Бронхіальна астма у дітей проявляється запальним процесом, що призводить до спазму бронхіальних м’язів і різкого посилення утворення слизу. Внаслідок цих процесів у дитини починається напад задухи через неможливість зробити нормальний вдих.
Не завжди очевидно, що у дитини, особливо грудного віку, розвивається хвороба. Як зрозуміти, коли варто терміново звертатися до лікаря по допомогу? Є симптоми, які допомагають розібратися, починається астма у дитини чи ні.
У будь-якому випадку, не варто боятися цієї хвороби. Найкраще, що можуть зробити батьки, це сконцентруватися на точному виконанні всіх рекомендацій лікаря. Тим більше, що прогноз у астми в більшості випадків сприятливий. А у підлітка, що хворіє на астму, гормональна перебудова організму може привести і до одужання.
<h2>Причини хвороби у дітей
Бронхіальна астма у дітей розвивається в силу підвищеної реакції гладких м’язів органів дихання на різні подразники. Провідна роль в механізмі розвитку захворювання належить алергенів.
Причини виникнення бронхіальної астми у дітей діляться на три великі групи:
- Внутрішні чинники.
Найчастіше мається на увазі генетична схильність до хвороби. Якщо у близьких родичів дитини була бронхіальна астма, то дуже великий ризик, що ця хвороба дістанеться і малюкові.
Але також слід знати, що хлопчики хворіють значно частіше дівчаток. Це пов’язано з тим, що у дітей чоловічої статі бронхіальний просвіт вже.
Проблеми із зайвою вагою теж можуть стати причиною захворювання. При надлишкової повноті високе розташування діафрагми обмежує вентиляцію легенів, що призводить до різних порушень дихання.
Астма у підлітків може виникнути внаслідок бурхливої гормональної перебудови.
- Зовнішні причини.
До цієї групи належить вплив різних алергенів, що викликають розвиток астми у дитини. Так, хвороба може розвинутися на тлі гіперчутливій реакції до лікарських препаратів, домашньої або книжкового пилу, побутової хімії, вовни тварин, продукти харчування. Також фактори ризику включають в себе і погані побутові умови: вогкість в приміщеннях, цвіль на стінах.
- Інші причини.
Викликати бронхоспазм також можуть значні фізичні навантаження, підвищена загазованість повітря, вдихання малюком тютюнового диму, різні інфекції вірусної етіології, психоемоційне напруження. Слід мати на увазі, що дітьми важко переноситься і різкий запах парфумів. Також спровокувати розвиток захворювання може і тривале перебування дитини в умовах надто сухого або вологого, а також холодного клімату.
види астми
Класифікація бронхіальної астми у дітей проводиться по етіологічним ознаками і тяжкості перебігу хвороби.
Залежно від причин, що викликали захворювання, астма може бути:
- атопічний (екзогенної, тобто викликаної внутрішніми причинами). В цьому випадку напади починаються під впливом різних алергенів, що знаходяться в повітрі або навколишньому малюка просторі (кліщі, пилок, шерсть, пил і т.д.);
- неатопической (екзогенної). У цьому випадку симптоми з’являються на піку надлишкових емоційних переживань, підвищених фізичних навантажень, під час респіраторно-вірусних інфекцій, при впливі несприятливого клімату т.п .;
- змішаного генезу. Хвороба може початися внаслідок впливу і екзогенних і ендогенних факторів.
По тяжкості перебігу розрізняють наступні види бронхіальної астми у дітей:
- легкого ступеня (інтермітуюча форма). Астматичні напади з’являються приблизно раз на місяць в основному в денний час. Тривалість нападів ядухи коротка, до того ж вони швидко купіруються. Цей ступінь завжди проявляється на ранніх стадіях хвороби;
- легка персистуюча форма. Цей стан відрізняє приєднання дихальної недостатності. Напади з’являються не частіше, ніж раз на тиждень, можуть виникати по ночах, порушуючи сон дитини. Фізична активність малюка під час нападу знижена;
- середньої тяжкості. Хвороба проявляє себе кілька разів на тиждень. Часті нічні напади загострення астми. Фізична активність дитини помітно знижена;
- тяжкого ступеня. Загострення астми виникають щодня і майже щоночі. Дитина не проявляє ніякої фізичної активності.
Бронхіальна астма у дітей, в залежності від етіології та ступеню тяжкості хвороби, має відмінні симптоми, які проявляться в будь-якому випадку.
