Антибіотичні лікарські препарати – одне з основних сучасних засобів боротьби з хворобами бронхолегеневої системи інфекційно-запального характеру, і антибіотики при бронхіті і дітям, і дорослим лікарі призначають в залежності від причин його виникнення. При цьому необхідно максимально точно дотримуватися рекомендацій фахівців, не порушувати термінів і схем прийому, неодмінно доводити лікування до кінця і не займатися самолікуванням, оскільки подібні ліки вимагають дуже уважного до себе ставлення, і наслідки їх нераціонального застосування можуть виробляти найсильніший негативний ефект.
Причини розвитку
Фахівці позиціонують запалення бронхів як один з найбільш поширених видів хвороб дихальних органів. До розвитку бронхіальної патології, згідно з даними медицини, призводить поєднання декількох негативних факторів. Вона може розвиватися як самостійне захворювання, але частіше за все буває спровокована інфекційної складової: ГРВІ, грип, іншими дихальними патологіями інфекційної етіології. Хвороботворні агенти знижують активність війок бронхіального епітелію, порушуючи процес повітрообміну і провокуючи поглиблення запального процесу. Крім того, цьому багато в чому сприяє порушення нормального носового дихання, викликане набряком слизової носа, що часто виникає при ГРВІ.
Також велику роль у виникненні хвороби відіграє забруднення вдихуваного повітря різними хімічними домішками, на мові фахівців іменованих полютантами.
При розвитку недуги у дорослого перше місце в цьому списку займає тютюновий дим. Саме тому серед людей, що палять, особливо серед курців зі стажем, бронхіт є одним з найпоширеніших недуг.
Якщо раніше подібні наслідки вживання тютюну зустрічалися в основному серед чоловіків, то в наші дні з поширенням цієї шкідливої звички серед представниць прекрасної половини людства куріння як причина розвитку бронхолегеневих патологій перестало бути чисто чоловічий привілеєм.
На друге місце в якості зовнішньої причини бронхіальних патологій слід поставити полютантів промислового походження: вихлопні гази автомобілів, дим заводів і фабрик, кам’яновугільна пил і продукти згоряння вугілля, газу та інших природних енергоносіїв. Всі ці домішки вкрай негативно впливають на стан слизової оболонки дихальних органів.
Так, наприклад, сірка, точніше, її оксид, що утворюється при спалюванні вугілля, нафти, газу, з’єднуючись з атмосферною вологою, перетворюється в сірчистийкислоту, обпалює бронхи і легені. Тому при виникненні несприятливих кліматичних умов (дощ, сніг, туман) запалення бронхів проявляється набагато частіше, хоча сам по собі клімат, згідно з дослідженнями, не робить помітного впливу на даний фактор.
Таким чином, якщо вибудувати фактори ризику розвитку недуги в порядку їх значимості, список буде виглядати наступним чином:
- Часті респіраторно-вірусні інфекції.
- Проблеми з вдиханням повітря через ніс, при якому відбувається зігрівання і фільтрація повітряних мас, що надходять в бронхи і легені, що оберігає їх від переохолодження.
- Спадкова схильність.
- Куріння (у дорослих).
- Поганий стан навколишнього атмосфери – забруднення її димом, пилом, вихлопними газами і т.д.
При сукупному впливі всіх цих причин прогноз несприятливого розвитку ситуації в багато разів.Класифікація
Фахівці виділяють кілька видів патології в залежності від супутніх ознак. Для гострої форми характерно раптовий прояв і швидкий розвиток симптоматики, основні ознаки якої включають нападоподібний кашель, що супроводжується болем у грудях, і різке підвищення температури тіла. У такій ситуації легко сплутати гострий бронхіт з іншими, більш небезпечними патологіями, – наприклад, початком гострої пневмонії, що може призвести до набряку легенів. Тому, якщо показники термометра значно перевищують рівень 39ºС, а тим більше доходять до 40 і не піддаються збивання, незважаючи на прийняття жарознижуючих, слід негайно викликати «швидку допомогу».
