Інгаляції з різними лікарськими препаратами – один з дієвих способів боротьби з бронхолегеневими запально-інфекційними і алергічними захворюваннями, і лікарі часто призначають пацієнтам Амброксол для інгаляцій. Даний препарат в формі розчину, як правило, відпускається в аптеках без рецепта, проте він має протипоказання. Тому, перш ніж використовувати цей розчин, необхідно уважно ознайомитися з його складом, фармакологічною дією і правилами прийому. Для цього в кожну упаковку з ліками вкладена інструкція із застосування, яку слід ретельно дотримуватися, щоб уникнути небажаних наслідків.
Суть і користь інгаляцій
Інгаляція як лікувальна процедура (від латинського inhalation – вдихати), полягає у вдиханні парів різних цілющих засобів і застосовувалася при лікуванні застуди ще в глибоку давнину.
У наші дні вона не менш популярна, і фармацевтична промисловість випускає для цієї мети безліч варіантів інгаляційних розчинів. Їх використовують в домашніх умовах як один з найбільш доступних, безпечних і сприятливих способів лікування алергічних і запально-інфекційних патологій горла і органів дихання:
- Ларингіту.
- Фарингіту.
- Трахеїту.
- Гострого, хронічного і обструктивного бронхіту.
- Пневмонії.
- Бронхіальної астми.
Приступати до проведення інгаляційних процедур найкраще на самому початку хвороби, при появі перших її ознак – тоді є шанс значно скоротити період одужання.Це залежить від того, яку температуру має інгаляційний склад, процедуру можна поділяти на:
- вологу – до 30 градусів за Цельсієм;
- тепловологої – lо 40 градусів;
- парову – до 45 градусів.
Можна також проводити аероіоноінгаляцію – вдихання позитивних або негативних іонів, і ультразвукову, при якій ліки дробиться ультразвуком на найдрібніші частинки, що дозволяє йому проникати дуже глибоко в дихальні шляхи. Для такого способу необхідно застосування спеціальних ультразвукових інгаляторів. У більшості випадків використовуються так звані небулайзери – інгалятори, що працюють від електромережі і дозволяють перетворювати лікувальні розчини в форму аерозолю – волого-повітряної суспензії, що містить в собі мікроскопічні краплі рідини. Таке перетворення виробляється в спеціальному відділенні, звідки суспензія вдихається, «підганяється» повітряним потоком (компресорний небулайзер) або ультразвуком (ультразвуковий небулайзер).
Форми, склад і вплив Амброксолу
Одне з найбільш популярних засобів від кашлю у дітей і дорослих – Амброксол, що випускається фармацевтичною промисловістю в трьох формах:
- таблеток;
- сиропу;
- розчину для прийому всередину і інгаляційних процедур.
Оскільки мова в статті йде про інгаляційному способі лікування кашлю та ГРВІ, розповімо докладніше про це відбулось востаннє.
Засіб являє собою прозору, безбарвну або зі слабким коричневим відтінком рідина зі своєрідним запахом, розфасовану в скляні або пластикові флакончики оранжевого кольору ємністю 40 або 100 мл. Зберігати препарат слід в темному прохолодному місці не більше трьох років, після чого застосування не рекомендується.
Амброксол, розчин якого застосовується при лікуванні, допомагає відхаркуванню, покращуючи відділення і знижуючи щільність структури мокротинні мас, збільшує активність руху епітеліальних війок в бронхах, підвищуючи рівень газообміну, захищає роздратовану слизову оболонку дихального тракту від зовнішнього впливу, сприяючи її швидкому відновленню. Також він здатний надавати спазмолітичний (що знімає спазми) ефект на бронхи, зменшуючи тим самим напади сухого невпинного кашлю. Крім того, даний препарат сприяє зниженню набряклості горлових і бронхіальних слизових тканин, полегшуючи дихання.
Всі ці властивості дозволяють рекомендувати його як засіб, що сприяє прискоренню завершення патологічного процесу при гострих і хронічних формах захворювання дихальних органів інфекційного і алергічного характеру:
- гострого та хронічного бронхіту, що супроводжується сухим кашлем без виділення або з утрудненим виділенням мокротинні мас;
- запалення легенів – після переходу хвороби з гострого періоду в стадію, що передує одужанню;
- бронхіальної астми – при загостренні стану для зняття кашельних нападів і полегшення відходження мокроти.
