Флутиказон інструкція із застосування якого містить важливі і докладні відомості, належить до числа життєво важливих препаратів. Найчастіше показанням до використання цього гормонального засобу є алергічний нежить, що супроводжується нестерпним свербінням і палінням в порожнині носа, рясним виділенням слизу. Ще одна важлива якість препарату – значний протизапальний ефект, що дозволяє в найкоротші терміни відновити дихальну функцію при базовій терапії бронхіальної астми.
Як діє і чим відрізняється
До складу препарату включені фуроат і пропіонат флутиказону, які не рекомендовані для тривалого лікування. Це означає, що ліки застосовують в період загострення алергічної реакції з явними ознаками запального процесу.
Випускається ліки в декількох видах:
- назальний спрей;
- мазь;
- інгалятор (дозований аерозоль для інгаляцій).
Те, яка форма випуску буде обрана в тому чи іншому випадку, залежить від особливостей прояви алергії.
Назальний спрей допомагає впоратися з алергічним ринітом, а аерозоль для інгаляцій сприяє зняттю набряклості і запалення зі слизових оболонок дихальних шляхів.
Визначення правильного дозування для результативної боротьби із запаленням можливо завдяки додається до ФЛУТИКАЗОНУ інструкції по застосуванню. У ній докладно описано дію, який чиниться препаратом. Він дуже ефективний при лікуванні бронхіальної астми неінфекційної природи. Надаючи місцеву дію, Флутиказон допомагає позбутися від проявів запалення при хронічних бронхітах і емфіземи легенів.
Головна складова препарату – фуроат флутиказону – відрізняється високою активністю в ході терапії алергічних недуг. Цей лікарський засіб відноситься до інгаляційних глюкокортикостероїдів і займає серед них одну з провідних позицій за паливною ефективністю.
Широкою популярністю користуються створені за подобою Флютиказону аналоги:
- Флоксал і Аваміс;
- Тріакорт і Синафлан;
- Назарел і Фліксоназе.
Всі ці препарати відрізняються високим ступенем результативності при проведенні терапевтичних заходів, спрямованих на усунення запального процесу і поліпшення дихання пацієнта. Механізм дії засобу пов’язаний з його здатністю скорочувати вироблення в організмі гістаміну, простагландинів, цитокінів. Для досягнення терапевтичного ефекту не потрібне тривале застосування, але обов’язково дотримання обраної та призначеної лікарем дозування.
Протизапальну дію Флютиказону пов’язано зі скороченням вироблення простагландинів, які є медіаторами запалення. Регулярне своєчасне застосування дозволяє значно скоротити вираженість симптомів і знизити частоту загострень недуг, що супроводжуються обструкцією.
Прояв терапевтичного ефекту стає помітно через 10-12 годин після першого застосування і максимального результату досягає через тиждень. Особливість його в тому, що дія ліків зберігається протягом 3-5 днів після скасування призначень.
Фармакокінетика, показання та заборона до застосування
Відмітна риса Флютиказону – поступове всмоктування переважно в легенях. Препарат проявляє абсолютну біодоступність при застосуванні здоровими людьми не менше 11%.
Для тих, хто страждає хронічними обструктивними захворюваннями легень або бронхіальною астмою, відсоток біодоступності препарату значно нижче:
- Доза лікарського речовини, що надходить в організм пацієнта через інгалятор, здебільшого залишається в дихальних шляхах.
- Невелика кількість проковтує. Час, що залишився в шлунково-кишковому тракті діюча речовина виводиться через печінку, де перетворюється в неактивний метаболіт.
- З білками плазми зв’язується 90% препарату.
Показано застосування інгаляційного Флютиказону при проведенні так званої базисної терапії бронхіальної астми. Ліки відрізняється високим ступенем ефективності пі терапії пацієнтів старше одного року життя, що страждають легкої алергічної на бронхіальну астму (БА). Не виключено використання інгаляційного введення кошти під час лікування хворих старшого віку з діагностованою тяжкою формою обструкційної хвороби легенів або бронхіальної астми. Лікування здійснюється незважаючи на залежність хворого від системних глюкокортікострероідов.
Препарат в інших формах випуску (у вигляді мазі або назального спрею) користується заслуженою довірою лікарів і пацієнтів при терапії екземи, алергічного риніту, системного червоного вовчака, контактного і себорейного запалень дерми.