симптоми
Астма у дітей має ті ж ознаки і симптоми, що і респіраторна інфекція. Тому іноді буває досить складно поставити діагноз на початку захворювання. Слід пам’ятати, що симптоми бронхіальної астми завжди протікають на тлі нормальної температури, а задушливий частий кашель не супроводжується відділенням мокротиння.
Як починається астма? Зазвичай за кілька днів до початку загострення з’являються так звані провісники. У немовляти виявити астму дуже складно, тому на ці провісники слід звертати увагу. Перші ознаки бронхіальної астми у дітей зазвичай проявляються виділенням рідкої слизу з носа вранці після пробудження. Вона подразнює слизову оболонку, тому малюк часто тре свій ніс, чхає. Потім приєднується сухе покашлювання, до обіду переходить в сухий кашель з невеликою кількістю хрипів. Якщо не вжити в цей час профілактичних заходів, такий стан через день-два призведе до розвитку захворювання.
Як проявляється бронхіальна астма у новонароджених? Складність в тому, що в цьому віці діти ще не можуть пред’явити скарги на прояви хвороби.
Тому слід не пропустити перші ознаки наближається загострення:
- у дитини закладає ніс. Через це він стає неспокійним і примхливим;
- після пробудження з’являється нападоподібний сухий кашель, стихаючий при переміщенні дитини у вертикальне положення і відновляється, якщо його знову укласти;
- малюк починає часто уривчасто дихати, при цьому чітко будуть чутні хрипи і свист. Через день-два починає розвиватися задуха.
У два роки дитина вже намагається в цьому випадку дихати ротом, що призводить до нових нападів кашлю. Симптоми у дітей з 3 років вже можуть малюком озвучуватися. При цьому він може поскаржитися на тиск в грудях, а також на такі нетипові для астми симптоми, як свербіж шкіри або висип.
У підлітка симптоматика захворювання не відрізняється від перебігу астми у дорослої людини. Однак у дітей шкільного віку напади часто можуть виникати без видимих причин.
Ознаки бронхіальної астми у дітей, особливо у маленьких, не завжди чітко виражені, тому про найменші зміни їх здоров’я треба обов’язково говорити педіатра. Як розпізнати астму в подальшому і вчасно вживати заходів, розповість лікуючий лікар.
діагностування хвороби
Як діагностувати астму у дітей? При обстеженні лікар звертає увагу як на типові ознаки астми у дітей, так і на не типові прояви хвороби. До типових належать напади утруднення дихання, особливо в нічний час, поява сухого кашлю, свистячих хрипів на тлі нормальної температури. Також при огляді малюка лікар відзначає такі симптоми астми, як випинання міжреберних м’язів або патологічне розширення грудної клітки, темні кола під очима.
Бронхіальну астму у дітей діагностують також за допомогою фізикальних методів обстеження. Характерні зміни при перкусії, аускультації також дадуть привід запідозрити діагноз бронхіальної астми.
Також лікар може перевірити і нетипові астматичні симптоми, пов’язані з атопічним захворювань.
Для виявлення провокуючих чинників доктор проведе опитування про контакт дитини з різними природними і синтетичними алергенами.
Діагностика бронхіальної астми у дітей включає в себе апаратні та лабораторні обстеження.
Лікар може призначити:
- загальне та біохімічне дослідження крові;
- аналіз на вміст в плазмі специфічних антитіл;
- шкірні проби на визначення алергену;
- визначення підвищеної реактивності бронхіальних м’язів;
- спірометрії для визначення функцій дихання;
- визначення швидкості повітря, що видихається.
Перед тим, як визначити астму у дитини, лікар також проведе диференціальну діагностику з іншими хворобами органів дихання.
Не слід самостійно намагатися поставити дитині діагноз. При будь-яких проявах кашлю у малюка треба звертатися до лікаря.
Фахівець зможе поставити діагноз на ранньому етапі розвитку хвороби.
Перша допомога
Дитяча бронхіальна астма може розвинутися в будь-якому віці, тому треба, щоб батьки дітей, що входять до групи ризику, розуміли, коли малюкові треба надати першу допомогу.
Як виявити початок захворювання:
- Якщо дитина розмовляє, він може поскаржитися на неприємні відчуття в грудній клітці, може спробувати описати доступними йому словами почуття здавлення і утруднення дихання. Треба бути уважним і намагатися зрозуміти, що малюк хоче вам сказати. Також треба насторожитися, якщо дитина замкнувся в собі. Буває так, що діти соромляться поскаржитися або не знають, як передати дорослим свої відчуття.
