Піклуватися про здоров’я порожнини рота і зубів дітей потрібно практично відразу після появи малюка на світ, коли у нього ще й зубки НЕ прорізалися. Тому дуже важливо, щоб дитина з дитинства звик до відвідування стоматологічного кабінету і не боявся стоматолога і його інструментів.
Як підготувати дитину до першого візиту до стоматолога?
Інна Вірабова, дитячий стоматолог-хірург, президент Міжнародної асоціації стоматологів (IDA), експерт Oral-B і Blend-a-med
Немає нічого дорожчого для люблячих батьків, ніж щаслива посмішка і здоров’я їх малюка. Кожен прагне дати своїм дітям все найкраще, особливо, коли мова йде про здоров’я. Тому одним з найактуальніших питань сьогодні залишається догляд за порожниною рота дитини. Ми, стоматологи, зовсім не жартуємо, коли говоримо, що правильна гігієна порожнини рота з самого дитинства – це запорука здоров’я не тільки зубів і ясен, а й усього організму протягом усього подальшого життя. З цієї причини дуже важливо з ранніх років привчити дитину піклуватися про здоров’я порожнини рота. Тут ви можете з упевненістю розраховувати на допомогу стоматолога, який просто і зрозуміло пояснить малюкові, як правильно чистити зуби.
Однак попередньо вам знадобиться зробити так, щоб у дитини не було страху перед походом до лікаря. Зробіть перший візит свого малюка до стоматолога якомога комфортнішим, щоб в подальшому лікування і профілактика проходили легко і без сліз. Відповідно, важливо пам’ятати, що перше знайомство зі стоматологом має відбутися якомога раніше і далі візити повинні бути систематичними. Тобто, за сучасними законами, перший огляд порожнини рота малюка повинен бути проведений в 1 місяць, а потім – кожні 3 місяці.
Чому так часто? Все дуже просто. Регулярні візити до стоматолога важливі не тільки з точки зору контролю стану порожнини рота і виявлення карієсу на ранній стадії, але і як психологічний аспект в адаптації дитини. Таким чином, відвідуючи дитячого стоматолога кожні 3 місяці (іноді в індивідуальному порядку цей інтервал збільшується до 6 місяців), дитина звикає до обстановки в стоматологічному кабінеті, виду лікаря і інструментам. Згодом, якщо виникне потреба в лікуванні, для малюка це вже не буде виглядати чимось небезпечним і незнайомим і пройде психологічно безболісно.
бережи змолоду
Привчати дитину до чищення зубів потрібно з появою самого першого тимчасового зуба – як годиться, з щіткою і пастою. Помилковою є думка, що необхідність в даних засобах гігієни виникає тільки до 3 років. Щодня я стикаюся з тим, що цього робити не вважають за потрібне стежити за гігієною порожнини рота маленьких дітей. І дуже часто чую у відповідь на свої рекомендації щось подібне: «Це ж молочні зуби, ось з’являться постійні – будемо чистити краще». Вони впевнені, що молочні зуби не потребують догляду і їх можна не чистити. Помилково та дуже небезпечно. Безумовно, молочні зубки рано чи пізно випадають, але ж на їх місці трохи пізніше виростуть постійні. Хворі молочні зуби можуть заразити зачатки постійних. Якщо ви помітили наліт або карієс на молочних зубах вашого малюка, не запускайте процес і якомога швидше звертайтеся до фахівця. Крім шкоди для зубів, наліт у порожнині рота дитини може стати причиною запальних процесів ясен і негативно відбитися на всьому організмі.
Саме в дитячому віці зуби досить часто піддаються розвитку множинного карієсу, і ускладнення у дітей з’являються набагато швидше, ніж у дорослих. Уже з ранніх років дитини необхідно привчати до якісної догляду за порожниною рота. А вже якщо не вгледіли і з’явилася «дірочка» – терміново бігти до стоматолога, щоб запобігти наслідкам у вигляді пульпіту і періодонтиту і позбавити вашу дитину від довготривалої процедури із застосуванням знеболення.
З чого почати?
