливаться багато мокротиння, в якій не виключено присутність слизу. Є найбільш сприятливим для організму, тому що в процесі кашлю відбувається очищення дихальних шляхів від наслідків запальних процесів.
  2. Фарінгальний. Його ще називають ще горловим. Виявляється несильними короткими повторюваними поштовхами. Подібний прояв кашльового рефлексу називають ще покахикуванням. Викликається вдиханням пересушеного повітря або скупченням слизу поруч з гортанню. Причиною такого виду кашлю є різні фарингіти, легкий перебіг бронхіту.
  3. Простий вологий. Виникає при серцевій недостатності, у випадках необоротних розширень бронхів (розвитку бронхоектазів), при бронхітах. Причиною є подразнення слизової бронхіального дерева. Як правило, цей випадок виділяє відходження великої кількості мокроти вранці, після якого настає тимчасове поліпшення.
  4. Простий сухий. Ще називається нав’язливим. У нормі з’являється в сильні морози при переході з вулиці в тепле приміщення, тоді кашель може тривати тільки до зігрівання дихальних шляхів. У разі захворювань кашель такого типу проявляється у дитини монотонністю, мокрота в цьому випадку не відходить. Виникає в початковій стадії розвитку бронхітів, бронхоектазів, ларингіті, трахеїтах. Він здатний виникати в разі поразки лімфатичних вузлів туберкульозними процесом. На тлі повного благополуччя свідчить про те, що в органи дихання потрапили сторонні предмети, а також про розвиток спонтанного пневмотораксу.
  5. Переривався. Може супроводжувати головні болі, запальні процеси в черевній порожнині, переломи грудної клітки, плеврити і плевропневмонії.
  6. Бітональний. Дитина кашляє з характерним подвійним звуком. Спочатку йде низький хрипкий тон, що переходить в свистячий високий. Характерний в разі наявності сторонніх предметів, стенозуючих процесів, якщо мають місце механічні здавлення через збільшення щитовидної залози або лімфовузлів.
  7. Нападоподібний. Цей, як правило, сильний кашель у дитини з’являється, якщо діагностований коклюш. Кашель носить характер серійних поштовхів, після чого слід тривалий вдих зі свистом. Під час такого кашльового нападу відбувається підвищення тиску в головних судинах, обличчя червоніє, може придбати синюватий відтінок, настає короткочасне кисневе голодування. Протягом нічного відпочинку сила нападів сильніше, ніж в денний.
  8. Психогенний. На тлі стресової ситуації з’являється серія гучного сухого кашлю. Провокуючим фактором здатний виступати страх, занадто тривожний стан батьків і т.д. Іноді такі напади відбуваються для залучення до себе уваги і проходять вони з нормалізацією психологічного мікроклімату.

Щоб знати, як позбутися від кашлю, спочатку треба вміти відрізняти різні його види.

Причини

дівчинка хворіє



Якщо дитина кашляє, значить, для цього є певний привід. Щоб розуміти, як зняти конкретний кашлевой напад, слід впливати на причину, його викликала.

Причини появи кашлю у дитини бувають найрізноманітніші, і постановкою діагнозу, призначенням відповідного лікування повинен займатися лікар.

Зазвичай кашель у дитини викликають наступні причини:

  1. Дитина починає кашляти при зараженні гострими респіраторно-вірусними та аденовірусні інфекції. Найбільш сприятливою для зараження цими хворобами є холодна сира погода. Потрапляючи в таку пору року в місця масового скупчення людей, дитина з дуже високою часткою ймовірності захворіє. З огляду на мутації вірусу щороку, а то й протягом одного сезону, складно сказати заздалегідь, який вид кашлю з’явиться у дитини. Також неможливо передбачити, чи буде захворювання супроводжуватися високою температурою або пройде в формі без температури. Також можливо субфебрильной протягом лихоманки. Тому, якщо дитина починає кашляти в погоду, сприятливу для життєдіяльності вірусів грипу і респіраторних інфекцій, слід негайно показати дитину лікарю і почати призначену їм терапію.
  2. Кашльові напади можуть викликатися запаленням бронхів. Причини кашлю у дітей на тлі запалення при бронхіті мають вірусну і бактеріальну природу. При вірусної етіології відкашлювати мокротиння буде прозорою або з жовтуватим відтінком. Бактеріальна природа захворювання забарвить відхаркувальні слиз містяться в ній гноєм.
  3. Якщо у дитини сухий або, як кажуть, гавкаючий кашель, то мова може йти про дитячі інфекційні хвороби, таких як коклюш, кір тощо Щоб уникнути серйозних ускладнень, якими можуть закінчитися ці захворювання, слід якомога швидше почати адекватну терапію.
  4. Бронхіальна астма проявляється не тільки кашльовими нападами, а й труднощами дихання.
  5. У дитини напади сильного кашлю або покашлювання часто може викликати алергія. Зазвичай такі напади не супроводжуються температурними реакціями. У дитини починається кашель лише після контакту з алергеном. З’ясувати, яка речовина провокує появу таких нападів, можливо виключно за допомогою алергічних реакцій.
  6. Причиною того, що спостерігається частий кашель у дитини, особливо в період нічного відпочинку, здатний стати пересушене повітря в його кімнаті. При такій ситуації допоможе зволоження повітря за допомогою спеціальних зволожувачів, мокрого протирання підлог, розвішуванням в кімнаті мокрих рушників або простирадл.

