Респіраторні захворювання у дітей спостерігаються дуже часто, але не кожен випадок вимагає спостереження в стаціонарі, тому батьків цікавить питання, як лікувати бронхіт у дітей в домашніх умовах. Оскільки даний запальний процес може мати як інфекційні, так і алергічні причини виникнення, при виявленні характерних симптомів слід звернутися за консультацією до педіатра. Фахівець призначить відповідне обстеження і за його результатами може рекомендувати комплексне лікування. У разі якщо маленький пацієнт не потребує спеціальних процедурах або постійному спостереженні медичного персоналу, лікар підкаже, як лікувати бронхіт у дітей в домашніх умовах.
Причини і симптоми захворювання
Бронхітом називають запальний процес, що розвивається в верхніх дихальних шляхах, що супроводжується утворенням великої кількості мокротиння. Її консистенція і колір залежать від причини, що викликала захворювання.
Фахівці виділяють наступні чинники, які можуть провокувати запалення:
- вірус грипу, парагрипу або аденовірус, потрапляючи в носоглотку, розвиваються, вражаючи слизові, і якщо лікування вірусного захворювання не почали лікувати своєчасно, запалення опускається на трахеї і бронхи;
- бактерії проникають в організм малюка з досліджуваних поверхонь або при контакті з інфікованим і є основною причиною бронхіту в більшості випадків;
- алергічні реакції на зовнішній подразник визнані фахівцями найменш небезпечними, оскільки симптоми відступають відразу після припинення контакту з алергеном;
- забруднене хімічними взвесями, частинками пилу або нікотиновим димом сухе повітря;
- переохолодження;
- вроджене звуження бронхіального просвіту, підвищена в’язкість мокротиння або спазми можуть привести до недостатнього забезпечення організму киснем, дані патології є причинами обструкції.
Лікування обструктивного бронхіту слід почати негайно, оскільки погіршення стану малюка може відбуватися стрімко.Про початок запального процесу в дихальних шляхах свідчать:
- сильний кашель, в перші дні сухий, потім спостерігається відходження мокроти;
- утруднене дихання, при якому можна чути характерний свист;
- рясний нежить, зелений колір виділеної слизу може свідчити про погіршення стану або розвивається бактеріальної інфекції;
- при бронхіті у дітей спостерігається постійна сонливість і слабкість, обумовлена хворобливими болісними нападами кашлю;
- запальний процес супроводжується підвищенням температури тіла до позначки 38º, в рідкісних випадках її може не бути.
Традиційні методи лікування
Перш ніж призначити комплексну терапію традиційними препаратами, педіатр повинен провести повне обстеження з метою визначення причини запального процесу, оскільки від виявленої етіології захворювання буде залежати схема лікування. Діагностичні заходи полягають в опитуванні батьків про симптоми, прослуховуванні легких, аналізі в’язкості, прозорості і кольору мокротиння, призначення загального аналізу крові. У разі необхідності призначається рентген. Якщо діагностика не виявляє причин для приміщення малюка в стаціонар, лікувати бронхіт в домашніх умовах цілком можливо.
Важливо пам’ятати, що патологія, яка супроводжується навіть самими незначними симптомами, вимагає комплексної терапії під суворим контролем лікаря, оскільки хвороба небезпечна ускладненнями і переходом в хронічну форму:
- Якщо причиною утрудненого дихання визнана бактеріальна інфекція, фахівець розрахує дозування і схему прийому антибіотиків. Важливо пам’ятати, що агресивні препарати можуть стати чинником, що викликає дисбактеріоз кишечника, тому паралельно з антибактеріальними засобами слід почати прийом пробіотиків.
- У разі виявлення вірусної інфекції обов’язковий прийом противірусних лікарських засобів.
- Обов’язковий підбір суспензії або сиропів, що розріджують мокротиння і сприяють її відходженню.
- Висока температура вимагає обов’язкового прийому жарознижуючих засобів, оскільки може стати причиною судом у дитини.
- Алергічне походження бронхіту купірується прийомом антигістамінних, спазмолітичних, протизапальних засобів.
Крім прийому медикаментів при діагнозі бронхіт у дітей лікування в домашніх умовах вимагає особливого догляду за маленьким пацієнтом. Дитині необхідно забезпечити постільний режим, який не обмежує спокійні рухи та ігри. Кімната повинна періодично провітрюватися, в ній обов’язково проводять вологе прибирання і кварцування (при наявності будинку спеціального приладу).
