Дані проведених досліджень і спостережень вказують на те, що COVID-19 чинить негативний вплив на функціонування органів чоловічої статевої сфери. Порушення еректильної функції та імпотенція після коронавірусу – явище недостатньо часте, але воно було зафіксоване лікарями різних країн. Інфекція здатна також впливати і на фертильність.
Причини зниження потенції після коронавірусу
Як саме коронавірус впливає на організм людини, вивчено недостатньо, але було встановлено, що COVID-19 негативно впливає на чоловіче здоров'я. У чоловіків може спостерігатися імпотенція після коронавірусу. Причин такої проблеми може бути кілька:
- Зниження рівня тестостерону. Припиняється продукування цього гормону, внаслідок чого знижується опірність організму до інфекцій.
- Порушення кровопостачання статевого органа. Кров починає швидше згортатися, що призводить до порушення руху крові по судинах. Порушується кровопостачання яєчок, що призводить до проблем з ерекцією.
- Порушення психічного стану чоловіка. Після перенесеного захворювання чоловіки перебувають у стані депресії, стають чутливими до впливу стресових ситуацій. Усе це призводить до зниження статевого потягу.
Доведено, що коронавірус може виявлятися в спермі перехворілих чоловіків, проте хвороба не передається статевим шляхом. Вплив вірусу на сперматозоїди та репродуктивне здоров'я вивчено не до кінця.
Вакцинація та чоловіча фертильність
Щеплення від коронавірусу не впливає на фертильність чоловіків. Згідно з даними проведених досліджень ізраїльських учених, вакцина Pfizer не змінює показників спермограми.
Вакцинація може тимчасово впливати на розвиток сперматозоїдів, адже після щеплення іноді спостерігається підвищення температури тіла.
Якість сперми
При поглибленому вивченні зразків сперми було встановлено, що її якість у чоловіків після перенесеного захворювання істотно знизилася. Найбільш ураженими виявилися гени, пов'язані з енергоутворенням у мітохондріях і передачею Toll-подібних рецепторів – компонентів системи вродженого імунітету. Крім цього, спостерігалося падіння продукування аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ), що відповідає за живлення та активність сперматозоїдів.
Які аналізи потрібно здати за тривожних ознак
У разі порушення еректильної функції рекомендується здати аналізи на визначення рівня таких гормонів, як:
- тестостерон;
- лютеїнізуючий гормон;
- тиреотропний гормон.
Крім того, призначають загальний аналіз крові та сечі. Додаткові методи діагностики:
- введення судинорозширювальних препаратів у пеніс;
- УЗД;
- зішкріб для виявлення інфекцій, що передаються статевим шляхом;
- спермограма.
Відновлення потенції після коронавірусу
Перенесена коронавірусна інфекція негативно позначається на стані здоров'я людини, для відновлення потрібен час і зусилля. Реабілітаційний період може тривати від 1 до 12 місяців, усе залежить від загального стану організму, віку і тяжкості перенесеного захворювання.
Під час потрапляння вірусу в організм страждають практично всі органи та системи. Порушення загального самопочуття змушує хворих звертатися до різних лікарів. Основні скарги при цьому – відчуття загальної слабкості, відсутність сил і життєвої енергії, задишка під час фізичних навантажень, підвищення температури тіла до субфебрильних цифр, проблеми з пам'яттю, проблеми з потенцією, зниження статевого потягу, порушення психоемоційного стану…
Для полегшення загального стану необхідне комплексне лікування, адже зосередження лише на одній системі організму не приносить бажаного результату. Пояснюється тим, що всі органи і системи в організмі тісно пов'язані між собою. Схема реабілітації має містити в собі такі пункти:
- Відновлення вентиляції легенів і газообміну.
- Поліпшення функціонування органів серцево-судинної системи.
- Відновлення роботи органів травного тракту.
- Поліпшення роботи органів сечостатевої сфери.
- Відновлення когнітивних функцій.
- Корекція м'язової слабкості.
- Усунення наслідків впливу стресу, тривоги або депресії.
- Корекція проблем зі сном.
Програма реабілітації після COVID-19
Якщо після перенесеного ковіду чоловік почав страждати від розладів функціонування статевої сфери, йому потрібно пройти тривалий курс відновлення, який має складатися з:
- медикаментозного лікування;
- ЛФК;
- дотримання правил харчування.
Медикаментозні препарати
З медикаментів можуть призначатися креми і мазі, таблетки, розчини для ін'єкції. Які саме ліки використовувати, має визначати лише лікар, займатися самолікуванням забороняється, таким чином, вдасться уникнути ризику розвитку ускладнень.
Лікувальна фізкультура
Для поліпшення потенції та усунення проблем з еректильною функцією рекомендується виконувати вправи Кегеля, допомагаючи тренувати м'язові волокна таза. Крім цього, після узгодження з лікарем можна виконувати:
- махи ногами;
- гусячий крок;
- вправа «Велосипед»;
- ходьбу на сідницях;
- парадний крок.
Лікувальна фізкультура допомагає відновити чоловічу силу, проте чоловікам, які перехворіли на ковід, потрібно починати зі слабких навантажень, адже в організму ще немає достатньої кількості сил.
Позитивно впливає на потенцію лазня, адже вона сприяє поліпшенню кровообігу, усуваючи прояви простатиту. Що стосується ранкового бігу, то захоплюватися ним не слід, щоб уникнути переохолоджень.
Правильне харчування
Особливу увагу після перенесеного ковіду рекомендовано приділяти правильному харчуванню, в раціон потрібно включати:
- Морепродукти. Вони містять багато білка, цинку, вітамінів групи В, селену, що позитивно впливають на потенцію.
- Яйця, краще перепелині. Вони сприяють продукуванню тестостерону, знижують рівень холестерину.
- Горіхи. Вони багаті амінокислотами, вітамінами та корисними металами, що позитивно впливають на функціонування статевої системи, мозку, серцевого м'яза. На добу достатньо з'їдати одну жменю горіхів.
- М'ясо. Перевагу рекомендується віддати нежирним сортам – яловичині, кролятині, індичатині.
Спеції. Позитивно впливають на потенцію шафран, майоран, кориця.
Рекомендується відмовитися від:
Незважаючи на те, що коронавірус може стати причиною імпотенції, не варто падати духом, адже шлях подолання проблеми завжди можна знайти. Рекомендується звернутися до лікаря, пройти низку обстежень і дотримуватися його рекомендацій. Правильні заходи допомагають не тільки відновити потенцію, а й вирішити проблеми з фертильністю.
- вживання жирних і копчених страв;
- вживання фаст-фуду;
- шкідливих звичок.