Тому, перш ніж вирішувати питання, як правильно лікувати кашель у дитини, треба зрозуміти, що його викликає.

Чому виникає кашльовий напад у дитини і як лікувати напади здатний вказати лише доктор за результатами обстеження.

Лікування початківця кашлю і перша допомога дітям

Дитині дають ліки

Батьків часто задаються питаннями про те, як вилікувати кашель у дитини. Однак полегшення можна домогтися лише тоді, коли вжиті заходи адекватні. Тобто швидко зняти кашлевой напад вийде, лише якщо давати дитині кошти, що усувають причину.

Тому, перш ніж лікувати починається кашель у дитини, треба визначити його пусковий механізм, а потім вже приступати до терапії:

  1. Астматичний напад. Найчастіше під час нічного відпочинку з’являються судомні напади сухого кашлю. Наростаючи по силі, напад може доходити навіть до блювоти. Це дуже важкий стан, тому відразу ж треба викликати швидку медичну допомогу. До приїзду бригади найпростіший засіб першої допомоги дитині – забезпечити йому максимальний приплив свіжого повітря. Можна додати тілу певну позу. Краще сидячи або напівлежачи, відволікаючи його при цьому іграшками, розмовою і т.д. Також хороший спосіб – зробити гарячі ножні ванни з гірчицею. Це дасть відволікаючий ефект, заспокоює малюка і трохи полегшить дихання. Також в цей час слід дитини рясно поїти водою. Що дати дитині від кашлю в наступний раз, потім докладно розповість лікар-алерголог після ретельного обстеження. Дані лабораторних аналізів і алергічних проб допоможуть визначити, як швидко позбавити дитину від кашлю.
  2. Як допомогти дитині при кашлі через вдихання сторонніх предметів? Перш за все, слід якомога швидше заспокоїти дитину, щоб він не робив різких рухів. Інакше можливе подальше просування стороннього тіла по бронхах. Попросіть кого-небудь викликати швидку допомогу. Потім треба покласти малюка на стіл або підлогу обличчям вниз і нанести кілька ударів між лопатками. Також можна малюка, тримаючи за ніжки, перевернути догори ногами і, струшуючи його в цьому положенні, плескати по спинці. Описаним способом можна прибрати кашель до приїзду швидкої. З метою профілактики аспіраційної пневмонії малюка після такого інциденту треба обов’язково обстежити.
  3. Що робити, якщо внаслідок простудного або інфекційного захворювання дитина сильно кашляє? Якщо такі напади супроводжуються підвищенням температури, в першу чергу дитині треба забезпечити постільний режим. Чим раніше почати лікування кашлю у дітей, тим легше буде протягом починається захворювання. На ніч допоможе пом’якшити кашель гаряча ножна ванночка. Гарну дію старшим дітям нададуть і гірчичники на спину. Допомагає від кашлю і проведена інгаляція. Як заспокоїти кашель у дитини в разі застуди, радить і народна медицина. Для цього можна дати тепле питво з медом, ягодами калини, малиновим варенням. Зазвичай після цього кашлевой напад проходить.
  4. Як правильно лікувати кашель у дитини при бронхіті? Що можна дати дитині в цьому випадку, як правило вирішує лікар. Залежно від виду кашлю, доктор вирішує, що краще допоможе – відхаркувальні або протикашльові засоби. Чим пом’якшити сухий кашлевой напад в домашніх умовах? Добре допомагають парові содові інгаляції.
  5. Як швидко позбутися від кашлю при ларингіті? В цьому випадку до приїзду лікаря допоможе тільки тепло. Можна зробити парову інгаляцію, покласти на шию теплий компрес. Як лікувати дитячий кашель при запаленні горла і що давати, щоб не було нападів в подальшому, розповість лікар.
  6. Як вилікувати сильний кашель при пневмонії? Лікувати дитину в цьому випадку часто можливо тільки в стаціонарі під контролем аналізів. А як пом’якшити відкашлювання в домашніх умовах? Тут допоможуть профілактичні заходи проти застійних явищ в легенях: регулярне провітрювання, часта зміна положення тіла в ліжку. Тепле пиття також допоможе від кашлю дитині.

Щоб знати, як швидко вилікувати кашель у дитини, треба знати етіологію захворювання. Для цього слід пройти клінічне обстеження.