Вилікувати бронхіт у дитини допоможе рясне тепле питво, зволожений прохолодне повітря в приміщенні, збалансована дієта.
Для лікування бронхіту у дітей крім препаратів – імуномодуляторів можуть бути призначені вітамінні комплекси, підвищене вживання фруктів, що дозволить відновити захисні сили маленького організму.
Використання народних методів для немовлят
Лікування бронхіту у дітей народними засобами має безліч переваг. Компоненти коштів можна підібрати відповідно до індивідуальних особливостей організму, відвари не містять речовин, які можуть викликати реакції в інших органах, їх легше давати дитині, маскуючи під солодкі компоти, пасти або льодяники.
Це особливо важливо в тому випадку, якщо пацієнтом став малюк до року. Важливо пам’ятати, що лікувати бронхіт у дітей народними засобами можна тільки після узгодження з лікуючим лікарем, оскільки даний вид терапії є тільки доповненням до основної схемою.
Ефективними для дітей визнані інгаляції. Біля узголів’я ліжечка малюка можна поставити ємність з гарячим відваром лікувальних трав або зборів. Їх пари надають сприятливу дію при проявах хвороби. У разі відсутності алергічних реакцій в відвар можна додати кілька крапель евкаліптової або пихтового ефірного масла.
При діагнозі обструктивний бронхіт у дітей лікування народними засобами передбачає використання наступних рецептів для вживання всередину:
- Взяті в рівних частинах сік подорожника і мати-й-мачухи змішують з тією ж кількістю чистої води. Дитині дають по одній ложці тричі на день.
- Швидко позбавить від симптомів і настоянка з сухого листя подорожника, придбати які можна в будь-якому аптечному пункті. Сировина заливають окропом і кип’ятять протягом 10 хвилин. Після чого настій загортають і поміщають в тепле місце. Грудничку засіб дають по одній маленькій ложці з проміжком о третій годині.
- Перевірена багатьма народний засіб від бронхіту у дітей – сік чорної редьки. Для його приготування коренеплід нарізають невеликими кубиками, засипають цукровим піском або заливають медом, якщо дитині можна даний продукт. Вже через 12 годин сік можна приймати по столовій ложці з інтервалом у дві години.
Компреси і мазі, приготовані в домашніх умовах
Не менш ефективними при лікуванні обструктивного бронхіту у дітей є і засоби для зовнішнього застосування. Їх використання допускається тільки за відсутності температури. Крім того, прикладати до ніжної шкіри дитини можна тільки теплі компреси.
Найбільш популярні такі народні методи лікування:
- підігрітий натуральний мед і борошно, взяті в рівних пропорціях, змішуються до отримання коржі, прикладаються на грудку дитині, фіксується компрес за допомогою марлі або теплого шарфа, тримати на шкірі можна не більше трьох годин;
- дитячий бронхіт можна лікувати і за допомогою звичайної картоплі, він швидко знімає навіть найсильніший кашель, для приготування компресу коренеплід відварюють в шкірці, розм’якшують до стану пюре, додавши соду, коржі прикладають як на груди, так і на спинку.
Народне лікування бронхіту у дітей передбачає використання таких способів, як розтирання. Якщо запальний процес розвинувся на фоні не вилікуваний застуди, швидко і ефективно позбавить від кашлю внутрішній свинячий, собачий або борсуковий жир.
Його розтоплюють на водяній бані, додають мед і суху гірчицю. В отриманій суміші вимочують марлю або тканину, на деякий час прикладають на груди малюка.
Переймаючись питанням, як вилікувати бронхіт у дитини народними засобами, багато батьків звертаються до мережі інтернет або відгуками знайомих. Однак слід пам’ятати, що тільки лікар може виявити всі ознаки захворювання, встановити причину його виникнення і призначити грамотну схему терапії. Народні засоби від бронхіту можуть використовуватися в якості супутнього лікування, спрямованого на полегшення симптомів. При цьому допускається використовувати трави, ефірні масла, внутрішній жир тварин, продукти бджільництва. Кожен метод має бути узгоджений з педіатром, для того щоб уникнути появи можливих ускладнень.