У давнину сухоти, так раніше називали туберкульоз, вважалася невиліковною хворобою. Її вивченням займався сам Гіппократ. Знаменитий лікар вважав, що вона передається генетичним шляхом. Близький до істини був Ібн Сіна. Він припустив, що сухоти викликають невидимі збудники. Інфекційну природу туберкульозу довів в XIX столітті Роберт Кох. Мікобактерію, яку він відкрив, назвали в його честь.
Але і в наш час ця хвороба дуже поширена. Від неї як і раніше вмирають тисячі людей. Але чому вона набула такого поширення і чим вона небезпечна?
<h2>Форми туберкульозу легенів, небезпечний для оточуючих
Це інфекційний процес, який проходить легеневої і позалегеневий формах. Він викликається мікобактерією туберкульозу, яка, потрапивши в сприятливі умови, швидко розмножується і може поширитися по всьому організму.
Хвороба спочатку проходить безсимптомно або з не яскраво вираженими симптомами, потім переходить в активну фазу. Тягне за собою серйозні ускладнення аж до летального результату.
Викликає сухоти мікобактерія туберкульозу (Mycobacterium tuberculosis). Виділяють кілька типів бактерій, але тільки людські і бичачі викликають цю хворобу. Паличка Коха швидко розмножується, потрапивши в сприятливі умови. Стійко переносить високі і низькі температури. Гине тільки через 15 хвилин кип’ятіння. Добре зберігається в навколишньому середовищі: у воді до 5 місяців, у землі 1-2 роки, в пилу – до 10 діб, в приміщеннях – більше місяця. У неї сильний імунітет, тому в несприятливих умовах вона перетворюється в «сплячу» L-форму і зберігається десятиліттями.
Бактерія передається при чханні, кашлі, при розмові. Людина з хорошим імунітетом легко справляється з хворобою і може переносити паличку в організмі. А ось у людей з ослабленим імунітетом організм не може побороти збудників туберкульозу.
види туберкульозу
Фахівці виділяють наступні види туберкульозу:
- Туберкульоз внутрішньогрудних лімфовузлів – поширена форма первинного туберкульозу. Надалі збільшується лімфовузол здавлює трахею і бронхи. З’являється дзвінкий кашель, сиплий голос, ознаки хронічної інтоксикації. Людині потрібно терміново робити рентген легенів.
- Туберкульоз сечостатевої системи. Туберкульозною паличкою уражаються не тільки легені, але і інші органи. В даному випадку охоплена хворобою нирка запалюється. Із сечею виділяється гній, в аналізі з’являються еритроцити. Для точного діагностування уролог порадить здати бактеріологічний посів сечі і проби на туберкульоз.
- Туберкульоз легень. Інфікування піддається легке. З’являються задишка, сухий кашель, який доводить до лихоманки, інтоксикація. Такий гострий туберкульоз, коли немає термінового лікарського втручання, небезпечний для життя людини.
- Туберкульоз кісток і суглобів. Паличка Коха вражає також опорно-руховий апарат. Виникають сильні набряки, біль і обмеження рухів. Туберкульозний артрит в разі раннього діагностування успішно лікується. Якщо вчасно не звернутися за допомогою, відбувається деформація кісток, може вирости горб.
- Менінгіт. Поширений у дітей, також викликається туберкульозною паличкою. Тривале підвищення температури може бути першою ластівкою цього захворювання. Вилікувати можна тільки на ранньому етапі. При появі симптомів: судоми, сонливість, світлобоязнь, сплутаність свідомості, кома – часто настає смерть.
- Міліарний туберкульоз. Поширення хвороби відбувається через кров, уражається весь організм. Симптоми схожі з легеневим туберкульозом.
Форми туберкульозної інфекції
За клінічним перебігом виділяють наступні форми туберкульозу:
- відкритий – хворий виділяє бактерії в навколишнє середовище з харкотинням, слиною. Саме він небезпечний для оточуючих;
- закритий – проходить безсимптомно, не є небезпечним для інших.
