У переважної більшості жителів мегаполісу перший прийом їжі обходитися чашкою кави і бутербродом на бігу, а деякі і зовсім вважають за краще не витрачати дорогоцінний час на сніданок.
Але дієтологи настійно рекомендують цікавим громадянам переглянути своє харчування, адже така звичка може привести до порушеного обміну речовин, захворювань шлунка, швидкої стомлюваності і низької працездатності.
Розглянемо, які сніданки вважаються найкориснішими і чому.
Народний лікар Олексій Маматов пише на своєму сайті http://mamatov.com/, що ідеальний час для сніданку це період з 7 до 9 ранку. А сам ранковий раціон повинен складатися з 1/3 добової норми білка, 2/3 – вуглеводів і 1/5 – жирів.
Вкрай бажано включити в ранкове меню зернові культури: каші і вироби з борошна грубого помелу. Такі продукти допоможуть надовго позбутися почуття голоду і позитивно вплинуть на самопочуття і імунітет. Каші можна готувати на воді або молоці, це не принципово.
Розглянемо найпопулярніші каші: в чому полягає їх користь і кому вони рекомендовані.
Не найвдалішим варіантом для сніданку худнуть буде манна каша, так як ця крупа містить близько 70% крохмалю і зовсім небагато клітковини, але в той же час є дуже калорійною. Зате такий сніданок відмінно підійде тим, хто намагається набрати вагу.
- Вівсяна каша – продукт також досить калорійний, але неймовірно корисний. Геркулес містить залізо, фосфор, магній і безліч цінних мікроелементів.
- Пшенична каша відмінно зміцнює імунітет і дає величезний запас сил, тому цю кашу лікарі рекомендують вживати тим, хто веде дуже активний спосіб життя. А ще, пшениця – це відмінний антиоксидант.
- Перлова каша містить значну кількість вітамінів групи В, які забезпечують людину енергією. Регулярне вживання перловки на сніданок позитивно позначиться на стані шкіри, волосся і нігтів, а також добре вплине на зір і імунітет організму.
- Рисова каша показана при розладах шлунка, серцево-судинних захворюваннях і хворих нирках. Рис відомий своїми абсорбентнимі властивостями, що сприяють очищенню організму від шлаків і токсинів.
- Кукурудзяна каша благотворно діє на обмін речовин, загальний імунітет і самопочуття людини. При регулярному вживанні кукурудзяної каші на сніданок поліпшується стан зубів і ясен, прискорюється метаболізм і виводяться шлаки.
Якщо каша в чистому вигляді вам не до душі, сміливо додавайте в тарілку улюблені фрукти, ягоди, горіхи, а також можна додати ложечку натурального меду – фігурі це не зашкодить, а користь організм отримає істотну.
Вже давно доведено, що карієс найчастіше з’являється у особистостей, хто вранці обмежується чашкою кави і відмовляється від повноцінного сніданку. Адже такі корисні і смачні ранкові продукти, як вівсянка, йогурт і сир багаті кальцієм, який захищає зуби від руйнування. А кава і чорний чай, навпаки, виводять з організму цей мінерал.
Наведемо кілька прикладів здорових і збалансованих сніданків, орієнтуючись на які ви зможете самостійно скласти своє меню, дотримуючись правильні пропорції білків, жирів і углеволов.
Варіант №1
- 1 варене яйце – 10 г білка, 10 г жиру;
- Гречана каша на воді (150 г) – 16,2 г білка, 90 г вуглеводів;
- Масло (10 г) – 9,5 г жиру;
- Яблуко (100 г) – 15 г вуглеводів.
Варіант №2
- Сир твердий (100 г) – білок – 20 г, жир – 35 г;
- Хлібці (50 г) – білок – 5 г, вуглеводи – 20 г;
- Салат (капуста, огірки, родзинки, соєвий майонез) – 300 г – 5 г білка, 58 г вуглеводів;
- Апельсин (200 г) – вуглеводи 22 г.
Якщо вранці у вас відсутній апетит, спробуйте прокинутися трохи раніше і випити чашку чаю з медом і лимоном. Потім зробіть зарядку і прийміть контрастний душ. Через півгодини ваш організм буде повністю готовий до першого прийому їжі.
Якщо ж ви категорично не налаштовані снідати, обов’язково візьміть з собою на роботу або навчання якийсь здоровий перекус, наприклад, фрукти, сухофрукти, пакетик улюблених горішків, натуральний йогурт або салатик. Це допоможе вам з комфортом протриматися до обіду і не накинутися на їжу.
Слідкуйте за своїм харчуванням і будьте здорові!