- Послухайте, як дитина дихає. У нормі частота дихальних рухів повинна бути не більше 20 в хвилину. Якщо дихання частіше, малюка треба розпитати, як йому дихати, легко або щось заважає. Також поганою ознакою є поява хрипів під час дихального акту і участь в акті дихання м’язів живота і грудної клітини.
- У малюків до року при астматичному нападі починають розширюватися ніздрі.
- Зовні прояв атаки також проявляється блідою шкірою, посинінням носогубного трикутника, липким потом.
Лікування нападу при бронхіальній астмі у дітей має бути розписано лікуючим лікарем. У таких випадках застосовуються інгаляції із засобом, підібраним лікарем для купірування нападу. Маленьким дітям таку процедуру проводять дорослі.
Лікування астми середньої тяжкості перебігу і важкої форми краще проводити в стаціонарі.
У разі виникнення нападу в перший раз треба терміново викликати швидку допомогу.
Батьки часто задають питання лікаря, чи можна вилікувати астму? Більш ймовірно перевести хворобу в більш легку форму і все життя контролювати, попереджаючи появу нападів.
медикаментозна терапія
Чи можна вилікувати бронхіальну астму назавжди? Остаточно позбутися від хвороби неможливо. Тому відповіддю на питання, чи лікується бронхіальна астма, буде відповідь «ні». Але якщо вчасно проводити десенсибілізуючі лікувальні курси, хвороба легко піддається управлінню.
Як вилікувати астму так, щоб вона якомога менше турбувала хворої дитини? Перш за все, треба розуміти, що симптоми і лікування тісно пов’язані між собою. Чим більш потужно проявляється симптоматика, тим сильніші ліки застосовуються в терапії. Також при різновидах етіології буде використовуватися специфічне лікування.
Лікування бронхіальної астми складається з двох частин: симптоматичної і базисної:
- Симптоматична терапія. Спрямована на надання невідкладної допомоги при почався астматичному нападі. У цьому випадку застосовуються препарати при бронхіальній астмі з групи бронхолітиків. Вони розслабляють напружені спазмом м’яза бронхів і відновлюють нормальне дихання. Такі речовини мають миттєвим ефектом, але вилікувати бронхіальну астму тривалою терапією ними не можна.
- Базисна терапія бронхіальної астми. Лікарські препарати застосовуються на тривалої (що триває роками) або постійній основі. Терапія направлена на те, щоб вилікувати або максимально послабити алергічні реакції організму. З цією метою застосовуються протизапальні, десенсибілізуючі медикаменти, а також гормональні засоби.
Також базисне лікування доповнюється різними фізіотерапевтичними процедурами і лікувальною фізкультурою.
Не слід намагатися самостійно призначати собі лікарські препарати. Як лікувати бронхіальну астму, можна дізнатися тільки у свого лікуючого лікаря.
Не намагайтеся вилікувати бронхіальну астму різними народними методами! Багато трави є сильними алергенами. Тому при їх вживанні можливе загострення хвороби.
ускладнення
Своєчасна симптоматична і базисна терапія потрібні для того, щоб не розвивалися ускладнення бронхіальної астми у дітей.
Проблеми, що виникають в організмі малюка при виникненні різних ускладнень, можна розділити на п’ять груп:
- Порушення роботи серцево-судинної системи, що включають в себе різні порушення ритму, а також таке небезпечне прояв, як зупинка серця.
- Патологія з боку шлунково-кишкового тракту виникає при неправильній терапії медикаментозними засобами і може проявлятися виразками слизових оболонок шлунково-кишкового тракту аж до кровотечі.
- Якщо у дитини астма тривалий час лікується глюкокортикостероїдами, то можливі різні порушення метаболізму, що призводять до розвитку патологічних процесів в органах і системах всього організму.
- Найбільш відчутні ускладнення бронхіальна астма викликає в центральній нервовій системі, викликаючи зміни психіки і інших мозкових функцій.
- Порушення з боку органів дихання.
В останньому випадку можуть виникнути такі небезпечні стану, як:
- астматичний статус, при якому розвивається тривалий, що не піддається симптоматичної терапії напад задухи, що загрожує життю;
- гостра дихальна недостатність, що вимагає термінового проведення штучної вентиляції легенів;
- розрив легені;
- колапс;
- запалення легенів.
Якщо грамотно і на постійній основі лікувати бронхіальну астму у дитини, можна уникнути розвитку ускладнень, що завдають серйозної шкоди його здоров’ю.
