Чи є протипоказання до БЦЖ для новонароджених



На першому тижні життя, ще в пологовому будинку, малюка прищеплюють від туберкульозу – серйозного захворювання інфекційного характеру, що викликається мікобактеріями туберкульозу. Така імунізація є обов’язковою в ряді країн і в багатьох країнах носить рекомендаційний характер. Щеплення БЦЖ (з ревакцинацією в 7 і 14 років) – це профілактичний захід в боротьбі з туберкульозом, і хоча склад вакцини вдосконалюється, існуючі у БЦЖ протипоказання все ж заслуговують на пильну увагу.

Протипоказання

БЦЖ

Протипоказання до проведення вакцинації БЦЖ ділять на дві групи: постійні (абсолютні) і тимчасові (відносні). Абсолютні протипоказання повністю виключають можливість проведення вакцинації проти туберкульозу незалежно від віку пацієнта.

Список цих протипоказань такий:

  • первинний імунодефіцит;
  • ВІЛ інфекція;
  • захворювання крові злоякісного типу;
  • ракові пухлини;
  • діагностований туберкульоз.

Також щеплення протипоказана вагітним жінкам через ризик розвитку патології у плода.

Тимчасові протипоказання до БЦЖ новонародженим служать підставою для перенесення щеплення на більш пізній термін, до них відносяться:

новонароджений



  • вага новонародженого менше 2500 г (як правило, це недоношена дитина, що вимагає підтримуючу терапію);
  • внутрішньоутробні інфекції;
  • гострі вірусні інфекції;
  • анемія важкого ступеня (показання рівня гемоглобіну нижче 70 г / л);
  • хронічні захворювання в період загострення;
  • інші захворювання в гострій формі, в тому числі гемолітична хвороба, шкірні ураження, захворювання гнійно-септичного характеру та інші.

Список протипоказань може змінюватися в залежності від віку пацієнта та інших особливостей. Наприклад, до щепленні БЦЖ немовляті істинним протипоказанням буде різко негативна реакція на це щеплення у старших дітей в сім’ї.

У будь-якому випадку перед проведенням вакцинації проти туберкульозу лікар повинен провести ретельне обстеження, вивчити анамнез, врахувати отримується пацієнтом лікування (якщо таке проводиться). На підставі повної картини приймається рішення про щеплення БЦЖ або про перенесення її на більш пізній термін, до зникнення тимчасових протипоказань.

Коли БЦЖ дозволена

Однак обмежень для щеплення БЦЖ не настільки багато, у багатьох випадках протипоказання до щеплення будуть необґрунтовані. Припустимо щепити дітей з простудними захворюваннями, якщо ці захворювання не перебувають в гострій стадії і не супроводжуються підвищеною температурою тіла. Новонароджених з неврологічними захворюваннями стабільного характеру прищеплюють без будь-яких обмежень.

Щеплення показана при наступних відхиленнях:

укол

  1. Хронічні патологічні стани внутрішніх органів в стадії ремісії (захворювання нирок, легенів, серця).
  2. Атопічний (пелюшковий) дерматит – щеплення проводиться в період ремісії або під антигістамінних прикриттям.
  3. Анемія неважкі форми.
  4. Астма.
  5. Екзема.
  6. Алергічні недуги.
  7. Вроджені вади розвитку.

Прийом антибіотиків, гомеопатичних, антигістамінних препаратів і ряду інших ліків не заважають плановому проведення вакцинації.

Загальні відомості про БЦЖ вакцинації

Що ж являє собою вакцина БЦЖ, і яка необхідність вводити її в організм людини в такому ранньому віці?

БЦЖ – бацила Кальметта-Герена – являє собою штам ослабленою живої туберкульозної палички, або палички Коха, яка повністю втратила здатність зараження (вірулентність), але змушує організм людини виробляти захисні антитіла проти туберкульозу. Склад вакцин БЦЖ однаковий в усьому світі для всіх виробників, тому особливої ​​різниці в тому, вакцину виробництва якої країни використовувати для імунізації, немає.

