Для експрес-діагностики туберкульозу застосовують різні методи, основними з яких є флюорографія і реакція Манту норма у дорослих допомагає визначити наявність збудників інфекції в організмі. Дорослим її роблять нечасто, так як вона менш достовірна, ніж знімок легенів, але при наявності протипоказань до впливу рентгенівського випромінювання або необхідності в швидкому дослідженні, проба може бути зроблена. У більшості випадків цей тест є лише доповненням до основної діагностиці – якщо не виходить дати чітку оцінку реакції, обов’язково проводяться розширені аналізи на туберкульоз.
Технологія проведення проби Манту
При проведенні проби Манту в шкіру на передпліччі вводиться туберкулін – препарат, що складається з суміші антигенів, виділених з групи мікобактерій різних видів. Такий набір дозволяє визначити реакцію організму на будь-який вид туберкульозу.
У препараті немає ні живих, ні мертвих паличок Коха, тому проба Манту не рахується вакциною і ніяк не впливає на опірність організму до зараження туберкульозом. Визначається лише відповідь на антигени – якщо людина була заражена мікобактеріями, його імунітет пізнає специфічні білки, і запуститься алергія на туберкулін. Вона проявиться локально у вигляді папули певних розмірів, за якими можна визначити наявність контакту зі збудником інфекції.
Оскільки реакція на антигени мікобактерій буде не тільки в разі захворювання на туберкульоз, а й після вакцинації БЦЖ, деякі фахівці не вважають пробу Манту значущим діагностичним тестом.
Проведення проби Манту у дорослих полягає у введенні 0,1 мг туберкулінового розчину внутрикожной ін’єкцією нижче ліктьового згину. Існує також накожний вид проби, але в Росії він зазвичай не застосовується. Сам туберкулін також проводиться в декількох варіантах; найбільш поширений ППД (PPD – purified protein derivative, очищені похідні протеїни). Речовина абсолютно безпечно для людини і застосовується навіть при діагностиці інфекції у маленьких дітей.
Результати проби оцінюються через 3 дня.
Протягом цього терміну розвивається алергічна реакція на туберкулін, яка проявляється наступними симптомами:
- почервоніння місця уколу;
- свербіж;
- ущільнення шкіри.
Місце уколу має бути захищене від зовнішніх впливів, які можуть вплинути на оцінку. Існує міф, що Манту не можна мочити, але насправді достатньо не чесати і не терти її жорсткою мочалкою. Крім того, під час дозрівання проби і за місяць до неї не можна робити ніяких щеплень.
Оцінка реакції
Оцінка результату проби полягає в вимірі папули, що утворилася в місці ін’єкції. Якщо пацієнт не контактував з мікобактеріями, імунітет не пізнає введені антигени, не постачає Т-лімфоцити, і ніякої реакції на туберкулін не буде.
Повна відсутність реакції – рідкісне явище, враховуючи, що більшість людей є носіями мікобактерій або прищеплюються від туберкульозу вакциною БЦЖ. Найчастіше імунна відповідь є, і проявляється він у формі локального почервоніння і утворення папули (ущільнення). Гіперемія – це нормальна реакція навіть у здорової людини; оцінка дається саме ущільнення, по діаметру якого визначають наявність хвороби.
Реакція Манту в нормі у дорослих має наступні результати:
- Негативний – діаметр ущільнення не більше 1 мм.
- Сумнівний – діаметр папули від 1 до 4 мм.
- Позитивний – діаметр від 4 до 17 мм.
- Інфекція в активній формі – папула більше 21 мм або наявність відкритої рани на місці уколу.
Крім власне розміру папули, оцінюється віраж реакції – різниця між діаметрами останньої проби і зробленої в минулому році. Зміни можуть доходити до 6 мм. При цьому діагностичною ознакою віраж вважається тільки в тому випадку, якщо протягом минулого року не була проведена вакцинація БЦЖ.
Позитивна реакція не говорить про зараження туберкульозом – тільки про наявність пасивних мікобактерій в організмі. У деяких випадках імунна відповідь на туберкулін викликається сторонніми факторами. Точну інтерпретацію проби може дати тільки фахівець.
Навіть якщо шкіра почервоніла і розпухла після проби Манту, ніякої точної інформації про здоров’я це не дає. Для дорослих з позитивною реакцією належить додаткове обстеження в диспансері.
інтерпретація результатів
Негативний і сумнівний результати реакції Манту в нормі у дорослих говорить про те, що імунітет не пізнає характерні для мікобактерій туберкульозу протеїни і не знає, як боротися з інфекцією. Це означає, що людина ніколи не стикався з туберкульозом і не контактував із зараженими. Якщо раніше було зроблено щеплення БЦЖ, негативна проба Манту свідчить про неефективність профілактичних заходів і необхідності в повторній вакцинації.
У рідкісних випадках зустрічається помилково негативні результати – якщо людина багато разів хворів на туберкульоз, його організм може адаптуватися і перестати різко реагувати на введення туберкуліну. Також це відбувається при дефіциті вітаміну Е і застосуванні неякісного туберкуліну.
Позитивний результат означає, що в організмі присутній паличка Коха.
Однак про активній формі захворювання він говорить не завжди; для постановки діагнозу необхідно прояв додаткових ознак, до яких відносяться:
- віраж реакції, збільшується протягом декількох років;
- розмір папули більше 12 мм протягом 4 і більше років;
- виділення інфільтрату з місця уколу;
- освіту ерозивно рани на місці проби Манту.