відновлення
Реабілітація дітей з бронхіальною астмою складається з наступних методів:
- Лікувальна фізкультура.
Лікар ЛФК складає індивідуальний комплекс вправ, спрямованих на формування міцного м’язового корсета, підвищення функціонування головного мозку за рахунок посиленого кровопостачання, відновлення діяльності ЦНС. Також переслідується мета поліпшення лімфотоку у всьому організмі і підвищення імунних сил для профілактики розвитку різних ускладнень.
- Водолікування.
Зміцнює імунітет. Але важливою умовою є комфортна температура води при проведенні процедур. Занадто гаряча або занадто холодна вода можуть привести до загострення і розвитку нападу.
- Масаж.
Правильно підібрана техніка зміцнить міжреберні м’язи, зніме спазм бронхіальних м’язів і зміцнить весь організм.
- Дихальна гімнастика.
Сприятиме нормалізації тонусу м’язів бронхів і очистить бронхіальне дерево від мокротиння.
- Базове медикаментозне лікування.
Знизить загальну сенсибілізацію організму, зведе до мінімуму можливість появи повторних астматичних нападів.
- Кліматична терапія.
Дітям з бронхіальною астмою показаний оздоровчий відпочинок на морському узбережжі в умовах м’якого НЕ жаркого клімату, для чого підійдуть, наприклад, пляжі Прибалтики.
Проведення реабілітаційних заходів відновить здоров’я дитини і зведе до мінімуму ризик подальшого розвитку хвороби і появи різних ускладнень.
Прогноз
Прогноз при бронхіальній астмі у дітей залежить, в основному, від віку дитини під час дебюту захворювання. Астма, вперше проявилася до трьох років, до підліткового віку стає виліковна. У дитини можуть залишитися тільки незначні зміни з боку імунної системи і різні певні порушення з боку органів дихання. Також може зберегтися підвищена реактивність з боку бронхолегеневих м’язів на зовнішні подразники. Але вилікувати астму вже не буде проявляти себе важкими нападами.
Якщо дитина вперше захворів в підлітковому віці, то хвороба вже залишиться назавжди. Однак тяжкість перебігу хвороби не наростає, а навіть може з часом стає менше. І навіть досягнувши дорослого віку, можливо зменшення сили прояву симптомів навіть на тлі відсутності регулярної терапії.
Провокувати погіршення стану підрослому пацієнтові можуть тільки шкідливі звички (куріння) і робота на несприятливому в екологічному плані виробництві.
При дотриманні всіх рекомендацій лікаря і регулярному виконанні всіх профілактичних заходів прогноз бронхіальної астми у дітей сприятливий.
Несприятливий прогноз можливий тільки в разі неадекватної базисної терапії або якщо малюки лікувалися несистематично.
Профілактика астми
Профілактика бронхіальної астми у дітей може бути первинною, вторинної та третинної:
- Якщо велика ймовірність, що бронхіальна астма у дітей розвинеться в силу спадкових факторів, то профілактика проводиться первинна.
Всі заходи в цьому випадку спрямовані на попередження появи алергічних реакцій у дитини. Для цього слід якомога довше годувати його грудним молоком. Також необхідно усунути такі фактори ризику, як куріння в безпосередній близькості від нього, вплив несприятливих побутових та екологічних алергенів.
Дієта таку дитину повинна бути повністю узгоджена з лікуючим лікарем. Виключити з ужитку продукти, що підвищують сенсибілізацію організму.
Для профілактики захворювання також слід утримувати будинок в повній чистоті, виключити будь-які появи в будинку різних тварин.
Житлові приміщення повинні часто забиратися і провітрюватися. Захистити від хвороби допоможуть і тривалі прогулянки на свіжому повітрі. Також належну увагу слід приділити і гартують.
- Вторинна профілактика проводиться вже при наявності у дитини підвищеної спастической готовності бронхіальних м’язів.
Основні профілактичні заходи в цьому випадку полягають у специфічній медикаментозної терапії для зменшення обструктивних процесів в бронхах. Також високий результат дає правильно підібрана імунотерапія.
- Третинна профілактика здійснюється вже при наявному захворюванні і спрямована на взяття астматичних процесів під повний контроль.
З цією метою для дитини – астматика створюється максимально щадний мікроклімат в оселі, проводяться гартують процедури і специфічна медикаментозна терапія.
Лікування і профілактика розвитку бронхіальної астми у дітей повинні проводитися тільки під контролем лікаря. Він же пояснить, як запобігти розвитку хвороби на різних етапах.