Кашель, як симптом багатьох захворювань дихальної системи і не тільки, викликає жахливий дискомфорт, особливо якщо він сухий і непродуктивний. Нашатирно-анісові краплі інструкція із застосування вважає одним з найдієвіших і безпечних препаратів для лікування цього неприємного явища. Які ж показання, протипоказання, можливі побічні дії, особливості застосування в різному віці такого медзасоби?
склад препарату
Сама назва підказує його основні компоненти. Але є і допоміжні. Крім того, дія препарату не обмежується тільки тим, що усувається кашель як симптом простудного або іншого захворювання респіраторного тракту.
Отже, до складу входять:
- анісова масло – основний діючий компонент ліки. Це натуральний інгредієнт, що добувають з насіння анісу. Він володіє розріджують дією, активізує процеси відкашлювання, благотворно впливає на слизову дихальних шляхів під час відновного періоду, усуваючи залишкові явища;
- аміак підсилює дію анісу, сприяє розрідженню бронхіального секрету і його евакуації з дихальних шляхів за допомогою легкого роздратування рецепторів;
- етиловий спирт – допоміжний компонент кошти, в якому, однак, і криється найбільша «загадка». Саме він є тим самим фактором, який впливає на перелік протипоказань.
Показання, протипоказання і побічні ефекти
Ліки рекомендовано для усунення сухого кашлю дітям і дорослим. Однак кашель кашлю ворожнечу і виникати може на тлі різних патологій.
Саме тому є чіткий перелік показань до застосування цього препарату:
- Бронхіти у гострій і хронічній формі. Запалення слизової оболонки, що вистилає бронхи, може бути спровоковано різними факторами, застій секреторною рідини викликає сухий кашель – якщо мокрота занадто густа або хвороба знаходиться на початковій стадії.
- Бронхопневмонії, коли запальний процес поширюється не тільки на бронхіальне дерево, але і на альвеоли в легких.
- Запалення легенів. При такому типі патології ураження легеневої тканини можуть бути як вогнищевими, так і тотальними. Тобто засіб застосовується при будь-якому вигляді запального процесу в легенях.
- Фарингіти, коли запалення схильні слизові горла і глотки. Характеризується першением, непродуктивним кашлем і почуттям постійного дискомфорту.
- Трахеїти – запальні процеси в слизовій оболонці трахеї. Кашель при цьому надсадний, болісний, непродуктивний на ранніх етапах.
У педіатрії також практикують лікування коклюшу в дитячому віці. Але тільки якщо вік маленького пацієнта більше року.
До «попутним» позитивних дій відносять поліпшення моторики шлунка, процесів травлення за рахунок виділення більшої кількості соляної кислоти, усунення здуття. Ці симптоми можуть виникати на тлі прийому інших лікарських засобів, які використовуються в комплексній терапії запальних захворювань дихальної системи.
Ще одним вагомим гідністю є демократична ціна.
Протипоказання у цього препарату також є, яким би не був хорошим склад:
- не використовувати при наявності непереносимості будь-якого компонента лікарського засобу;
- не застосовувати при гастриті, виразкових і ерозивних хворобах шлунково-кишкового тракту, а також при ризику виникнення кровотеч;
- не вживати дітям на першому році життя.
На особливу увагу під час призначення вимагають такі стани:
- патології печінки і нирок;
- алкогольна залежність або індивідуальна гіперчутливість до етилового спирту;
- наявність черепно-мозкової травми в анамнезі (особливо якщо такий стан був зовсім недавно);
- патології головного мозку (пухлини, ендокринні розлади та інші);
- період вагітності та годування груддю;
- дитячий вік.
Зазвичай ліки добре переноситься при правильному призначенні, з’ясувань можливих протипоказання і дотриманні рекомендованих дозувань. Але в кожному правилі можливі виключення.
Можна помітити деякі незвичайні прояви.
- Алергічні реакції, які в більшості своїй викликає анісова масло. Вони проявляються у вигляді висипань на шкірі по типу кропивниці, в свербінні і почервонінні. У рідкісних випадках сльозотеча і алергічний риніт. Хоча останнім важко диференціювати від риніту запального.
- З боку органів травної системи може розвиватися нудота з позивами на блювоту. Хоча такий прояв рідкісне, так як краплі роблять позитивний вплив саме на органи шлунково-кишкового тракту. В основному спостерігається при передозуванні препарату.
- Можливі короткочасні періоди збудження, які через досить нетривалий час змінюються втомою і апатією.
Водіям потрібно мати на увазі, що наявність у складі етилового спирту надає злегка гальмує дію, сідати за кермо під час лікування нашатирно-анісовими краплями не рекомендується. Цей же факт слід враховувати представникам професій, що вимагають максимальної концентрації уваги.
Спосіб застосування та дозування
Нашатирно-анісові краплі від кашлю ж приймати як? Спосіб такий: краплі розлучаються в достатній кількості води (пару столових ложок або 50-100 мл) і запиваются певною кількістю теплого пиття. Краще водою або компотом, але не молоком.
