Як і з якого віку робиться квантіфероновий тест на туберкульоз



Поряд з такими методами діагностики туберкульозу, як реакція Манту і Діаскінтест, існує і відносно новий для Росії метод, що дозволяє в умовах лабораторії підтвердити або спростувати цей діагноз. Це квантіфероновий тест на туберкульоз. У нашій країні на сьогоднішній день тест не набув широкої популярності навіть незважаючи на позитивні відгуки фтизіатрів, а в країнах ЄС і США цей спосіб діагностики досить поширений.

суть методу

тест

Основна відмінність квантіферонового тесту від інших методів діагностики туберкульозу полягає в тому, що в організм людини при цьому аналізі не потрібно вводити туберкулін: дослідження проводяться in vitro, тобто, в пробірці. А це, в свою чергу, виключає можливий розвиток алергічних реакцій та інших негативних наслідків, властивих шкірним тестам, а також виключає будь-які протипоказання до проведення дослідження.

Крім того, точність діагностики інфікування збудниками туберкульозу за допомогою квантіферонового тесту в рази перевищує аналогічний показник колишніх методів. Адже, як відомо, реакція Манту часто дає хибнопозитивний результат, так само як і негативний результат проведеної проби не можна однозначно розцінювати як відсутність мікобактерій (збудників туберкульозу) в організмі.

Суть методу полягає у вивченні реакції імунних клітин організму, отриманих з венозної крові, на M.tuberculosis complex. Інфекція визначається при виділенні гамма-інтерферону – основного білка, який стимулює імунну відповідь організму при зіткненні з мікобактеріями туберкульозу. Виявлення цього білка дозволяє достовірно діагностувати наявність збудника туберкульозу – палички Коха – в організмі.

Але позитивний тест може свідчити про двох станах організму:

  1. Інфікування мікобактеріями, латентна стадія (тобто, організм зустрівся зі збудниками туберкульозу, але зараження туберкульозом не відбулося, будь-які симптоми розвитку хвороби відсутні).
  2. Наявність в організмі мікобактерій, активний розвиток туберкульозу.

Тобто, проведення цього аналізу доцільно лише для виявлення збудників туберкульозу в організмі. Але він не дає відповіді, чи розвивається захворювання або прийняло латентну форму, також тест покаже позитивний результат, коли хвороба успішно пролікована, адже інфікування організму залишається на все життя.

Показання до призначення аналізу

Квантіфероновий тест (або по-іншому інтерфероновий тест на туберкульоз) ґрунтується на тій же реакції клітин організму, що відповідають за імунітет, що і Діаскінтест.

Але є суттєві відмінності:

паличка Коха



  • квантіфероновий тест визначає реакцію «in vitro», тобто, в пробірці, а Діаскінтест – на шкірі;
  • для квантіферонового тесту використовуються три антигену мікобактерій туберкульозу, в той час як при Діаскінтест – два.

Зазначені антигени відсутні в складі вакцини БЦЖ, тому при такому аналізі, на відміну від реакції Манту, у вакцинованих БЦЖ дітей не проявиться хибнопозитивна реакція.

Показанням для проведення интерферонового тесту є неможливість з різних причин використовувати більш звичні методи діагностики: реакцію Манту і Діаскінтест.Такими причинами можуть бути:

  • індивідуальна непереносимість препарату туберкуліну;
  • хронічні хвороби в період загострення;
  • захворювання шкіри в гострій формі або алергічні реакції;
  • інші протипоказання, наявні у проби Манту і Діаскінтест.

Слід враховувати, що найбільш виправдане призначення квантіферонового тесту дитячому населенню, адже практично кожна доросла людина в Росії виявляється інфікований паличкою Коха (при цьому не заражений туберкульозом), а тест розрахований саме на виявлення збудника хвороби в організмі, а не на діагностику самого захворювання.

Показники чутливості і специфічності

Будь-які методи діагностики прийнято оцінювати за двома критеріями:

лінійка

  1. Чутливість. Цей показник характеризує метод діагностування за кількістю можливих помилково негативні результати і розраховується окремо для різних категорій пацієнтів, а потім виводиться усереднений відсоток. Метод вважається тим більш чутливим, чим вищий цей відсоток. Тобто, при 100-процентній чутливості помилково негативні результати неможливий.
  2. Специфічність також вимірюється у відсотках і показує, наскільки ймовірним є хибнопозитивної реакції. 100-процентна специфічність вказує на те, що помилкова позитивна реакція виключена.

Виходячи з перерахованих вище параметрів, можна порівняти точність найбільш популярних тестів для діагностики туберкульозу:

  • чутливість: квантіферонового тесту – 84%, Діаскінтест – 85%, реакції Манту – 100%;
  • специфічність: квантіферонового тесту – 99%, Діаскінтест – 99%, реакції Манту – 75%.

Таким чином реакція Манту ніколи не дасть помилково негативні результати при проведенні діагностики, а Діаскінтест і квантіфероновий тест, навпаки, практично не мають хибнопозитивної реакції.

Як проводять аналіз

Для проведення лабораторного аналізу пацієнтові необхідно здати кров з вени. Кількість крові, необхідне для аналізу, і для дорослих, і для дітей однаково – 1 мл.