Єдина відмінність між вакцинами БЦЖ може полягати лише в кількісному змісті мікобактерій, так як випускають вакцини двох типів, це:

  • БЦЖ;
  • БЦЖ-М.

БЦЖ-М включає знижений вміст туберкульозної палички. Застосування БЦЖ-М доцільно для вакцинації недоношених і ослаблених немовлят, а також її використовують в стаціонарах у випадках, коли з яких-небудь причин вакцинація не була проведена в пологовому будинку.

щепленняПісля введення БЦЖ в організм, мікобактерії по крові потрапляють в легені. Починається активне вироблення антитіл, що відповідають за формування імунітету. Цей процес триває протягом шести тижнів.

Однак не варто думати, що щеплення БЦЖ гарантовано захистить від зараження туберкульозом. На жаль, можливість захворіти все ж залишається, але ризик важкої форми туберкульозу і летального результату від хвороби буде зведений до мінімуму.

Про небезпеку туберкульозу

Туберкульоз – серйозне і небезпечне захворювання.

Якщо хвороба протікає у важкій формі, то постраждати можуть не тільки легкі, під загрозу ураження потрапляють практично всі системи організму:

  1. Органи дихання (гортань, бронхи).
  2. Опорно-руховий апарат (кістки, суглоби, хребет).
  3. Сечостатева система (з великою ймовірністю розвитку безпліддя).
  4. Серцево-судинна система.
  5. Органи травної системи.
  6. Очі (аж до сліпоти).
  7. Шкірні покриви (гнійно-виразкові ураження, рубці).
  8. Головний мозок (туберкульозний менінгіт).

У переважній більшості страждають саме легкі. Туберкульоз супроводжується сильним кашлем і виділенням мокроти.знімок грудейГоловна небезпека туберкульозу полягає в тому, що на початковій стадії захворювання протікає практично безсимптомно. Якщо новонароджена дитина виявляється заражений, у нього розвивається туберкульозна інтоксикація. У малюка спостерігаються різкі перепади емоційного стану від підвищеної збудливості до виснаження. У деяких випадках можливе виникнення ГРЗ.

Якщо захворювання не буде своєчасно діагностовано, і малюк не почне отримувати належне лікування, то туберкульозна інтоксикація може стати хронічною. Вона характеризується збільшеними лімфовузлами (так як через них туберкульозна інфекція поширюється по організму), блідістю шкірних покривів, таке серйозне ускладнення може призвести до відставання у фізичному развітіі.Еслі же діагноз поставлений вчасно, і дитина отримує ефективне лікування, то є всі шанси перемогти туберкульоз первинних форм без будь-яких наслідків для організму. Людина залишиться інфікованим, але це ніяк не відіб’ється на якості життя.

У разі якщо туберкульоз прийняв хронічну форму, це буде виглядати так: хворого мучить постійний вологий кашель, в легких прослуховуються хрипи.

Для новонародженої дитини важкі форми туберкульозу можуть стати смертельно небезпечними.

Діти, вакциновані БЦЖ, в разі інфікування мікобактеріями туберкульозу, переносять легку форму захворювання, найчастіше поствакцинальні імунітет справляється з інфекцією без будь-якого лікування.

Правила проведення щеплення проти туберкульозу

На проведення вакцинації БЦЖ обов’язково повинно бути отримано дозвіл лікаря, який належним чином проведе обстеження пацієнта і виключить можливі протипоказання.

Якщо вакцинація дозволена, і батьки дитини згодні на її проведення, особлива підготовка немовляті не буде потрібно. Малюкові вводять вакцину в ліве плече під шкіру. Правильне введення препарату утворює на місці уколу білу папулу розміром від 7 до 9 мм в діаметрі, яка зникає протягом 20 хвилин.