Хронічний вид патології є наслідком не доведеної до кінця терапії гострого захворювання. Він характеризується тривалим плином, перехідним від періодичних загострень до ремісії. Кашлевая складова присутня в обов’язковому порядку, але гіпертермія спостерігається не завжди.
Хронічна природа бронхопатологіі також може бути обумовлена наявністю алергенів в оточенні людини, які можна поділити на побутові (домашній пил, шерсть і запах тварин, миючі засоби), харчові (копченості, мед, цитрусові, шоколад) і природні (пилок квітів, трав і дерев ).
Види кашлю при бронхіті діляться на продуктивний і непродуктивний. Кашльові спазми можуть бути як сухими (непродуктивними), так і вологими (з виділенням слизового мокротиння).
За характером виділяються мокротинні мас хвороба поділяється на такі різновиди:
- гнійну – небезпечну найбільш небезпечними наслідками з точки зору ймовірних ускладнень. При її появі необхідно відразу ж звернутися до лікаря;
- геморагічну, коли виділяється мокрота з домішкою крові, – це також вимагає термінової консультації фахівця, оскільки може означати розвиток туберкульозу або онкопатології;
- фибринозную – слиз густа і в’язка, безбарвна або трохи жовтувата.
Класифікація залежить і від того, яку ділянку бронхіального дерева (загальної сукупності бронхіальної системи) в більшій мірі вражений недугою. Якщо це великі бронхи, діагностується проксимальная різновид, коли в процес включені бронхіоли (більш дрібні відгалуження), ставиться діагноз дистальної різновиди.
Крім того, це може бути обструктивний або необструктивний вид. При обструкції слизова оболонка втрачає еластичність, стінки бронхів склерозируются, товщають, в результаті чого зменшуються їх просвіти, утруднюється дихання і порушується нормальне постачання киснем як легеневих тканин, так і всього організму в цілому.
Ускладнення недуги, таке як астма йди емфізема, також відбивається на його класифікації: він іменується ускладненим або неускладненим. Такі подробиці дуже важливі, тому що вони мають вирішальне значення для вибору вірної терапевтичної методики.
Користь і шкода антибіотичних засобів
Коли антибіотичні препарати були винайдені, спочатку це здалося вічної панацеєю мало не від усіх недуг інфекційно-запального характеру. Але згодом з’ясувалося, що вони далеко не всесильні, і у них є досить значні негативні сторони.
До них відносяться:
- Резистентність. Згодом бактерії – збудники захворювань пристосовуються і виробляють захисні механізми, в результаті переваги застосування таких засобів сходять нанівець.
- Спадковий фактор – антибіотики, якими лікувалися батьки, вже не діють на дітей.
- Зниження імунного статусу – вживаючи антибіотичні засоби, ми не даємо можливості включитися в роботу природним захисним силам організму, і вони поступово слабшають.
Свою негативну роль відіграє і активне використання антибіотичних засобів в тваринництві – воно теж збільшує фактор резистентності.
Зараз з’явилися більш сильні антибіотики нового покоління, а й вони недовго будуть надавати досить потужну протидію бактеріям. Тому, повторимо ще і ще раз, використовувати ці препарати слід дуже акуратно і тільки за призначенням фахівця.
Потрібно чи ні вживати антибіотики від бронхіту, лікар вирішує в залежності від того, який характер патології, наскільки далеко зайшов запальний процес і який патологічний агент є збудником захворювання. Якщо це вірус або грибок, лікування антибіотиками не принесе позитивного ефекту.
Визначити ступінь впливу всіх сукупних факторів допомагає використання різних діагностичних методик, в число яких входить:
- Рентгенографія – один з найбільш результативних методів діагностики бронхолегеневих захворювань будь-яких форм. Рентгенівський знімок дозволяє з великим ступенем точності діагностувати наявність і локалізацію запальних процесів, сторонніх тіл і новоутворень
- При наявності будь-яких ускладнень до процедури установки діагнозу підключають методику комп’ютерної томографії (КТ). КТ виключається при вагітності, або коли хворий знаходиться у вкрай важкому стані. Проведення обстеження з використанням контрастної речовини не рекомендується людям з алергічними реакціями на нього, з нирковою недостатністю і цукровим діабетом.