Основна терапія

таблетки

Як лікувати кашель у дітей медикаментозними препаратами, які ліки від кашлю для дітей існують? Не слід самостійно вирішувати, чим лікувати вологий або сухий кашель у дитини. Перш за все, слід зазначити, що організм дитини відрізняється від дорослих протіканням захворювань та реакцією на лікарські речовини. Тому в педіатрії використовуються тільки спеціальні дитячі ліки від кашлю, що відрізняються складом і дозуванням діючих речовин. Вибираючи ліки від кашлю для дітей, слід спиратися також на дані лабораторної та клінічної діагностики.

Щоб швидше знімався такий симптом захворювання, кошти від кашлю повинні підбиратися відповідно до його характеристиками.

Чи безпечно позбутися від кашлю у дитини можна, тільки використовуючи спеціальні засоби для дітей.

Для дітей від кашлю використовуються наступні групи препаратів:

  1. Препарати від кашлю для дітей центральної дії. У педіатрії не застосовується сильнодіючі засоби. Зазвичай лікарем підбирається кодеіноподобное засіб від сухого кашлю для дітей, тобто протикашльові засоби, рівні за впливом кодеїну і Етілморфіна, але не володіють їх побічними ефектами. Такі ліки прекрасно прибирають сухий кашель, пригнічуючи роздратування кашльового центру. Не слід підбирати такі препарати самому, тому що лікар краще знає, як полегшити кашель у дитини, не завдаючи шкоди його здоров’ю.
  2. Ліки бронхолитического дії. Препаратами цієї групи лікуємо спастичні напади. Ефективні бронхолитические кошти рятують від спазмів дихальних шляхів.
  3. Муколитики застосовуються для пом’якшення кашлю. Ці ліки від кашлю дітям знизять в’язкість мокротиння і полегшать її виведення.
  4. Відхаркувальні засоби. Ці препарати від кашлю покращують виведення мокротиння і слизу з бронхів, прискорюючи одужання.

Від горла і запалення гортані в будь-якому віці можна робити інгаляції. У небулайзер можна додавати пом’якшувальну дитяче ліки, призначені лікарем.

Лікування кашлю у домашніх умовах без консультації лікаря може представляти серйозну загрозу для здоров’я і життя дитини! Найефективніший засіб від кашлю підбирається лікарем індивідуально, залежно від типу кашлю і причини його появи.

Не слід хворій дитині давати від кашлю різні медичні препарати без призначення лікаря! Часто для постановки діагнозу тільки фізикальних методів обстеження недостатньо. Перед тим, як лікувати кашель у дитини, іноді треба здати лабораторні аналізи.

Препарат від сухого кашлю для дітей зазвичай приймається протягом максимум трьох днів від початку захворювання. Потім після переходу у вологу форму призначаються медикаменти, які полегшують виведення мокроти, які приймаються стільки, скільки триває кашель, тобто до одужання.

З урахуванням віку дітям призначається різна лікарська форма медикаментів. Новонародженим краще давати препарати в формі мікстур. Від року вже можна лікувати за допомогою сиропів. Дітям старше п’яти років вже дають пити таблетки. Але краще надати лікаря вибір лікарської форми, так само як і чим лікувати сухий або вологий дитячий кашель.

Профілактика

Профілактика кашлю у дітей проводиться в різних напрямках.

З метою зниження ризик появи у дитини кашельних нападів, необхідно виконувати наступні рекомендації:

  1. Стежити за вологістю в приміщенні, в якому найдовше перебуває дитина. Сухе повітря особливо шкідливий для дитячого організму. Для зволоження повітря слід щодня проводити вологе прибирання. Також в кімнаті слід розмістити побутової зволожувач. Його відсутність можна замінити, розвісивши в кімнаті мокрі рушники і простирадла. Також можна часто розпорошувати воду за допомогою пульверизатора.
  2. Позбавлятися від алергенів в будинку. Ретельна вологе прибирання кожен день знизить зміст домашнього пилу в кімнаті. Також треба прибрати зайві килими, тому що вони інтенсивно накопичують пил. При наявності у дитини алергії на шерсть домашніх тварин доведеться відмовитися від їх змісту.
  3. Під час масових епідемій респіраторно-вірусних інфекцій слід виключити або звести до мінімуму місця великого скупчення людей. Прийом вітамінних препаратів в цей час підвищить опірність дитячого організму.
  4. Як можна раніше займатися загартовуванням малюка. Індивідуальні процедури і тренування допоможе підібрати лікар кабінету лікувальної фізкультури.
  5. Забезпечити дитині можливість цілий рік вживати свіжі фрукти, зелень і овочі.
  6. Кращий засіб профілактики кашлю – свіже повітря. Тому дитина повинна якомога більше гуляти на свіжому повітрі. Ідеально, якщо такі прогулянки поєднуються з підвищеною фізичною активністю.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*