Календар щеплень БЦЖ і правила вакцинації



Російський календар щеплень вважається одним з найбільших в світі (наказ МОЗ Росії номер 229). У 2017 році його знову відновили і внесли деякі зміни, наприклад, кількість дітей, які перебувають в групі ризику було збільшено. Вакцинацію БЦЖ календар щеплень, безумовно, включає. Передбачена не лише вакцинація, але і ревакцинація БЦЖ. Так як туберкульоз залишається однією з найнебезпечніших інфекцій в світі, особливо для дітей.

Склад, види, терміни проведення вакцинації та ревакцинації БЦЖ, протипоказання

щеплення

Росія відноситься до числа країн з високим ризиком захворювання на туберкульоз. Практично кожен житель нашої країни є носієм мікобактерій, але хворіють не всі інфіковані. У ситуації, що склалася дуже важливо сформувати первинний імунітет дитини до цієї інфекції. Саме тому майже найпершої щепленням, яку отримує немовля ще в пологовому будинку, є БЦЖ-вакцина від туберкульозу. При цьому потрібно розуміти – сама по собі вакцинація не дає стовідсоткової гарантії не заразитися туберкульозом. Основна мета її – не дати при зараженні інфекції перейти в активну відкриту форму і розвинутися ускладнень. У малюків найнебезпечнішою формою ускладнень є туберкульоз мозку або туберкульозний менінгіт. Вилікувати його неможливо. Вакцинація БЦЖ саме виявилася ефективною для зведення ризику розвитку туберкульозу мозку до мінімуму.

Назва ін’єкція БЦЖ отримала за трьома заголовних латинським буквах BCG, що перекладається як «бацила Кальметта-Герена» (за прізвищами розробили її вчених).

Що становить вакцини є ослаблені розмноженням бактерії туберкульозу бичачого типу. Концентрація їх настільки мала, що не викликає зараження інфекцією, але провокує імунні клітини організму зреагувати на введені бактерії, щоб сформувати імунітет. Цей процес носить назву «імунізація».

Виділяють два типи вакцини:

  • БЦЖ з вмістом діючої речовини в концентрації 0,05 мг;
  • БЦЖ-м з вмістом діючої речовини в концентрації 0,025 мг.

БЦЖ-м роблять з малою вагою, недоношеним дітям в пологовому будинку або пізніше в умовах стаціонару, якщо з якихось причин спочатку вакцинація не була проведена.

Існує багато країн-виробників БЦЖ. Але вітчизняні педіатри дотримуються думки, що російський препарат краще. Технологія виробництва і склад однаковий у всіх вакцин, але, з огляду на необхідність транспортування, терміни проходження митних процедур, імпортний препарат може бути зіпсований через недотримання вимог перевезення і зберігання.

Щеплення роблять безкоштовно. Вакцинація повністю фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно офіційно затвердженим Національному календарем щеплень, БЦЖ вводиться дітям 3 рази: сама вакцинація в пологовому будинку і 2 рази проводять ревакцинацію.

Календар



Чому щеплення БЦЖ роблять згідно з календарем? Комісія медичних фахівців, які розробили графік щеплень, зробила висновок, що саме дитячий вік становить основну групу ризику. У новонароджених і школярів ризик заразитися максимально великий. Дитячий організм вразливіші, ніж дорослий. Ці періоди враховуються графіком щеплень. Точно невідомо, як довго триває період збереження стійкості людського організму до мікобактерій. Велике число проведених клінічних досліджень показують широкий розкид даних по частині ефективності вакцини БЦЖ. У зв’язку з цим багато країн Європи роблять щеплення з вакциною БЦЖ тільки раз за все життя, повторні щеплення показані лише медичному персоналу поліклінік.

Строки проведення:

  1. На 2-5 добу життя новонародженого. Здійснюється в пологовому будинку при відсутності протипоказань.
  2. Близько 7 років – за наявності показань.
  3. Близько 14 років – при наявності показань.

