Деякі батьки вважають, що не потрібно особливого догляду за молочними зубами у дітей, все одно випадуть. Цю думку ошібочно.На місці зіпсованого молочного зуба може вирости основний, вже заражений карієсом. Правильний догляд за зубами у дитини, профілактика, регулярні огляди у стоматолога, збалансоване харчування – запорука здорових і міцних зубів дитини
Чим відрізняється догляд за зубами дітей?
З появою перших зубів у малюка батьки починають замислюватися про правильний догляд і профілактичні заходи. Виникає питання: яким повинен бути догляд за дитячими молочними зубами після їх появи? У чому відмінності від догляду за зубами дорослого? Розповідає Андрій Григорьянц, кандидат медичних наук, керівник науково-клінічного центру щелепно-лицевої хірургії та стоматології, експерт Oral-B і Blend-a-med.
Найперше, що потрібно знати батькам, – це що молочні зуби вимагають настільки ж ретельного догляду, що і корінні, якщо не ще більш ретельного, всупереч розхожій думці, що за ними можна не стежити: все одно ж випадуть. Ні. На місці молочних зубів виростуть корінні, які можна заразити карієсом, якщо допустити його поява на молочних зубах і не вилікувати.
Найважливіше – профілактика. Перш за все, це, звичайно, гігієна порожнини рота, яка передбачає чистку зубів двічі на день, полоскання рота після їжі і догляд за міжзубними проміжками, огляд у стоматолога кожні півроку, а також профілактика захворювань шлунково-кишкового тракту. Важливу роль в профілактиці карієсу і інших стоматологічних захворювань грає також раціон харчування дитини: добре, якщо він буде включати тверді сири, родзинки, курагу, продукти, багаті кальцієм і фтором. Особливо уважно потрібно стежити за кількістю солодкого.
вибір щітки
Головний критерій вибору засобів для догляду за порожниною рота дитини – це безпека. Як тільки у дитини з’явилися перші ознаки прорізування зубів, можна починати привчати його до використання зубної щітки. Спочатку батьки проводять чистку самі, а потім поступово можна залучати до процесу дитини, наприклад, в форматі гри, щоб легко і невимушено виробити у нього корисну звичку. Для цього на сьогоднішній день існує маса яскравих, барвистих зубних щіток із зображенням героїв мультфільмів. Маленьким зубкам потрібні маленькі щітки з м’якою щетинкою.
Перший час, поки дитина ще зовсім маленький, можна використовувати спеціальні дентальні серветки або зубні щіточки-напальчники з м’якого пластику. В подальшому купуються щітки з м’якою щетиною і маленькою голівкою, зі зручною ручкою, потовщеною і з нековзними вставками. З трьох років можна починати використовувати електричну щітку зі зворотно-обертальної технологією, наприклад, Oral-B Stages Power з принцесами або героями «Зоряних воєн». Нею дитина легко зможе почистити зуби якісно і без істерик: якщо підключити спеціальний додаток Magic Timer з картинками, нагородами і альбомами «досягнень», процес навчання особистої гігієни перетвориться на веселу гру. Дітям постарше, приблизно років з 6, можна користуватися щітками серії Oral-B Junior, а іноді, за погодженням зі стоматологом, навіть дорослої Oral-B GENIUS в режимі дбайливого чищення. Дітям дуже подобається додаток Oral-B App й те, як щітка, підключаючись до смартфону, «стежить» за якістю чищення.
вибір пасти
З появою першого зуба слід починати повноцінне чищення з використанням зубної пасти. Головна відмінність полягатиме в її складі. Дітям категорично заборонені такі компоненти, як лаурилсульфат натрію, парабени, хімічні ароматизатори, барвники, ароматизатори та інші шкідливі речовини, здатні привести до небажаних реакцій дитячого організму.
Що стосується додаткових засобів гігієни, то дітям до появи постійних зубів не рекомендується використовувати зубні нитки, йоржики і іригатор.
Відвідування стоматолога для профілактичного огляду
У міру дорослішання потрібно поступово привчати дитину до відвідування стоматолога. Традиційно рекомендується приходити на профілактичні консультації кожні півроку. На сьогоднішній день існує безліч спеціалізованих дитячих клінік, де передбачені ігрові кімнати, перегляд мультфільмів під час прийому і всілякі ігрові формати. У деяких клініках навіть проводять майстер-класи для навчання дітей правильному догляду за зубами.
Чим відрізняється професійна гігієна для дорослих і дітей? По-перше, професійна чистка дозволена дітям тільки починаючи з трьох років. В основному, дитяча гігієна – це зняття відкладень щітками і спеціальними пастами. По-друге, для зняття пігментованого нальоту на дитячих зубах використовується порошок без абразиву, на основі гліцину. До складу порошку для дорослих зазвичай входить сода, ароматизатори, додаткові компоненти.
Догляд за дитячими зубами має свої нюанси, але в будь-якому випадку важлива ретельність, регулярність і своєчасне звернення до фахівців. Будьте здорові і бережіть зубки своїх дітей!