Основні причини і симптоми обструктивного бронхіту



Бронхіт обструктивний є найбільш поширеним захворюванням, яке вражає органи дихання. Сьогодні бронхіт з обструкцією діагностується у кожного 4 пацієнта, що страждає від даного захворювання. Страждають патологією бронхів що діти, що дорослі. Однією з найбільш небезпечних форм для здоров’я є гострий обструктивний бронхіт, який приносить самі хворому чимало дискомфорту і тривоги, так як якщо захворювання перейде в хронічну форму, вилікувати його буде дуже і дуже складно. Крім того, при перебігу запущеної форми людині доведеться все життя приймати лікарські препарати. Саме тому, якщо у пацієнта є підозра на гострий обструктивний бронхіт, важливо відразу ж проводити лікування, адже в іншому випадку хворого очікують неприємні для здоров’я наслідки.

Епідеміологія захворювання

Легкі при ХОЗЛ

Хронічний або гострий обструктивний бронхіт лікарі відносять до обструктивним патологій дихальних шляхів.

Характеризується захворювання тим, що в бронхах розвивається не тільки запалення, але також відбувається пошкодження слизової оболонки, що викликає:

  • спазм бронхіальних стінок;
  • набряк тканин;
  • накопичення в бронхах слизу.

Також обструктивний бронхіт у дорослих викликає значне потовщення стінок судин, що веде до звуження бронхіального просвіту. В такому випадку хворий відчуває труднощі зі здійсненням дихання, складності з нормальною вентиляцією легенів, відсутність швидкого відходження мокроти з легень. Якщо гострий обструктивний бронхіт вчасно не вилікувати, у людини може розвинутися дихальна недостатність.

Важливо зауважити, що лікування обструктивного бронхіту у дорослих не повинно проводитися, поки лікар не визначить тип захворювання – гострий або хронічний.

Насправді ці форми значно відрізняються один від одного, а саме:Чоловік і лікар



  • при гострій формі альвеолярна тканину і дрібні бронхи не здатні запалюватися;
  • хронічна форма веде до незворотних наслідків в результаті розвитку серйозного бронхообструктивного синдрому;
  • при гострій формі не формується емфізема (альвеоли легеневої порожнини розтягуються, в результаті чого втрачають здатність нормально скорочуватися – це викликає порушення газообміну в органах дихання);
  • при перебігу хронічного бронхіту і переривання постачання повітря викликає гіпоксемію або гиперкапнию (зниження або збільшення вуглекислого газу в руслі крові).

Варто відзначити, що рецидивуючий обструктивний бронхіт в основному розвивається у дітей, так як у дорослих все частіше діагностується хронічна форма хвороби. Про неї говорить сильний кашель з виділенням мокроти, яке турбує дорослої людини не один рік.

Чим небезпечний обструктивний бронхіт? В основному захворювання несе свою небезпеку при ураженні органів дихання, в результаті чого в них розвивається запалення. Про випадки смертності від даної хвороби не відомо, так як рецидивний обструктивний бронхіт, в основному, непогано піддається лікуванню і вчасно діагностується.

Обструктивний бронхіт заразний чи ні, і чи потрібно людині боятися, якщо у нього настане черговий приступ? В даному випадку заразність захворювання залежить від причини розвитку хвороби – якщо запалення в бронхах розвинулося при ураженні органу дихання вірусами або бактеріями, патологія буде вважатися заразною.

Саме тому хворим обструктивним бронхітом необхідно уважно стежити за своїм здоров’ям і при виявленні перших симптомів захворювання відразу ж починати його лікування. Обструктивний бронхіт, ознаки якого відомі багатьом людям, виражається досить яскраво, тому не помітити запалення бронхів може лише мінімальна кількість людей.

Походження хвороби

дівчина

Механізм розвитку захворювання у потерпілого виглядає наступним чином – під негативним впливом патогенних факторів на порожнину бронхів в них погіршується стан і працездатність війок. В результаті цього їх клітини швидко гинуть, що веде до збільшення кількості келихоподібних клітин.