- Дослідження ФЗД (функції зовнішнього дихання) дає можливість визначити ступінь дисфункції респіраторно-дихальної системи.
- Бактеріальний посів мокротинні мас дозволяє встановити патологічного збудника і ступінь реакції на застосування тих чи інших антибіотичних форм.
Крім того, рекомендується проведення таких процедур, як бронхоскопія і бронхографія.
Ці дослідження дозволяють взяти біопсійні проби бронхіальної тканини з метою визначення та диференціації таких патологій, як рак або туберкульозна інфекція, – для всіх цих форм кашльовий симптом є найхарактернішою ознакою.
Всі перераховані способи діагностики необхідно застосовувати максимально швидко. Тільки при точному визначенні причини кашлю лікування може бути правильним.
Фармтерапія при запаленні бронхів
Ніякої антибіотик при бронхіті у дорослих і дітей при вірусної етіології зазвичай не призначають, оскільки віруси в принципі несприйнятливі до такої терапії. Але саме вони найчастіше є причиною гострої форми недуги. Симптоми і лікування в цьому випадку відрізняються від хронічних проявів, і для зняття симптоматики вживаються специфічні противірусні препарати. Лише при гострому бронхіті у дорослих, які прийняли затяжний перебіг, коли з’являється ризик того, що хвороба перетвориться в хронічний бронхіт, антибіотики можуть зіграти позитивну роль, оскільки це означає, що становище ускладнилося і в справу втрутилися бактерії.
Показаннями до включення в терапевтичний курс антибіотиків при бронхіті можуть бути такі чинники:
- Похилий вік – як правило, у людей старше 60 років рівень власної імунної захисту починає стабільно знижуватися, що викликане цілком природними причинами. У подібній ситуації високий ризик ускладнень, що можуть призвести до пневмонії, і антибіотики при гострому бронхіті призначають як превентивний захід, що дозволяє цього не допустити.
- Тривалість перебігу – якщо захворювання триває більше двох-трьох тижнів, це означає, що організму важко самому побороти недугу, і лікування бронхіту антибіотиками стає необхідним і неминучим.
- У курящих людей часто діагностується обструктивний бронхіт, антибіотики при якому допомагають впоратися з виникаючими час від часу загостреннями.
- Антибіотики при обструктивному бронхіті призначають не тільки курцям. Згідно зі спостереженнями фахівців, антибіотики при хронічному бронхіті у дорослих і дітей, які б не були причини хвороби, здатні показати хороші результати.
- Інфекційно-залежна бронхіальна астма провокується атакою респіраторної інфекції, і щоб уникнути провокації хворим доводиться пити антибіотики для лікування бронхіту з перших днів хвороби.
- Поява гною в мокротинні виділених говорить про те, що лікувати бронхіт потрібно із застосуванням антибактеріальних препаратів.
- Антибіотики при хронічному бронхіті необхідні, якщо дослідження показують його грибкову, хламідійну або микоплазменную етіологію.
Які антибіотики приймати при бронхіті у дорослих і дітей, і чи потрібні антибіотики в кожному конкретному випадку, вирішує тільки лікар, виходячи з даних аналізів і обстежень. Самостійне їх використання цілком здатне погіршити стан хворого.
терапевтична стратегія
Якщо лікарі приймають однозначне рішення про необхідність терапії бронхіту антибіотиками у дорослих, то застосовують антибіотики нового покоління, проти яких у більшості бактерій ще немає стійкості.
