Які антибіотики призначають при кашлі у дітей



Кашльові напади – один з найпоширеніших симптомів дитячого нездужання, з яким доводиться боротися лікарям і батькам, але застосовувати антибіотики при кашлі у дітей слід з великою обережністю. Справа в тому, що далеко не завжди можна давати дітям той же антибіотик при кашлі, та й при інших симптомах простудних інфекцій, що і дорослій людині. Дитячий організм дуже часто реагує на лікарські засоби абсолютно інакше, ніж наш з вами, і тому приймати рішення про те, які антибіотики слід застосувати при кашлі у дитини в кожному конкретному випадку, може тільки фахівець.

У яких випадках застосовувати

Кашель, дівчинка, лікар

Почнемо з того, що кашель може мати найрізноманітнішу природу:

  • механічну – при попаданні в дихальні шляхи стороннього тіла;
  • алергічну – як реакція на вплив алергенних речовин;
  • вірусну – коли причиною захворювання, що викликало кашльовий рефлекс, є атака вірусу;
  • бактеріальну – при якій хвороба викликана діяльністю патогенної мікрофлори.

І звичайно, перш ніж починати лікування кашлю, слід точно встановити його причини. Перші дві вимагають абсолютно особливої ​​методики як діагностики, так і лікування, до якої розглядаються лікувальні засоби не мають ніякого відношення.

Немовлята зазвичай мають особливу манеру «пробувати на смак» навколишні предмети. Це пояснюється аж ніяк не бажанням позлити дорослих або відсутністю понять про гігієну, а тим, що до півторарічного віку відчутних рецепторів у людини значно більше в роті, ніж на пальцях рук, і таким способом малюк просто «обмацує» все незнайоме. У цей період батькам слід бути особливо уважними: дрібні речі можуть непомітно «перекочувати» у рот і потрапити в бронхіальні шляху, ставши перешкодою для нормального дихання. Тому, якщо у малюка раптом виникає незрозуміле покашлювання, слід обов’язково з’ясувати, чи не є приводом для цього подібна перешкода.

Алергічний кашльовий синдром необхідно лікувати спеціальними антиалергенними засобами, природно, попередньо точно встановивши причину його виникнення і усунувши її.

Вірусні інфекції також мають власну тактику і стратегію лікування, що включає специфічну противірусну фармтерапію, що має мало спільного з антибиотической.

Застосовувати антибіотики від кашлю для дітей має сенс тільки в останньому випадку – у всіх інших вони не тільки не нададуть позитивного дії, але можуть і нашкодити.

З іншого боку, думка про те, що вони однозначно шкідливі, і використовувати їх при кашлі у дитини не можна, в корені невірно. Існують захворювання, впоратися з якими без їх допомоги неможливо.

бронхіт



Антибіотики для дітей при кашлі необхідно використовувати, якщо він є симптомом:

  • гострого та хронічного бронхіту;
  • трахеїту;
  • плевриту;
  • пневмонії;
  • туберкульозу.

Але давати їх дитині лише за призначенням лікаря, після проведення відповідних обстежень і аналізів. При діагностиці подібних патологій зазвичай застосовується рентгенографія, а також бактеріальний посів мокротинні проб, що дозволяють з точністю встановити вид патогенного агента і його реакцію на ті чи інші лікарські засоби.

Своєчасна діагностика захворювань дихальних шляхів дуже важлива, оскільки в тому випадку, якщо вони перейдуть в хронічну форму, лікування може стати досить складним.

Крім того, при гострому і хронічному бронхіті застосування засобів широкої спрямованості може не надати очікуваного позитивного ефекту. Після проведення бактеріального посіву мокротиння фахівці призначають види ліків, які впливають конкретно на виявлену різновид патологічної мікрофлори. Таким чином, лікувальний процес зосереджується на одному напрямку, що сприяє значному підвищенню його результативності.

Що вибрати

Після встановлення захворювання, що стало причиною симптоматики, лікар приймає рішення про те, які лікарські засоби призначити. Слід сказати, що це дуже непростий і відповідальний момент. Дотримати головне правило – вилікувати, не зашкодивши, при лікуванні дитячого кашлю антибіотиками особливо складно, оскільки реакцію організму неможливо передбачити.

Ще одна складність полягає в тому, що антибіотичні лікарські засоби знаходяться на озброєнні медицини вже досить давно, і до багатьох з них патологічні мікроорганізми проявляють стійку резистентність, тобто не піддаються їх впливу. При лікуванні кашльового симптому антибіотиками у дітей, навіть призначаються вперше в житті, несприйнятливість до них цілком можна отримати від кого-то з батьків, якщо їм свого часу проводилася подібна терапія. Останнім часом до цього додалася ще й загроза потрапляння різних видів антибіотиків в організм з їжею, оскільки в тваринництві вони також застосовуються.

АмоксиклавЯк вже говорилося, найкраще підібрати правильні дитячі антибіотики від кашлю дозволяє бактеріальний посів, але він вимагає досить великого проміжку часу, якого часто у лікаря просто немає – ситуація змушує його прийняти термінові заходи. Тому доводиться експериментувати, використовуючи різні види антибіотичних засобів і змінюючи їх через 2-3 дня в разі, якщо той чи інший препарат виявляється малоефективним. Одне і те ж ліки можуть мати різні назви, і фахівець зобов’язаний знати це.

