Яка буває полісегментарна пневмонія і як вона лікується



Полісегментарна пневмонія – інфекційна патологія, що вражає кілька сегментів легеневої області. Захворювання має бистропрогрессирующий характер, що зумовлено ураженням альвеолярних бульбашок, бронхіол і бронхів. Сегментарна локалізація не впливає на перебіг хвороби. Вирішальним фактором у цьому випадку є своєчасність звернення за медичною допомогою. При запущеному лікуванні ризик розвитку дихальної та серцевої недостатності різко зростає.

Особливості локалізації патології

Рентген, лікар

Що таке полісегментарна пневмонія з точки зору локалізації вогнища запалення? Це гостро протікає патологічний процес із залученням відразу декількох ділянок легеневої області (сегментів), а також одного сегментарного бронха.

Сегменти забезпечені безліччю бульбашкових утворень, в яких відбувається кисневий обмін. Це так звані альвеоли. При попаданні в респіраторний тракт людини хвороботворних мікроорганізмів відбувається ураження сегментарних ділянок, бронха і загальної системи кровопостачання продуктами їх життєдіяльності.

У дорослих і дітей патологія здатна вражати одну або обидві частки легені.

Залежно від локалізації запального процесу фахівці виділяють кілька основних форм полісегментарної пневмонії:

  1. Лівосторонній запалення легенів. Поразка епітелію спостерігається в декількох сегментах лівої частки органу.
  2. Правосторонній запалення легенів. Запальний процес зачіпає його праву частину.
  3. Двостороннє запалення. Патологія прогресує в обох частках, а також бронхах.

Активне розмноження патогенних агентів сприяє поширенню вогнища запалення на всю легеневу систему, а також прилеглі органи.

Лівосторонній полісегментарне поразку

Особливістю розвитку запальних процесів в лівій частині легкого є сусідство з іншим життєво важливим органом – серцем. Бактеріальна або вірусна інфекція, потрапляючи в кров, розноситься з кров’ю на прилеглі ділянки, охоплюючи аорту і м’язову тканину серця.

При патологічному стані існує ймовірність розвитку серйозних ускладнень. Так, лівостороння полісегментарна пневмонія може призводити до аритмії, прискорене серцебиття. Через брак кисню, що надходить до серця, може розвинутися гостра серцева недостатність. Такі стани особливо небезпечні для дітей, організм яких може не впоратися з підвищеним навантаженням.

Деякі збудники захворювання (наприклад, стрептококи) в дуже короткі терміни здатні поширюватися з лівої частини легкого в його праву частку. Ураження піддається вся легенева система. Несвоєчасне лікування хвороби загрожує розвитком важкої форми тотальної пневмонії.

Правобічна полісегментарна пневмонія

кровопостачання



Осередок запалення при цій формі хвороби локалізується праворуч. Така локалізація обумовлена ​​деякими особливостями в анатомічній будові бронхів.

До них відносять:

  • специфічне розташування правого сегментарного бронха. Він простягається у напрямку зверху вниз злегка навскоси. Ця структура сприяє утворенню своєрідної ніші, що створює сприятливі умови для прогресування патогенних агентів. Потрапляючи в нижні легеневі відділи, шкідливі мікроорганізми починають активно розмножуватися. Це призводить до різкого збільшення їх концентрації в області поразки;
  • анатомічні особливості правої частки легені. У порівнянні з лівою стороною, права частка ширше і коротше;
  • недостатнє постачання правої частки кров’яними форменими елементами.

Уповільнений кровопостачання затягує лікування патології. Унаслідок такої багатої забезпечення легкого кров’ю, на область поразки з меншою ефективністю впливають системні лікарські препарати (розноситься по кровоносному руслу).

Висока концентрація збудника захворювання в сегментах правої легені обумовлена ​​перерахованими вище особливостями анатомічної будови. Вона безпосередньо впливає на перебіг хвороби. Токсичних речовин виробляється так багато, що лікування антибактеріальними або противірусними препаратами вимагає більш тривалої терапії.

Двостороння полісегментарна пневмонія

Лівосторонні і справа наліво сегментарні пневмонії не такі небезпечні, ніж двостороння полісегментарна вогнищева інфекція легенів. Залучення в патологічний процес всієї легеневої системи багаторазово збільшує навантаження на ослаблену імунну систему хворого. Саме тому найбільший відсоток смертності серед пацієнтів спостерігається при двосторонньому запаленні.

Найбільш уразливими перед інфекцією стають люди з ослабленим імунітетом.

В основну групу ризику входять:

  • пацієнти, які мають хронічні захворювання (патології серця, легенів, обміну речовин, нирок);
  • люди похилого віку;
  • діти у віці до одного року.

Найбільшу небезпеку для цих категорій представляє стрептококова і пневмококової інфекція, а також гемофільна паличка.

Ці хвороботворні мікроорганізми є основними бактеріальними збудниками хвороби у дорослих і дітей. Вони викликають розвиток патологій верхніх дихальних шляхів (тонзиліту, ангіни, ларингіту, гаймориту). У цих випадках легеневе запалення може виникнути на тлі вищевказаних захворювань.

Основні чинники виникнення

Будь-яка з різновидів пневмонії легенів розвивається в той період, коли імунітет людини ослаблений і найбільш вразливий перед шкідливими мікроорганізмами. В здоровому тілі запалення не спостерігається внаслідок надійного захисту з боку імунних клітин. Вони блокують патогенних агентів, що перешкоджає їх поширенню по організму.

