Найкращі відхаркувальні засоби при бронхіті



Запальні процеси дихальних шляхів вимагають комплексної терапії, яка може включати антибіотики, противірусні препарати, антигістамінні, протикашльові або відхаркувальні засоби при бронхіті. Спираючись на дані, отримані в результаті комплексної діагностики, лікар призначить лікування, в першу чергу спрямоване на усунення причини запального процесу. Однак для купірування болісного кашлю, прискорення відходження мокроти і полегшення дихання пацієнта обов’язково повинні бути прописані ефективні відхаркувальні засоби при бронхіті. Вибір пацієнта може зупинитися на фармакологічні препарати, які можна придбати в аптечних пунктах, цілющих травах і їх зборах або засобах народної медицини, які отримали безліч позитивних відгуків пацієнта. Важливо пам’ятати, що лікування кашлю є тільки частиною комплексної терапії, тому будь-який препарат повинен бути узгоджений з лікуючим лікарем.

Причини утворення мокротиння

причини

Бронхи кожної людини виробляють слиз, необхідну для виведення мікрочастинок пилу і патогенних мікроорганізмів. Прозора рідина, яка не має характерного запаху, за допомогою війок, розташованих на внутрішній поверхні бронхів, виводиться через носоглотку в ротову порожнину, звідти вона разом зі слиною ковтає. Здорова людина не контролює і не помічає даний процес.

При розвитку запального процесу кількість вироблюваної слизу збільшується в кілька разів. При цьому крім частинок пилу і мікроорганізмів в її складі можна виявити гній або кров. Підвищення в’язкості мокротиння призводить до закупорки дихальних шляхів і застійних явищ в бронхах, що, в свою чергу, стає причиною інтоксикації організму.

З метою полегшення дихання і очищення організму від токсичних речовин можна використовувати комплекс заходів:

  • підвищення вологості повітря в приміщенні і забезпечення пацієнта рясним теплим питтям, що сприяє зниженню в’язкості мокротиння;
  • інгаляції парами мінеральних лужних вод;
  • спеціальна гімнастика або дренуючих масаж, який можна робити і дорослим і дітям;
  • прийом спеціальних препаратів, що розріджують мокротиння, і сприяють її виведенню.

Класифікація засобів, що полегшують кашель

Всі фармакологічні лікарські препарати і рецепти народної медицини, які використовують для лікування кашлю, можна розділити на три основні групи:

Групи



  1. Протикашльові, принцип дії яких спрямований на пригнічення центру кашльового рефлексу. Дана група лікарських засобів надає ефективну дію проти нападів сухого гавкаючого кашлю, при цьому нормалізується сон пацієнта, знижуються больові відчуття, з’являється апетит. Застосовуються ці кошти тільки в тому випадку, якщо кашель не продуктивний.
  2. Муколитики чинять певний вплив на мокроту. Вони не активізують перистальтику гладких м’язів бронхів, а впливають на консистенцію слизу. Ліки за принципом дії поділяють на три підвиди: змінюють показники в’язкості і густини мокротиння, що перешкоджають утворенню слизу, що прискорюють її виведення.
  3. Відхаркувальні засоби при бронхіті прискорюють процес відходження мокроти за умови, що слиз не має високих показників в’язкості і густини. Дана група препаратів, в свою чергу, за принципом дії поділяється на дві підгрупи.

Засоби рефлекторної дії, потрапляючи на слизові оболонки шлунку, провокують блювотний рефлекс.

Однак прийом невеликих доз препарату не викликає приступ блювоти, а активізує роботу бронхіальної мускулатури. Таким чином, не тільки прискорюється процес евакуації слизу з дрібних бронхіол в більші, а потім в трахею, а й підвищується вироблення мокротиння, тим самим зменшується її в’язкість.

Даний ефект досягається шляхом прийому препаратів на рослинній основі.

Препарати прямого резорбтивної дії після всмоктування органами шлунково-кишкового тракту безпосередньо впливають на слизові бронхів, дратуючи їх. Збільшується обсяг вироблюваної слизу, змінюється співвідношення води і в’язкого мокротиння, тим самим полегшується процес її відходження. Як правило, це ліки хімічного походження, деякі трави і ефірні масла.