Види туберкульозу легенів
Виділяють два види легеневого туберкульозу. Первинний з’являється внаслідок контакту здорової людини, в організмі якого немає палички Коха, з інфікованим. Після лікування мікобактерії залишаються в організмі, вони як би сплять. При сприятливих умовах може розвинутися новий етап хвороби – вторинний туберкульоз.
Поширення
Туберкульоз легень – одне з найпоширеніших захворювань у всьому світі. Щорічно інфікованими стають близько 9 млн. Людей по всьому світу, в нашій країні ця цифра – 120 тис.
Чому ця недуга так поширений? Його викликає мікобактерія, стійка до зовнішнього середовища і довго зберігається в виділеннях хворих, на продуктах харчування. Джерелом хвороби виступають інфіковані люди і тварини, які виділяють бактерії в зовнішнє середовище.Потрапити в організм здорової людини паличка може наступними шляхами:
- повітряно-крапельний – найбільш поширений спосіб. Кошти, виділені при розмові, кашлі, чханні бактерії потрапляють в легені здорової людини;
- розпорошення дрібних частинок мокротиння на меблі, одяг, речі. Паличка зберігається до години в непровітрюваному приміщенні;
- повітряно-пиловий – при вдиханні частинок пилу з бактеріями при струшуванні килимів, одягу;
- через заражені продукти харчування. Туберкульозу схильний велику рогату худобу;
- контактний. Відбувається через безпосередній контакт шкіри і слизових оболонок з культурою мікобактерії;
- внутрішньоутробним. Рідко при порушенні плаценти плід може заразитися від матері.
Несприятливі фактори, що сприяють поширенню захворювання
Отже, паличка Коха проявляється тільки при ослабленні імунітету людини в наступних випадках:
- Стрес.
- Зловживання алкоголем.
- Незбалансоване харчування.
- Перевтома.
- Антисанітарні умови життя.
Особи, найбільш схильні до інфікування
До групи ризику відносяться такі категорії громадян:
- ВІЛ-інфіковані;
- діти;
- тісно контактують з хворими;
- особи без доступу до медичної допомоги (бомжі, алкоголіки, наркомани);
- укладені або раніше укладені;
- особи, які відвідали країни з високим поширенням туберкульозу.
Інкубаційний період
Отже, паличка Коха потрапила в організм. Якщо імунітет людини не в змозі впоратися з бактерією, то вона швидко розмножується, потрапляє в кров, легені. Інкубаційний період добігає кінця. Перші ознаки захворювання зазвичай проявляються з 3-го по 12-й місяць перебування в організмі бактерії.
Ознаки відкритої форми проявляються з 5-го місяця, а закритою – з 3-го по 5-й місяць.
Визначення інкубаційного періоду дає лікаря чітке уявлення про картину захворювання.
Симптоми туберкульозу легенів
Негайно потрібно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, якщо спостерігаються такі ознаки хвороби:
- тривалий кашель з мокротою;
- кровохаркання;
- постійна незначно підвищена температура;
- різке схуднення;
- млявість;
- біль в грудній клітці.
Це ознаки першої стадії туберкульозу, їх легко можна сплутати зі звичайною застудою. Тому хворий нічого не підозрює і продовжує свою життєдіяльність, заражаючи оточуючих.
Сучасні медичні методи профілактики
Для боротьби з поширенням туберкульозу медиками вироблений комплекс заходів щодо профілактики захворювання:
- Протиепідемічні заходи. При виявленні туберкульозу у людини дільничний лікар направляє його в спеціальну лікарню. Кожен родич, безпосередньо контактував з хворим, обстежується і проходить профілактику. В оселі проводять дезінфекцію.
- Діагностика захворювання. При будь-яких зверненнях людей в поліклініки по медичну допомогу, в першу чергу, з’ясовують наявність флюорографії. Якщо процедура проводилася пізніше роки тому, направляють на повторне проходження флюорографії. Рентгенівський знімок допомагає виявити хворобу на ранній стадії. Дітям з року з цією метою роблять манту.
