Антибіотики при кашлі у дорослих призначаються для усунення причин виникнення і розвитку запального процесу, що зачіпає органи дихання. Кашель є не тільки способом природного очищення дли дихальних шляхів від скопилася в них слизу або сторонніх тіл, він ще й один з основних симптомів складних, а часом і небезпечних захворювань. Антибіотики від кашлю у дорослих призначаються тільки лікарем, здатним правильно встановити причину появи недуги, виявити збудника і прийняти рішення про призначення адекватного ефективного лікування.
Особливості кашлю
Лікування кашлю антибіотиками категорично заборонено починати при появі перших симптомів хвороби. Перш ніж вибрати дієвий препарат, необхідно виявити збудника і визначити ряд речовин, здатних придушити його негативний вплив на організм пацієнта.
Справа в тому, що антибактеріальні препарати абсолютно даремні при наявності вірусної інфекції, а поставити правильний діагноз і визначити особливості недуги може терапевт, грунтуючись на результатах повноцінного докладного обстеження.
Рефлекс, при якому з легких з силою виштовхується повітря, може сприяти очищенню бронхів і трахеї від пилу або дрібних частинок, що потрапили сюди сторонніх чужорідних для організму людини тел.
Однак в ході запального процесу потрібно видалити з верхніх дихальних шляхів:
- залишки відмерлих клітин епітелію;
- згустки слизу;
- хвороботворні мікроорганізми.
При багатьох хворобах кашель із захисного рефлексу перетворюється в прояв, пов’язане з хворобливими відчуттями, і в таких випадках для полегшення стану хворого поряд з іншими лікарськими засобами призначають антибіотики.
Призначаючи антибіотики при сильному кашлі, лікар звертає увагу на його характер:
- продуктивний (вологий, мокрий);
- непродуктивний (сухий).
Однак позбутися від кашлю або зробити його продуктивним недостатньо. Важливо спрямувати всі зусилля на боротьбу з інфекцією, визначити природу якої можна після постановки діагнозу.
Коли потрібні антибіотики і чим керуватися, начина прийом
Перш ніж пацієнт почне пити антибіотики, терапевт повинен поставити точний діагноз, адже при наявності запалення в бронхах, викликаного вірусною інфекцією, грипу або звичайної застуди антибактеріальні засоби непросто неефективні, їх неправильний і необгрунтований прийом може спровокувати розвиток вторинної інфекції, викликаної хвороботворними бактеріями.
Антибіотики при сухому кашлі у дорослих ефективні при наявності запального процесу в нижніх відділах органів дихання, викликаного бактеріальною інфекцією.
У число таких хвороб входять:
- Пневмонія.
- Туберкульоз.
- Коклюш.
- Запалення трахеї і бронхіального дерева.
Важливо пам’ятати про те, що провідним показанням до призначення антибактеріальних препаратів є наявність хвороби, викликаної проникненням в організм бактеріальної інфекції.
Для того щоб швидко впоратися з недугою за допомогою таких лікарських засобів, необхідно строго дотримувати існуючі правила, що стосуються вибору, призначення і прийому препарату:
- Лікування антибіотиками проти кашлю проводять тільки за призначенням лікаря і суворій відповідності з його вказівками. Самостійний вибір ліки і його дозування призводить до розвитку важких ускладнень, нерезультативної терапії, під час якої виробляється стійкість мікробів до певного засобу.
- Антибіотик при кашлі може не бути ефективним через те, що кашель є проявом НЕ простудного або інфекційного захворювання, а має безпосереднє відношення до одного з видів порушення функціональності серця або нервової системи.
- Вибираючи антибіотик від кашлю, лікар користується спеціальною таблицею, в якій міститься список ліків, враховує вік і вагу пацієнта, наявність супутніх хвороб, особливо порушення діяльності шлунково-кишкового тракту. Якщо кашель після антибіотиків не зникає, а, навпаки, посилюється, значить, потрібна заміна препарату або потрібно використовувати антибіотики широкого спектру дії. Правильне рішення приймає тільки лікуючий лікар.
- В якій формі здійснюється прийом або введення призначаються засобів, також вирішує кваліфікований фахівець. Існують ситуації, в яких досить використовувати ліки в таблетках, а іноді для дорослих ефективною може бути суспензія, але часом антибіотики необхідно вводити тільки за допомогою ін’єкцій або навіть крапельниць.
- Невірна дозування для прийому антибіотиків стає причиною появи алергії (після прийому підвищеної дози) або провокує перехід недуги в хронічну форму.
