Діагноз дифузно-запальне захворювання бронхів в історії хвороби активної людини не вирок, його цікавить, чи можна займатися спортом при бронхіті або фізкультура повністю протипоказана? Споконвіку фахівці в один голос стверджують, що переносити хворобу «на ногах» категорично заборонено, погіршення ситуації в такому разі не уникнути. Хворому прописується спокій і лікарська терапія. Після відновлення, навпаки, рекомендується активно займатися спортивною діяльністю, так як збільшується вентиляція легенів і виявляється лікувальний дренажний ефект. Але чи так це насправді?
Бронхіт і його ступеня тяжкості
Супроводжується недуга під назвою бронхіт вельми неприємною симптоматикою у вигляді високої температури тіла, регулярним першением в горлі, виснажливим сухим кашлем або вологим з відходить мокротою. Хвороба виникає і розвивається у пацієнтів будь-якої вікової категорії: від малого до великого і незалежно від соціального стану.
Наукою підраховано, що приблизно 90% населення планети хоча б один раз за своє життя хворіли на бронхіт. Тому допускаються фізичні навантаження при запальних процесах, що відбуваються в дихальних шляхах – питання, яке актуальне в сучасному світі, де спорт для багатьох стоїть на першому місці.
Існують групи ризику, коли захворювання протікає важче.
До них зараховують:
- курців;
- алергіків;
- літніх пацієнтів.
Часом запальна складова є самостійною частиною патології, а іноді розвитку хвороби сприяє проникла в організм здорової людини інфекція, вірус, бактерія.
Бронхіт яким би виліковним на перший погляд не здавався, він несе в собі небезпеку: якщо ігнорувати його лікування на першій стадії, то він переросте в гостру форму, пошириться на легкі і плевру, що згодом призведе до інфекційної пневмонії або плевриту. Кому зовсім пощастить – ускладненням виявиться летальний результат.Відповідно до класифікації медицини, захворювання бронхів ділиться на дві стадії:
- Гостра. Симптоматичні прояви виражаються у вигляді кашлю, загального нездужання, м’язова основа слабшає, підвищується температура тіла. Лікарі та препарати успішно справляються з нею.
- Хронічна. Є можливі проблеми з лікуванням кашлю через необоротних процесів в бронхах. Загострення фіксуються двічі на рік.
При цьому захворюванні медикаментозна терапія призначається виходячи зі ступеня тяжкості, яких три: легка, середня і важка. В якому випадку спорт при бронхіті не є протипоказанням?
Зайнятися спортом чи ні при бронхіті
Однозначно стверджувати ніхто не стане. Всі питання, пов’язані з медикаментозною терапією і лікувальною фізкультурою, повинні бути узгоджені з лікарем.
Самолікування – це вимушена форма, яка має місце в крайній ситуації.
ЛФК при бронхіті розробляє фахівець, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта, його сучасний стан та сам перебіг хвороби. Гімнастика є складовою частиною загального терапевтичного лікування.
Що дає організму фізкультура?
Вона вирішує такі завдання:
- Відновлює дихання. Робить його правильним. Виконує дренажну функцію.
- Стимулює прохідність тракту. Зміцнює мускулатуру, приймаючу активну участь в дихальної діяльності.
- Ліквідує запальні процеси в бронхах. Прискорює лімфоток і приводить в норму кровообіг.
- Надає профілактичну дію ускладнень після бронхіту і блокує його прогресивне початок.
- Мінімізує напади спазмів у бронхах і бронхіол.
- Підвищує імунітет. Організм стає більш стійкий до простудних захворювань.
Лікувальний курс вправ розробляється індивідуально. Заняття проводити рекомендується на свіжому повітрі, якщо дозволяють погодні умови, або в приміщенні, але з задовільною роботою системи вентиляції.
Вправи і процедури для нормалізації стану
Терапевтичний комплекс включає статичні і динамічні руху, роблячи які, не варто забувати про подих:
- Ходьба. Її цілющі властивості полягають в тому, що поступово наростаючий темп стимулює роботу органів дихання, коли енергійні вправи виконувати складно і важко. Щоденні прийоми слід починати з повільного кроку, з часом збільшуючи навантаження. Дозволяється бігати. Не варто забувати про дихання. Кожен другий і четвертий крок супроводжується вдихом, на четвертому і сьомому проводиться видих. Обов’язкова умова – стежити за станом, як тільки відчули втому, рекомендується знизити темп або зовсім зробити перекур.
Регулярне збільшення навантаження дозволяється в разі хронічної форми бронхіту. У період сильного загострення фізкультура протипоказана.
- Звукова гімнастика. Мокрота добре виводиться з бронхів в процесі вимови деяких звуків. Особливо цей метод продуктивний при гнійному бронхіті у хроніків. Схема реалізації тут наступна і вельми проста. Спочатку необхідно зручно розташуватися сидячи. Зробити невеликий нахил вперед. Провести глибокий вдих з максимально можливою кількістю повітря. Потім повільно-повільно видихати, вимовляючи звукову комбінацію «п-ф-ф». У цей момент артикуляційний апарат вібрує, що відмінно допомагає відходити мокроті. Також можна використовувати інші віброзвукі: «р», «ж», «з».
- Масаж грудної клітки. Кожен дієздатний пацієнт здатний зробити його самостійно. Тут єдине просте рух – обережно долонею розтирається область грудини у напрямку від її центру до пахвових западин. Тривалість сеансу не перевищує 10 хвилин. За цей час стимулюється вихід мокротиння і покращується дихальна здатність.
Помірні навантаження при бронхіті допомагають хворому перемогти недугу. Активна спортивна діяльність в період загострення не допускається.
Спортом рекомендується займатися повністю здоровій людині.