Потенційна шкода Манту для дитини – тема, яку батьки не можуть обійти стороною, коли приходить час робити щеплення в шкільних установах. Найчастіше подібні побоювання здаються маячнею і ірраціональними, проте мають під собою цілком реальні підстави. У ряді випадків проба Манту може негативно позначитися на здоров’ї малюка.
визначення терміна
Для деяких поняття «проба Манту» є досить розпливчастим і абстрактним, що ніяк не применшує впевненості в її небезпеки. І перш ніж міркувати про справедливість подібних суджень, давайте розберемо, що являє собою ця процедура.
Проба Манту, яку називають туберкулінової пробою, проводиться з єдиною метою – переконатися, що в організмі немає інфекції, а при її виявленні вжити необхідних заходів.
Незважаючи на чималу вірогідність неточності результату, в сучасній медицині проба Манту вважається одним з найбільш ефективних методів діагностики туберкульозу. Поширена помилка, що Манту – щеплення. Різниця між цими двома поняттями наступна: щеплення спрямована на вироблення імунітету до якого-небудь вірусу, а туберкулінова проба є лише методом діагностики і не створює імунітет до туберкульозу.
Здійснюється дослідження наступним чином:
- 0,1 мл туберкуліну вводиться під шкіру в районі передпліччя.
- Реакція організму на збудник перевіряється через три доби.
Необхідно захистити місце уколу від всіляких сторонніх впливів – будь шкірне ушкодження тягне за собою спотворення реальних результатів. Відразу згадується поширений міф, що мочити гудзик можна ні в якому разі, але це лише половина правди. Попадання на неї води не несе ніякої небезпеки для життя дитини, проте може позначитися на результаті.
Суспільна думка
Велику роль відіграють висловлювання професійних лікарів з цього питання, але і тут не вдається домогтися конкретики, здатної стабілізувати своєрідний конфлікт поглядів. Справа в тому, що думки лікарів також різні. Найбільш запам’ятовується на цю тему висловилися доктор Комаровський і лікар Дёргачёва. У цьому питанні вони є неофіційними лідерами прихильників двох протилежних думок.
За словами доктора Комаровського, туберкулінова проба не несе загрозу дитячому організму, і всі побоювання з цього приводу безпідставні. Всупереч поширеній помилці, Манту не є щепленням. Дёргачёва, однак, в цьому питанні дотримується зовсім іншої думки. Її бентежить склад вакцини – що входять до нього речовини можуть залишити на здоров’я певний відбиток.
Складно сказати, яке з цих думок більш правильно, адже на кожне знайдуться гідні аргументи.
Ті, хто говорить, що вакцина дуже шкідлива, стверджують що:
- сам туберкулін є алерген сильної дії;
- фенол, що входить до складу вакцини, впливає на здатність людини до розмноження.
Число подібних аргументів дуже велике. І вони здаються цілком розумними. Однак деякі аргументи, сказані з прихильниками цієї теорії, псують всю картину. Як вони стверджують, високий рівень захворюваності в Росії зберігається саме через широкого застосування Манту. Стверджують, що деякі форми мікробактерій потрапляють під вводиться в організм розчин, а далі і в сам організм, де стають звичайними мікробактеріями туберкульозу, здатними завдати великої шкоди. У більшості форм туберкульозу шлях передачі є повітряно-крапельний, тому подібне твердження вже не здається таким правдоподібним. В організм дійсно вводяться бактерії туберкульозу, але навряд чи вони представляють яку-небудь небезпеку, будучи ослабленими. І навряд чи є шанс, що серед них знайдуться мікробактерії, що несуть справжню загрозу.
Фенол – сильний клітинний отрута
Як уже було згадано, до складу вводиться вакцини входить фенол – сильний клітинний отрута. Його зміст не може не насторожувати, тим більше що його кількість невідома, тому і визначити, наскільки це безпечно, просто так не вийде. В інтернеті не розміщено жодних досліджень, які доводили б, що фенол в складі туберкулінової проби не несе ніякої шкоди, тому всі підозри на його рахунок цілком заслужені.
Ще більший сумнів викликають наслідки, з якими можна зіткнутися:
- Зниження імунітету.
- Негативний вплив на серцево-судинну систему (хвороби серця).
- Негативний вплив на систему виділення.
- Конвульсії.
Крім того, до цих пір не було з’ясовано, чи здатний отрута накопичуватися в організмі. Якщо він має подібну здатність, то зможе завдати ще більший і тривалий шкоди, враховуючи, що проба проводиться щороку.
Які помилки можуть бути допущені під час проведення проби?