Для правильного проведення тесту потрібно дотримуватися кількох умов:

  • забір крові проводять в ранкові години;
  • перед здачею крові пацієнтові не можна приймати їжу і рідину менш, ніж за 8 годин до процедури.

Для початку в лабораторії визначають загальний рівень імунітету пацієнта методом імуноферментного аналізу (ІФА).

Далі з крові виділяють плазму, яку поділяють на три пробірки різного кольору:

кров

  1. Antigen (червоного кольору) – в неї поміщають антигени, які в разі активної реакції (тобто, в разі інфікування) викликають зростання імунних клітин.
  2. Nil- пробірка (сірого кольору) У цій пробірці відсутня ДНК збудника туберкульозу і присутній гепарин. Біоматеріал в цій пробірці використовують для визначення загального рівня імунної системи людини. Якщо гамма-інтерферон не виділяється, результат оцінюється як норма. Ця пробірка є контрольно-негативною.
  3. Mitogen – фіолетова пробірка – містить мітоген – речовина, що стимулює поділ Т-клітин. Нормою вважається виділення гамма-інтерферону. Така пробірка вважається контрольно-позитивною.

Оцінку результатів, отриманих за підсумками тесту, проводять через добу. При цьому розраховують кількість гамма-інтерферону, що вивільняється від стимуляції антигенами збудника туберкульозу.

Плюси і мінуси методу

До явних переваг квантіферонового тесту перед іншими методами діагностики відносяться:

  • високий відсоток специфічності тесту, тобто, ймовірність ложноположительного результату зведена до 1%;
  • точність оцінки результатів, так як дослідження проводиться в умовах лабораторії, що виключає похибка, притаманну оцінці шкірних проб;
  • відсутність протипоказань і побічних ефектів;
  • швидкість отримання результатів (на відміну від квантіферонового тесту, результати Діаскінтест можна оцінювати через дві доби, а реакції Манту – три доби).

Однак, незважаючи на всі переваги квантіферонового тесту, існують у нього і недоліки:

гроші

  • показник чутливості тесту оцінюється як середній, в результаті зростає ймовірність отримання хибно-негативних реакції;
  • не у всіх населених пунктах проведення цього аналізу є;
  • вартість проведення квантіферонового тесту досить висока (нижня межа ціни аналізу – від 1600 рублів), в той час як проба Манту робиться пацієнтам безкоштовно.

На даний момент цей аналіз є відносно новим видом дослідження. Для його проведення необхідно спеціальне обладнання, а також високий рівень кваліфікації фахівців, які проводять аналіз.

Ймовірно, з часом тест стане більш доступний, і список його недоліків скоротиться.

Як оцінюють результат

В результаті тесту можливі три види реакції: негативна, позитивна і сумнівна.

позитивна реакція

  1. Негативна – свідчить про відсутність в організмі пацієнта палички Коха.
  2. Позитивна – інформує про інфікування туберкульозною паличкою або мікобактеріями іншого виду. Але для постановки діагнозу «туберкульоз» фтизіатр призначить додаткові обстеження, наприклад, флюорограму, рентген або МРТ, і тільки тоді по фото знімків можна з точністю встановити наявність або відсутність зараження.
  3. Сумнівну реакцію встановлюють при невідповідності результатів, отриманих в різних пробірках. Причиною можуть стати порушення умов, рекомендованих для проведення аналізу, а також деякі аутоімунні захворювання. У цьому випадку призначається повторний аналіз.

Варто пам’ятати і про ймовірність помилково негативні результати тесту. Імовірність такої реакції вище у дітей молодше п’яти років і в осіб з імунодефіцитом.

Де можна провести аналіз

Квантіфероновий тест в Росії проводять в державних науково-дослідних інститутах і деяких приватних медичних лабораторіях.

Зазначений тест проводять в Центральному НДІ туберкульозу РАМН і в НДІ фтизиопульмонологии при МГМУ імені І.М. Сеченова.

Однак тут проводять тільки сам тест за наданим біоматеріалів. Це означає, що кров потрібно буде здавати в іншому місці і доставити її в лабораторію протягом двох годин після забору. У зимовий час потрібно враховувати, що заморожування крові для квантіферонового тесту неприпустимо.

Крім зазначених НДІ, аналіз крові на туберкульоз проводиться в ряді відомих діагностичних лабораторій, що мають широку мережу по всій країні, але тут є свої особливості.

лабораторія

  1. ТОВ «Лабораторія Гемотест» пропонує послуги по забору крові і доставку її в НДІ фтизиопульмонологии для проведення квантіферонового тесту.
  2. Лабораторія медцентру «Хеликс» проводить в Санкт-Петербурзі квантіфероновий тест самостійно.

Лабораторія «Інвітро», широко представлена ​​по всій країні, пропонує альтернативний квантіфероновому тесту метод діагностики, що проводиться так само за аналізом крові – це полімеразна ланцюгова реакція (або ПЛР) на мікобактерію туберкульозу.

Так як цей метод діагностики інфікування мікобактеріями туберкульозу тільки починає набирати популярність (за рахунок відсутності протипоказань і побічних реакцій), число лабораторій, які проводять такий аналіз, буде рости.

Тому якщо виникла необхідність проведення саме квантіферонового тесту, рекомендується звернутися в доступні територіально організації, що займаються лабораторними дослідженнями. Можливо, на момент звернення лабораторія зможе забезпечити проведення цієї процедури.