Як проявляється туберкульоз у риб і не небезпечний він для людини



Проведення профілактики захворювань є необхідним заходом при утриманні акваріумних рибок. Багато захворювань акваріумних рибок виліковні на початкових стадіях, тому, щоб збиток був мінімальним, не слід ігнорувати симптоми захворювання. Туберкульоз у риб – інфекція, яка представляє підвищену небезпеку. Ризик заразитися нею дуже великий, адже мікобактерії туберкульозу присутні в кожному акваріумі.

Симптоми туберкульозу риб

риба

Туберкульоз у риб, інакше званий микобактериозом – інфекція, що вражає морських і прісноводних риб, яку викликають мікобактерії. Всього існує близько двадцяти мікобактерій, здатних викликати це захворювання. При цьому йому схильні до ста п’ятдесяти видів риб.

Вчасно діагностований туберкульоз набагато простіше вилікувати, ніж запущену інфекцію, яка з більшою ймовірністю приведе до летального результату. Важливо вчасно помічати і фіксувати незвичайні прояви у акваріумних рибок, адже вони можуть свідчити про наявність захворювання.

Для туберкульозу у рибок характерні наступні симптоми:

  • виснаження (рибки відмовляються від їжі);
  • виникнення на тілі виразок;
  • деструкція тканин і покривів шкіри;
  • забарвлення втрачає свою яскравість;
  • потемніння очної райдужки.

Це лише основні симптоми. Існує набагато більше ознак, за якими можна припустити, що у риб туберкульоз. Виділяють ряд симптомів, які можна застосувати до певних видів риб. Так, у ползуновідних риб, які є підрядів сімейства лучеперих, спостерігається запалення шкірних покривів, чорні точки. Для них можуть виникнути проблеми зі спиною – її всихання, викривлення хребта.

Через деякий час, картина погіршується. У риб починає набухати черево, луска починає як би підніматися (це називають лепідортозом). Останнє найчастіше свідчить про ниркову недостатність. Таке явище характерне для багатьох риб (наприклад, золотих рибок).

З виникненням у рибки лепідортоза починається наступний етап розвитку хвороби. Активність рибки швидко сходить нанівець, апетит і зовсім зникає. Малоактивні риба віддає перевагу забитися в темний куток акваріума (часто її притулком стають зарості водоростей). На цьому етапі явною ознакою будуть випорожнення рибки – вони стають білими, що нагадують слиз.

На зміну гіпоактивності приходить інша стадія. Рухи рибки набувають різкість, а положення під час плавання буквально натякає на те, що в найближчу добу настане летальний результат – рибки, що дійшли до останньої стадії, плавають на боці або черевом догори.

рибка



У інших рибок хвороба проявляється в іншому ключі. Пецілоіди з сімейства пецилиевих на початкових стадіях активні, зберігають апетит. У деяких випадках може спостерігатися прагнення до самоізоляції, знижений апетит. Інші ознаки класичні, багато хто з них були перераховані вище: викривлення хребта, виснаження як наслідок втрати апетиту. Багато мальки з’являються на світ недоношені або мертві. При цьому протягом усієї вагітності, навіть на її завершальних етапах, не спостерігається надування живота, а після народження малюків він і зовсім втягується.

Альтернативні зміни можна розглянути на прикладі гуппі. У них може виникати явище, протилежне схуднення – зайве набухання черевця – проте інші симптоми залишаються.

Рибки з сімейства хараціновие, заболевая туберкульоз, набувають помітне витрішкуватість, що в підсумку призводить до остаточного випадання очей. Як і в попередніх випадках, з’являється схуднення, зміни забарвлення.

Багато господарів викладають фото заражених риб в мережу, тим самим привертаючи увагу до цієї проблеми.

Джерела зараження акваріумних риб на туберкульоз

Ризик заразитися туберкульозом великий через те, що існує безліч джерел для зараження. Однак у багатьох випадках можна запобігти зараженню, банально доглядаючи за своїми вихованцями.

Можна диференціювати такі джерела захворювання:

  1. Хворі рибки.
  2. Мікобактерії, занесені в акваріум.
  3. Недостатня дезінтіфікація інвентарю.
  4. Їжа.

Найбільшу небезпеку становлять мікобактерії, які виявляються практично всюди, навіть в акваріумах з прекрасним змістом.

хворі рибки

Тут в черговий раз доводиться необхідність спостереження за акваріумними рибами. Перебуваючи в одному акваріумі з хворою рибою, досить легко підхопити у неї інфекцію, тому при виявленні інфікованої особи, слід негайно ізолювати її.

Менш приємний випадок – смерть хворої особини. Навіть у вигляді неживого тіла вона все ще становить небезпеку для інших риб, будучи можливим джерелом корму. Не можна залишати в акваріумі мертву рибку, і тим більше не можна дозволяти іншим рибам займатися канібалізмом і поїдати її останки. Така практика навряд чи може закінчитися чимось хорошим.

мікобактерії

Ви здивуєтеся, дізнавшись, як спритно мікобактерії, які переносять туберкульоз, проникають в акваріуми. Їх можна занести з чим завгодно, навіть максимально убезпечивши і продізентіфіціровав все, що можливо.

Мікобактерії містяться в переважній більшості акваріумів, хоча самі люди можуть навіть не підозрювати цього. Мікобактерії проживають в акваріумах на правах сапрофитов, харчуючись органічними рештками рослин.

Був проведений ряд досліджень, які довели, що мікобактерії можуть мешкати навіть всередині риб, які не мають зовнішніх симптомів туберкульозу. Цей несподіваний факт змушує замислитися над ефективністю умов карантину, в які господарі поміщають недавно придбаних риб, щоб не занести в акваріум інфекцію.

їжа

їжаКоли мова йде про сухих кормах, слід зауважити, що при відсутності достатньої обробки, можливо занести в акваріум інфекцію навіть тут. Мова йде не тільки про туберкульоз, а й про тих захворюваннях, які невиліковні.

Набагато частіше мікобактерії виявляються в житло риб разом з кормами з морепродуктів. Морепродукти не шкідливі для риб, але все одно небезпечні. Тут потрібно дотримуватися технологію очищення кальмарів, проводити уважний огляд рибки, перш ніж обробляти її.

Туберкульоз у риб: як лікувати?

Лікування туберкульозу у рибок має сенс тільки на перших стадіях, поки у риб ще підтримується апетит. На подальших стадіях воно просто неефективно.

Використовуються такі лікарські препарати:

  1. Канаміцин.
  2. Рифампіцин.
  3. Фтивазид.

Рифамицин додають прямо в корм, дотримуючись певні пропорції, Фтивазид вносять в воду, Канамицин рекомендується замочувати у воді і додавати в корм.

Найбільш ефективним препаратом вважається Канамицин. Це обумовлено його сильною дією на мікобактерій і в той же час меншу токсичність.

Профілактика туберкульозу заснована на причинах, що викликають захворювання у риб. Багато в чому цьому сприяють погані умови проживання, тому профілактика спрямована на їх поліпшення. Необхідно створити найкращі умови, щоб виконувати всі санітарні вимоги. Рівень вмісту мікробів повинен бути мінімальним (проти них добре діють промені ультрафіолету).

Цікавий факт: при туберкульозі у людей часто використовують риб’ячий жир.

Важливо пам’ятати, як небезпечний для людини риб’ячий туберкульоз. Мікобактерії туберкульозу заразні і для людини, тому при роботі з акваріумом потрібно проявляти обережність. Працювати найкраще в захисних рукавичках.