Важливо пам’ятати, що приймати одночасно від кашлю і відхаркувальні препарати при бронхіті не можна, так як купірування кашльового рефлексу призведе до застійного гнійного процесу в бронхах, що може стати причиною пневмонії та інших ускладнень.

Готові аптечні препарати

готові

Для того щоб знайти найкраще відхаркувальний засіб при бронхіті, слід отримати консультацію лікаря і визначити основний принцип дії ліки. Крім того, фахівець проаналізує можливі побічні ефекти і протипоказання.

Фармакологічна промисловість представляє великий вибір готових засобів, які можна придбати в аптечних пунктах.

Препарати, в якості діючої речовини містять корінь алтеї лікарської, призначають при бронхітах, які супроводжуються утворенням густого і в’язкого мокротиння.

Вони активізують перистальтику гладком’язових тканини, зупиняють розвиток запального процесу, стимулюють обмінні процеси, поліпшують кровообіг, надають знеболюючу і сильне відхаркувальну дію.

До протипоказань препаратів на основі кореня алтея відносять вік до трьох років, виразкові хвороби органів шлунково-кишкового тракту, індивідуальна непереносимість компонентів, 1 триместр вагітності.

В аптечних пунктах можна придбати засіб в наступних лікарських формах:

  • таблетки Мукалтин;
  • сироп Алтейка;
  • подрібнений корінь рослини, призначений для приготування настою.

Термопсис, будучи активною речовиною багатьох препаратів, що застосовуються при хронічному бронхіті, в великих дозах може викликати блювоту. Ліки на його основі розріджують мокротиння, полегшуючи його відходження, посилюють скорочення бронхіальної м’язової тканини. До особливих вказівок щодо застосування відносять необхідність споживання 2,5 літрів чистої води, за допомогою якої і відбувається зниження в’язкості і густини слизу. До протипоказань відносять дитячий вік до 12 років, виразкові хвороби органів травного тракту в стадії загострення, важкі патології нирок, злоякісні пухлини або туберкульоз.

Найбільш дієвими визнані наступні фармакологічні форми:

  • таблетки від кашлю Термопсол;
  • суха мікстура від кашлю;
  • комплексний препарат Коделак Бронхо без кодеїну, до складу якого, крім цілющого рослини, входять амброксол, гліціррізінат натрію і харчова сода, забезпечуючи відхаркувальний і протизапальний ефект.

Відхаркувальні препарати на рослинній основі

рослинна

Засоби від бронхіту, виготовлені на основі лікувальних трав, користуються більшою популярністю, ніж хімічні препарати. Вони мають меншу кількість протипоказань та побічних ефектів, тому широко застосовуються для дітей, вагітних і жінок, що годують.

Фармакологічна промисловість пропонує широкий вибір готових відхаркувальних препаратів, активним компонентом яких є цілющі рослини.

Великою популярністю користуються засоби на основі плюща. Сапоніни, що входять до його складу, надають гарний муколитическое дію, не збільшуючи обсяг слизу, а лише розріджуючи її. Крім того, речовини розслаблюють бронхіальну мускулатуру, що полегшує дихання.

Завдяки комплексній дії, сиропи на основі плюща можуть використовуватися як при сухому, так і при продуктивному кашлі.Важливо пам’ятати, що вихідна сировина (листя плюща) отруйна, тому приготування настоянки в домашніх умовах краще замінити на готовий аптечний препарат:

