Інгаляції при бронхіті – це дуже ефективний спосіб позбавлення від проблем з диханням. Проникла в бронхи інфекція проявляється запаленням слизової, зменшенням бронхіального просвіту, рясним скупченням мокротиння. Інгаляції при обструктивному бронхіті позитивно позначаються на швидкості одужання, полегшують дихання, розріджуючи мокротиння і виводячи її з бронхіального простору. Чи не вийде обійтися одними інгаляціями, терапія повинна бути комплексною. Які можна робити інгаляції в домашніх умовах для лікування бронхіту?
Суть процедури і її переваги
Інгаляції при бронхіті у дітей і дорослих часто проводять в стаціонарі. Пацієнт вдихає розчин для інгаляцій через спеціальний пристрій.
Можна також проводити сеанси будинку самостійно із застосуванням ефірних масел, з компонентами з рослин, а також з медикаментами. Як правильно це зробити, буде розказано далі.
Отже, процедури можуть бути двох різновидів:
- інгаляції при бронхіті небулайзером – спеціальним апаратом, за допомогою його відбувається вдихання різних розчинів, що вводяться аерозольним способом;
- парові інгаляції при бронхіті – не вимагають ніякого спеціального обладнання, потрібна тільки гаряча рідина, щоб дихати над нею виділяється парою; ефект підсилюють трав’яні відвари, екстракти, ефірні масла і інші рослинні засоби.
Будь-який вид процедури переслідує такі цілі:
- зволоження слизової;
- розрідження і виведення мокротиння з носа, глотки і гортані;
- розширення бронхів і бронхіального просвіту, стимулювання відхаркування, позбавлення від набряків, боротьба із запаленням, знешкодження хвороботворних організмів;
- інтенсивне відновлення тканин шляхом стимуляції кровопостачання і мікроциркуляції слизової.
Інгаляції при хронічному бронхіті і гострої його формі знімають запалення, виводять слиз, купируют настирливі напади кашлю.
У порівнянні з іншими терапевтичними методами, у інгаляцій є явні і значні переваги:
- процедура абсолютно безпечна, за винятком можливих алергічних реакцій у пацієнта;
- тривалість впливу ліки на уражену зону відчутно зростає;
- препарат, що вводиться в організм інгаляційно, концентрується в максимальному ступені;
- слизова оболонка всмоктує парообразное речовина в рази швидше;
- загальна активна поверхня препарату збільшується.
Інгаляції з використанням небулайзера
Апарат для здійснення інгаляцій носить назву небулайзер. Цей пристрій розпилює активна речовина так, що його мікроскопічні частинки проходять до кожного органу дихання і шляху, що веде до них, і в результаті цього засвоєння ліки слизової відбувається оперативно і повністю.
У цього компресорного або ультразвукового інгалятора є безперечна перевага: він підходить для терапії бронхіту у дорослих, дітей і навіть немовлят. Він влаштований так, що потужний спрямований потік повітря або ультразвук розщеплює ліки, що проходять через небулайзер, до стану аерозолю.
У порівнянні з паровими інгаляціями даний метод, безумовно, ефективніше, однак для апарату підійдуть тільки аптечні медикаменти. Ефірні масла, відвари з лікарських рослин, настої та інші засоби нетрадиційної медицини туди вливати заборонено.
Інгаляції небулайзером при бронхіті проводити нескладно. Спеціальний розчин поміщається в склянку, до якого приєднується трубка, а на її кінці або мундштук, або респіраторна маска. Перший варіант наконечника більше підходить для дорослих, а другий – для маленьких діток, так набагато зручніше.
Жодним ліками для інгаляцій при бронхіті неможливо обпектися, так як на слизові оболонки не впливає гаряче повітря, процес розпилення здійснює сам апарат, так що окріп тут не потрібно.
Важливо регулярно після кожного застосування чистити пристрій, тому що забруднене апарат з часом стане непотрібний, а то і зовсім шкідливий через що скупчилися в ньому бактерій.
Препарати для інгаляцій небулайзером
У небулайзер при бронхіті додають рідкі ліки, що вводяться в організм. Їх купують в аптеці, на відміну від трав, екстрактів і масел. Вони не підійдуть для інгаляцій за допомогою небулайзера, так як великий ризик того, що апарат заб’ється частинками рослинної сировини.
При хронічному, гострому і обструктивному бронхіті інгаляції призначають з використанням наступних медикаментозних засобів:
- Бронхолитики – розширюють бронхи ліки. Принцип їх дії запобігає спазми. Такі препарати містять у терапію, якщо є астматичний кашель або хронічна обструкція в легких. Вигнати накопичилася на стінках дихальних шляхів слиз здатні інгаляції з беродуалом, Вентолін, беротек. Причому можна застосовувати їх як самостійно, так і в комбінації з іншими речовинами. Беротек використовують для позбавлення від симптомів гострого бронхіту, в продаж він надходить у вигляді розчину. У інгалятор занурюють 1-2 мл засобу, після процедури терапевтичний ефект триває від двох до чотирьох годин. Чим важче стан у хворого, тим частіше доведеться робити інгаляції. Інгаляції з беродуалом слід робити перед застосуванням відхаркувальних засобів, хвилин за 10-15.