У країнах з більш сприятливою обставиною по частині поширення туберкульозу прищеплюють тільки новонароджених дітей, що відносяться до групи підвищеного ризику.

Батьки мають право відмовитися від проведення щеплення, написати письмову заяву, але вони повинні чітко усвідомлювати всю відповідальність такого рішення, адже немовля залишиться без захисту перед туберкульозною інфекцією. Велика кількість хворих з відкритою формою хвороби можна зустріти в громадських місцях, не підозрюючи про це.

Переважно проводити первинну вакцинацію в пологовому будинку, так як немовля перебуває під наглядом лікарів. Ускладнену реакцію вийде відстежити якомога швидше і вжити необхідних заходів.

щепленняДоктора відповідально рекомендують зробити щеплення в перший рік життя дитини. При наявності протипоказань або медотводов від щеплення педіатри спільно з імунологами складають індивідуальний графік щеплення, відмінний від національного календаря.

Якщо щеплення не вдалося зробити відразу, то до досягнення малюком двох місяців, її можна отримати в поліклініці за місцем проживання.

Починаючи з третього місяця, перед щепленням БЦЖ обов’язкова попередня проба Манту.

Реакція на пробу Манту – це метод діагностики туберкульозу. При ньому під шкіру дитині вводять препарат туберкулін і перевіряють реакцію на третю добу.

Якщо результат негативний, то щеплення можна робити, якщо позитивний або сумнівний – дитини направляють на додаткове обстеження в профільне медичний заклад.

Ревакцинацію (7 і 14 років) роблять тільки в тому випадку, якщо Манту показала негативний результат. Це свідчить про те, що дитина не інфікована туберкульозом.

Якщо, наприклад, у дитини 12 років не видно шрами від щеплення БЦЖ і реакція Манту негативна, то педіатр, швидше за все, порадить пройти ревакцинацію в 14 років.

Ревакцинацію обов’язково проводять тільки в тих суб’єктах РФ, де кількість хворих на туберкульоз становить понад 40 осіб на 100 тисяч. Проводити ревакцинацію на цих територіях можна до досягнення віку тридцяти років.

Протипоказання вакцинації БЦЖ:

дитина

  • немовля важить менше ніж 2 500 грам (недоношена або маловагі);
  • наявність хронічного захворювання в гострій формі;
  • родова травма;
  • конфлікт по резус або по крові матері і дитини (гемолітична хвороба);
  • ВУІ;
  • порушення ЦНС;
  • висипання на шкірі та інші шкірні інфекції;
  • наявність новоутворень;
  • ВІЛ у матері (малюка);
  • близький родич хворий на туберкульоз.

Перед ревакцинацією в обов’язковому порядку проводиться очна обстеження пацієнта.

Протипоказання ревакцинації:

малюк

  • активна фаза перебігу хронічного захворювання;
  • ВІЛ;
  • пухлини;
  • позитивна або сумнівна Манту;
  • ускладнення після попередніх БЦЖ;
  • прийом певних препаратів;
  • туберкульоз;
  • близький контакт з туберкульозним хворим.

Щоб уникнути ускладнень вакцинації і ревакцинації необхідно врахувати всі можливі протипоказання. При їх виявленні щеплення слід відкласти.

Правила введення вакцини, яка повинна бути реакція (фото), догляд

Перед щепленням лікар проводить огляд і оцінює стан дитини. При відсутності протипоказань лікар або інший спеціальний медперсонал розповідають батькам про щеплення, ускладненнях, поствакцинальной реакції, догляді. Батьки дають письмову згоду на щеплення.

Перед введенням вакцини обов’язково перевіряється придатність та маркування, вивчається інструкція із застосування.

Алгоритм дій наступний.

Для проведення щеплення використовується одноразовий шприц з тоненькою голкою і косим зрізом на кінчику. Набирають дві дози препарату. Введення препарату здійснюється строго під шкіру в зовнішню сторону передпліччя лівої руки в лінію, що знаходиться на межі верхньої та середньої третини. Поверхня шкіри попередньо натягують. Вводять першу дозу. При правильному введенні утворюється біляста папула невеликого розміру (близько 8 мм), яка проходить через кілька хвилин. Ні в якому разі не можна вводити препарат підшкірно, існує ризик ускладнень. Якщо все в порядку, то вводять решту вакцини.