Слід пам’ятати, що однією з причин виникнення карієсу є наліт, який утворюється після прийому їжі, а значить – виникає у дітей з моменту початку їх годування. До речі, якщо говорити про найменших, зараз активно використовуються спеціальні дитячі серветки для очищення порожнини рота, які допомагають мамам крихіток очистити слизову під час нічних годувань і запобігти розвитку так званого «пляшкового» карієсу.
Спочатку батьки проводять чистку самі, потім купується спеціальна яскрава, красива зубна щітка. При використанні мануальної зубної щітки передні і задні поверхні зубів очищають вертикальними рухами. Верхні зуби чистять в напрямку зверху вниз, нижні – знизу вгору. Якщо водити щіткою вправо-вліво, ви не видалите наліт, а заженете його в міжзубні проміжки. Жувальні поверхні чистите вимітаючими рухами у напрямку від далеких молярів до різцям.
разом веселіше
Спільна чистка зубів з батьками допоможе малюкові усвідомити важливість даної процедури для всієї родини, а також зацікавить його даним процесом. Це піде на користь не тільки станом зубів дитини, позбавивши його від нальоту, а й сприятиме більш простий адаптації дитини до чищення зубів у стоматолога.
Батьки – головний приклад для дитини. Тому не забувайте подбати про стан власних зубів і емоцій після відвідин лікаря. Прекрасно, якщо малюк буде чути від мами чи тата позитивні відгуки про відвідування стоматолога, але не буде проінформований в подробицях маніпуляціях, болю та інших неприємних аспектах процедур.
Ставлення дітей до здоров’я зубів і стоматолога закладається саме батьками, а значить – кожен з нас в силах зробити свою дитину здоровою і максимально адаптованим до стоматологічним маніпуляціям.
Вчимося, граючи
Найпростіший шлях до зацікавленості дитини – це залучення його в гру. Спробуйте пограти в «доктора», вивчити зуби один у одного за допомогою іграшкових інструментів (наприклад, пластикового дзеркальця) або провести огляд зубів у іграшок. Це допоможе дати зрозуміти малюкові, що відкривання рота з демонстрацією зубів є абсолютно безпечним дією.
Прекрасним інструментом для адаптації маленьких пацієнтів до стоматологічних процедур є електрична зубна щітка зі зворотно-обертальної технологією і маленькою круглою насадкою. Рухи її робочої частини (головки насадки) і видається дзижчить звук схожі на дію професійного обладнання стоматолога. Ці щітки здійснюють зворотно-обертальні рухи, завдяки яким наліт дробиться на крихітні частинки і повністю видаляється з поверхні зубів. Така щітка може позбавити від нальоту в пришийковій області, який найчастіше стає причиною запалення ясен, викликає гінгівіт і інші захворювання.
Коли дитина дорослішає і вже може впевнено користуватися зубною щіткою самостійно, саме час обзавестися електричної зубною щіткою. Щітками Oral-B Stages Power можна користуватися вже з трьох років. З такою щіткою дитині буде набагато легше впоратися з процедурою чищення і виробити у себе корисну звичку чистити зуби два рази в день по дві хвилини. Допоможе йому в цьому додаток для смартфона Magic Timer, яке перетворює нудну складну процедуру в невелику пригоду. З додатком дитині набагато легше звикнути регулярно чистити зуби і навчитися робити це правильно.
Таким чином, використовуючи електричну щітку, дитина прекрасно адаптується до обертовим інструментам в порожнині рота, що надалі допоможе уникнути переляку від стоматологічних інструментів.
Подбайте також про те, щоб дитина могла бачити себе в дзеркалі під час чищення зубів. Рекомендую придбати табуретку або підніжку, яка допоможе йому в цьому. Безумовно, навіть якщо ваш малюк чистить зубки самостійно, необхідно перебувати поруч з ним під час чищення зубів, контролюючи процес з боку.
Підводячи підсумок, ще раз нагадаю: запобігти проблемі завжди простіше, ніж її усунути. Дотримуючись простих порад, ви збережете здоров’я зубів ваших дітей і вбережете їх від багатьох проблем зі здоров’ям у дорослому віці.