Хронічне запалення всіх відділів бронхіального дерева, обумовлене впливом нікотинового диму, може стати причиною серйозних патологій, тому необхідно знати, що означає діагноз «бронхіт курця», а також симптоми і лікування, яке призначає пульмонолог.
Патологія небезпечна тим, що отрути, що утворюються при горінні паперу, клею, тютюну і смол, обпалюють слизові дихальних шляхів, викликаючи утворення ерозії. Основними симптомами є ранкові напади задушливого кашлю, що супроводжуються відходженням густий каламутній мокротиння.
Основними методами лікування є відмова від згубної звички, прийом муколитиков, відхаркувальних засобів, антибіотиків. Позитивні результати показує при діагнозі бронхіт курця лікування народними засобами.
<h2>Причини патології
Куріння визнано найбільш поширеною формою побутової наркоманії, при якій під негативний вплив отруйного диму піддається як активний курець, так і люди, що оточують його, пасивні курці.
У дорослих, більшу частину часу проводять в задимленому приміщенні, часто спостерігаються зниження працездатності, збільшення швидкості реакції, в деякій мірі порушується координація рухів. Однак такого захворювання як хронічний бронхіт курця найбільш схильний до сам нікотинозалежними пацієнт.
Фахівці виділяють ряд другорядних причин, що сприяють розвитку патології:
- загальний «стаж» куріння;
- кількість викурених сигарет на добу;
- екологічна обстановка в регіоні проживання;
- робота на підприємствах з шкідливими умовами праці;
- підвищена фізична активність;
- загальний стан захисних сил організму;
- наявність в анамнезі хронічних захворювань.
Основною причиною поступового розвитку запально-обструктивного процесу в бронхах є щоденне вплив продуктів розпаду тютюнового диму на слизові. У його складі виявлено понад 1200 агресивних газоподібних і твердофазних з’єднань, частина яких дратує слизисті бронхів, інші осідають на стінках, блокуючи процес евакуації мокротиння. Таким чином, відбувається збільшення обсягів вироблюваної слизу, її в’язкості і зчеплення зі стінками дихальних шляхів. На країни, що розвиваються застійні процеси може нашарується інфекція.
Вдихуваний тютюновий дим надходить в організм з температурою від 40 до 60º, постійно викликаючи опіки в легкого ступеня. Однак регулярне вдихання диму призводить до утворення рубців, що в свою чергу, утворює фіброзну тканину і є причиною облітерації бронхів.
Симптоми бронхіту курця
Особливість запального процесу в бронхах, викликаного регулярним тютюнопалінням, полягає в поступовому прояві ознак. Перші симптоми бронхіту курця можна спостерігати у віці старше 35 років при загальному «стаж» нікотинової залежності 15 – 20 років.
Після 25 років куріння в бронхах можна спостерігати морфологічні зміни, пік захворювання припадає на вік 60 – 65 років курця.
Основними симптомами патології називають:
- задишку, яка виникає навіть при таких незначних фізичних навантаженнях, як підйом на поверхи вище третього;
- кашель, що виникає вранці, супроводжується активним відходженням мокротиння;
- дратівливість, нервозність, ослаблення пам’яті, порушення координації і т. д.
Медики поділяють бронхіт у курців на три умовні етапи, між якими немає чітких розмежувань:
- Для першої стадії характерний не сильний кашель, що виникає після сну або викуреної сигарети. Під час спазму бронхів відходить густа в’язка мокрота жовто-коричневого кольору. Задишка спостерігається при середніх щоденних навантаженнях. Важливою відмінною рисою є затяжне протікання вірусних інфекцій, які супроводжуються кашлем.
- На другій стадії проявляються такі симптоми, які свідчать про морфологічні зміни: задишка з’являється потім не інтенсивних навантажень, напади кашлю, причиною яких стає кожен різкий вдих, під час видиху при знаходженні на повітрі з низькою температурою може почастішати серцебиття.
- Третя стадія характеризується постійним кашлем з відділенням мокротиння, утрудненим диханням в положенні лежачи, задишкою навіть в разі легкої фізичної активності, появою і прогресуванням патологій, причиною яких є киснева недостатність.
Медикаментозне лікування бронхіту курця
Замислюючись про те, як лікувати бронхіт курця, необхідно розуміти, що першим кроком є абсолютний відмова від нікотину. Зробити це відразу вдається далеко не всім, крім того, спостерігалися ситуації, коли симптоми патології загострювалися. Однак, щоб вилікувати бронхіт і не допустити розвитку незворотних ускладнень, від згубної звички слід відмовитися.
