Сальбутамол інструкція із застосування якого дає докладні вказівки використання препарату, є засобом, який призначається для купірування спазму в бронхах при виникненні і розвитку задухи. Особливість препарату полягає в тому, що дозволено застосовувати Сальбутамол при вагітності і в період лактації. Лікування бронхіальної астми – процес тривалий і навіть постійний. Це пов’язано з тим, що бронхіальна астма зарахована до захворювань невиліковним, що викликається безліччю негативних факторів.
Особливості складу і дії
Розповість про те, як правильно використовувати Сальбутамол, інструкція із застосування даного препарату. У ній описані всі його переваги і особливості лікарського засобу. Слід знати, купуючи Сальбутамол, що форма випуску даного препарату передбачає застосування у вигляді аерозолю. Речовиною, що надає активну дію, є сальбутамол в дозуванні 0,0725 мг на 100 мг препарату. Сальбутамол – один з лікарських препаратів, з яких складається група синтетичних засобів, створених для боротьби з астматичними нападами, надання екстреної медичної допомоги та профілактики розвитку задухи.
В якості додаткового компонента до складу введено цетил олеат, дозування якого становить 0,1449 мг на кожні 100 мг препарату. При створенні сальбутамолу аерозолю, призначеного для інгаляцій при лікуванні астми, використані фтортріхлорметан і діфтордіхлорметан.
У написаній до сальбутамолу інструкції по застосуванню сказано, що даний лікарський засіб використовується для надання невідкладної медичної допомоги при ускладненні нападу бронхіальної астми.
Його дія спрямована на:
- купірування задухи;
- позбавлення від спазму гладкої мускулатури стовбура і гілок бронхіального дерева;
- запобігання астматичних нападів.
Існують і інші форми випуску лікарського препарату, які користуються підвищеним попитом при ліквідації астматичного задухи та попередження розвитку повторного нападу астми.
Медики рекомендують:
- пероральне застосування сальбутамолу таблеток;
- використання сальбутамолу аерозолю для вдихання під час астматичного задухи;
- спрей;
- сироп;
- капсули, всередині яких знаходиться порошок, призначений для проведення інгаляцій за допомогою небулайзера;
- концентрат у флаконах, з якого готують розчин для ін’єкцій;
- застосування сальбутамолу для інгаляцій з використанням спеціального обладнання або пристроїв, для припинення або попередження розвитку нападу астми. Скористатися звичайним інгалятором або небулайзером можна вдома.
В ході проведення терапевтичних заходів в умовах стаціонару можливе застосування ліків Сальбутамол, що випускається у формі розчину для внутрішньовенних інвазій. Є Сальбутамол препаратом, що відрізняється дією муколитическим, а фармакологія і склад даного лікарського засобу говорить про можливість застосування препарату в якості ліків, що володіє протизапальним ефектом.
Фармакодинаміка
При бронхіальній астмі виробники рекомендують застосовувати аерозоль для інгаляцій, так як дане бронходілатірующєє засіб відрізняється токолітичних ефектом і сприяє розширенню бронхів, збільшуючи просвіт дихальних шляхів і полегшуючи дихання хворого. Склад препарату, його групова належність і фармакодинаміка підтверджують, що Сальбутамол швидко і ефективно купірує напад астми, допомагає боротися із запальним процесом, що розвивається в дихальних шляхах через рясний виділення і скупчення слизу.
Дія препарату спрямована на:
- збільшення життєвої ємності легень;
- розширення коронарних артерій без зміни артеріального тиску;
- перешкоджання виділенню гістаміну.
Безпосередньо фармакологічна дія препарату починається через 3-5 хв після потрапляння активної складової (діюча речовина) в організм пацієнта.
Механізм дії пов’язаний з особливостями впливу на бета 2 -адренорецептори гладкої мускулатури бронхів, в результаті чого розслабляються м’язи органів дихання і розширюється просвіт стовбура і гілок бронхіального дерева. Частина дози ліків, прийнятої хворим під час вдихання при виникненні нападу астми, залишається безпосередньо в дихальних шляхах і легенях пацієнта, надаючи місцеву дію в залежності від того, де розташований осередок запалення і місце звуження просвіту бронхів.
Крім того, під впливом сальбутамолу активізується виділення і виведення слизу з органів дихання, поліпшується робота миготливого епітелію, що перешкоджає розвитку нападу астми через контакт з алергеном.
Як застосовувати і що є показанням
Особливою ефективністю в ході боротьби з астматичним задухою відрізняється застосування сальбутамолу розчину для інгаляцій. Інгалятор являє собою балон, виготовлений з алюмінію, оснащений спеціальним клапаном і дозатором, при натисканні на який відбувається розпорошення лікарського складу. Виробники випускають розроблені і створені для сальбутамолу аналоги у вигляді капсул з порошком для інгаляцій, таблеток, сиропу або спрея.