Найчастіше призначаються курси препаратів наступних груп:

  1. Пеніцилінових – Аугментину, амоксиклаву, Амоксициллин. Переваги: ​​ефективність, широкий спектр впливу. Недоліки: побічні реакції, що викликають порушення роботи травного тракту.
  2. Цефалоспоринових – Цефазоліну, Цефтріаксона. Їх будова схоже з препаратами пеніцилінової групи, тому при алергічних реакціях на останні, цефалоспорини не призначаються.
  3. Макролідів – Азитроміцину, Азитроміцину, Сумамеду. Названі види дають хороший ефект при інфекційних патологіях бронхіальних шляхів, а також здатні впливати на багато бактеріальні форми, в тому числі внутрішньоклітинного типу: хламідії, мікоплазми. Популярний дитячий антибіотик Сумамед є порошок, на основі якого готується суспензія для прийому всередину при сухому кашлі.

Крім суспензії, препарати антибиотического ряду, призначені для перорального прийому (проковтування), випускаються також у формі таблеток і сиропів. Саме сиропної антибіотики при сухому кашлі зазвичай призначаються пацієнтам дитячого віку.

Основні правила прийому

Щоб отримати очікуваний ефект, антибіотичні препарати необхідно застосовувати відповідно до певних правил, суворе дотримання яких є обов’язковим.

Лікування кашлю, хлопчикДо них відносяться:

  1. Обов’язкове проведення перед початком курсу відповідних шкірних проб на предмет виявлення можливих алергій – якщо така проба дала позитивну реакцію, застосовувати ліки категорично не можна.
  2. Дотримання дозування – вона повинна бути саме такою, як рекомендував лікар. Самостійно збільшувати або зменшувати дозу ні в якому разі не слід.
  3. Витримування часових проміжків між прийомом доз ліки, що необхідно для підтримки його концентрації в організмі на належному рівні – тільки за цієї умови можна розраховувати на появу позитивної динаміки.
  4. Дотримання умов прийому, зазначеним в інструкції: про прийняття ліки з ранку, на ніч, до, після або під час їжі, про правила його запевняє, а також про те, які ліки можна, і які не можна застосовувати одночасно з ним.
  5. Дотримання рекомендованого лікарем періоду курсу – як правило, для отримання стійкого ефекту необхідно не менше тижня, навіть якщо симптоми захворювання мінімальні, або повністю зникли. Перервавши курс лікування раніше, ми ризикує, по-перше, не долікуватися, а по-друге, сприяти появі резистентності у патологічного агента, що призведе до значних ускладнень при подальшій терапії.

Коли препарат вибраний правильно, його застосування дасть позитивну динаміку протягом найближчих 48 годин. У тому випадку, якщо протягом зазначеного терміну цього не сталося, ліки необхідно поміняти на інше. При появі різкого негативної динаміки необхідно негайно довести до відома лікаря.

Даючи малюкові антибіотики при сильному кашлі, не слід обмежуватися тільки ними, Необхідні також ліки, що пом’якшують і полегшують відкашлювання: Мукалтин, Бутамірат. Кашльовий синдром, як правило, є далеко не єдиним симптомом нездужання: зазвичай до нього підключаються жар, головний біль. Для боротьби з температурою необхідні жарознижуючі: Панадол або Еффералган – у вигляді свічок або суспензії для малюків і таблеток для тих, хто старше 12 років.

Якщо всі необхідні заходи були вчасно вжиті, перемогти недугу вдається протягом декількох днів.

пробіотикВідомо, що в разі досить тривалого прийому антибіотичних препаратів часто страждає корисна мікрофлора, оскільки вона також піддається їх руйнівного впливу. Часте ускладнення в цьому випадку – дисбактеріоз, тобто стійкий розлад травних функцій. З метою профілактики дисбактеріозу одночасно з їх прийомом лікар зазвичай призначає комплекс відповідних ліків.

Список включає:

  1. Прибуток – молочнокислі бактерії. Легко приживаються в шлунково-кишковому тракті, знищуючи патогенні мікроорганізми.
  2. Пребіотики – лактобактерії та біфідобактерії, що виробляють вітаміни і зміцнюють імунітет.
  3. Сімбіотікі – об’єднують в собі властивості двох перших груп.

Перерахуємо кілька найбільш ефективних найменувань такого виду:

  1. Біфідумбактерин – приймається тричі на день перед їжею. Доза залежить від віку.
  2. Ентерол – включає дріжджі, які допомагають вижити корисним бактеріям. Приймається під час антибиотического курсу. Малюкам дають у формі порошку, тим, хто постарше – в капсулах, за півгодини до їди.
  3. Бифилин – складається з активних ферментів, що сприяють придушенню життєдіяльності патогенної мікрофлори. Можна давати за 30 хвилин до їжі, починаючи з трьох років.

На закінчення нагадуємо ще раз, що призначати лікарські засоби з антибіотичні властивості повинен тільки лікар. Самодіяльне застосування за принципом «сусідові допомогло» загрожує серйозними наслідками.