Яким шляхом може передаватися туберкульоз від людини до людини



Сучасну людину все частіше хвилює, як передається туберкульоз. І не дарма, адже це страшна хвороба минулих століть, яка забрала чимала кількість життів. За двадцяте століття медицина зробила величезний крок вперед, з’явилися новітні технології та препарати, що дозволяють лікувати дане захворювання, але і в сучасному світі перемогти чуму дев’ятнадцятого століття не завжди представляється можливим. Саме тому необхідно знати, як передається туберкульоз від однієї людини до іншої людини, чим страшний даний недуги і яких відносин із зараженими людьми варто уникати.

Що таке туберкульоз?

легкі

Туберкульоз – це процес інфекційного характеру, що вражає верхні дихальні шляхи. Для даного захворювання збудником є ​​паличка Коха. Саме в самому збудника і криється проблема захворювання, адже паличка на подив витривала і легко адаптується до будь-яких умов.

Для доказу останнього твердження наведемо відомі науці факти про даної інфекції:

  1. Чи не боїться киплячої води і залишається небезпечною в ній до півгодини. У звичайній воді може жити до півроку.
  2. Завдати шкоди їй не можуть навіть багато кислоти.
  3. Легко пристосовується до багатьох антибіотиків, що робить лікування з їхньою допомогою неефективним.
  4. У навколишньому середовищі паличка живе до трьох місяців.

Єдине, чого боїться ця інфекція – прямі промені сонця, які вбивають її вже через дві години.

Не варто думати, що дана бацила є проблемою для асоціальних верств населення. Статистика показує, що будь-яка людина, у якого є проблеми з імунітетом, може бути вражений цією інфекцією, незалежно від його рівня життя.

До того ж з часом хвороба прогресує, і тепер це захворювання, яке вражає не тільки органи дихання, але і в своїй гострій формі здатне паразитувати на інших системах органів людського тіла.

Близько 30% населення планети є пасивними носіями даного захворювання. І тільки в 10% випадків хвороба зможе паразитувати всередині, тобто захворювання буде виражатися у відкритій формі і стане небезпечно як для самого носія, так і для людей навколо нього.

Симптоматика і форми захворювання

На перших стадіях розвитку туберкульоз досить легко піддається лікуванню. Але ключ проблеми в тому, що хвороба дуже складно діагностується. На перших етапах симптоматика хвороби легенів дуже схожа з симптомами звичайної застуди. У людини підвищується температура, починається кашель, підвищується потовиділення, а загальний стан характеризується млявістю і сонливістю. До даних симптомів може додатися дратівливість, збудливість, головні болі. Більшість людей навіть не звернуть на такі симптоми уваги, а в цей час бактерія буде активно паразитувати. І це дуже страшно як для самої людини, так і його рідних, адже хворий навіть не буде знати, що є рознощиком вірусу.

За способом розповсюдження туберкульоз може бути:

  • легеневий – поразка інфекцією легенів і всього дихального апарату;
  • позалегеневий – поразка цією інфекцією інших органів і систем організму. Такий вид туберкульозу може вражати головний і спинний мозок, кістки і суглоби, сечостатеві органи, лімфатичні вузли, шкіру і навіть очі.

Позалегеневий туберкульоз не може утворитися відразу в осередку ураження. Інфікування інших органів відбувається з ураженої легені шляхом переміщення бактерії за допомогою крові.

Хвороба може мати дві стадії:

  1. Первинний туберкульоз


    Первинний туберкульоз. Цей вид хвороби починає розвиватися відразу при зараженні. Захворіти їм можуть діти або дорослі, які заразилися вперше. На даній стадії, як правило, організм самостійно перемагає інфекцію.
  2. Вторинний туберкульоз. Ця стадія виникає лише при повторному зараженні і може приймати самі різні форми.

При найменшій підозрі на інфікування необхідно звернутися в медичний заклад, адже довгий паразитування може стати причиною сильних ускладнень.

Форми захворювання:

  1. Закрита. Немає яскраво вираженої симптоматики при зараженні. Передача інфекції практично неможлива. Найбільш небезпечний для дітей і хворих вірусом імунодефіциту.
  2. Відкрита. Миттєве враження верхніх дихальних шляхів. Має яскраво виражені симптоми: підвищення температури тіла, надривний кашель, больові відчуття в грудях, відхаркування кров’ю, сонливість, різке зниження ваги.

