Підвивих тазостегнового суглоба відрізняється обмеженістю рухів травмованої частини тіла і є патологією, що вимагає своєчасного правильного лікування, може бути як у новонароджених дітей, так і у дорослих людей. Без лікарського втручання форма підвивиху може перейти на стадію повного зміщення стегнової кістки з суглобової системи. При підвивихи, як правило, зберігається цілісність зв’язок і оточуючих м’язових тканин.
Провести правильну діагностику, розповісти детальніше, що це таке про патологію і призначити лікування може виключно лікар, тому звернення при наявності мінімальних підозр має бути негайним.
Особливості захворювання у немовлят
Розрізняти ознаки і терапію підвивиху у немовлят необхідно через відрізняється етіології і допустимих маніпуляцій з самим хворим.
Найчастіше, підвивих тазостегнового суглоба у новонароджених є вродженим і може підозрюватимуться ще в процесі внутрішньоутробного розвитку (по неправильному старанності або великих розмірів самого плоду щодо матки). Саме захворювання також може передаватися у спадок.
Класифікація патології у новонароджених дітей відбувається за такими ознаками:
- укороченность стегна і обмеженість її відведення;
- наявність симптому зісковзування (по техніці Барлоу і симптомів Маркса-Ортолані);
- наявна нерівномірність за кількістю шкірних складок на ніжках.
Симптоми не завжди є яскраво вираженими відразу після народження дитини, але стають повністю явними вже на 3 – 4 місяці життя новонародженого. Якщо є вроджена патологія кісток тазостегнового суглоба (дисплазія), то візуально стає добре помітним зміна скелетного будови всієї системи.
Симптоми, що вимагають уваги
Зміщене порушення тазостегнового суглоба може супроводжуватися такими ознаками, як:
- нерівномірні по розташуванню і глибині складки на ніжках (пахові або сідничні, підколінні);
- звучання характерних клацань в процесі розведення зігнутих ніжок (в положенні лежачи на спинці) в сторони;
- розташування одного коліна завжди вище, якщо дитину покласти на спину і зігнути ніжки.
Діагностика переднього підвивиху проводиться легше, оскільки обумовлюється тим, що ніжка з боку пошкодженого суглоба виявляється коротше другий (здорової).
Правила діагностики і лікування патології у немовлят
Будь-які терапевтичні втручання допускаються тільки після проведення повноцінного обстеження маленького пацієнта.
В якості підтвердження та деталізації захворювання, лікарі можуть відправляти дітей на проведення:
- скринінгу;
- рентгенографії;
- ультразвукового обстеження;
- оцінки стану стегна за методикою Харрісона.
Лікування патології має починатися відразу після підтвердження діагнозу. Це обумовлює можливість вилікувати дитину без проведення оперативного втручання і не допустити серйозних ускладнень в подальшому. Особливо це стосується розвитку інвалідності та некрозу (омертвіння) кісткових тканин.
Серед методик лікування обов’язковими вважаються:
- Спеціальне широке сповивання, при якому ніжки повинні бути розсунуті і обов’язково зафіксовані. Для цього можна взяти додаткову пелюшку, складену прямокутником, проклавши її між ніжками. У більш серйозних випадках лікар може порекомендувати використовувати стремена (їх застосовують з тритижневого віку). Додатково до цього може призначатися спеціальний масаж, фізіотерапія і лікувальна гімнастика. Якщо захворювання не було виявлено раніше тримісячного віку або не проводилося відповідне лікування, патологія може перейти в виражений сформований вивих.
- Оперативне втручання хірургів є необхідним способом лікування, якщо консервативне не надав необхідних результатів. Як правило, це стосується закритого способу вправлення тазостегнового суглоба, при якому обов’язково використовується анестезія. Сама процедура полягає в різкому піднятті ніжки вгору, а потім відведенні її в сторону до отримання характерного клацання. Після цього сам суглоб обов’язково фіксують, повністю обмеживши його в русі. Як правило, для цього використовується спеціальний пластиковий корсет. Через 1,5 – 2 місяці такої реабілітації обов’язково проводиться огляд дитини лікарем. Якщо динаміка позитивна, то використання корсета продовжується ще на три місяці з подальшим відновленням працездатності рухливості самого суглоба і оточуючих м’язів.
