Гіпостатична пневмонія – це захворювання, яке розвивається у людей, значний час знаходяться в одному положенні. Така патологія несе серйозну загрозу для життя хворого, оскільки ускладнює перебіг основного недуги. Що провокує появу застійної пневмонії (ЗП)? Які ознаки захворювання, варіанти лікування і профілактичні заходи?
Причини розвитку ЗП
Гіпостаз – це поняття, яке позначає скупчення рідини в будь-якій частині тіла. Причинами даного процесу є порушення циркуляції крові, викликані певними захворюваннями (інсульт, інфаркт, післяопераційний період).
Застійне запалення легенів – це одна з різновидів пневмонії, при якій відбувається скупчення рідини або крові в нижніх відділах легких.
Застійна пневмонія у лежачих хворих виникає досить часто, при цьому запальні процеси вражають відразу два легких. Як стверджують лікарі, причинами цієї недуги є тривале перебування людини в одному положенні, обмеження в руховій активності.
При застійної пневмонії у лежачих хворих накопичується мокрота, яка стає прекрасним середовищем для розмноження хвороботворних бактерій. Як показує практика, першим уражається праве легке. Якщо в цей період не було діагностовано захворювання, при двосторонньому запаленні у хворого різко знижуються шанси на швидке одужання і існує висока ймовірність летального результату.
Хто найчастіше схильний до цього захворювання?
- Хворі, які обмежені в руховій активності малого таза. Застійні явища в цьому органі відразу ж приведуть до запалення легенів.
- Ті, хто хворіє тривалий час і змушений перебувати в ліжку в лежачому положенні.
- Люди, старше 60 років.
- Пацієнти, яким призначено тривала терапія в післяопераційний період і знаходження в лежачому положенні.
- Хворим, у яких є серйозні види викривлення хребта або деформаційні зміни в грудній клітці.
- Люди, у яких є важкі форми цукрового діабету або порок серця з астмою.
клінічна картина
Якщо у людини розвивається застійна пневмонія, симптоми можуть бути наступні:
- хрипи в легенях, які добре чутні при прослуховуванні;
- кашель з мокротою і гнійними масами або прожилками крові;
- підвищення незначне температури тіла;
- збільшується потовиділення;
- відзначається млявість із загальною слабкістю, а також зниження фізичної активності.
Характер перебігу застійної пневмонії у літніх безпосередньо пов’язаний зі стадією розвитку недуги. У перші пару днів запалення не дає про себе знати, його здатний діагностувати тільки терапевт під час прослуховування.
З поступовим розвитком запалення легенів у хворих з’являється яскраво виражена задишка, тахікардія, може порушуватися свідомість.
діагностика захворювання
Кожен лікар знає, що застійна пневмонія у літніх і лежачих людей – не рідкість, тому регулярний огляд, прослуховування дозволить попередити розвиток захворювання.
Якщо терапевт запідозрив процеси застою, то він призначає такі дослідження:
- загальний аналіз крові. Гіпостатична пневмонія у літніх завжди проявляється підвищеною кількістю ШОЕ і лейкоцитів;
- прослуховування. Тут лікар завжди почує хрипи, жорстке дихання в нижніх частках ураженої легені;
- рентгенівську діагностику. На знімку буде видно зміни легеневого малюнка, осередкові поразки, тіні, місця скупчення рідини;
- УЗД. Його використовують для деталізації картини, щоб чітко розуміти площа ураження легенів, які тканини залучені в патологічний процес.
З пацієнтами, які прикуті до ліжка, діагностика складніша. Багатьом з них протипоказана транспортування, тому лікар може використовувати тільки УЗД, без рентген-знімка.
Особливості лікування
Лікування застійної пневмонії можливо тільки в умовах стаціонару. Прогноз на подальше одужання залежить від загального стану хворого, тяжкості перебігу основного захворювання.
Схема лікування для кожного пацієнта складається індивідуально, все залежить від виду інфекції, яка викликала запалення.
При виявленні вогнищевих уражень, викликаних патогенними бактеріями, призначається антибіотик. Добре себе зарекомендували препарати широкого спектра дії. Вкрай важливо під час лікування відновити нормальну вентиляцію в легенях.
Для зняття набряклості використовують препарати таких категорій:
- імуномодулятори;
- антиоксиданти;
- відхаркувальні;
- діуретики.
Щоб поліпшити роботу серцевого м’яза, використовують глікозиди. Якщо хворий не може сам отхаркивать мокроту, то виробляють лікувальну бронхоскопію. У разі коли виведення рідини з легенів медикаментозним шляхом не вдається зробити, проводять пункцію. За допомогою такої операції вдається швидко стабілізувати стан хворого, позбавити його від неприємних симптомів задишки, кашлю і прискореного пульсу. Важливим аспектом є лікування основного захворювання.
Після того як хворий пішов на поправку, йому призначають (при відсутності протипоказань) курси лікувального масажу, дихальну гімнастику. У відновний період потрібно забезпечити хворому належний догляд, підтримувати достатню вологість в приміщенні, намагатися сідати його хоча б на кілька хвилин.
Прогноз при своєчасному лікуванні в більшості випадків позитивний.Щоб виключити негативний прогноз і не дати літній людині захворіти, повинна проводитися профілактика застійної пневмонії.
- Максимальна рухова активність. Люди в похилому віці повинні продовжувати рух. Потрібно допомагати вставати з ліжка, ходити, здійснювати прогулянки на свіжому повітрі.
- Провітрювання приміщення, підтримання оптимальної вологості.
- Правильне і збалансоване харчування. У раціоні літніх людей повинні переважати зелень і овочі з фруктами.
- Своєчасно лікувати хронічні захворювання.
Гіпостатична пневмонія – це захворювання, яке вражає людей похилого віку або людей в лежачому положенні. Знаючи таку особливість, потрібно забезпечити регулярні огляди хворого лікарем, дотримуватися елементарних правил профілактики, щоб не погіршити здоров’я людини виникненням застійної пневмонії, лікування якої буває важко.