Для лікування бронхіту курця потрібні такі ліки:
- бронходилататори – речовини, які розслаблюють гладку мускулатуру бронхів, тим самим забезпечуючи полегшення дихання;
- відхаркувальні препарати, муколітики прописують, щоб мокротиння стала рідині і евакуювалася швидше, їх призначення з метою терапії патології відбувається як під час загострення, так і в період регресу захворювання;
- при діагнозі хронічний бронхіт курця лікування вимагає прийому антибіотиків;
- протизапальні таблетки.
Швидко позбутися від бронхіту допоможуть і інгаляції з використанням бронхолітиків, відвару ромашки або лікувальної мінеральної води. Як правило, при ускладненому диханні ефективний результат можна отримати при використанні небулайзера з беродуалом, атровент або Тровентол.
Важливо пам’ятати, що лікувати бронхіт курця медикаментозно можна тільки під контролем фахівця, оскільки відхаркувальні препарати повинен призначати тільки лікар.
Як тільки гострий стан купировано, пацієнту повинні бути призначені фізіотерапевтичні процедури. Наприклад, вплив на організм високочастотним магнітним полем УВЧ (ультрависокочастотна терапія) або моделювати струмами сприяє відновленню бронхів. Електрофорез з йодидом калію призначають при сухому кашлі, хлорид кальцію використовують при продуктивному кашлі.
Лікування методами народної медицини
Оскільки препарати, запропоновані фармацевтичною промисловістю, мають певний перелік протипоказань, пацієнти часто замислюються, ніж лікувати бронхіт курця в домашніх умовах, максимально знизивши негативний вплив на організм. Важливо пам’ятати, що методи народної медицини є лише допоміжними.
Таке лікування спрямоване на полегшення симптомів, причину патології необхідно лікувати спеціальними лікарськими засобами.
Приймаючи рішення про те, як позбутися від бронхіту курця, найчастіше люди роблять вибирають корисні відвари і настої лікарських рослин.
Широкою популярністю користуються:
- чай на основі ромашки (квітки) і шипшини (плоди);
- багно в поєднанні з солодки (коріння) і травою звіробою;
- ефективним визнаний відвар з чебрецю і квіток кульбаби, охолоджений до кімнатної температури.
Якщо потрібно посилити ефект, в виготовлені препарати можна додати трохи меду. Слід пам’ятати, що деякі трави у великих дозах отруйні, тому необхідно суворо дотримуватися пропорції приготування відварів. Крім того, квітки і коріння рослин можуть містити ефірні масла, а на продукти бджільництва у багатьох пацієнтів алергія. Тому їх використання повинно бути погоджено з лікарем.
Позитивні відгуки можна бачити і про такий відхаркувальний засіб, як цибульна кашка з додаванням меду. Для її приготування кілька великих цибулин подрібнюють, додають цукор, воду, ставлять на вогонь і доводять про кипіння. Після чого в суміш додають мед і залишають нудитися протягом трьох годин. Кашку охолоджують, приймають тричі на добу незалежно від прийому їжі.
Ефективним засобом при лікуванні бронхіту курця є використання барсучьего жиру. Внутрішнє сало тваринного багате на вітаміни А, РР, К, групи В, складними органічними кислотами та іншими цінними мікроелементами. Його рекомендують приймати для зміцнення захисних сил організму, нормалізації обмінних процесів, відновлення після тривалих захворювань. Приймають засіб тричі на день перед їдою по одній столовій ложці.
Оскільки засіб має виражений неприємний аромат і специфічний смак, для полегшення його вживання рекомендують розводити його в теплому молоці, додаючи мед або будь-кисле варення. Борсуковий жир полегшує бронхіт курця і його симптоми, і лікування допускається використанням зовнішньо. Для цього засіб розтоплюють на водяній бані і наносять на шкіру спини і грудей, залишаючи на всю ніч.
Як ускладнень при бронхіті курця здатні виникнути хронічна обструктивна хвороба легень, гостра дихальна і серцева недостатність, часті запаморочення, сильні головні болі, мігрені. Щоб уникнути негативних наслідків, слід викорінити шкідливу звичку і попрямувати до лікаря, щоб той надав кваліфіковану допомогу.
Тільки професіонал здатний визначити комплексну терапію, яка усуне симптоми і відновить пошкоджені ділянки бронхіального дерева.