Вирішуючи, чим замінити Сальбутамол, потрібно обов’язково порадитися з лікарем. В іншому випадку належного результату може не бути, а ось побічні дії миттєво дадуть про себе знати.
Застосування сальбутамолу можливо тільки за призначенням лікаря. Вхідні в його склад речовини не завжди корисні пацієнтам, що потребують термінового купірування нападу астми. В анотації сказано, що часто даний гормональний препарат при неправильному прийомі викликає звикання.
Показання до застосування включають:
- Діагностований обструктивний бронхіт у дітей молодшого віку.
- Профілактика розвитку і купірування спазму в бронхах при всіх формах бронхіальної астми.
- Звуження просвіту бронхів або їх закупорка.
- Хронічний обструктивний бронхіт у дорослих.
- Емфізема легенів.
- Бронхіт, спричинений астмою.
Перераховуючи показання до застосування сальбутамолу, можна назвати раптово почалося задуха на тлі передчасних пологів.
Багато лікарів стверджують, що застосування сальбутамолу в першому триместрі вагітності тягне за собою зміну певного рівня вмісту гормонів, що стає причиною порушення фізіологічного перебігу вагітності.
Існують певні правила прийому лікарського препарату у вигляді таблеток, сиропу або спрея, використання для інгаляцій небулайзером або внутрішньовенного введення.
Коли прийом заборонений або не рекомендований
Існуючі для застосування сальбутамолу протипоказання говорять про те, що з особливою обережністю слід користуватися даними ліками пацієнтам з гіперглікемією, але абсолютним показанням для прийому препарату є:
- порушення функціональності органів серцево-судинної системи;
- підвищена чутливість або індивідуальна непереносимість до складових компонентів лікарського засобу;
- вроджений або набутий порок серця;
- ішемічна хвороба;
- ниркова і печінкова недостатність;
- стеноз гирла аорти;
- інсульти;
- інфаркт міокарда;
- порушення функціональності щитовидної залози;
- глаукома;
- епілепсія;
- вагітність.
Категорично заборонено призначати препарат для проведення терапевтичних заходів при лікуванні обструктивного бронхіту у дітей, які не досягли віку 2 років.
Застосування сальбутамолу можливо тільки за настійною рекомендацією лікаря, але з великою обережністю і під його контролем можна при наявності:
- гіпертонічної хвороби;
- аритмії;
- тахікардії;
- серцевої недостатності;
- Базедової хвороби.
Заборонено вводити препарат внутрішньовенно навіть під час нападу сильного задухи при:
- Внутрішньоутробної загибелі плоду або діагностованою вагітності, що завмерла.
- Порушеннях розвитку або передлежанняплаценти.
- Підозрі на можливу відшарування плаценти.
- Пізній токсикоз (набряки, порушення функціональності нирок).
- Маткових кровотечах.
Побічна дія
Поява побічних ефектів після застосування препарату може стати наслідком передозування сальбутамолу або неправильного прийому лікарського засобу. Користуватися таким пристосуванням як інгалятор необхідно в суворій відповідності з прикладеною інструкцією. Чи не стає причиною появи побічних ефектів тільки аерозоль для інгаляцій. В інших випадках перевищення зазначеної в анотації дозування веде до порушення серцевого ритму і інших тяжких наслідків.
Найбільш небезпечні побічні ефекти:
- При введенні ліків інгаляційно можливий опік або реакція подразнення слизової глотки. Причина – перевищена максимальна доза препарату. Правильно дозований прийом не порушує нормального стану слизової.
- Перевищена доза сальбутамолу викликає порушення серцевого ритму (аритмія) або стає причиною прискореного серцебиття (тахікардії). На тлі неправильного прийому препарату можливе розширення периферичних кровоносних судин.
- Часто велика добова доза здатна викликати тремор кінцівок, поява почуття неспокою і невиправданого страху, перезбудження, сильні головні болі.
- При неправильному використанні таких пристроїв як інгалятор або небулайзер можливе перевищення допустимої дози, і лікарський склад викликає судоми в кінцівках.
- Якщо закінчився термін придатності ліків, порушена інструкція, відповідно до якої має здійснюватися застосування речовини, або склад застосовується безконтрольно, різко знижується рівень вмісту калію в крові і розвивається яскраво виражений метаболізм.
Досить рідко виявляються алергічні реакції, розвиток яких здатний спровокувати прим сальбутамолу.