При неможливості зробити щеплення в передпліччя, вибирають іншу частину тіла з щільною поверхнею шкіри, зазвичай стегно.

У день вакцинації (ревакцинації) БЦЖ ніякі інші щеплення не роблять. За підсумками вакцинації в медичну карту дитини записують дані про проведену щеплення: дату, назву вакцини, виробника, серію, номер, дозу, термін придатності вакцини. При виписці з пологового будинку ці відомості відображають у виписаний документах.

При правильній техніці введення і відсутності протипоказань саме щеплення переноситься добре і зазвичай не викликає негативної реакції організму.

Поствакцинальний період БЦЖ характеризується:

Слід від щеплення

  • через два місяці після щеплення на місці уколу можна бачити ущільнення, яке вирізняється на поверхні шкіри;
  • потім утворюється гнійник, наповнений жовтою рідиною, приблизно через півтора місяця він розкривається;
  • гнійник покривається скоринкою, яка може кілька разів утворюватися і відпадати. Результатом стає невеликий слід у вигляді рубця довжиною від 2 до 10 мм.
  • процес може тривати довгий час, значить вакцинація пройшла успішно і імунітет виробився.

Реакція в семирічному віці проявляється через тиждень-два після ревакцинації.

Відсутність сліду від БЦЖ у вигляді рубця у новонароджених може говорити про неефективність щеплення або порушення техніки введення. Однак навіть при такій ситуації не треба панікувати і активно діяти.

Можна поступити наступним чином:

  1. Зробити Манту і оцінити результат. Якщо вона негативна, то поставити БЦЖ заново.
  2. Почекати встановленої ревакцинації БЦЖ в 7 років. При цьому реакція Манту до досягнення дитиною семирічного віку повинна виглядати лише як слід від уколу.

Приблизно у від п’яти до десяти відсотків дітей, щеплених вперше вакциною БЦЖ, спостерігається відсутність реакції на введене речовина. Приблизно два відсотки населення має вродженої генетичної стійкістю до туберкульозної палички. Що означає, що вони від природи несприйнятливі до цієї бактерії і заразитися не можуть. У цих людей аналогічно рубчик від щеплення БЦЖ не залишиться.

Після щеплення місце уколу може набрякнути, трохи запалитися, загноїтися, може з’явитися невелика температура тіла (не вище 38 градусів) – все це нормальна реакція, що не викликає занепокоєння. Це результат боротьби імунної системи з інфекцією.

Категорично не допускається мазати слід, що залишився від щеплення БЦЖ у новонароджених в період загоєння ранки, антисептиками і антибактеріальними засобами. Вони можуть вбити бактерії і результату від вакцинації не буде. Також не можна натискати на гнійник, щоб гній витік.

Коли буде утворюватися скоринка, ранка може сильно свербіти і турбувати дитини. Тоді краще закривати її одягом або пов’язкою, щоб не пошкодити.

Якщо дитина все-таки пошкодив корочку від БЦЖ, то панікувати не варто, але рекомендується показати малюка педіатра.

Особливого догляду за місцем ін’єкції не потрібно. Найголовніше – не заважати процесу рубцювання рани і стежити за станом малюка.

Грудничка можна мити, але не рекомендується сильно терти місце уколу мочалкою, краще уникати сильних механічних впливів на ранку. Можна обполіскувати це місце водою з долонь. Харчування дитини не змінюється, нові продукти краще не вводити, щоб виключити алергію. Антигістамінні засоби давати теж не можна, так як організму потрібно самостійно перемогти бактерії. Режим дня залишається колишнім. З малюком не заборонено гуляти.

Після щеплення у дитини може бути короткострокова температура, розріджений стілець, нудота. Якщо малюк виглядає здоровим, після 38 градусів можна дати жарознижуючі.