Незважаючи на високу ступінь результативності терапевтичних заходів, призначається Флутиказон не завжди. У деяких випадках його застосування категорично заборонено, в інших – рекомендовано призначення з великою обережністю.
Абсолютним протипоказанням до застосування ліків є алергічна реакція безпосередньо на Флутиказон, протипоказано використання інгалятора хворим:
- періоральний дерматит;
- стоматитом;
- молочницею;
- запальними захворюваннями порожнини рота або горла.
При недотриманні рекомендацій, даних в інструкції до препарату, можлива поява побічних ефектів, серед яких:
- кандидоз слизових порожнини рота;
- астматичний статус;
- туберкульоз легенів;
- зміна голосу (сип або хрипота);
- надмірне напруження гладкої мускулатури бронхів, що веде до розвитку бронхоспазму.
Системне застосування Флютиказону при терапії недуг у маленьких дітей здатне стати причиною розвитку глаукоми, остеопорозу або навіть значної затримки в рості і розвитку.
як застосовувати
Дозування, форма випуску та спосіб застосування ліків залежать виключно від особливостей недуги, терапію якого вирішено здійснити за допомогою Флютиказону. Для лікування бронхіальної астми пацієнтам будь-якого віку знадобиться інгалятор.
Інгаляційне застосування рекомендовано регулярно, незалежно від наявності нападів і загострень захворювання.
Перший терапевтичний результат стає помітний менш, ніж через тиждень при дворазовому використанні Флютиказону. Якщо лікування призначено вперше і раніше пацієнт не приймав глюкокортикоїди, позитивного результату можна очікувати вже через 1-2 дня. При бронхіальній астмі хворим призначають від 10 до 100 мг лікарського речовини, розділивши обрану лікарем дозу на 2 прийоми. У деяких випадках потрібно використовувати інгалятор 4 рази в 24 години, і при цьому перевищувати зазначену дозування суворо забороняється.
Вибір лікарської дози залежить не тільки від стану, але і від віку хворого:
- Малюкам у віці від 2 до 4 років призначають не більше 5 мг на добу, розділивши дозу на два прийоми.
- Діти від 4 до 12 років потребують терапії ФЛУТИКАЗОНУ в дозуванні 10 мг. Прийом ділять на 2 або 4 інгаляції.
- Починаючи з 16 років, при необхідності дозування може бути підвищена до 100 мг. Йдеться про важкий ступені розвитку недуги і частих нападах астматичного задухи, що виникають як днем, так і під час нічного відпочинку.
Перевищення зазначеної лікарем дози призводить до передозування лікарського речовини, яке здатне спровокувати:
- порушення функціональності кори надниркових залоз;
- нудоту і блювоту;
- бронхоспазм;
- диспное;
- головні болі;
- невиправдане почуття тривоги і страху;
- тремор кінцівок;
- слабкість і порушення сну.
У такій ситуації потрібна допомога кваліфікованого фахівця, який здійснить корекцію і підкаже, як правильно продовжити терапію.
Як провести процедуру
Перш ніж почати терапію, необхідно переконатися в тому, що пацієнт вміє правильно користуватися пристроєм для інгаляційного введення лікарського складу.
Інгалятор не можна охолоджувати. Це призводить до зниження інтенсивності розпилення препарату. Якщо ліки зберігали в прохолодному місці, то перед процедурою балончик з ліками слід трохи потримати в руці, зігрів його до температури власного тіла.
Як правильно тримати пристрій під час проведення інгаляції, зображено на схемі в інструкції по застосуванню.
Важливо приділити особливу увагу тому, як хворий виконує видих і вдих. Перед розпиленням необхідно повністю звільнити легені від повітря, зробивши повноцінний видих. Далі потрібно струснути балончик з ліками і ввести в порожнину рота мундштук. Одночасно з натисканням на верхівку пристрою з розташованим в ній дозатором потрібно зробити повільний і плавний глибокий вдих.
Вдихати повітря з ліками необхідно дуже повільно, домагаючись глибокого проникнення лікарської речовини в легені і осідання його на стінках бронхів. Це дозволити діючої речовини надати місцеву дію, усунути набряклість, сприяти розширенню просвіту бронхів і полегшення дихання.