Також при бронхіті відбувається значна зміна густоти та складу секрету, що знаходиться в органі дихання – це веде до того, що діяльність війок значно посилюється, а рух стає більш повільним. Якщо лікування гострого обструктивного бронхіту не було проведено вчасно, у потерпілого відбувається розвиток застою в порожнині бронхів мокротиння, що викликає блокування дрібних дихальних шляхів.

В результаті втрати нормальної в’язкості бронхіальний секрет втрачає свої захисні якості, які дозволяють захищати органи дихання від небезпечних бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів.

Крім того, якщо у людини постійно відбувається загострення хвороби і напад триває кілька днів, це свідчить про зменшення концентрації наступних речовин бронхіальної порожнини:

  • лактоферрин;
  • інтерферон;
  • лізоцим.

Як лікувати обструктивний бронхіт? Для цього необхідно зрозуміти, який саме механізм перебігу хвороби розвивається у людини – оборотний або необоротний.

До оборотного механізму можна віднести:Лікар оглядає пацієнта

  • набряк бронхів;
  • бронхоспазми;
  • закупорка органів дихання, з’являється в результаті поганого відкашлювання.

Незворотними механізмами є:

  • зміна тканин;
  • зменшення бронхіального просвіту;
  • пролапс на стінках бронхів;
  • відсутність прийому великої кількості повітря через течію емфіземи.

Обструктивний бронхіт, лікування якого важливо проводити відразу після виявлення ознак хвороби, здатний викликати найрізноманітніші ускладнення.

До них відноситься:

  • розвиток емфіземи порожнини легких;
  • поява легеневого серця – розширення деяких відділів серця, що з’явилося внаслідок підвищеного тиску кровообігу;
  • дихальна недостатність гострого або хронічного типу, яка часто викликає приступ хвороби;
  • легенева гіпертензія;
  • бронхоектази.

Бронхіт з обструктивним синдромом викликає ускладнення тільки в тому випадку, якщо людина довгий час не приступає до лікування захворювання. Скільки триває обструктивний бронхіт?

При веденні правильної боротьби з патологією захворювання можна повністю вилікувати через 3-6 місяців. Однак для цього важливо строго дотримуватися лікування лікаря, а також виконувати всі процедури, тоді гострий бронхіт швидко відступить і не викличе ускладнень.

Причини обструктивного бронхіту

куріння

Перш ніж відповісти на питання, заразний чи обструктивний бронхіт, необхідно виявити причини, що викликають розвиток захворювання.

Сьогодні лікарі виділяють кілька основних причин появи бронхіту, до яких відносяться:

  1. Куріння. Дана згубна звичка в 90% випадків є винуватцем розвитку захворювання. Щоб позбутися від обструктивного бронхіту, викликаного курінням, слід припинити курити, щоб нікотин, смоли, речовини горіння сигарет не дратували слизову і не погіршували напад бронхіту.
  2. Несприятливі для здоров’я і органів дихання робочі умови праці. Брудне повітря теж здатний розвинути рецидивний бронхіт. Особливо сильно хвороби схильні шахтарі, будівельники, працівники офісів, жителі великих міст, металурги і так далі. Скільки лікується обструктивний бронхіт в разі постійного негативного впливу на легких брудного повітря? У такому випадку лікування можна проводити все життя, підтримуючи власний стан на ліках і процедурах. Для повного лікування хвороби потерпілому доведеться змінити місцевість і постаратися частіше бувати на морі, в горах або хвойної місцевості, де повітря допоможе уникнути нападів захворювання, а також швидко його позбутися.
  3. Частий грип, хвороби носоглотки і застуда. В даному випадку бронхіт гострої ступеня розвивається через те, що легені послаблюються під дією на них вірусів, бактерій та інших небезпечних мікроорганізмів. Вилікувати обструктивний бронхіт вийде тільки при повному відновленні органів дихання і носоглотки.
  4. Спадковість. Симптом обструктивного бронхіту часто вражає здорової людини в результаті несприятливої ​​спадковості. Відбувається це через те, що в організмі знаходиться недостатня кількість протеїну антитрипсина, який постійно захищає легені від шкідливих бактерій. На жаль, таке захворювання вилікувати неможливо – хворому доведеться постійно приймати підтримуючі препарати. Чи можна заразитися таким бронхітом? Ні, спадкова форма не заразна, тому хворий не зможе нікому заподіяти шкоди. При погіршенні стану хворого обов’язково повинна виявитися невідкладна допомога, так як наслідки від спадкової форми можуть бути плачевними.