Звичайно, потрібно строго слідувати інструкції, в якій сказано, скільки днів можна приймати таблетки або робити ін’єкції. Коли при кашлі дію антибіотиків не сприяє поліпшенню стану пацієнта, лікар змінює тактику.
Чому терапевт вибирає той чи інший препарат, чому не проходить кашель навіть після курсу терапевтичних заходів, показати можуть результати інструментального і біологічного обстеження.
різноманітність препаратів
Антибіотики від сухого кашлю або при продуктивному откашливании вибирають в залежності від особливостей виділеного збудника.
Лікарі використовують список, в якому лікарські препарати розділені на кілька груп:
- Пеніцилінові відносяться до числа сприятливих. Це Аугментин і Амоксиклав, Арлет і Флемоксин. Їх призначають навіть при тривалому кашлі у дітей. Для прийому антибіотиків пеніцилінового ряду існують певні свідчення, і до них відносяться хвороби, викликані стафілококами, стрептококами, пневмококами. Неправильний прийом викликає порушення функціональності кишечника (діарея), висипання на шкірі. Чи не рекомендовано призначення дорослим, що страждають астмою, кропив’янкою, дерматитом. Пеніцилінові антибіотики дорослим краще використовувати в ін’єкціях. Вони відрізняються високою ефективністю, низькою токсичністю, широким спектром дії.
- Цефалоспорини необхідні в тих випадках, коли кашель не проходить навіть після призначення пеніциліну. Цефетамет і Цефотаксим, Цефтриаксон і Спектрацеф. Кожен препарат з цього ряду – сильний антибіотик, здатний перемогти сухий кашель при утрудненому откашливании, перебігу хвороби без температури. Цефалоспорини визнані найкращим засобом в боротьбі зі стафілококами, які відрізняються підвищеною стійкістю до інших антибактеріальних препаратів. Призначення вимагає обережності, так як побічним ефектом є дисбактеріоз, болі в епігастральній ділянці і животі, розлад шлунку.
- Макроліди – ліки нового покоління. Сумамед і Азитроміцин, Макропен, Кларитроміцин і Рокситромицин. При кашлі антибіотик цієї групи допомагає в найкоротші терміни позбутися від інфекції. Лікують цими ліками коклюш і дифтерію, хронічний бронхіт і запалення легенів. Протипоказанням для прийому антибіотиків цієї групи є проблеми з серцем, порушення діяльності нирок і печінки.
Ще до призначення і прийому будь-якого антибактеріального препарату обов’язково потрібно повідомити терапевта про наявність супутніх захворювань, особливо якщо мова йде про порушення діяльності серця, печінки або нирок. Про те, до якої групи належить ліки, каже його назву.
Багато лікарських засобів категорично заборонені для терапії хвороб у літніх людей, і краще заздалегідь попередити лікаря про наявні алергічних реакціях.
Лікування старших пацієнтів
Якщо кашель не пройшов після курсу лікування за допомогою засобів, що полегшують відкашлювання, або при симптомах проходить кашлю, якщо в якості залишкового явища збереглося легке, але постійне покашлювання у тих пацієнтів, які пили відхаркувальні засоби, стає зрозуміло, що усунути кашель без антибіотиків в даному випадку не можна.
Які антибіотики приймати в тому чи іншому випадку, вирішує лікуючий лікар. Це рішення засноване на:
- результатах обстеження;
- загальний стан хворого;
- його віці;
- наявності супутніх недуг;
- ризик виникнення алергії.
Який антибіотик хороший, а який буде не ефективний при затяжному кашлі, з’ясовується в ході терапії. Вивчаючи назви засобів, уточнюючи їх дію на патогенну мікрофлору, здатність усунути кашель і можливі побічні ефекти, лікар приходить до вибору підходящого ліки.
Лікувати кашель антибіотиками у дорослих потрібно відповідно до зазначеного в інструкції курсом, дотримуючись обережності і не змінюючи самовільно призначену дозування.
Для того щоб вилікувати кашель, необхідно пройти призначений терапевтом курс прийому антибіотиків.
Дізнаючись у фахівців, чи можна вилікувати затяжний кашель за допомогою антибактеріальних засобів, важливо пам’ятати про те, що найефективнішим засобом буде правильно підібране засіб. Лікуйте кашель, що виникає при найрізноманітніших недугах, користуючись сильнодіючими засобами, які призначає кваліфікований лікар.