Як лікувати кашель при вітрянці у дитини



Кашель при вітрянці у дитини – досить поширена ознака. Вітрянка – всім відоме дитяче захворювання, на яке хворіють раз в житті і набувають стійкий імунітет. Висипання і підвищення температури – це далеко не єдині симптоми. Іноді до них приєднується кашель. Але чи завжди це норма чи може бути ускладнення? Чому ж може таке просте дитяче захворювання супроводжуватися кашлем, в яких випадках цей стан вимагає проведення додаткових терапевтичних заходів?

Вітрянка та її симптоми

симптоми вітрянкиВітрянка або вітряна віспа – інфекційне захворювання, викликане вірусом простого герпесу. Практично всі діти у віці від 2 до 7 років переносять цю недугу. Особливо схильні до такої небезпеки дітлахи, які відвідують дитячі дошкільні та шкільні навчальні заклади.

Шлях передачі – повітряно-крапельний. Висока контагіозність даної патології і досить тривалий інкубаційний період (до двох тижнів) роблять недуга небезпечним для оточуючих. Малюк може бути носієм вірусу, але ще не мати ознак захворювання. Однак він уже є переносником хвороби і заражає всіх своїх «товаришів».

У дитячому віці захворювання в основному проходить легко і без ускладнень. У дорослих протягом відрізняється особливою тяжкістю, дуже високою температурою і високим ризиком розвитку різноманітних ускладнень.

Розвиток вітрянки досить стрімке і супроводжується такими симптомами (по наростаючій):Підвищення температури тіла у дитини при вітрянці



  • у дитини підвищується температура тіла (вище 38 ° C, іноді до 40 ° C);
  • потім протягом 2 або 3 годин відбувається поява висипань у вигляді плоских цяток рожевого кольору. Вони поширюються по всьому тілу, крім долонь і стоп. Дискомфорту поки немає, свербіж відсутній;
  • вже через години дві в центрі кожного плямочки утворюється пухирець, наповнений прозорою рідиною. На цій стадії починається сильний свербіж. Але чесати тіло ні в якому разі не можна, так як бульбашки лопаються і в ранки може потрапити інфекція;
  • через кілька днів перші бульбашки почнуть підсихати і утворювати скоринки. Але з періодичністю в два або три дні ще протягом тижня можуть з’являтися нові висипання, поява яких буде супроводжуватися підвищенням температури;
  • днів через десять висипання припинитися і протягом двох або трьох тижнів скоринки повністю зійдуть, а на їх місці залишаться пігментні плями, які теж з часом пропадуть.

Лікування при такій формі вітрянки полягає в дотриманні постільного режиму, змащення бульбашок зеленкою (фукорцином або саліцилову спиртом), прийомі жарознижуючих засобів, рясному питво для зняття інтоксикації.

ускладнені форми

Багатьох батьків цікавить, чи буває кашель під час вітрянки у дітей. Відповідь однозначна – може бути не тільки кашель, але і нежить. І не завжди такий прояв свідчить про патологію дихальних шляхів, приєднання інфекції, що спровокувала ветряночного пневмонію.

Спочатку розглянемо кашель при вітрянці у дітей без ускладнень:висип у роті

  1. На поверхні слизових верхніх дихальних шляхів виникає висип і герпетичні бульбашки, які також лопаються з перебігом хвороби.
  2. Відбувається роздратування рецепторів і провокується сухий кашель.
  3. Виникає запалення на клітинному рівні, і виробляється слиз як захисний механізм. Вона сприймається як чужорідного тіла, і за допомогою кашлю організм позбавляється від її присутності в дихальних шляхах.
  4. Такий же механізм розвитку нежиті при вітрянці, так як везикули утворюються і на слизових носа.

Лікування кашлю і нежиті в таких випадках не проводиться, так як після припинення нових висипань ці симптоми самі по собі проходять. Але якщо таке не відбувається, потрібно шукати причину. Покашлювання або навіть сильний кашель можуть бути викликані приєднанням інфекції і свідчити про розвиток ветряночний пневмонії.

Як же відрізнити природний кашель при цьому дитячому недугу від серйозної патології?

Це може зробити тільки педіатр, причому не завжди методом простого прослуховування легких фонендоскопом. Найчастіше призначається рентген легенів, який і показує вогнища запалення.

Чому ж таке можливо? Все пояснюється просто. Під час вітрянки організм дитини стає схильним різним інфекціям, так як імунітет ослаблений. Підключається застуда, яка і провокує запальні процеси дихальної системи.

Лікування кашлю при вітрянці

Як лікувати кашель та інші симптоми вітрянки, порадить педіатр. Адже в кожному конкретному випадку вони можуть дещо відрізнятися.

Але традиційний протокол говорить:На прийомі у педіатра

  • змазування висипу, особливо на стадії утворення бульбашок, засобами антисептичними і підсушують. Вони не тільки перешкоджають попаданню інфекції в ранки, а й подсушат їх, ніж зменшать свербіж;
  • антигістамінні препарати також усунуть дискомфортні симптоми;
  • жарознижуючі засоби знизять температуру до допустимих показників, хоча сподіватися на її падіння до абсолютної норми в перші дні захворювання (під час інтенсивного висипання) не слід;
  • давати малюкові багато пити. Це можуть бути компоти з сухофруктів, трав’яні чаї з медом. Потрібно виключити кисле пиття, так як кислота буде дратувати слизові ще більше, роз’їдати ранки, які є на слизових;
  • постійно провітрювати приміщення і стежити за вологістю повітря – в кімнаті хворого не повинно бути занадто сухо;
  • антибактеріальні засоби призначаються при виявленні пневмонії, бронхіту або інших запальних захворювань дихального тракту. Антибіотики може прописати тільки лікар. Самолікування в таких випадках неприпустимо.

Кашель після вітрянки, вірніше після зникнення її основних симптомів, свідчить про розвиток ускладнень.

Якщо сама по собі ця дитяча хвороба лікується в домашніх умовах, то при приєднанні додаткових патологічних проявів можлива госпіталізація.