  1. Сироп Геделікс, крім екстракту листя плюща, в складі містить витяжку з насіння анісу і м’ятна олія, які надають ліків приємний запах. Комбінування цих трьох складових дозволяє підсилити відхаркувальний, знеболюючий і протизапальний ефект. Сироп має приємний смак, що полегшує його прийом для дітей. Перед вживанням засіб рекомендують активно збовтувати, оскільки на дні може утворюватися осад. Приймати препарат слід згідно з інструкцією, в якій розрахована дозування відповідно до віку і вагою пацієнта.
  2. Лікарський засіб Проспан випускається в наступних фармакологічних формах: краплі, таблетки і сироп. Остання визнана оптимальною, оскільки не містить спирту, барвників і цукрів, зручна в застосуванні, тому рекомендована до лікування дітей і пацієнтів з цукровим діабетом. В якості допоміжних компонентів виступають анісова, м’ятна і фенхелевое масла. Серйозних протипоказань Проспан не має. У період вагітності його застосування повинно бути погоджено з лікарем.
  3. Сироп плюща Гербіон використовують в якості складової комплексного лікування гострого і хронічного бронхіту. Муколитики, вироблені в Словенії, протипоказані до прийому дітей до двох років, в період виношування плоду та годування груддю, його не описує хворим з непереносимістю фруктози.

сироп

Призначення сиропів на основі подорожника в деяких випадках дозволяє отримати кращі результати. Вихідний матеріал, крім сапоніну, багатий на флавоноїди, танинами і іншими цінними речовинами. Комбінування екстракту подорожника з допоміжними компонентами, такими як м’ятна олія, сироп цукрових буряків і натуральний мед, як вказує офіційна інструкція до застосування сиропу подорожника Доктора Тайсса, надає лікувальну дію в період лікування ряду простудних і запальних захворювань.

Комплексна дія екстракту подорожника, квіток мальви і аскорбінової кислоти, що входять до складу сиропу Гербіон, забезпечує не тільки відхаркувальну і антибактеріальну, але і імуномодулюючу дію.

Готові збори лікарських рослин

Купуючи відхаркувальний засіб при бронхіті, багато пацієнтів намагаються вибрати найефективніший і в той же час безпечний засіб.

З цих причин великою популярністю користуються готові грудні збори, які можна придбати в аптечних пунктах. Зібрані вручну і висушені способом, відповідним технології, трави мають відхаркувальну, антибактеріальну, протизапальну дію.

Спосіб приготування для всіх зборів однаковий:

  • столову ложку трав заливають склянкою окропу;
  • наполягають протягом півтори години;
  • приймають три – чотири рази протягом доби невеликими порціями.

Грудної збір №1 в якості складових містить листя подорожника, соснові нирки, квітки чорної бузини, корінь солодки і шавлія. Його використання ефективно при виявленні інфекційних причин запального процесу в бронхах.

грудної

Грудної збір №2, крім подрібненого листя подорожника, містить мати-й-мачуху, корінь солодки. Використовується для полегшення дихання шляхом зниження набряклості слизової і розрідження мокроти. Важливо пам’ятати, що термін зберігання настою не повинен перевищувати двох діб. Оптимальним визнано приготування свіжої порції щодня.

Грудної збір №3, за рахунок вмісту нирок сосни, анісу і шавлії, має яскраво виражену протизапальну дію. Алтей сприяє відходженню мокротиння. Даний лікарський збір ефективний при загостренні хронічного бронхіту, купірування симптомів грипу, ГРВІ та інших інфекційно-запальних захворювань.

Грудної збір №4 у складі містить багно, отруйна рослина, тому приготування і прийом настою повинні проводитися в точній відповідності з інструкцією. Квітки ромашки і трава фіалки мають виражену протизапальну дію. Нігтики (календула) і м’ята є седативними засобами. Корінь солодки сприяє відходженню мокротиння. Даний збір надає найшвидше дію при бронхітах, тому користується популярністю. Важливо пам’ятати, що його застосування при вагітності заборонено.

Відхаркувальні засоби при бронхіті сприяють розрідженню слизу, що скупчився, її відходженню з дихальних шляхів, тим самим полегшуючи дихання, знімаючи запальний процес, купируя симптоми інтоксикації.

Однак вибір препарату повинен бути узгоджений з лікуючим лікарем в залежності від виявленої причини бронхіту. Крім того, слід враховувати індивідуальні особливості організму, вік, вага хворого і супутні захворювання.