Сухий кашель у дитини ніж лікувати? Даний симптом у дітей з’являється досить часто, тому що поверхня горла має підвищену чутливість. Медики рекомендують утримуватися від самолікування, адже допомогти пацієнтові можна тільки після визначення причин, що викликали порушення. Якщо педіатр дасть згоду, допускається застосування народних методик.
Етіологія симптому
Коли дитина кашляє, значить, організм намагається позбутися від патологічного секрету в бронхах. Іноді дратівливий кашель є результатом того, що в трахею або бронхи потрапило чужорідне тіло.
Сухий кашель у дітей – проблема, хвилююча всіх батьків. При його появі дорослі намагаються знайти способи, як зупинити сухий кашель. Ознака виникає, але може бути відсутнім температура та інші симптоми простудних недуг. На початковому етапі кашльового процесу відбувається подразнення дихальних шляхів. Після глибокого вдиху виникає напружений толчкообразний видих, який володіє набагато більшою швидкістю, ніж належить. Якщо мокрота або слиз не виділяються, кашель вважається сухим.
Частий сухий кашель у дитини супроводжується хворобливими відчуттями і дуже сильно виснажує. Через нього неможливо нормально спати. Тому знадобляться знання про те, як лікувати з’явився сухий кашель, що заподіює дискомфорт дитині.
Щоб зрозуміти, як полегшити дитині стан, важливо розібратися з факторами, які викликали нав’язливий сухий кашель. Чим раніше буде проведена діагностика і призначена терапія, тим швидше пацієнт одужає без будь-яких ускладнень.
Дитячий сухий кашель провокується:
- Проникненням інфекції. Через вірусного або бактеріального ураження спостерігається набряк слизової носа, чхання, кашель, що переходить з сухого у вологий, головний біль, збільшені температурні показники.
- Бронхіальнимизалозами і легеневими патологіями. При виникненні, наприклад, плевриту дитина страждає від непродуктивного кашлю, що викликає дуже сильний больовий дискомфорт у грудях.
- Захворюваннями слизової носа. Наявність сухого кашлю у дитини при риніті пояснюється роздратуванням слизової горла. В’язкий секрет, що виникає в носовій порожнині, стікає в горло, провокуючи тим самим розвиток запального процесу. Буває складно відрізнити сухий горловий кашель від мокрого через появу слизу з носа.
- Ларингітом, фарингіт. Через сильний набрякання гортані або глотки спостерігається постійне першіння в горлі, задишка навіть при незначних навантаженнях, захриплість і безперервний болісний кашель.
- На туберкульоз.
- Дифтерією ротоглотки. Хвороба досить небезпечна. Присутній підвищена температура і сухий гавкаючий кашель.
- Алергією. Непродуктивний кашель, самостійно посилюється або зникаючий без причин, може свідчити про вплив на організм малюка певних алергенів. Якщо стан ігнорувати, не виключається розвиток алергічного бронхіту або астми.
- Чужорідним тілом в дихальних шляхах. У такій ситуації потрібно негайна допомога. Батьки повинні насторожитися, якщо з’явився сухий кашель у дитини без температури, задишка і синюшність.
- Збоєм у функціонуванні травного тракту. Кашльовий процес, наприклад, у малюків першого року життя, викликається гастроезофагального рефлюксом, тобто роздратуванням слизової горла шлунковим соком і їжею, яку немовля з’їв.
- Природними процесами. Коли дитина до року кашляє з ранку, це може означати, що організм самостійно усуває слиз, що скупчився. У лікуючих препаратах немає необхідності, якщо інші ознаки відсутні, а поведінка малюка залишається без змін.
Характеристика кашльового процесу
Сухий роздирає кашель не можна залишати без уваги, тому що через нього дихальні шляхи виявляються травмованими, при цьому мокротиння не виводиться.
Залежно від тривалості симптом буває:
- гострим – покашлювання тривають максимум 3 тижні;
- затяжним – ознака зберігається протягом від декількох тижнів до 3 місяців;
- хронічним – хворий кашляє постійно більше 3 місяців, при цьому інтенсивність нападів буває невелика.
Батьки повинні вчасно звернутися за порадою до фахівця, щоб той допоміг знайти ліки, що допомагають від сухого кашлю у дітей.
Незалежно від того, що може з’явитися причинами сухого кашлю, ні за яких обставин не можна ігнорувати деякі тривожні симптоми:
- Дитина мучиться від виснажливого і хворобливого кашлю, який роздирає горло, призводить до болів у грудях і заважає нічного сну.