Якщо є підстави вважати, що людина заражена туберкульозом, він направляється на додаткові обстеження – флюорографію, аналіз крові і мокроти. При підтвердженні діагнозу призначається лікування туберкульозу. Також тести можуть показати, що щеплення Манту дала хибнопозитивний результат. Таке явище зустрічається досить часто через те, що на роботу імунітету впливають найрізноманітніші чинники і внутрішні процеси в організмі.
Причини хибнопозитивної реакції
У стані фізичного стресу імунну реакцію можуть викликати навіть найнезначніші впливу на організм.
Така порівняно агресивна процедура, як введення туберкуліну призводить до яскравих алергічних проявів навіть при відсутності збудників інфекції в наступних випадках:
- недавно перенесена нетуберкульозний інфекція або проведення вакцинації – імунітет в такому випадку активний і гостро реагує на зовнішні атаки;
- схильність до алергії, викликана надчутливістю імунітету;
- наявність хронічних захворювань;
- активний запальний процес в будь-якій частині організму;
- індивідуальна непереносимість туберкуліну або його компонентів;
- зараження нетуберкульозні мікобактеріями – хоча вони не призводять до розвитку інфекції, клітини мікроорганізмів виробляють аналогічні протеїни, на які організм реагує подібним чином;
- похилий вік пацієнта;
- менструальний період у жінки;
- погана якість туберкуліну або неправильно проведена процедура;
- наявність шкірних захворювань;
- погана екологічна обстановка в місці проживання пацієнта.
Така різноманітність факторів, що впливають на результат, пояснює, чому дорослим не роблять Манту в більшості випадків. В якості профілактичного заходу проба проводиться тільки у людей, чия робота пов’язана з харчовою промисловістю або контактами з великою кількістю людей, особливо дітей.
Навіть знаючи, якою має бути реакція, робити висновки самостійно не можна. Тільки додаткові дослідження в туберкульозному диспансері підтвердять або виключать наявність інфекції в організмі.
Незважаючи на такий серйозний недолік, як недостатня чіткість результатів, проба Манту – це важлива частина профілактики туберкульозу. Як і флюорографія, вона є базою для отримання епідеміологічних даних і розробки заходів боротьби з інфекцією.
Протипоказання до пробі Манту
Для більшості людей дослідження повністю безпечно. Однак в деяких випадках туберкулін призводить до загострення хронічних захворювань; деякі проблеми зі здоров’ям призводять до гарантованого спотворення результатів. У таких ситуаціях реакція Манту у дорослих не проводиться і замінюється флюорографией. Оскільки профілактичну діагностику туберкульозу зобов’язані проходити всі, кожній людині слід знати, можна або не можна робити Манту з його індивідуальними особливостями.
До протипоказань до проведення реакції відносять:
- Наявність будь-якого гострого захворювання або період відновлення після хірургічного втручання.
- Шкірні хвороби. Вони самі по собі викликають утворення папул і почервоніння, що призводить до складності визначення результатів тесту.
- Бронхіальна астма. Введення туберкуліну призводить до загострення захворювання, появи кашлю, задишки або удушення.
- Алергія на складові компоненти розчину для проведення проби.
- Епілепсія і ревматизм. Туберкулін призводить до загострень цих захворювань.
Крім того, на результат проби може вплинути один з факторів способу життя пацієнта. В першу чергу це шкідливі звички – куріння, алкоголізм, вживання наркотиків. Наркотичні речовини надають особливо сильний вплив – у наркоманів неправильно працюють майже всі системи в організмі, в тому числі і імунітет, тому висока ймовірність неадекватної реакції на туберкулін. З алкоголем і тютюном ж слід розібратися окремо.
Все залежить від індивідуальних особливостей організму. У загальному випадку алкоголь і нікотин викликають активацію H1-гістамінових рецепторів, що призводить до збільшення чутливості імунітету. В результаті навіть при відсутності активних мікобактерій в організмі папула може вирости більше норми.
Перед проведенням тесту слід проконсультуватися з лікарем – він скаже, чи можна палити і випивати під час дозрівання проби Манту в конкретному випадку.
Загальна рекомендація така: протягом 3 днів між ін’єкцією туберкуліну і оцінкою результатів слід виключити вживання тютюну і алкоголю, щоб не змазати картину.
Догляд за папулою
Крім внутрішніх процесів в організмі, на результат проби Манту впливають зовнішні впливи на шкіру в місці ін’єкції. Тому важливо знати не тільки протипоказання – догляд за папулою також важливий.
Слід дотримуватися наступних рекомендацій:
- Не розчісуйте місце введення туберкуліну;
- НЕ змащувати папулу медикаментами від сверблячки;
- не обробляти місце уколу антисептиками;
- НЕ заклеювати папулу пластиром;
- уникати впливу високої температури на шкіру.
Будь-яке механічне вплив може призвести до збільшення розмірів реакції і хибнопозитивного результату проби.
У людей зі надчутливий імунітетом проба може викликати кашель і підвищення температури. Ці симптоми нормальні і швидко проходять.
Знаючи, яка повинна бути реакція Манту в нормі у дорослого і що на неї впливає, легко уникнути паніки при появі алергії після проби. Важливо пам’ятати, що цей тест не дає 100% -ої точності, і дати висновок про наявність захворювання може тільки лікар.