Протипоказань до прийому препарату не так багато. До них відносять індивідуальну непереносимість будь-якої з його складових, вагітність в перші три місяці, період грудного вигодовування, оскільки він може потрапити в організм дитини з молоком.
Пацієнтам, які мають проблеми з органами шлунково-кишкового тракту або нирками, які приймають ліки в будь-який з його форм в період загострення даних патологій, слід бути обережніше, зменшуючи дозу або кратність прийому.
Можливі побічні дії в формі:
- розладів функцій шлунково-кишкового тракту – нудота, відчуття оніміння в роті і горлі – досить часто;
- болів в животі, проносу, блювоти – не часто;
- печії, почуття сухості в роті і горлі – рідко;
- порушень в області органів дихання (сухості в бронхіальних шляхах – рідко);
- ринореи – закінчення слизового секрету їх носової порожнини – рідко;
- дисфункції в області діяльності нервової системи – дісвегзіі (збій у смакових відчуттях) – досить часто;
- проявів алергії – шкірних висипань, чухання, кропив’янки, ангіоневротичного набряку (набряк губ, слизової рота, гортані) – рідко;
- реакцій анафілактичного типу – дуже рідко.
Щоб уникнути перерахованих ускладнень, приступати до використання Амброксолу слід обережно, стежачи за реакцією організму.
Амброксол має аналоги, подібні за складом і впливу на організм, найбільш відомий з яких – амброгексал.
Основні правила
Процес можна проводити, використовуючи будь-яку апаратуру, призначену для цієї мети, за винятком парових інгаляторів.
При цьому слід дотримуватися певних правил:
- Змішати препарат з 0,9-прощентним розчином хлориду натрію в пропорції 1 до 1.
- Довести температуру суміші до температури тіла.
- Під час процедури слід спокійно сидіти, розстебнувши стримують подих деталі одягу.
- Дихати потрібно рівномірно, але не дуже глибоко, оскільки глибоке дихання здатне спровокувати кашльовий напад.
- При бронхіальній астмі процесу повинен передувати прийом препаратів, що знімають дихальні спазми.
Дозування повинно бути не більше:
- 1-2 процедури в день, по 3 мл за одну процедуру – для дорослих і дітей, які досягли 6-річного віку;
- 1-2 процедури в день, по 2 мл за одну процедуру – для дітей, які не досягли шести років.
Дуже зручно використовувати даний засіб для інгаляцій в небулайзере. Що для цього потрібно:
- Ретельно вимити руки з милом, щоб уникнути занесення на поверхню апарату хвороботворних мікроорганізмів.
- Зібрати апарат згідно з інструкцією.
- Залити потрібний обсяг ліки в призначену для цього ємність (стаканчик).
- Закрити небулайзер, приєднати до нього дихальну маску, губної мундштук або канюлю для вдихання інгаляційного засоби через ніс.
- З’єднати апарат з компресором за допомогою шланга.
- Включити компресор і вдихати суспензію протягом 7-10 хвилин, або до моменту її повного витрачання.
У разі глибокого дихання можливе виникнення симптому гіпервентиляції легких, таких як запаморочення, нудота, кашель. В такому випадку слід перестати вдихати розчин для інгаляцій, зробити кілька неглибоких вдихів через ніс, дочекатися зникнення неприємною симптоматики, після чого продовжити вдихання.
Після закінчення необхідно відключити прилад від компресора, розібрати його і ретельно промити гарячою водою з 15-процентним розчином харчової соди. Потім всі елементи небулайзера потрібно простерилізувати кип’ятінням протягом 10 хвилин. При регулярному використанні стерилізувати апарат потрібно не рідше 1 разу на тиждень.
Висохлі деталі необхідно звернути в чисту тканину з натурального матеріалу, найкраще бавовни, і зберігати в такому вигляді до наступного вживання.
Тривалість курсу – не більше чотирьох-п’яти днів, при необхідності збільшення терміну обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
Нагадуємо, що, хоча Амброксол відпускається в аптеках без рецепта, застосовувати його без призначення лікаря не слід, щоб уникнути небажаних наслідків.