Збудниками інфекції, що вражає легеневу область, є:

  • віруси (грипу, парагрипу, цитомегаловірус і ін.);
  • бактерії (пневмококи, стрептококи, стафілококи, хламідії, мікоплазма та ін.);
  • грибки (Кандида і ін.);
  • різного роду паразити.

Полісегментарна пневмонія у дорослих і дітей розвивається як самостійне захворювання або на тлі інших патологій внутрішніх органів.

переохолодженняУ першому випадку виникнення відразу декількох вогнищ запалення в різних сегментах одного або обох часток легенів може розвинутися в результаті наступних несприятливих факторів:

  • інтоксикаціях процесів, пов’язаних з курінням, вживанням алкоголю або наркотичних речовин;
  • неправильного харчування;
  • переохолодження або перегріву організму;
  • недоношеності новонародженої дитини;
  • гіперчутливості негайного типу у дітей (ГНТ).

У разі якщо запалення легенів є супутнє захворювання, основними факторами його виникнення вважаються:

  • патології внутрішніх органів (серця, судин, нирок, легенів);
  • перенесені захворювання, викликані різного роду інфекцією (в цьому випадку пневмонія здатна розвинутися на тлі невилікуваного тонзиліту, ларингіту, ангіни, грипу, ГРВІ та ін.);
  • запалення легенів традиційного типу;
  • тривалий прийом сильнодіючих лікарських препаратів;
  • наявність імунодефіциту, викликаного хронічною хворобою (СНІДом, онкологією);
  • постопераційні стану;
  • знаходження людини в положенні лежачи протягом тривалого періоду часу (тяжкохворі люди);
  • підключення до ШВЛ (штучної вентиляції легенів).

Важливо пам’ятати, що полісегментарна пневмонія виліковна. Терапія хвороби займає більш тривалий період часу, ніж інші форми захворювання. Результат терапії безпосередньо залежатиме від своєчасно розпочатого лікування.

Розвиток ускладнень найчастіше пов’язують зі значним ослабленням організму, неграмотно проведеної терапією, а також не вилікуваний повністю патологією. У таких випадках організм хворого може вести себе по-різному: у одних пацієнтів захворювання набуває хронічної форми, у інших розвиваються позалегеневого і легеневі ускладнення. Можливий навіть летальний результат, якого найбільше потерпають люди з імунодефіцитом.

До основних позалегеневого наслідків полісегментарної пневмонії відносять:

  • серцеву недостатність;
  • запалення внутрішньої серцевої оболонки (ендокардит);
  • запалення оболонок головного мозку (менінгіт);
  • ураження печінки (гепатит);
  • захворювання, пов’язані зі згортанням крові;
  • анемію.

Основними легеневими ускладненнями є:

  • дихальна недостатність;
  • абсцеси легкого;
  • запалення плеври (плеврит);
  • бронхіт і ін.

Розвитку ускладнень більшою мірою схильні до маленькі діти. При полісегментарне легеневому запаленні особлива небезпека пов’язана з виникненням у дитини реакції негайного типу. Вона викликана індивідуальною сприйнятливістю організму до шкідливих мікроорганізмів (наприклад, пневмококів). У легеневих тканинах стрімко розвивається набряк, що може привести до гострої нестачі кисню і задухи. Уникнути необоротних процесів допоможе вчасно надана медична допомога.

Симптоматика захворювання у дорослих і дітей

Клінічні прояви запалення легенів відразу в декількох сегментах умовно поділяють на симптоми бронхолегеневої і інтоксикаційного синдрому. Патологічні ознаки інтоксикації здатні значно погіршувати стан хворого, тим самим обтяжуючи перебіг хвороби.

Озноб, жінкаДо основних проявів інтоксикаційного синдрому відносять:

  1. Підвищення температури тіла до критичних показників, яка тримається від декількох днів до тижня. При цьому збити її нелегко навіть спеціальними лікарськими препаратами.
  2. Озноб, викликаний лихоманкою.
  3. Посилене потовиділення.
  4. Запаморочення і поява сильних головних болів (провокуються недоліком надходження кисню в мозок, викликаним порушеним кровопостачанням).
  5. Біль за грудиною і суглобах (в першому випадку причиною патологічного стану є запалення плеври, що має нервові закінчення, в другому – реакція на високу температуру тіла).
  6. М’язова слабкість.
  7. Висипання на шкірних покривах.
  8. Порушення шлунково-кишкового тракту (зміни стільця, поява дискомфорту в шлунку).

Скупчення інфільтрату в легенях призводить до розвитку бронхолегеневих синдрому.

Його основними ознаками є:

  1. Нападоподібний кашель з виділенням мокроти або без неї. У слизу також можуть бути присутніми прожилки крові.
  2. Сильні хрипи.
  3. Тиснуть больові відчуття в грудині.

Захворювання часто протікає гостро. Організм хворого змушений боротися не тільки з легеневим запаленням, а й інтоксикаційними процесами. Саме тому важливо своєчасно допомогти йому справитися з хворобою.

При своєчасному зверненні за медичною допомогою часто вдається уникнути негативних наслідків полісегментарної пневмонії. Однак в таких ситуаціях багато також залежить від компетентності фахівців. Застава повного одужання – проведення грамотної діагностики, а також правильної комплексної терапії.