Чи потрібно дитину водити до офтальмолога?



Багато батьків не водять свою дитину до офтальмолога, якщо не помічають у нього будь-яких порушень зору. Але такий підхід до здоров’я дитячих очей може спричинити за собою тяжкі наслідки. Нерідко офтальмологічні захворювання, які залишилися невиявленими, викликають через деякий час незворотні порушення зору.

Навіщо водити дитину до офтальмолога?

Багато батьків не розуміють, навіщо вести дитину до лікаря, якщо він добре бачить і ні на що не скаржиться. Але звідки ви знаєте, що малюк бачить добре? Адже ви не можете подивитися на світ його очима! А дитина, навіть якщо він дійсно погано бачить, не зможе порівняти власний зір з нормальним, щоб зрозуміти, що з його очима щось не так. Він звик сприймати світ саме так – і якщо він погано бачить з народження, або якщо зір погіршився поступово, ніяких змін малюк не помічає.

Крім того, багато дітей соромляться говорити про свої проблеми. Вони не визнаються, що погано бачать. Тому батьки не звертаються до дитячого офтальмолога, і проблема зберігається тривалий час. Разом з тим, багато захворювань схильні прогресувати. Відсутність своєчасного обстеження може привести до незворотних порушень зору.

Ось чому важливо не чекати, поки дитина стане скаржитися, що він погано бачить, або почне сідати мимо стільця. Необхідно регулярно відвідувати лікаря, починаючи з самого народження, і закінчуючи досягненням повноліття. Варто врахувати, що через високі зорових навантажень в першу чергу офтальмологічним захворюванням схильні школярі. Але і в більш ранньому віці проблеми із зором можливі.

З якою періодичністю потрібно ходити до лікаря?

Перший огляд дитина проходить в місячному віці. Далі – в 3, 6 і 12 місяців. Повторно його необхідно обстежити в 2 і 3 роки. Якщо останній огляд показав, що із зором все нормально, можна зробити перерву. Наступне звернення до дитячого окуліста має відбутися безпосередньо перед школою. А далі потрібно обстежитися щороку.

Деякі батьки не розуміють, навіщо звертатися до офтальмолога в приватному порядку і перевіряти зір дитини. Адже в школі діти регулярно проходять медичні огляди. У разі наявності у них захворювань очей вони напевно будуть виявлені.

Насправді це не так. Шкільні медогляди часто проводяться недостатньо ретельно. І навіть якщо офтальмолог професійно підходить до своїх обов’язків, а не просто слід формальності, через відсутність необхідної діагностичної апаратури багато хвороб залишаються невиявленими.

На шкільному медогляді зорову систему дитини ніхто не буде досліджувати вздовж і впоперек. Малюкові покажуть таблицю з буквами. Він може при поганому зорі вивчити їх розташування і приховати від лікаря факт порушеного зору. До того ж, багато офтальмологічні захворювання не супроводжуються погіршенням зорової функції тривалий час. Їх на шкільному медогляді теж не виявлять.

Коли варто звернутися до лікаря позапланово?

Бувають ситуації, коли до офтальмолога потрібно звернутися якнайшвидше. Зробити це потрібно, якщо ви виявили, що дитина:

  • косить;
  • мружиться, розглядаючи предмети здалека
  • занадто близько нахиляється до книги або зошити;
  • підходить дуже близько до телевізора;
  • має великий і кострубатий почерк.

Косоокість вважається нормою тільки до віку 6 місяців. Надалі, якщо воно зберігається, потрібно терміново звертатися до лікаря. Тому що інакше може розвинутися амбліопія, і при відсутності своєчасного лікування можна втратити зір на одному оці.

Те ж саме стосується інших захворювань. Багато з них прогресують без лікування. Тому в разі виявлення підозрілих ознак не варто затягувати з візитом до офтальмолога.

Де перевірити зір?

Якісно перевірити зір можна тільки в офтальмологічній клініці. Візити в поліклініку або до приватного офтальмолога не дозволять настільки всебічно обстежити дитину. Тому що для цього потрібно багато часу і наявність необхідного обладнання.



Для перевірки зору ви можете звернутися в клініку «Ексімер». Ваша дитина пройде тут повну діагностику:

  • рефрактометри;
  • вимірювання внутрішньоочного тиску безконтактним способом;
  • вимірювання довжини очного яблука;
  • визначення кривизни рогівки і глибину передньої камери;
  • оцінку бінокулярності зору і т.д.

У клініці застосовуються сучасні діагностичні прилади. Для діагностики зору у найменших пацієнтів не є обов’язковою фокусування погляду. У разі необхідності розширення зіниці використовуються сучасні безпечні препарати.