- Вакцинація. Одного разу потрапивши в організм людини, паличка Коха вже ніколи не зникає. І при будь-якому ослабленні імунітету може проявитися. Діти найбільш вразливі до хвороби. Щеплення БЦЖ спрямована на профілактику дитячого туберкульозу. В обов’язковому порядку прищеплюється кожна дитина ще в пологовому будинку. Але, на жаль, не дає стовідсоткову гарантію того, що він не захворіє ніколи. БЦЖ допомагає організму боротися з потрапила бактерією.
Соціальні методи профілактики
Туберкульоз найбільш поширений в бідних країнах Африки, Латинської Америки, Азії.
Наша країна теж входить в список з високим поширенням туберкульозу.
У зв’язку з цим державою проводиться ряд заходів, спрямованих на:
- поліпшення матеріальної забезпеченості людей;
- поліпшення екології в країні;
- зменшення кількості бідних;
- підвищення культурного рівня громадян.
У країнах з високим рівнем життя ця хвороба менш поширена, ніж в бідних.
Заходи щодо попередження зараження від ВРХ
Інфікуватися можна не тільки від людей, а й від тварин і продуктів харчування.
Для попередження зараження людини на туберкульоз від великої рогатої худоби проводиться комплекс заходів:
- реєстрація тварин на фермах і в особистих підсобних господарствах;
- проходження експертизи всіх молочних продуктів і м’яса перед реалізацією;
- обстеження тварин. Двічі на рік перевіряється все поголів’я за допомогою спеціальних внутрішньошкірних проб. На обстеження і місячний карантин направляють придбаних особин;
- санітарні заходи при виявленні збудника. Проводиться забій заражених тварин. У господарстві проводять позапланову діагностику. Якщо захворює понад 15% стада, проводять заміну всього поголів’я. Молочну продукцію знезаражують півгодинним нагріванням при 85 градусах. Приміщення дезінфікують.
Чим небезпечний недуга для хворого і які бувають ускладнення
Якщо не долікувати туберкульоз або взагалі вчасно не звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, паличка Коха може завдати серйозної шкоди організму.
Ось які ускладнення може вона викликати:
- Легенева кровотеча відбувається через руйнування судин легенів. Люди з кровохарканням вмирають в більшості випадків.
- Ателектаз – закупорка бронха. Виявляється задишкою, підвищеною температурою, болем у грудях, синюшність шкіри, зниження артеріального тиску. З’являється ризик ускладнень у вигляді пневмонії.
- Плеврит – запалення плеври, що супроводжується фіброзним нальотом на її поверхні або випитої всередині.
- Спонтанний пневмоторакс. Відбувається при порушенні цілісності плеври і її повідомлення з повітряними шляхами. Виявляється різким болем при сильному кашлі, сміху. В даному випадку необхідно терміново пройти реабілітацію в спеціалізованій клініці.
- Свищ – патологічний канал, що з’єднує бронхи з плеврою. Виникає після хірургічних втручань. Як наслідок, з’являється сухий кашель, який веде до бронхіту.
- Амілоїдоз – порушення обміну білків. З’являється на тлі загального виснаження організму.
- Серцева та ниркова недостатність. Виявляються у хворих на туберкульоз, якщо бактерії поширилися по всьому організму. Робота органів порушується. Неспеціалісту визначити досить важко, так симптоми схожі з іншими захворюваннями: задишка, задушливий кашель, хрипи в легенях, нездужання. Тому потрібно звернутися до лікаря, він призначить УЗД серця і нирок.
визначення діагнозу
У більшості випадків туберкульоз виявляється при зверненні людини в поліклініку з симптомами загального нездужання. Лікар з’ясовує у пацієнта, коли останній раз робилася флюорографія, відноситься він до групи ризику, чи не перебуває він на обліку в тубдиспансері. Потім доктор може направити пацієнта на здачу аналізів.