Від якого кашлю допомагає медпрепарат? Практично від будь-якого, але перш за все від сухого. Лікуючий лікар розповість, як правильно приймати в тому випадку, якщо він вважає за потрібне призначати при іншому вигляді кашлю.
Друге питання: «Як пити?» Після їжі через 30-40 хвилин. І після цього бажано хоча б годину, а краще два, нічого не вживати в їжу.
Як приймати нашатирно-анісові краплі в дозуваннях відповідно до віку пацієнта:
- від 1 до 2 років – 2 краплі в якості разового прийому;
- від 3 до 4 років – 3-4 краплі;
- від 5 до 6 років – 5-6 крапель за один прийом;
- від 7 до 9 років – 7-9 крапель;
- від 10 до 14 років – 10-12 крапель;
- від 14 і далі – по 15 крапель.
Кратність прийому становить 3-4 рази на добу, якщо немає інших вказівок від лікуючого лікаря.
Нашатирно-анісові краплі при вагітності і в період годування грудьми призначаються з особливою обережністю і приймати їх можна тільки після консультації у лікаря, та й то не у одного. У першому випадку – з акушером-гінекологом, провідним вагітність. У другому випадку – з педіатром. Призначення проводиться тільки в тому випадку, якщо видима користь буде перевищувати можливу шкоду від їх прийому.
В інструкції зазначено, що крапельки можна капати на шматок цукру. Краще не пробувати, так як таким способом заробляється опік слизових. Саме тому категорично не рекомендується пити засіб в нерозбавленому вигляді.
деякі особливості
Перш за все потрібно знати, з якими ліками поєднується даний препарат, а які в складі одного курсу лікування приймати не слід.
І тут все гранично просто:
- краплі прекрасно доповнюють антибіотики, посилюючи їх дію;
- препарати з алтея і термопсисом в складі, які призначаються при кашлі, доповнять нашатирно-анісові краплі, роблячи результат більш швидким і якісним;
- особливих попереджень щодо сполучуваності крапель з іншими препаратами, що застосовуються при терапії зазначених в показаннях хвороб, не існує.
Однак лікар зобов’язаний попередити кожного пацієнта, який буде лікуватися краплями, що їх не можна поєднувати з протикашльовими засобами, так як останні гальмують як сам рефлекс, так і відходження мокроти.
Є один рецепт, який деякі педіатри радять при кашлі у дітей молодшого віку:
- 2 таблетки термопсису;
- десертна ложка нашатирно-анісової крапель;
- 2 ст. л. теплої води.
Анісові краплі і таблетки від кашлю гарненько розтерти і розмішати, додати воду і знову розмішати до однорідного стану. Приймати таке домашнє зілля потрібно відповідно до віку маленького пацієнта. Від року до двох – по 5 крапель, потім на кожен рік додавати по дві краплі. Приймати тричі на день за півгодини до їди і ввечері за дві години до сну.
Не потрібно займатися самолікуванням, особливо якщо справа стосується дітей.
аналоги
В аптеках можуть порадити придбати аналогічний засіб для лікування кашлю, яке схоже по складу і механізму дії. Однак в цих препаратах можуть бути інші компоненти для посилення дії.
До переліку найбільш подібних лікарських засобів входять наступні препарати:
- грудної еліксир, до складу якого входять всі ті ж нашатир і аніс плюс екстракт кореня солодки;
- мікстура від кашлю в складі містить, окрім вищезгаданих компонентів, також корінь солодки і екстракт алтея лікарського. Форма випуску – одноразові саше для дорослих і дітей. Потрібно купувати медпрепарати, призначені саме для певного віку, так як там розрахована доза активних речовин;
чисте анісова масло, яке використовується для приготування різних ліків, для інгаляцій і як моносредство.
При кашлі схоже дію можуть надавати препарати, які відрізняють за складом від анісової крапель, але не менш дієві.
До них відносяться:
- Амброксол.
- Бронхипрет.
- Бронхосан.
- Мукалтин.
- Інгаліну.
- БРОНХОФІТ.
Не потрібно забувати, що під час лікування препаратами з вмістом анісової олії і нашатирного спирту необхідно вживати велику кількість теплої рідини. Це можуть бути чай, компоти, відвари лікарських трав (ромашка, липа, бузина, мати-й-мачуха).
Пиття краще заправляти натуральним медом – липовим або квітковим. Але мед – сильний алерген, особливо в ніжному віці. Дітям до трьох років давати ласощі взагалі небажано. Але вже якщо давати, то попередньо визначити, чи не буде алергії, провівши найпростіший тест: на зап’ясті нанести невелику крапельку меду і розтерти. Залишити на чверть години і потім перевірити реакцію. Якщо не буде висипу, почервоніння і свербіння, значить, алергії немає. Але все одно починати потрібно з невеликої кількості.
Кашель – симптом дуже неприємний. Лікувати його можна різними способами. І нашатирно-анісові краплі – один з кращих варіантів.