Всі сучасні антибіотики діляться на кілька груп, які називають:
- Амінопеніцилінами, що руйнують захисну мембрану бактерій, викликаючи їх загибель. Бактерії не мають ніяких спільних рис з клітинами людських тканин, тому, знищуючи їх, препарати не можуть зашкодити людині. Однак їх здатність провокувати алергічні реакції дуже висока;
- Макролідами, що порушують процес синтезу білка хвороботворними бактеріями, що позбавляє їх здатності відтворювати собі подібних. Саме макроліди рекомендуються, коли постає питання, які антибіотики при бронхіті вжити людині, яка має індивідуальну непереносимість ліків пеніцилінового ряду;
- Фторхінолонами – це антибіотики широкого спектру дії, що руйнують дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК) хвороботворних мікроорганізмів, однак за умови досить тривалого вживання вони можуть викликати дисбактеріоз;
- Цефалоспоринами, що знижують рівень синтезу речовини, що бере участь у формуванні захисних мембран бактерій. Цефалоспоринові антибіотики при бронхіті у дорослих, назви яких обов’язково включають буквосполучення «цеф», також здатні провокувати алергії, хоча і не в такій мірі, як Амінопеніцилінів.
Який антибіотик кращий підійде для лікування бронхіту у дорослих, залежить від безлічі факторів: тяжкості і термінів захворювання, ступеня ризику можливих ускладнень, віку хворого, даних, отриманих на основі аналізів і обстежень.
Кращий антибіотик при бронхіті – той, при використанні якого буде досягнутий найефективніший результат.
У кожному конкретному випадку це можуть бути різні препарати, і найефективніший для одного пацієнта може виявитися безсилим допомогти іншому, оскільки людський організм абсолютно індивідуальний. Сильний антибіотик, який пила сусідка, зовсім не обов’язково повинен поправити здоров’я і вам при лікуванні бронхіту. Також варто пам’ятати, що ефективний антибіотик при бронхіті та антибіотики при трахеїті – далеко не одне й те саме, оскільки недуги ці різні.
Часто пацієнт не може вибрати, що краще – колоти внутрішньом’язово антибіотик від бронхіту або пити таблетки? Право останнього слова в цьому питанні знову-таки за лікарем. Тільки він вирішує, які антибіотики пити при бронхіті, а які застосувати в ін’єкційному вигляді. Ін’єкції призначають, коли може виникнути загострення хронічного бронхіту. Якщо таблетованій лікування у дорослих не дає швидкого позитивного ефекту і є ризик ускладнень, антибіотик від бронхіту також краще вживати у вигляді уколів, оскільки тоді ліки досягає вогнища запалення набагато швидше і в більшій концентрації, ніж при пероральному прийомі.
Якщо бронхіальна інфекція не викликає подібних загроз, у дорослих в таблетках приймаються багато антибіотичні ліки. При хроніці зазвичай призначають Амоксиклав, Амоксициллин, Аугментин, Флемоклав. Літнім пити антибіотики при бронхіті також радять при легкому і середній течії тяжкості хвороби. Це можуть бути цефалоспорини: Цефиксим, Цефотаксим, Цефтриаксон, Цефепим. Коли хвороба розвивається з важкої схемою, можливе одночасне застосування таблеток і ін’єкцій.
Обструктивна форма передбачає використання антибіотичних форм при виникненні бактеріальної інфекції в якості ускладнення. У таких випадках необхідно вживання амоксиклаву, Кларитроміцину, Еритроміцину, ципрофлоксацину.
Ще одне серйозне питання: які антибіотики можна вживати при вагітності і при грудному вигодовуванні? Фахівці кажуть, що застосування будь-яких антибактеріальних засобів в період виношування плоду вкрай небажано, але якщо виникла необхідність, лікар, як правило, зупиняє вибір на амоксицилін, пеніцилін, флемоксин, оскільки їх вплив на організм вагітної та майбутньої дитини не так негативно.
Коли потреба в подібних препаратах виникає у матері при лактації, на час їх прийому годування дитини груддю слід припинити.
Крім штучних, відомі і природні антибіотики, що містяться в цибулі, часнику, хроні. Антибіотичні властивості має також калина, натуральний мед і багато трави – шавлія, календула, ромашка, кропива.
Але, звичайно, всі ці рослини не можуть повністю замінити фармацевтичні засоби, і якщо хтось стверджує: «Я лікуюся тільки травами і не п’ю таблетки», – цій людині можна позаздрити: значить, у нього хороше здоров’я, і він ніколи серйозно не хворів.