Основна небезпека для хворого на відкриту форму – смерть, за відсутності належного лікування. Щоб убезпечити рідних і близьких, лікування варто проходити в стаціонарі під контролем медиків. Не зайвим було б і провести вакцинацію, яка здатна захищати організм протягом 4-5 років. Навіть якщо раптом хвороба почала розвиватися у вакцинованого, то піддаватися лікуванню вона буде набагато краще, а протікати легше.

Основна група ризику даного захворювання – діти, люди похилого віку, хворі, які страждають вірусом імунодефіциту, а також наркозалежні та алкоголіки, групи осіб, які проживають в умовах повної антисанітарії. Також до цієї категорії будуть ставитися люди з супутніми захворюваннями, до яких відносяться цукровий діабет, хвороби дихальної системи і шлунково-кишкового тракту.

способи зараження

Щоб зуміти захистити себе і свою сім’ю від підступної інфекції, необхідно знати шляхи передачі туберкульозу.

Повітряно-крапельний

Бактерії поширюються по повітрю з частинками слини, яку людина може виділити при кашлі, спілкуванні, сміху або чханні.

Цей метод передачі туберкульозної палички вважається найбільш небезпечним і найпоширенішим, так як паличка Коха, потрапляючи в навколишній світ, змішується з частинками пилу і залишається живий ще близько трьох місяців. Це вказує на те, що заразитися може не тільки людина, поряд з яким чхнув хворий, але і той, в чиї дихальні шляхи може потрапити пил з місця перебування хворого.

Це найбільш швидкий і небезпечний спосіб того, як може поширюватися туберкульоз.

передача бактерійАле тут постає питання – а чи може передаватися туберкульоз статевим шляхом? Чи можливо заразитися туберкульозом через поцілунок? Чи передається захворювання статевим шляхом – поки нічого невідомо. Але якщо розглядати це з точки зору дуже близького контакту між людьми, тим більше, якщо у хворого відкрита форма грудної хвороби, то статевий контакт, безумовно, стане способом інфікування здорової людини. До цієї категорії відносяться і поцілунки.

Тому, щоб уникнути виникнення епідемії туберкульозу, хворих на час лікування ізолюю в спеціальних диспансерах.

Контактний

Такий спосіб придбання недуги можливий лише в тому випадку, якщо здорова людина скористається особистими речами хворого, якими той міг користуватися найближчим часом. У цю категорію речей потрапляють: особисті речі, одяг, предмети посуду, засоби особистої гігієни, аксесуари, постільна білизна.

Також можливе зараження через кров, якщо на шкірі присутні ранки, тріщинки, подряпини.

Не виключено зараження і при медичних процедурах. Відомі випадки, коли хірурги і патологоанатоми набували закриту форму туберкульозу у своїх пацієнтів, які хворіли на відкриту форму цього захворювання легенів.

Не забувайте, що переносниками туберкульозної інфекції можуть бути також дикі або домашні тварини. Сприяти зараженню може близький контакт з інфікованим тваринам, яка хвора на відкриту форму зараження.

Сюди ж відносяться і статеві відносини з інфікованим, про які ми говорили раніше. Окремим випадком передачі захворювання при статевому контакті будуть відносини з людиною, у якого внелегочная форма туберкульозу, яка вразила статеві шляхи і систему.

Але пам’ятайте, що місця і предмети загального користування (дверні ручки, поручні в громадському транспорті) навряд чи будуть причиною зараження. Винятком стане тільки випадок, якщо хворий цілеспрямовано чхнув на покритий пилом поручень безпосередньо перед тим, як ви за нього взялися. Цей принцип працює і з рукостисканнями.

Доброю стане звичка періодично обробляти предмети загального користування перекисом водню або миючими засобами і складами, в основу яких входить хлорка. Не забувайте, що спирт і кислоти на підступні віруси не діють.

харчовий

Харчовий, або аліментарний спосіб страшний тим, що передається через воду і продукти харчування, які були заражені хворіють людьми.

стоп їжаЦей шлях зараження найчастіше зустрічається в сільській місцевості, де йде активна торгівля продуктами харчування зі свого подвір’я (молоко, м’ясо, яйця). Також небезпеку може нести абсолютно будь-який ринок, а особливо стихійні ринки, де продавець навряд чи здогадається відправити свій товар на спеціальну перевірку ветеринара.

Найбільш активним джерелом зараження вважається м’ясо свиней або великої рогатої худоби, що хворіли на захворювання легень.