- При несподіваному приступообразном кашлі у дітей, доповнювати задухою, слід відразу ж викликати лікаря. Часто малюки до 3-річного віку тягнуть дрібні предмети та іграшки в рот.
- Симптом може бути настільки інтенсивним, що з’являється блювота. При наявності подібного кашлю дитині загрожує небезпека у вигляді зневоднення.
- Лікар знадобиться, якщо у дитини сухий кашель доповнюється температурою, слабкістю, млявістю, зниженням апетиту.
- Алергічне покашлювання може супроводжуватися задишкою, набряками і висипанням. Через набряклості тканин гортані не виключена асфіксія. Тому важливо спостерігати за дітьми, щоб ліквідувати напад максимально швидко.
- Коли безперервний симптом мучить хворого навіть після того, як закінчилася застуда, і при цьому посилюється, потрібно обов’язково пройти обстеження.
медикаментозна терапія
Що давати дитині при сухому кашлі? Призначенням препаратів займається тільки лікуючий лікар. Важливо завжди пам’ятати, що у ліків є вікові обмеження. Крім цього, вони можуть провокувати небажані явища, якщо приймати їх неправильно.
Чим медики лікуватимуть сухий кашель, що заподіює дискомфорт дитині?
Вилікувати сухий кашель у дитини можна за допомогою:
- Протикашльових засобів. Подібні ліки призначаються тільки лікарем. Коли напад триває занадто довго і дратує поверхню горла, хворий може рвати, у нього порушується апетит і сон. Щоб зняти симптоматику, обов’язково знадобляться протикашльові препарати при сухому кашлі.
- Відхаркувальних. Що дає їх застосування? Вони потрібні для активування вироблення і видалення бронхіального секрету. Іншими словами, відхаркувальні доречні, якщо мокротиння дуже мало або занадто багато, і при цьому вона володіє занадто густою консистенцією.
- Муколитиков. Препарати допомагають розріджувати секрет, щоб він легше виводився. Їх призначатимуть, коли постійний сухий кашель стає мокрим.
Для лікування сухого кашлю медпрепарати прописуються після отримання даних діагностики.
Як заспокоїти сухий кашель у дитини? Це можливо в результаті застосування:
- Сінекод. Ефективний засіб, що сприяє пригніченню кашльового процесу. Буває в краплинному і таблетованій вигляді плюс в формі сиропу. Їм проводиться лікування сухого кашлю у дітей будь-якої етіології.
До двох місяців препарат заборонений. До трьох років показаний Синекод в краплях, а таблетки призначаються тільки в 12-річному віці. Передозування може обернутися нудотою, розладом стільця, алергією.
Нав’язливий кашель у хворої дитини усувається за допомогою тижневого курсу лікування.
- Стоптусином. Випускається в таблетках і краплях. Володіє протикашльовою і секретолітичним дією. Його можна пити малюкам з одного року. Недотримання правил прийому дає побічні явища у вигляді блювоти з діареєю і головним болем.
- Гриппостад. Призначається, коли присутній кашель у дитини 1 рік і старше. Завдяки вмісту екстракту плюща відходження секрету посилюється. Якщо прийняти Гриппостад неправильно, порушується травлення і виникає алергія.
- Бронхикум. Ліки зможе допомогти дитині при сухому кашлі завдяки наявності необхідних властивостей – протизапальних, відхаркувальних і бронхолитических. Таблетки з сиропом виготовлені з додаванням екстракту чебрецю, в той час як в еліксир міститься екстракт кореня рослини первоцвіт.
Бронхикум – засіб універсальне. Коли присутній сухий горловий кашель у дитини, він допомагає полегшити напади, сприяючи трансформування сухої форми у вологу. А потім медпрепарат спрощує процес відхаркування.
До 6-місячного віку не можна давати сироп, а до 6 років заборонений прийом таблетованого кошти, воно прописується від сухого кашлю для дітей.
- Бронхолітин. Сироп має протикашльовим, бронходілатірующим і бронхосептіческім ефектом. Якщо малюкові ще не 3 роки, препарат заборонений.
Вживання ліків може обернутися безсонням, тахікардією, проблемами із зором, нудотою і блювотними позивами, утрудненим сечовипусканням з висипом і посиленим потовиділенням.
- Геделікс. Його дають навіть малюкам до року. Це кращий засіб від сухого кашлю з тих, які прописуються новонародженим. У день покладено триразовий прийом сиропу по 10-15 крапель. Якщо дитині 2 роки, дозування в два рази збільшується.
- Гербіону. Засіб з обволакивающим і антибактеріальну дію. Гербіон використовується, коли виникає кашель у дитини 2 років і старше.
