Чи може бути пневмонія без кашлю? Медицина стверджує, що останнім часом таке явище можливо. Це робить діагностику патології утрудненою, лікування проводиться із запізненням. Ознаки пневмонії у дорослої людини (як і дитини) часто пов’язують з наявністю такого симптому, як кашель. Але може бути і по-іншому. Розглянемо причини розвитку настільки нетиповою картини при пневмонії, симптоми такого стану і методи діагностики патології.
Пневмонія чи ні?
Чи може бути запалення легенів без кашлю? На жаль так. Особливо останнім часом почастішали випадки протікання такого грізного захворювання без такого специфічного товару симптому, який і наштовхує на думку про виникнення запального процесу в легеневій тканині.
Нагадаємо, що пневмонія – це запалення легенів, що супроводжується наявністю процесів в органах дихання, викликаних різними мікроорганізмами. Серед них є умовно-патогенні і патогенні. Це бактерії, грибки, віруси як потрапляють ззовні, так і проживають в певних кількостях в організмі здорової людини.
Симптоми пневмонії відомі практично всім:
- підвищення температури тіла;
- непродуктивний і продуктивний кашель;
- загальна слабкість організму.
Це загальні прояви, які зустрічаються в кожному випадку. Але в будь-якому правилі є винятки. І пневмонія без кашлю і без температури є одним з таких винятків. Останнім часом констатують факти, коли симптоми пневмонії не помітні навіть на рентгенологічних знімках легенів.
Такий стан справ значно ускладнює діагностику патології. Отже, лікування буде розпочато пізно і можливий розвиток різних ускладнень, що ведуть до необоротних процесів не тільки в легенях, а й в інших органах.
Дуже часто симптоми запалення легенів, що виключають кашель, спостерігаються у дітей. Таке нетиповий перебіг захворювання вводить в оману навіть самих уважних батьків, які не можуть зрозуміти справжню причину нездужання і примх малюка.
Причини пневмонії без кашлю
Необхідно звернути увагу на наявність деяких факторів, якими цілком можливо спровокувати настільки нетиповий перебіг патологічних процесів в легенях:
- Зниження імунного статусу. У людей, особливо похилого віку, знижується реактивність організму. Наявність до цього періоду життя різних хронічних захворювань, в тому числі і запального характеру, знижує здатності імунної системи реагувати на потрапляння нових хвороботворних агентів. Таким чином, пневмонії у дорослих пацієнтів цієї вікової категорії протікають нетипово.
- Незрілість імунної системи. Цей пункт цілком відноситься до маленьких пацієнтів, у яких лише формуються всі органи і системи, в тому числі імунітет. Ось чому діти – найбільш ймовірна категорія хворих з настільки нетиповими проявами будь-яких хвороб, в тому числі і запальних процесів в дихальній системі.
- Безконтрольний і невиправданий прийом антибіотиків. Лікуватися за допомогою таких лікарських засобів можна тільки по конкретному призначенню лікаря, маючи вагомі підстави. Якщо їх немає, то використання для лікування банальної застуди антибіотиків не тільки не вилікує наявний недуга, а й підірве захисні сили організму. Крім того, патогенна мікрофлора набуває стійкість до медпрепаратів і в разі необхідності вони вже не допоможуть.
- Придушення кашльового рефлексу. Цим страждають як дорослі, так і діти. Згодом організм звикає до такого стану, і навіть при наявності в бронхах або легких мокротиння кашель відсутній.
Кашель є захистом організму від чужорідних агентів, що потрапили в систему дихання. За допомогою сокращательних рухів легень і бронхів виганяється ексудат, що є неприродним в це органі.
Такий симптом, як слабкий кашель, хворі можуть самостійно ліквідувати за допомогою ліків, трав і різних гомеопатичних засобів. Але зникне всього лише симптом, а запальні процеси в легенях залишаться. Це призводить до розвитку ускладнень і переходу хвороби в хронічну форму.
клінічна картина
З’ясувавши, чи буває пневмонія без кашлю, потрібно чітко розуміти, що навіть у такій патології є свої специфічні симптоми, які можуть наштовхнути на підозру – а чи все нормально з легкими?
Пневмонія без кашлю симптоми має наступні (характерні вони як для дорослих, так і для дітей):
- шкірні покриви, особливо на видимих ділянках тіла, бліді. Може проявлятися воскових або «прозорість», особливо в районі носогубного трикутника і навколо очей;
- з’являється нездоровий рум’янець. Щоки стають неприродно червоними, практично червоними і гарячими на дотик;
- спостерігається швидка стомлюваність навіть при виконанні нескладної роботи, не пов’язаної з високими фізичними навантаженнями;
- головні болі носять періодичний характер, слабкі, ниючі. Переважно з’являються у вечірні години;
- відзначаються ознаки загальної інтоксикації організму – підвищена пітливість, болі в м’язах, ломота в тілі (особливо в попереку);
- задишка виникає при малих навантаженнях або навіть в стані спокою;
- біль у грудях, що посилюється при русі. Локалізується переважно в місці запального процесу.
У дітей відзначається примхливість, плаксивість, відсутність апетиту, сонливість в денний час і безсоння ночами. Малюки можуть скаржитися на біль в очах, особливо при різкому включенні світла в темному приміщенні.
Запалення легенів без кашлю – захворювання досить нетипове, але, на жаль, все частіше зустрічається.
Потрібно бути уважним до свого організму і вчасно реагувати на все частіші дискомфортні прояви.