До методів діагностики туберкульозу відносять:
- лабораторні – аналіз харкотиння на наявність мікобактерії, аналіз крові;
- рентгенологічні – рентгенографія, флюорографія, томографія;
- ендоскопічні – трахеобронхоскопія, біопсія, плевральна пункція.
Проба Манту виявляє на ранній стадії хвороба у дітей.
Під шкіру вводиться штам інфекції, через 72 години оцінюють результат. Мікобактерія повинна викликати реакцію імунітету у вигляді почервоніння. Більше 10 мм вважається позитивний результат. Але у такого способу виявлення хворих є помилки, тому проходять додаткові аналізи з метою уточнення діагнозу.
Лікування туберкульозу легенів
До XX століття туберкульоз вважали невиліковною хворобою. Але наука не стоїть на місці. Були винайдені ліки, що допомагають ефективно боротися із захворюванням. А вакцина БЦЖ, яку роблять усім новонародженим, значно знижує ймовірність інфікування туберкульозом.
При виявленні туберкульозу легень хворого направляють в тубдиспансер. Недуга лікується комплексно із застосуванням спеціальних препаратів. Вони діють не тільки на розмножуються бактерії, але і на «дрімаючі». Тим самим попереджають появу вторинного туберкульозу.
Дози і тривалість терапії призначає тільки лікар залежно від стадії хвороби і її перебігу. При туберкульозі легенів рекомендується висококалорійне харчування з різноманітністю продуктів.
У деяких важких випадках показано хірургічне втручання:
- при неефективності консервативного лікування;
- при виникненні ускладнень, що загрожують життю.
Дуже важливий настрій хворого на одужання, стимул до життя. Процес одужання довгий – від 3 місяців до 1,5 років.
Пацієнтам на стадії одужання часто рекомендується пролікуватися в санаторії. Ефект досягається шляхом комплексного впливу кліматичних факторів, лікувальної фізкультури, дієтичного харчування. Протипоказано при відкритих формах захворювання.
Чи небезпечний туберкульоз при вагітності?
Встановлення точного діагнозу у вагітних ускладнене наявністю плода. Адже популярна флюорографія не робиться в цей період життя жінки. Рентген шкідливий для плоду. Застосовується тільки при важких випадках, коли без нього не можна обійтися.
Зазвичай діагностика проводиться шляхом дослідження виділень на наявність туберкульозної палички.
Недуга може вплинути на перебіг вагітності, пологи або плід. Хоча у великої кількості інфікованих жінок народжуються здорові діти.
Може виникнути загроза вагітності при важких формах захворювання, при повторному туберкульозі, при наявності цукрового діабету та інших хронічних захворювань. У таких випадках лікар буде рекомендувати перервати вагітність. Пробувати заводити дитину знову можна тільки через 2-3 роки.
Часто при захворюванні на туберкульоз на ранніх термінах трапляються викидні.
Якщо плід збережений, при вагітності можуть виникнути ускладнення:
- залізодефіцит;
- гестоз;
- передчасне відійшли навколоплідних вод;
- гіпоксія плода – кисневе голодування.
На пологи недуга не робить майже ніякого впливу. У більшості випадків від жінок, хворих на туберкульоз, народжуються здорові діти. Лише в 6% випадків малюки з’являються на світ передчасно.
Для плода можливі такі наслідки хвороби: недолік ваги, затримка в розвитку, зараження туберкульозом. Відбувається рідко за рахунок заковтування навколоплідних вод, через плаценту і пуповину, під час пологів. Це призводить до зараження всіх органів і загибелі плоду.
Отже, постійна температура близько 37,5 C, слабкість, кашель можуть свідчити про наявність серйозного смертельного захворювання. Потрібно звернутися за уточненням діагнозу до фахівця. Краще зайвий раз обстежитися, можливо, ці підозрілі ознаки – початкова стадія туберкульозу. Не можна займатися самолікуванням і чекати, що все пройде само собою. Туберкульоз – це захворювання, яке небезпечно не тільки для хворого, але і для оточуючих.