Їх прояв пов’язано з кропив’янкою, висипаннями на шкірі, сверблячкою, незначним палінням. Будь-який прояв негативної реакції на прийом препарату є показанням до припинення терапії з його допомогою.
Перш ніж приступити до лікування сальбутамолом, необхідно переконатися у відсутності протипоказань і сумісності даного ліки з іншими застосовуваними речовинами. Взаємодія сальбутамолу з препаратами, які мають сечогінну дію, веде до розвитку гіпокаліємії, а при одночасному прийомі із засобами, збудливими дихання, можлива поява тахікардії і порушення серцевого ритму.
У таких випадках прийом сальбутамолу слід негайно припинити, але підібрати замінник здатний тільки кваліфікований лікар. Абсолютно несумісні з сальбутамолом шкідливі звички, такі як куріння і алкоголь. Протипоказанням є і 1 триместр вагітності, коли відсутня плацентарний бар’єр і складові лікарського засобу можуть завдати шкоди плоду, що розвивається.
Правила застосування і прийому
Спосіб застосування сальбутамолу 100 мкг – аерозоль, що призначається дітям, перед майбутньою фізичним навантаженням.
Часто батьки використовують інгалятор як профілактичний засіб, але робити це можна тільки за вказівкою лікаря:
- Для дітей існує сироп, прийом якого кілька разів на добу строго дозований і проводиться під суворим контролем медиків. Скільки разів на день можна приймати сальбутамолу сироп і який дозуванням користується маленький пацієнт, залежить від його віку, ваги і ступеня тяжкості захворювання. При розвитку задухи під час нападу астми дітям дозволяється користуватися аерозолем. Перевернувши інгалятор догори дном, тримаючи його строго вертикально, вводять мундштук в порожнину рота і охоплюють його губами, що не прікусивая, щоб не пошкодити. Для купірування нападу досить зробити два натискання з одночасними вдихами. Допомогла процедура чи ні, можна буде зрозуміти, коли почнеться дія препарату, а значить, не пізніше, ніж через 5 хв. Якщо ефект відсутній, процедуру можна повторити. Важливою умовою є правильне виконання процедури. Перед розпиленням аерозолю дитині потрібно зробити повний видих, звільняючи легені від повітря, а потім глибокий повільний вдих з одночасним натисканням на клапан дозатора.
- На ранніх термінах вагітності не можна проводити терапію сальбутамол, але якщо жінка користувалася даними лікарським складом після того, як був сформований плацентарний бар’єр, застосовуючи інгалятор кілька разів на добу, плоду нічого не загрожує. Часто лікарі не рекомендують застосовувати спрей через його спазмолітичну дію, побоюючись негативного впливу на м’яз матки, але якщо ризику для здоров’я плоду і повноцінного його розвитку не існує, то лікування даним препаратом не протипоказане вагітній жінці.
- Кількість інгаляцій на добу визначається ступенем тяжкості стану хворого і рівнем майбутньої фізичного навантаження або можливим контактом з алергеном. Якщо пацієнту треба буде докласти значних зусиль для виконання тих чи інших дій, йому показаний прийом двох доз (200 мкг). Це дві інгаляції або два натискання на дозатор.
- Підтримуюча терапія при хронічному бронхіті полягає в регулярному проведенні інгаляцій. Це 400 мкг протягом дня, розділені на 4 інгаляції. Після процедури на деякий час слід відмовитися від прийому рідини і їжі.
Вибір призначається дозування залежить від віку пацієнта. Дітям до 12 років рекомендований прийом 100 мкг на добу. Підліткам і старшим пацієнтам – 200 мкг в якості разової дози. Препарат впливає протягом короткого часу, і з його допомогою можна швидко зняти напад астматичного задухи.
При високих рівнях ризику контакту з алергеном потрібно профілактична доза сальбутамолу, але в тих випадках, коли ліки використовується як профілактичний засіб при можливості розвитку нападу ядухи, пацієнт приймає 2 дози (2 інгаляції) одномоментно. Це означає, що йому необхідно струсити інгалятор, перевернути його вниз дозатором і ввести мундштук в порожнину рота.
Процедуру можна виконувати з наповненими легкими, так як лікарський склад повинен проникнути в найвіддаленіші куточки легких. Для цього буде потрібно зробити повний видих, потім, повільно вдихаючи повітря, натиснути на ковпачок дозатора і затримати на 30 секунд дихання. Повторити інгаляцію можна при сильному нападі або при відсутності лікувального ефекту. Почекати необхідно не менше 5 хвилин. Важливо пам’ятати, що передчасне повторення інгаляції може стати причиною прояву побічних ефектів.