Корисні вправи дихальної гімнастики після пневмонії



Дихальна гімнастика після пневмонії – це важлива лікувальна процедура. Після захворювання легені працюють з перебоями. У пацієнта може відчуватися задишка і брак кисню в крові. Саме тому йому і призначають сеанси дихальної гімнастики. Як їх проводити, чи є протипоказання? Про це і піде мова в статті.

Головні цілі

дівчина

Після запалення легенів важливо не зупинятися тільки на медикаментозному лікуванні. Справа в тому, що під час хвороби в організмі накопичується велика кількість токсинів. В результаті робота органів, зокрема легень, стає менш ефективною. Тому необхідно використовувати різні процедури лікувальної фізкультури, або ЛФК, однією з яких і є дихальні вправи після пневмонії.

Для чого їх використовують? Які основні завдання виконує дана зарядка для легких?

Тут лікарі відзначають наступне:

  • перш за все, такі вправи спрямовані на відновлення роботи легенів;
  • вправи дихання знижують ймовірність подальших ускладнень після перенесеної пневмонії;
  • готують легкі до колишніх навантажень в роботі;
  • допомагають відновлювати обмінні процеси в організмі;
  • сприяють зміцненню легеневої мускулатури.

На думку більшості фахівців, дихальна гімнастика після пневмонії в 80 відсотках випадків забезпечує повну відсутність ускладнень. Але тут дуже важливо вчасно почати вправи. Як правило, до таких занять можна приступати відразу після стабілізації температури.

Але не варто думати, що, виконуючи дихальну гімнастику, можна відмовитися від лікування з використанням антибіотиків. Такі фізичні вправи є лише доповненням, а не повною заміною медикаментозного методу терапії при запаленні легенів.

Які є протипоказання

дівчина



Робити дихальну гімнастику при пневмонії в домашніх умовах або в процедурному кабінеті можна практично всім. Але і тут, як і в будь-якому методі лікувально-фізичної культури, є свої протипоказання.

До таких фахівці відносять наступне:

  1. Коли пацієнт в результаті тривалої або запущеної хвороби сильно виснажений. При таких обставинах йому краще перебувати в стані спокою.
  2. Якщо у хворого є проблеми з роботою серцево-судинної системи, зокрема недостатність.
  3. Коли на тлі запалення легенів спостерігається лихоманка.
  4. При наявності прогресуючої дихальної недостатності. В цьому випадку у хворого спостерігається задишка навіть у спокійному стані.
  5. Також дихальна гімнастика не призначається пацієнтам, у яких є психічні відхилення, які роблять неможливим правильне виконання вправ.

Ну і звичайно, як уже зазначалося раніше, дихальна гімнастика не проводиться в гострій фазі хвороби. В такому стані пацієнтові прописується спокій.

Тільки після нормалізації температури тіла можна приступати до виконання вправ.

вправи

Чоловік, жінка, дихальна гімнастикаДля відновлення легких після пневмонії можуть використовуватися різні методики дихальної гімнастики. Комплекси можуть включати найрізноманітніші вправи. Найкраще перед початком занять проконсультуватися з лікарем, щоб краще підібрати навантаження.

В один з таких комплексів входять наступні вправи, всі вони виконуються в лежачому положенні:

  • для першого потрібно лягти на спину і розташувати руки вздовж тіла. Під час вдиху їх піднімають вгору, а під час видиху опускають у вихідне положення;
  • для розробки легких слід розводити руки в сторони на вдиху і знову наближати їх до тулуба на видиху;
  • для наступної вправи пацієнтові можна дихати довільно. При цьому він по черзі підтягує до тіла ліву і праву ногу. Руки при виконанні даної вправи потрібно тримати на поясі;
  • наступну вправу зажадає від пацієнта великих зусиль. Потрібно впертися в поверхню ліктями і потилицею. Далі на вдиху підняти тіло, а на видиху опустити його в попереднє положення;
  • потрібно зчепити кисті в замок на рівні грудей. При вдиху руки піднімають вгору, а при видиху опускають;
  • наступну вправу краще робити, лежачи на ліжку. Пацієнт повинен при вдиху підняти руки вгору і дотягнуться до спинки. Під час видиху слід повернутися в колишнє положення;
  • по черзі піднімають ноги вгору, при цьому дихання може бути довільним.

У комплекс можуть включатися й інші вправи. Найкраще робити кожне з них по 3-4 рази. При цьому весь комплекс можна повторити в 2 або 3 підходи. Але більше робити не варто, щоб не перевантажувати підірване хворобою стан організму.

У багатьох лікувальних установах практикують методику Стрельникова. У цьому випадку більшість вправ виконують стоячи. При цьому потрібно активно дихати носом. При цьому дуже важливо зосередитися саме на вдиху і видиху.

Не варто робити це з напругою. Дихання повинно бути якомога більш природним. В цьому випадку ефективність занять збільшується.

Самі заняття можна проводити в домашніх умовах, але перший раз краще це зробити в кабінеті лікувальної фізкультури. У цьому випадку пацієнт буде перебувати під наглядом фахівця, який відкоригує правильність виконання вправи і простежить за станом хворого.

Дуже важливо не перевантажувати свій організм. Звичайно, більшість із запропонованих вправ досить прості і зробити їх по багато разів не складе труднощів. Але в цьому випадку можна тільки нашкодити своїм легким. Найкраще починати з 5 хвилин в день. Далі навантаження збільшують і доводять до 15 і більше хвилин занять на добу. Але тут все індивідуально. Саме тому краще виконувати вправи під наглядом медичного працівника. В цьому випадку ефективність занять істотно зростає.