При такому способі вогнище захворювання знаходиться в травному тракті, найчастіше в кишечнику. Щоб захворіти на туберкульоз через їжу, знадобиться значно більше число мікобактерій, ніж при повітряно-крапельному способі. Але якщо людина все ж заразився, то хвороба прогресуватиме на травній системі, не торкаючись дихальної системи і легенів. У виняткових випадках можуть виникнути ускладнення, які торкнуться стану кісткової системи і шкірних покривів. Такі ускладнення стануть найпершим ознакою ураження вірусом всього організму в цілому.

 внутрішньоутробний

Заснований даний шлях зараження на те, що інфікується здорова дитина під час вагітності або родової діяльності від хворої матері через порушену плаценту. Виявити у малюка наявність туберкульозної інфекції можливо лише через кілька годин, коли буде обстежена плацента. Якщо малюк все ж буде заражений, то шанси на виживання у нього практично дорівнюють нулю. Це викликано тим, що імунітету у малюка практично немає, а відновну терапію маленький незміцнілий організм винести не здатний.

Плацента досить добре захищає дитячий організм від проникнення палички, тому такий спосіб зараження вважається досить рідкісним.

Внутрішньоутробне ураження дуже велике при розвинених і хронічних формах захворювання, особливо якщо мати є носієм ВІЛ-інфекції. У разі якщо завагітніла мати хвора на туберкульоз, їй на ранній стадії пропонують медикаментозно перервати вагітність і пройти курс лікування. Якщо жінка відмовилася від аборту, то захворювання може загрожувати не тільки малюкові, але і самої матері, для якої пологи при погіршенні стану небажані, оскільки можуть викликати ускладнення навіть при інфікуванні закритої форми.

Якщо жінка заразилася під час вагітності, то вона продовжує виношувати плід, адже народити дитинку здоровим дуже великі шанси. А саму маму проліковують вже після пологів.

Дуже багатьох хвилює питання – а чи передається туберкульоз у спадок? Слід знати, що сам туберкульоз може передатися від дитини до матері тільки через плаценту. Але по спадкової лінії може передаватися схильність, генетична схильність до цього захворювання. У такій ситуації при попаданні в організм людини з такою схильністю туберкульозної палички закрита форма недуги дуже швидко перейде у відкриту.

Також існує ряд факторів, які можуть спровокувати розвиток хвороби:

  • куріннянадмірне вживання алкоголю і тютюну;
  • недостатнє харчування;
  • постійне депресивний стан і стреси;
  • всілякі хронічні захворювання;
  • онкології;
  • уповільнений метаболізм.

Стреси, нервові розлади, алкоголь і тютюн значно знижують імунітет людини, а відповідно тут же знижується можливість опору організму різним бактеріям і вірусам.

Недоїдання, постійні дієти і неякісне харчування можуть підштовхнути до початку розвитку хвороби. Лікарі впевнені, що сита людина не зможе захворіти хворобою легенів.

Пам’ятайте, що, якщо ви заразилися туберкульозною інфекцією, це не означає, що обов’язково перехворієте на цю недугу. Паличка Коха – бактерія, яка провокує хворобу, може існувати в людському організмі до двох років і так себе і не проявити. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, то є велика частка ймовірності, що хвороба омине вас стороною.

Попередження захворювання

Якщо людина вже благополучно переніс хворобу королів, то йому все ж необхідно стежити за своїм здоров’ям не менше, ніж тим, кого дана недуга обійшов стороною. Необхідно огородити себе від чинників, які створюють хорошу середу для життя і розвитку мікобактерії в організмі (неякісні продукти харчування, частий контакт з хворою людиною, погана гігієна і вогкість). Адже недуга може повернутися повторно.

Найважливіше – зміцнювати імунітет, так як при хворобі королів навіть найнезначніші і несерйозні захворювання (простуда або ГРВІ) можуть стати поштовхом для розвитку туберкульозної інфекції.

Підтримати і зміцнити імунітет допоможуть:

  • спорт;
  • правильне харчування, збагачене жирами і білком;
  • прийом вітамінів, рекомендованих лікарем.

Якщо дотримуватися вищевказані правила, які допомагають захистити і зміцнити імунітет, то навіть така підступна інфекція, як туберкульоз, що володіє вражаючими здібностями до виживання і пристосування, не зможе осісти і паразитувати в вашому організмі.

Щоб перевірити знаходження бактерії в організмі, необхідно пройти медичне обстеження, до якого входять:

  • реакція на Манту;
  • флюорографія;
  • рентген;
  • дослідження мокротиння на наявність бактерій;
  • ІФА-діагностика на виявлення антитіл.

Не забувайте, що у відкритій формі захворювання може проявити себе лише у тієї людини, яка абсолютно нехтує своїм здоров’ям.