Великою проблемою проби є неточність результатів, і часто вони приносять більше занепокоєння, ніж користі. Вина може лежати як на самих віруючих, які проводять Манту, так і на батьків, які підписали згоду незважаючи на нещодавно перенесену дитиною хвороба. Подібна неуважність може доставити багато клопоту батькам і навіть завдати шкоди здоров’ю малюка.
Трапляється, що туберкульоз раптово діагностують у цілком здорової дитини через банальну помилку лікарів.
Щоб такого не сталося, слід точно дотримуватися інструкції з проведення проби:
- Лікар повинен бути впевнений, що дитина здорова і не переносив захворювання недавно. Протипоказано проводити туберкулінову пробу епілептикам, алергікам і тим, хто страждає тим чи іншим захворюванням. Імунітет дитини може бути ослаблений, і тоді діагностика представляє для нього певну небезпеку. При наявності соматичних патологій не рекомендується проводити пробу.
- Якщо дитина недавно переніс інфекцію, слід почекати щонайменше місяць перед проведенням проби. Інакше можна зіткнутися з небажаними побічними ефектами.
- Проба здійснюється лікарем, який має відповідну кваліфікацію і повноваження.
Наступним кроком є оцінка результатів, після чого діти з позитивною реакцією ставляться на облік в туберкульозний диспансер, де вони змушені проходити різні дослідження. Всі дані можна буде пізніше знайти в медичній карті. З одного боку, перебування під постійним наглядом лікарів піде на користь хворим дітям, але з іншого, якщо дитина насправді не хворий, справа ускладнюється – він без праці може підхопити інфекцію в самому диспансері.
Якими можуть бути наслідки?
Не секрет, що наслідками проведення туберкулінової проби найчастіше стають серйозні ускладнення. Сценарій може бути абсолютно абсурдним, але мати серйозні наслідки: здорову дитину, у якого підозрюють туберкульоз, відправляють на рентген і флюрографію, в результаті чого його стан погіршується. На жаль, останнім часом подібні випадки перестали бути рідкістю.
Але даремні дослідження – далеко не найгірший варіант розвитку подій. Уявіть, що дитині призначають протитуберкульозну лікування, хоча у нього навіть немає цього захворювання. Складно уявити, яким чином велика кількість непотрібних лікарських препаратів позначиться на його здоров’ї, але одне відомо точно – на користь йому воно навряд чи піде. І, звичайно, немає нічого гіршого, ніж, коли саме через це лікування у дитини виникає туберкульоз.
Одним з протипоказань до проведення туберкулінової проби є наявність у дитини алергії. Подібна обережність не безпідставна, адже алергічна реакція може виникнути на складові препарату, що вводиться і результат вийде помилковим. Подальший розвиток подій може бути вкрай сумних – один з можливих варіантів вже був приведений в якості прикладу.
Туберкулін здатний провокувати аномалії на генетичному рівні, а це дуже небезпечно. Такі аномалії відбуваються рідко, але виключати їх не можна.
Таким чином, причинами неприємних наслідків можуть бути наступні фактори:
- неточність результатів проби;
- лікарська помилка;
- туберкулін.
Далеко не від усіх з них можна городі, але алергіки або люди, недавно перенесли інфекції, можуть знизити ризик, вчасно поділившись важливою інформацією з лікарем.
Чи варто давати згоду на проведення щеплення?
У батьків, перегорнувши чимало статтею з цього приводу і переконалися в тому, що щеплення становить небезпеку для здоров’я їхньої дитини, задаються цілком справедливим питанням: чи варто взагалі погоджуватися на проведення щеплення? Чи не краще відразу підписати відмову, позбувшись від безлічі клопоту?
Кожен батько сам приймає рішення, вибирає, що краще для його дитини, але він повинен поглянути на ситуацію з різних сторін. Безумовно, проба може бути небезпечна і викликати неприємні наслідки, а й туберкульоз чи можна назвати легко переносять хворобу, а найбільш ефективним методом його діагностики є туберкулінова проба.
Вчасно не діагностований туберкульоз дуже небезпечний, саме тому проведення діагностики необхідно. Хвороба являє набагато більшу небезпеку, ніж отримання шкоди від Манту. Інформацію про особливості у дітей туберкульозу легенів нескладно знайти в інтернеті, щоб зрозуміти всю серйозність ситуації.
Вибір відмови від медичного втручання просто нерозумний, інакше незабаром можна зіткнутися з симптомами і лікуванням, необхідне негайно. При цьому захворювання триває не один рік і може розвиватися далі.