Пацієнти часто недобросовісно ставляться до лікування вірусних респіраторних інфекцій, грипу та застуди, тому після закінчення прийому симптоматичних ліків може виникнути кашель при вдиху. Його поява свідчить про розвиток ускладнень, які потребують термінової комплексної терапії під суворим контролем фахівця. Якщо при глибокому вдиху хочеться кашляти, це може свідчити про прогресування таких серйозних патологій, як бронхіальна астма, пневмонія і навіть рак легенів. Тому при появі такого симптому, як кашель при вдиху, необхідно обов’язково звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.
види кашлю
Найбільш поширеною причиною, по якій з’являється кашель при глибокому вдиху, є самолікування застуди та грипу. Однак викликати даний симптом можуть і інші, більш небезпечні захворювання, діагностувати які може лікар після проведеного опитування пацієнта і призначення обстеження.
Про вигляді патології можуть свідчити такі види:
- Сухий кашель є реакцією верхніх і нижніх дихальних шляхів на проникнення чужорідного тіла. Крім того, він може стати наслідком звуження просвіту бронхів, що призводить до утрудненого дихання хворого, особливо в горизонтальному положенні. Дуже небезпечний даний симптом для маленьких дітей. В силу будови бронхіального дерева маленького пацієнта, кашель на вдиху може привести до задухи. Якщо при глибокому вдиху починається кашель, але відкашлятися не виходить, фахівці радять не докладати зусиль. Це допоможе уникнути травм горла, які можуть проявитися не тільки хрипотою і больовими відчуттями, але і тимчасової повною втратою голосу.
- Продуктивний кашель виникає внаслідок скупчення в’язкого мокротиння в дихальних шляхах. Це може свідчити про розвиток бронхіту. Крім того, даний симптом у дорослого, супроводжуваний виділенням слизу і крові, може з’являтися як наслідок тривалого куріння або відразу після відмови від шкідливої звички, коли організм намагається вивести смоли і токсичні речовини з дихальної системи. Як правило, курці не надають великого значення, коли з’являється кашель при видиху або зітханні, а наявність в слизу кров’яних згустків може свідчити про розвиток ракової пухлини.
За формами виділяють такі види патології:
- покашлювання може бути викликано запаленням верхніх дихальних шляхів, реакцією на алергени, тривалим перебуванням в запиленому приміщенні; лікується, як правило, без ускладнень, однак, тривалий кашель може стати симптомом туберкульозу;
- при прогресуючому бронхіті або пневмонії, патологіях нервової і серцево-судинної систем, у пацієнта можуть спостерігатися кашлеві поштовхи;
- напади викликає стороннє тіло, що потрапляє в дихальні шляхи.
Найбільш ймовірні причини
Оскільки кашель при глибокому вдиху причини може мати різного походження, слід звернутися до лікаря за призначенням обстеження і комплексного лікування.До найбільш поширених джерел виникнення симптому відносять:
- алергени, які потрапляють всередину організму і провокують набряк слизової гортані і вироблення слизу, яка перешкоджає нормальному диханню;
- кашель при вдиху може бути симптомом невралгії, при якій розширюються ребра защемляють корінці запалених нервів, в результаті чого з’являється характерний симптом;
- травми ребер, що супроводжуються появою гострих осколкових країв, які дряпають альвеоли, що і викликає труднощі дихання, при відкашлювання в мокроті можна виявити кров;
- кашель при грипі викликаний попаданням всередину мікроорганізмів, які провокують вироблення слизу, що утрудняє дихання;
- спазми, які з’являються при бронхіальній астмі, викликають страх задухи, при цьому з’являється сухий кашель, ця ж патологія пояснює кашель на видиху, коли більш важкий, ніж кисень, вуглекислий газ з працею виходить з бронхів;
- набряклість гортані при вірусному крупі є однією з небезпечних причин, по якій з’являється при вдиху кашель.
Оскільки всі джерела виникнення симптому є досить серйозними, для кашляють основним завданням має бути діагностика і комплексна терапія.
Для того щоб зрозуміти, чому необхідно звернутися в медичний заклад, потрібно пам’ятати, що кашель при вдиху причини може мати і онкологічне походження.
При цьому симптоматичне лікування, як правило, не досягає необхідних результатів, пацієнт відчуває постійну втому, нудоту, навіть з нападами блювоти, втрачає апетит. У тому випадку, коли кашель не проходить тривалий час, а в мокроті можна бачити кров, потрібно пройти повне діагностичне обстеження.
Важливо пам’ятати, що навіть таке небезпечне захворювання, виявлене на ранніх стадіях, піддається лікуванню.
Основні методи полегшення і профілактики
Оскільки кашель при вдиху може мати різні причини виникнення, лікувати його самостійно не слід, як би цього не хотілося.
Якщо у пацієнта почався напад задухи, необхідно викликати швидку допомогу і вжити таких заходів:
- дати подихати через інгалятор лікувальною мінеральною водою без газу або фізіологічним розчином;
- забезпечити надходження свіжого повітря в приміщення;
- підвищити рівень вологості в кімнаті;
- припинити користування побутовою хімією або косметичними засобами з наявністю запахів, що викликають ядуха;
- проводити відволікаючі процедури у вигляді контрастних ванн для стоп або кистей рук, чергуючи занурення в теплу воду, температура якої досягає 38º, з холодною.
Хворому можна запропонувати тепле пиття у вигляді молока або відвару ромашки з медом. Якщо кашель з’явився в результаті грипу або застуди, даний засіб допоможе значно полегшити загальні симптоми.
При сухому кашлі лікар призначить препарати, що знімають кашльовий рефлекс. Продуктивний кашель лікують засобами, що розріджують і виводять мокроту. При наявності показань фахівець може виписати антибіотики. Їх прийом дозволить попередити перехід гострого стану в хронічне.
Лікувати кашель можна тільки під контролем лікаря після проведення комплексної діагностики, яка допоможе уточнити діагноз.
Своєчасно виявлене захворювання вимагає менших грошових і часових витрат на лікування.
Проблеми з диханням можуть свідчити про розвиток серйозних патологій, тому самолікування в даному випадку неприпустимо.