Пневмонія – це серйозне захворювання, при якому потрібно правильна терапія з використанням антибіотиків. Термінова госпіталізація, яскрава симптоматика, висока ймовірність ускладнень – це ті складові, з якими зіткнеться кожен хворий. У чому особливості даних препаратів? Які краще використовувати антибіотики при пневмонії у дітей?
З огляду на, що причинами запального процесу в легенях є інфекції або специфічні мікроорганізми, невід’ємною частиною будь-якого лікування буде антибіотик при пневмонії. На сьогоднішній день фармакологічна галузь становить великий вибір даних препаратів, вони випускаються в різних формах (для внутрішньовенного, внутрішньом’язового або перорального вживання).
<h2>Правила вибору антибіотика для дітей
Як показує практика, антибіотики при запаленні легенів в перші кілька днів вводяться внутрішньовенно, що дозволяє підтримувати достатню концентрацію діючої речовини в крові для боротьби з інфекцією.
Які антибіотики призначити – вирішує тільки лікар.
Вибираючи конкретний препарат і варіант його введення, лікар враховує:
- Вік дитини і його масу тіла.
- Тяжкість перебігу захворювання.
- Тип інфекції, яка викликала захворювання.
Обов’язковою умовою при виборі препарату від пневмонії є вивчення анамнезу хворого. Для дітей практикуючий лікар повинен робити вибір з урахуванням відомостей з амбулаторної картки, наявності хронічних захворювань і варіантів лікування, які проводилися раніше.
Щоб швидко вилікувати дитину і уникнути ускладнень, обраний вид антибіотика повинен володіти такими якостями:
- в мінімальні терміни проникати в організм і починати вплив на інфекцію;
- не викликати алергічних реакцій;
- надавати позитивний ефект;
- дозволений для використання при певному типі збудника;
- мати широкий спектр дії;
- не мати протипоказань для використання дітям.
Вибір препарату при запаленні легенів у дітей здійснюється тільки лікарем. Не варто економити на здоров’я свого малюка, шукати більш дешеві аналоги, оскільки наслідки неправильного лікування можуть бути серйозними.
Види антибіотиків для дітей
На сьогоднішній день для лікування пневмонії лікар може запропонувати ліки з певним діючою речовиною.
Антибактеріальні препарати фармацевти ділять на такі групи:
- Пеніцилінові.
- Тетрациклінова група.
- Цефалоспориновими група.
- Препарати групи «макроліди».
Що стосується першої групи, то даними антибіотиками лікували дітей протягом 50 років, при цьому лікарі констатували, що медзасоби швидко проникають всередину, потрапляють в кров і поставляються до легких.
Сьогодні дана група використовується в разі важкого перебігу захворювання, якщо запалення було викликано стафілококом або стрептококом. Препарати групи пеніциліну можуть вводитися в таблетках, через уколи.
Серед ефективних і часто використовуваних у дітей можна виділити:
- флемоксин;
- амоксицилін;
- Мезлоцилін.
Препаратами другої групи лікують захворювання в рідкісних випадках. По-перше, препарати мають вікове обмеження і можуть використовуватися дитиною після 7 років. По-друге, протипоказання і побічні ефекти не дають можливості застосовувати ліки в лікуванні широкого кола хворих.
Лікувати пневмонію у дітей лікарі можуть за допомогою:
- тетрацикліну;
- Доксицикліну.
До третьої групи відносяться антибіотики, які називають препаратами нового покоління, оскільки вони мають широкий спектр дії, вбивають бактерії групи коків, впливають на групи бактерій, які стійкі до ліків пеніцилінової групи. В основному ці кошти переносяться добре, серед побічних ефектів виділяють алергічні реакції.
Антибіотики цефалоспоринового групи можуть вводитися внутрішньовенно, внутрішньом’язово і перорально. Для дітей випущені ліки у формі суспензій, що робить їх прийом більш зручним.
Назви препаратів, які найчастіше застосовуються в лікуванні дітей:
- Цефоніцід;
- цефтриаксон;
- Цефтизоксим.
У дітей лікування медпрепаратами четвертої групи використовується в рідкісних випадках, коли причиною захворювання стали хламідії, легіонелли або коки. В основному прийом цих ліків не викликає серйозних побічних ефектів, але впливає на прийом їжі.
Багато дітей починають відмовлятися від їжі, що неприпустимо в лікуванні пневмонії.Серед використовуваних препаратів можна назвати:
- еритроміцин;
- Сумамед;
- Кларитроміцин.
Вибираючи конкретний препарат для дитини, лікар може змінити в ході лікування призначення і прописати інший вид. Така тактика пов’язана з тим, що всі антибіотики мають достатній ряд побічних ефектів, тому при їх прояві можуть один препарат скасовувати і призначати іншого.
Свідченням правильно підібраного засобу є поліпшення загального стану дитини на 3-4 добу після початку лікування. Якщо організм дитини продовжує реагувати на інфекцію високою температурою, з’являються ознаки інтоксикації – потрібно терміново міняти ліки на інше.
Які дії під час лікування антибіотиками заборонені?
У перші кілька днів після початку лікування вкрай важливо виконувати всі рекомендації лікаря, дотримуватися постільного режиму.
Доглядаючи за дитиною при пневмонії, потрібно уникати таких ситуацій:
- Застосування жарознижуючих засобів. Антибіотики впливають на інфекцію, тому при правильно обраному ліках і дозі температура тіла повинна нормалізуватися сама протягом першої доби. Жарознижуючі засоби не дають лікаря об’єктивно оцінити дію антибіотика і можуть призвести до спотворення загальної картини.
- Давати малюку мінімальну кількість рідини. Вода і морси, компоти повинні бути у хворого постійно. Це дає можливість своєчасно виводити токсини з організму і уникати ускладнень.
- Не можна самостійно відміняти антибіотики. Курс лікування залежить від ступеня тяжкості захворювання. Якщо дитина пішла на поправку, то складена схема повинна бути виконана до кінця. Багато інфекції при різкій і передчасної скасування препаратів поновлюються і адаптуються до них. Згодом вибір антибіотика буде складним, оскільки раніше використовуваний не принесе ніякого ефекту.
- Прийом лікарських препаратів повинен здійснюватися в певний час. Варто скласти графік прийому ліків таким чином, щоб антибіотики приймалися в одне і теж час.
- Не варто спочатку використовувати препарати нового покоління. Організм поступово адаптується до них. Згодом, особливо якщо малюк часто хворіє, буде дуже складно вибрати препарат, який володіє поліпшеною формулою.
Лікування пневмонії у дитини неможливо без використання антибіотиків.
Сучасна фармакологія пропонує широкий ряд препаратів, але кожен з них має своє конкретне призначення.
Не варто займатися самолікуванням, вибір ліки, складання схеми лікування, дози повинен здійснювати тільки лікар.