Кашель при туберкульозі – це один з основних симптомів для приводу повної діагностики дихальної системи. На туберкульоз називається запальне захворювання легень, яке викликане кіслоустойчівимі збудниками. Важливо визначити характер кашлю і при туберкульозі дотримуватися строго призначеного лікування. На ранній стадії симптоми недуги будуть дуже схожими на звичайну застуду. Відхаркування кров’ю, яке буває при туберкульозі, з’являється тільки під час повного впливу хвороботворних організмів на легеневу тканину.
Причини виникнення та характеристика кашлю при туберкульозі
Причина, по якій виникає кашель при туберкульозі легенів, виражається в роздратуванні легеневої тканини збудниками різної етіології. Збудником захворювання є паличка Коха, яка з часом набуває нових форм штамів.
Передається за допомогою повітряно-крапельної реакції (при чханні, диханні, повітряному потоці). Велика концентрація палички Коха може бути в кімнаті з хворою людиною. Рідше зараження відбувається на відкритому повітрі, але не є винятком.
Який кашель при туберкульозі:
- Сухий, з частими нападами. Він спостерігається на початковому етапі. У плеврі накопичується велика кількість гною, відбувається тиск на бронхіальний ствол. Трапляється прорив, гній заповнює просвіти бронхів. Також може бути ознакою приєднання будь-якого патогенного мікроорганізму до запального процесу.
- Посилений, швидко прогресує. Ознака того, що почалося руйнування тканин легені. Приєднуються кров’яні прожилки в відхаркувальний мокроті.
Під час будь-якого запалення легенів присутній кашель і при туберкульозі не виняток. Мокрота має колір від білого до зеленого, слизової консистенції, неприємного запаху.
Симптоми і ознаки кашлю при туберкульозі
Затяжний кашель провокується тиском на легкі діафрагмою і плевральної областю. На цьому тлі створюються сприятливі умови для розмноження збудників. Відкашлювання частішає, приносить дискомфорт для процесу газообміну.
Симптоми туберкульозного запалення:
- збільшення лімфовузлів в ключичной області, пахвовій, шийної;
- больові відчуття в області грудної клітини, так як процес вражає тканини плеври, яка, в свою чергу, має нервові закінчення, реагує вираженою чутливістю;
- важка задишка, викликана значним зменшенням кількості вдихуваного повітря, скороченням непораженной області, обсягу легких;
- легенева кровотеча, відрізняється від кровохаркання великим обсягом втраченої крові на добу – від 50 мл, небезпечно виникненням геморагічного шоку, великим крововиливом з летальним результатом;
- кровохаркання, супроводжується присутністю в відокремлюваної слизу згустків крові або прожилок, в деяких випадках відбувається приєднання аспіраційної пневмонії, варто відзначити, що кровохаркання властиво тільки деяким штамів палички Коха.
Крім вищеописаних ознак, існують ще деякі симптоми, які присутні майже завжди, але не всі на них звертають уваги, приймають за прояви інших захворювань:
- гарячковий синдром, він супроводжується температурою тіла в 37 градусів, зазвичай піднімається вночі або рано вранці, знижується самостійно без застосування препаратів через пару годин;
- підвищене виділення поту вночі, рано вранці, найбільше потіє голова і груди, після сну можна помітити мокру подушку;
- різке зниження маси тіла, зареєстровані випадки, які не мають пояснення, пацієнти худнули за короткий період на 15-20 кг;
- зниження працездатності, занепад сил, втрата концентрації, дратівливість і збудженість.
Але туберкульоз і кашель не завжди бувають одночасно. Особливості недуги такі, що він здатний вражати не тільки легке, але і кістки, шкіру, очі, інші органи. В цьому випадку кашель відсутній.
Він не проявиться при закритій, що не заразною формою запального процесу. Також є період, в який він не виражається, це початкова стадія. В цей час присутні всі ознаки інтоксикації, але немає кашлю.
Діагностика, профілактика і лікування кашлю при туберкульозі
Під час звернення до лікаря з підозрілими симптомами пацієнт направляється на прийом до фтизіатра.
Для постановки діагнозу проводиться:
- рентген-знімок;
- паркан мокротиння на аналіз, який покаже ступінь туберкульозу, його причину;
- іноді проводиться проба Манту, результат визначається через 72 години.
Лікування недуги триває від 2-х місяців до півроку. Застосовуються протитуберкульозні препарати, симптоматична терапія. Якщо перервати процес позбавлення від хвороби, то вона повернеться з новими силами не пізніше ніж через півроку. Попередня терапія стане неефективною, потрібно ще більш тривалий, дороге лікування. У занедбаній ступеня проводиться хірургічне втручання з видаленням частини легкого або повністю.
Після повного одужання пацієнта необхідно регулярно відвідувати лікаря для контролю і профілактики рецидиву протягом 3-10 років. Залежно від залишкових факторів, таких як рубцювання легеневої тканини, наявність ущільнень. Для зміцнення імунітету слід включити правильне харчування, фізичні вправи помірного характеру.
Вчасно проводити планову флюорографію. Провітрювати житлове приміщення і уникати тривалого вдихання холодного повітря.