Причини виникнення патології можуть бути і іншими, проте вони спостерігаються у хворого досить рідко.

Симптоми обструктивного бронхіту

Висока температура

Важливо нагадати, що ознаки обструктивного бронхіту дають знати про себе не відразу – зазвичай при обструктивному бронхіті у дорослих і дітей вони з’являються тільки тоді, коли захворювання вже розвинулося і щосили вражає бронхіальну порожнину.

Зрозуміло, основна скарга пацієнта при обструктивному бронхіті – це сильний, довгий, ріжучий і доставляє неприємні відчуття кашель. Однак це не означає, що у потерпілого розвивається саме бронхіт. Тому будь-якій людині важливо знати всі симптоми захворювання, щоб встигнути вчасно схаменутися і відвідати лікаря.

До ознак появи хвороби відноситься:

  1. Кашель. При розвитку патології він сухий, рідкісний, іноді свистячий, без виділення мокротиння. В основному він атакує хворого в нічний час, коли людина лежить, адже в цей час бронхіальний секрет заповнює дихальні шляхи і викликає їх закупорку. Кашель здатний посилюватися в холодну пору – в такому випадку організму буде здійснюватися досить довго. Через кілька днів чоловік вже починає потроху отхаркивать мокроту і згустки секрету. У літніх в ній можна виявити кров.
  2. Висока температура. Як довго у хворого тримається температура? В середньому вона проходить вже через 3-6 днів після початку лікування. Якщо температура трималася, а потім пропала – це говорить про те, що бронхіт у людини протікає в незаразной формі. Бронхіт без температури означає, що захворювання з’явилося в результаті куріння або частого ураження організму ГРВІ або застудою. Якщо ж у хворого розвивається вірусна або бактеріальна інфекція, вона обов’язково буде супроводжуватися високою температурою.
  3. Труднощі з диханням. При звуженні бронхіального просвіту людина не може нормально і без напруги організму вдихнути порцію повітря. Особливо сильно це спостерігається при інфекційному перебігу хвороби, заразитися якою досить просто. Якщо погіршення дихання постійно повторюється, хворому призначаються спеціальні препарати при обструктивному бронхіті, які допоможуть зняти запалення і набряк, а також нормалізувати безперешкодно проникнення повітря в організм.
  4. Задишка. Вона зазвичай з’являється через 10 хвилин після завершення довгого і сильного кашлю. Якщо обструктивний бронхіт у дорослого, симптоми і лікування якого не були до кінця вивчені лікарем, характеризується задишкою при фізичних вправах, це не є хронічним перебігом хвороби. А ось якщо задишка вражає хворого навіть в стані спокою, це свідчить про розвиток запущеної форми, лікувати яку потрібно в міру проведення діагностики.
  5. Акроцианоз. Це посиніння пальців, носа і губ. Якщо при цьому у пацієнта тримається температура, зняти обструкцію вдасться тільки через 2-4 місяці проведення лікування. При цьому даний симптом може постійно пропадати і з’являтися знову.

До додаткових симптомів захворювання відноситься:

  • болю в м’язах;
  • пітливість;
  • часта втома;
  • зміна зовнішнього вигляду пальців;
  • бронхіт без температури, але з почуттям жару;
  • шарування нігтів і зміна їх зовнішності.

Щоб цього не сталося, будь-якій людині потрібна профілактика обструктивного бронхіту, яка допоможе назавжди забути про хвороби. Однак якщо людина знову виявить основний симптом патології, поставитися до нього необхідно з усією відповідальністю.

Як вилікувати протягом обструкціонного бронхіту? Для цього важливо вчасно виявити ознаки захворювання, за допомогою яких лікар зможе швидко оцінити стан здоров’я і призначити пацієнтові правильне і ефективне лікування. При повторних проявах рецидивів хвороби обструкція вже не буде вважатися гострої – а значить, хворому знадобиться комплексне лікування.