- Лінкас. Рослинна ліки-спазмолітик. Ним лікують сухий кашель у однорічної дитини, головне, щоб не було цукрового діабету.
- Либексина. Таблетованій засіб призначається для того, щоб зняти виснажливий симптом. Воно дозволено дітям з 6-річного віку.
- Амбробене. Оскільки даний препарат має крапельну форму, його можна легко додати в сік або чай дитині. За допомогою ліків часто робляться інгаляції. Уже в 2 роки кашель дозволяється лікувати даними засобом. На Амбробене майже немає побічних реакцій.
- Трависила. Сприяє зниженню запальних процесів, а також виведенню мокротиння. Як вилікувати маленького пацієнта, який кашляє? Малюкам до 5 років засіб для відкашлювання дається в кількості половини мірної ложки тричі на день, від 5 до 12 – 1 ложка, пацієнтам старшого віку дозування збільшується в 2 рази.
народні методи
Що дати дитині при сухому кашлі крім медикаментів? Багатьом батькам не подобається, що їх малюкові прописуються, наприклад, протикашльові засоби, оскільки вони не хочуть, щоб в організм потрапляли різні хімічні сполуки. Що робити, коли дитина сильно кашляє? Якщо з’явився глухий кашель у дитини і лікар дозволяє застосування рослинних зборів, а також інших домашніх засобів, можна спробувати прибрати докучливий симптом більш щадним способом.
Що допомагає від сухого кашлю? З давніх-давен люди займалися лікуванням за допомогою всіляких засобів. Тому існує безліч рецептів, перевірених неодноразово на практиці.
Як позбутися від сухого кашлю:
- Лідером серед трав, успішно застосовуються для лікування сухого кашлю у дітей, вважається мати-й-мачуха. Вона хороша своїми лікувальними властивостями. Ефект пояснюється наявністю дубильних речовин, що володіють розріджують властивістю. З рослини роблять чай, в який слід додавати мед. Краще, коли кашляє хворий п’є його перед тим, як вирушати в ліжко.
- Рання весна – період, коли з’являється первоцвіт. У ньому присутні сапоніни, що мають пом’якшувальну, а також відхаркувальну дію. Що можна приготувати з рослини, яке зніме неприємні відчуття? Столова ложка квіток заливається склянкою окропу, годину настоюється і дається хворому. За раз потрібно пити 50 г ліки від сухого кашлю.
- Як швидко вилікувати малюка? Слід відварити 3 картоплини в мундирі. Далі їх треба розім’яти і змішати з евкаліптовим маслом (кілька крапель), нерафінованою олією рослинного походження (2-3 ст. Л.) І медом. Має вийти тісто, яке злегка розкочується і поміщається на грудну клітку і спину. Зверху хворого необхідно обмотати теплою хусткою. Через годину-півтори суміш забирається. Терапію, яка заспокоює прояви, рекомендується робити при сухому кашлі у вечірній час.
- Знадобиться запастися мати-й-мачухою (1 ст. Л.), Подорожником (2 ст. Л.) І ромашкою (3 ст. Л.). Збір висушених трав в кількості 5 г заливається окропом (1 стакан) і залишається на 2 години. Як полегшити сухий кашель? Потрібно три рази на день вживати по 50-100 г зілля.
- Як пом’якшити неприємне прояв? Для заспокоєння кашльового процесу з моркви і капусти робляться соки. Свіжий продукт в теплому вигляді (100 мл) можна вживати з додаванням прокип’ячену меду (2-3 ч. Л.). Приймається засіб від сухого кашлю для дітей до їди 2-3 рази протягом дня.
- Зняти дискомфорт допоможе зілля, для якого береться мед (1 склянка) і лимонний сік (0,5 склянки). Інгредієнти перемішуються, а потім ставляться на вогонь, щоб хвилину прокипіла. Як швидко вилікувати дитину? Ліки необхідно приймати при сухому кашлі по чайній ложці постійно через кожні 15 хвилин.
Часто батьки ставлять малюкам гірчичники, щоб зняти покашлювання.
Однак до їх використання необхідно підходити з великою обережністю. Через гірчиці може трапитися гортанний спазм. Вдихання парів здатне спровокувати опіки слизової.
Швидко від симптому позбутися не вийде, тому необхідно терпляче проводити терапію. Як допомогти дитині одужати? У приміщенні, де дитина перебуває, не можна допускати застою повітря. Вологе прибирання повинна бути регулярною.
Незважаючи на ефективність народних методик, лікарі настійно радять проходити основне лікування за допомогою медикаментів. Адже тільки фахівцеві буде відомо, що відбувається в організмі хворого, а це означає, що він підбере найбільш підходящі варіанти препаратів.