Лікар ставить позначку в медичній карті пацієнта, вказуючи наступні дані:

  • дата вакцинації;
  • серія і номер вакцини;
  • термін придатності препарату;
  • найменування виробника

Слід враховувати, що щеплення БЦЖ не поєднувати за часом з іншими щепленнями, виняток становить гепатит В. Щеплення проти цього захворювання проводиться найчастіше так само в пологовому будинку, разом з БЦЖ.

Реакція на БЦЖ

Ранка від уколуБатьки щепленого грудничка повинні бути готові до прищеплювальної реакції. Найчастіше відразу після щеплення немовля залишається спокійний, щеплення переноситься легко.

Через 1,5-2 місяці на місці уколу може утворитися нагноєння, пізніше – скоринка. Це нормальне явище, обробляти і здійснювати будь-які маніпуляції з ранкою категорично заборонено. Через деякий час відбудеться повне загоєння, і на місці уколу залишиться лише невеликий рубчик.

Однак варто звернутися до лікаря, щоб виключити занесену інфекцію або виникли ускладнення, якщо спостерігаються такі симптоми:

  • запальний процес у вигляді почервоніння, набряклості поширюється за область уколу;
  • нагноєння переходить на плече;
  • дитина сильно турбується тривалий час після вакцинації.

Підвищення температури тіла у новонародженого після первинного введення БЦЖ є варіантом норми, але така реакція нехарактерна для осіб, які зазнали ревакцинації, і якщо це сталося, слід негайно звернутися до медичного закладу.

ПРИЩЕПНА реакція оцінюється лікарем кілька разів: через 1-3 місяці після вакцинації / ревакцинації, далі через 6 місяців і через рік. При цьому медичний працівник оцінює розмір і характер реакції і заносить дані в медичну карту.

Якщо зі щеплення реакція зовсім відсутня, то вважається, що вакцинація пройшла неефективно, і прищепити імунітет до туберкульозу не вдалося. У такому випадку можливе проведення ревакцинації раніше встановленого терміну, але перед цим необхідно в обов’язковому порядку зробити пробу на реакцію Манту, щоб виключити факт зараження туберкульозом.

Ставлення громадськості до щепленні БЦЖ

укол дитиніВ даний час ставлення суспільства до щеплень в цілому і до БЦЖ зокрема дуже неоднозначно. З кожним роком зростає кількість батьків, які відмовляються щепити своїх дітей, вважаючи, що дитина має вроджений імунітет і при правильному розвитку здатний самостійно справлятися з будь-якими інфекційними захворюваннями. Таку думку «підігрівається» набирають обертів публікаціями різних лідерів антівакцінаторской пропаганди. Наприклад, відома в колах противників щеплень вірусолог Червонська Г. П. виступає категорично проти вакцинації дітей і вважає цю практику не тільки марною, але і завдає шкоди здоров’ю.

На її думку, захиститися від зараження можна, дотримуючись простих правил:

  • часто мити руки;
  • не користуватися чужими засобами особистої гігієни;
  • не пити і не їсти з одного посуду.

Однак не менш популярний серед батьків відомий педіатр Е.О. Комаровський поділяє думку офіційної медицини і вважає, що відмовлятися від щеплення БЦЖ в разі відсутності протипоказань неприпустимо.

Слід пам’ятати, що зустрітися з небезпечним збудником туберкульозу можна практично повсюдно, а зараження цією інфекцією несе величезні ризики втрати здоров’я.

Найбільш не захищений в цьому плані виявляються новонароджені діти. Тому батькам варто дуже відповідально приймати рішення про вакцинацію своєї дитини, ретельно зваживши всі за і проти. І рішення це потрібно прийняти заздалегідь, так як, вступаючи в пологовий будинок, майбутня мама вже має бути впевнена в своїй відповіді на питання дитячого лікаря про згоду або незгоду на щеплення БЦЖ.