лікування захворювання

При діагнозі обструктивний бронхіт виявлені симптоми і призначене лікування дозволяють швидко поставити людину на ноги, проте він вимагає довгого і ретельного лікування, яке допоможе запобігти черговий напад, а також відновити бронхи з закупоркою від мокротиння.

При зверненні до лікаря для початку він повинен визначити, бронхіт заразний чи ні, а також як позбутися хворому від непрохідності дихальних шляхів назавжди. Після проведення лікарем діагностики, яка включає в себе бронхоскопію, дослідження бронхів, а також рентгенографію, він призначить лікувальні заходи, які спрямовані на зниження швидкості розвитку хвороби.

При перебігу захворювання потерпілому обов’язково призначається постільний режим. Через 3-6 діб хворому дозволено виходити на свіже повітря, особливо в той час, коли він досить вологий.

Щоб назавжди побороти бронхіт як дуже небезпечне для здоров’я захворювання, хворому знадобиться проводити прийом деяких лікарських препаратів.

Отже, чим лікувати захворювання, щоб швидше відновитися від обструктивного бронхіту:

  • адренорецептори (Тербуталін, Сальбутамол) – ці препарати збільшують бронхіальний просвіт, а також дозволяють знімати неприємні симптоми хвороби (пити такі ліки потрібно не один день для досягнення швидкого результату лікування);
  • бронходилататори (Еуфілін, Теофедрин) – якщо у людини виникає спазм бронхів, ця група препаратів швидко лікує захворювання (тривалість такого лікування призначається лікарем);
  • муколітики (Лазолван, Бромгексин, Синекод, Амброксол) – такими засобами позбавляються від мокротиння, оскільки вони її добре розріджують і виводять;
  • холінолітики (Бекотид, Інгакорт) – цими ліками проводиться відновлення організму, зменшується набряк і запалення.

Хворим при лікуванні обов’язково повинні бути дотримані всі рекомендації лікаря, щоб бронхіт не перейшов в хронічну форму. Якщо хвороба може передатися здоровій людині, лікування варто проводити в домашніх умовах.

СинекодНевідкладна допомога хворому потрібна в тому випадку, якщо існує небезпека повної закупорки дихальних шляхів – в даному випадку, чим довше людина буде зволікати, тим швидше йому знадобитися допомога. Що робити при погіршенні стану?

Хворому слід звернутися до лікаря, який призначить лікування в стаціонарі, а саме:

  • крапельниця;
  • прийом муколитиков (Синекод);
  • антибіотики (якщо патологія заразна, оскільки бактерії і віруси передаються миттєво).

Як передається захворювання? Бронхіт швидко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, при цьому час такого поширення збудника хвороби миттєве.

Сьогодні тривають випадки зараження хворобою від хворої людини до здорової – причому 1 пацієнт здатний заразити не одного і не двох людей, а всіх, хто буде знаходитися поряд з ним. Саме тому іноді лікування і профілактика обструктивного бронхіту проходить в ізольованому приміщенні або на дому.

Крім прийому ліків, обструкція також лікується іншими методами:

  • позбавлятися від хвороби можна за допомогою інгаляцій на основі пара або цілющих настоїв (негативні наслідки від такого методу лікування відсутні);
  • обструкція лікується шляхом виконання фізіотерапевтичних процедур, які нерідко використовують в якості екстреної першої допомоги (для цього лікар повинен знати все про етіологію захворювання);
  • лікування народними засобами – багатьох цікавить питання, чи можна позбутися від бронхіту народними способами і які наслідки несе за собою таке лікування: насправді, такий спосіб лікування вважається одним з найбільш ефективних та дієвих.

Хворий повинен завжди триматися курсу лікування, призначеного лікарем, а також пройти його повністю, щоб не нашкодити здоров’ю і швидко попрощатися з захворюванням.

З повторним появою ознак бронхіту варто відразу звернутися за допомогою до лікаря, адже хвороба може швидко передаватися до здорових людей, так як для її розвитку потрібно зовсім небагато – бронхи здорової людини.