Чим пізніше буде діагностована патологія, тим більше ризику, що немовляті потрібна серйозна операція.
Особливості патології у дорослих
Подібні підвивихи у дорослих пацієнтів можуть класифікуватися за такими видами:
- Переднє зміщення – при подворачіваніе ноги назовні і пошкодженням передньої частини самого суглоба.
- Заднє зміщення – кісткова головка виявляється вивернутою назад і переміщеної вгору, у напрямку до вертлюжної западині.
Другий варіант найчастіше діагностується у пацієнтів після серйозних ДТП або перенесених травм, наприклад, на будівельних майданчиках.
Про наявність підвивиху можуть свідчити не тільки повторювані болі в області стегон, але також виявлена різниця в довжині ніг і відповідна через це кульгавість.
Можливі причини
Зсув суглоба може бути спровоковано:
- травмами, перенесеними через заняття спортом;
- ушкодженнями внаслідок попадання в ДТП;
- перенесеними ударами по стегнах важким твердим предметом;
- вродженими патологічними особливостями розвитку (неправильне формування самих тазостегнових суглобів).
Підтвердити й уточнити ступінь порушення в роботі тазостегнових суглобів лікар може, відправивши пацієнта на проведення рентгенографії або комп’ютерної томографії. При своєчасному зверненні до лікаря завжди є шанс пройти більш легке та ефективне лікування, тому консультація у фахівця необхідна вже при виникненні перших симптомів. Тільки лікар зможе правильно розповісти, що робити далі і які процедури будуть найбільш ефективними.
лікування патології
При наявності мінімальних підозр на підвивих слід негайно починати терапію. Йдеться про проведення оперативного втручання під впливом наркозу (для розслаблення м’язових тканин) і вправляння кісткової головки на своє місце. Якщо процедура проводиться без використання наркозу, то відразу після виправлення пацієнт повинен відчути полегшення і поступово йде біль в тазостегнової області. Після проведення таких маніпуляцій пацієнту настійно рекомендується берегти суглоб і уникати зайвого навантаження, оскільки це небезпечно розвитком асептичного некрозу (частковим або повним омертвінням кісткової тканини).
Будь-яке вправлення не допускається, якщо вивих кістки супроводжується пошкодженням м’язових тканин, зв’язок та наявністю кісткових уламків. У таких випадках необхідна операція і не менш місяця строгого дотримання постільного режиму.
Надалі пацієнтові може бути рекомендований лікувальний масаж, вправи в басейні і фізіотерапевтичні процедури, спрямовані на зміцнення м’язів ніг. Збільшення навантаження в такому випадку має відбуватися поступово і під обов’язковим контролем лікаря. Як правило, на реабілітаційний період в таких випадках йде не менше півроку.
Профілактика патології у дітей та дорослих
В якості профілактики подібних порушень у новонароджених вагітним рекомендується стежити за харчуванням, оскільки постачання організму необхідними мікроелементами і вітамінами безпосередньо впливає на процес формування кісткової системи плоду. У перші сім днів після народження дитини важливо пройти повне обстеження у лікарів і мати можливість своєчасно запідозрити наявність патології. Подальше скрупульозне виконання приписів лікарів дозволить уникнути небезпечних ускладнень і оперативного втручання.
Для дорослих пацієнтів лікар може порекомендувати уникати серйозних навантажень на тазостегнові суглоби, а також періодично проходити огляд у ортопедів, травматологів і хірургів, оскільки застарілий підвивих небезпечний можливим частковим некрозом кісткових тканин і розвитком ускладнень, що провокують інвалідність.
Будь-які способи самостійного лікування з допомогою народних засобів є неприпустимими і повинні бути заздалегідь обговорені з лікарем.