При дуже високій температурі тіла купати дитину і гуляти з ним не можна, щоб не спровокувати погіршення стану.

Також можуть спостерігатися такі ознаки:

  1. При реакції шкіра дуже сильно почервоніла, спостерігається значний набряк, поширення реакції на значну поверхню шкіри.
  2. Тривалий час не спадає висока температура.

При появі такої реакції організму дитини на вакцину, малюка слід негайно показати лікарю. Ці ознаки можуть свідчити про інфікування ранки.

Робити щеплення чи ні від туберкульозу, за і проти, ускладнення і побічні ефекти

Сьогодні дуже часто батьки відмовляються від проведення вакцинації та ревакцинації БЦЖ. Основна причина – боязнь розвитку ускладнень після щеплення і ризик зараження туберкульозом.

Як вже говорилося вище, заразитися туберкульозом від щеплення не можна, так як вводяться ослаблені мікобактерії.

У рідкісних випадках бувають серйозні ускладнення після щеплення:

  1. Найчастіше ускладнення – холодний абсцес. Утворюється, коли препарат вводять неправильно, тобто підшкірно, а не під шкіру. У цьому випадку через 7 тижнів твердий кулька з гноєм утворюється під шкірою. Лікують його тільки оперативним шляхом.
  2. У малюка може бути висока чутливість до діючої речовини вакцини. У цьому випадку на місці ін’єкції з’являється виразка. Ширина її може досягати 1 см в діаметрі. Огляд лікаря при цьому обов’язковий. Зазвичай призначається місцеве лікування виразки. Відомості про таку реакцію організму заносяться в медкарті малюка.
  3. Мікобактерії туберкульозу можуть викликати збільшення лімфатичних вузлів. Якщо діаметр лимфоузла досягає розміру більше 1 см – потрібне оперативне втручання.
  4. У дуже рідкісних випадках поверхню шкіри на місці введення препарату надмірно червоніє і набрякає, утворюється келоїдних рубець. Наявність такої реакції є протипоказанням для повторної вакцинації в семирічному віці.
  5. В одному випадку на мільйон може спостерігатися генералізована поразка БЦЖ, викликане імунодефіцитом.
  6. В одному випадку на 200 тисяч після від півроку до двох років після щеплення може розвинутися туберкульоз кісток і суглобів. Причиною служать порушення імунних процесів організму.

Найпоширенішою причиною ускладнень є наявність протипоказань і не дотримання правил проведення вакцинації.

Доводи на користь вакцинації також істотні:

захист

  1. Прищеплення захищає дитину від летального результату при зараженні. Навіть якщо немовля буде інфікований, то хвороба не перейде у відкриту форму і легше пройде для організму.
  2. Несприятливі наслідки на низькому рівні.
  3. Рідкісні випадки необґрунтованих ускладнень.
  4. Чи не потрібен специфічний догляд після ін’єкції.
  5. Захищає від туберкульозу головного мозку.

Противники вакцинації стверджують, що маленькій дитині просто ніде заразитися туберкульозом. Однак бактерії туберкульозу знаходяться у виділеннях бронхів і слизових, яке з кашлем і чханням потрапляє в навколишнє середовище. З дитиною обов’язково слід гуляти на вулиці. Оскільки ми живемо в суспільстві, то ризик зараження маленької дитини дуже великий. Адже ніхто не обмежує хворих на туберкульоз користуватися громадськими місцями або транспортом. У нашій країні близько 67% дітей інфіковані паличкою Коха вже до семирічного віку. Якщо немовля не щеплена, то виникає реальний ризик розвитку туберкульозного менінгіту, диссеминированной і позалегеневий форми туберкульозу, а також інших супутніх станів, відсоток летальних випадків при яких досить високій.Процент ускладнень невеликий, але все більше і більше молодих батьків відмовляються від щеплення БЦЖ.

Перш ніж піти на такий крок, слід зважити всі за і проти відмови від щеплень, регламентованих національним календарем, затвердженим в цілях захисту здоров’я дітей від небезпечних інфекцій, що загрожують їх життю.