- Антисептики – знешкоджують віруси, що стали причиною респіраторної інфекції. Інгаляційне введення найбільш ефективно розподіляє рідкий препарат, який починає свою роботу безпосередньо в зоні зосередження збудника зарази. Тут значаться Фурацилин, Хлоргексидин, Диоксидин і Мірамістин. Останнє засіб абсолютно нешкідливо, іншими словами, їм дозволяється користуватися і дітям, і вагітним жінкам, а також під час лактації. Ніякі розчинники і добавки до нього не потрібні. Дихайте Мірамістином через небулайзер хвилин 15.
- Антибіотики – справляються з гнійним бронхітом. У цю групу можна зарахувати Тобраміцин, Гентамицин, Флуімуціл. Останній розріджує мокротиння підвищеної в’язкості, поступово видаляючи її з порожнини бронхів. При сухому кашлі застосовувати його не варто. Доза для автоматичного інгалятора становить близько 4 мл, досить трьох разів на добу. У препараті Флуімуціл два активних компоненти: безпосередньо антибіотик Тіамфенікол і розріджує мокротиння Ацетилцистеин.
- Протизапальні – ліквідують запалення, що стало пусковим механізмом для розвитку бронхіту. В основному для цих цілей застосовують препарати на рослинній основі, зокрема, Ротокан.
- Відхаркувальні і муколітиків – розріджують густе мокротиння, змушують бронхи краще скорочуватися, щоб вивести слиз, що скупчився. Для цієї мети найчастіше застосовується Амброксол, існує спеціальна форма саме для небулайзерів. Безперервне лікування протягом місяця очистить бронхи повністю.
- Судинозвужувальні – знімають набряк слизової, відновлюють кровотік в бронхах. Часто використовуються Нафтизин, Оксиметазолін, Ксилометазолин.
- Гормональні препарати – глюкокортикоїди нейтралізують алергічні появи, ефективно знімають запалення. Дексаметазон – дуже сильні ліки з цієї групи, правда, має низку побічних ефектів, тому дітям призначають його з особливою обережністю. Довго їм не лікують, в середньому вистачає одного тижня.
- Імуномодулятори – стимулюють місцеву захист організму, призначаються конкретно лікарем. Сюди можна віднести Деринат, Інтерферон. Їх попередньо розчиняють у воді не гаряче 37оС.
Інгаляції з фізіологічним розчином добре зволожують слизову при бронхіті, тим самим не даючи приєднатися запалення в нижніх дихальних шляхах через надмірної сухості поверхонь.
Для цих же цілей відмінно підійде мінеральна вода, така як Нарзан і Боржомі. Солі відмінно розчиняють інші ліки.
Протипоказання та рекомендації для інгаляцій небулайзером
Чи можна робити інгаляції при бронхіті? Природно, дана процедура дуже корисна, як для дитини, так і дорослим.
Теплий пар і лікарські засоби, розпорошені в формі аерозолю, краще проникають в слизові дихальних органів і шляхів.
Вони допомагають при гострому бронхіті у дорослих і добре підходять для дітей, навіть найменших.
Під час проведення будь-яких інгаляцій при бронхіті необхідно дотримуватися основних правил:
- Всі лікарські засоби повинні бути підібрані під керівництвом досвідченого фахівця. Навіть ефективний препарат від бронхіту може виявитися даремним або нашкодити, якщо його невірно дозувати або порушувати інші принципи лікування.
- Інгаляції можна робити тільки через півгодини після фізичних навантажень. Дихання повинно бути відновлено, тілу теж потрібно заспокоїтися.
- Між процедурою і останнім прийомом їжі слід зробити проміжок в 1-2 години. Всі сили організму будуть зосереджені на перетравленні їжі, а не на лікуванні бронхіту.
- Інгаляції при бронхіті в домашніх умовах потрібно проводити в повному спокої, зручній позі, в тиші або зі спокійною тихою музикою, повністю розслабленим. Дихання повинне бути рівним і спокійним, як зазвичай.
- Після процедури наступні 10-20 хвилин можна спокійно відпочити, утриматися від розмов і тримати рот закритим, на вулицю теж бажано не виходити. Ліки повинні розійтися і подіяти.
- Для інгаляції вистачить 5-10 хвилин. Занадто короткі процедури неефективні, а довго вдихати кошти інгаляційно може бути шкідливо.
- У спеку і на холоді сеанс не проводять. У кімнаті має бути оптимальна комфортна температура, неприпустимий протяг.
Для інгаляцій при бронхіті небулайзером є деякі протипоказання:
- лікувати гнійні запалення і мокроту таким способом не можна, так як високі температури тільки посилять розмноження бактерій;
- регулярні носові кровотечі;
- порушення дихання, інсульт, аритмія, проблеми з серцем і судинами, захворювання головного мозку;
- температура для інгаляцій повинна бути не вище 37-38оС;
- алергія на трави, ефірні масла, препарати для інгаляцій.
Парові інгаляції
Не всім по кишені професійний небулайзер, до того ж перебування в стаціонарі теж не завжди зручно через постійну зайнятість на роботі або неможливості залишити вдома маленьких дітей.
Тоді залишається варіант парових інгаляцій в домашніх умовах. Досить просто накрити голову рушником, перебуваючи над каструлею з гарячою рідиною, в яку додані різні трави, ефірні масла і ароматерапевтические кошти.
Перерахуємо деякі ефективні домашні способи:
- Евкаліпт, каланхое, бузина та столітник – 20 г сушених евкаліптового листя з’єднують з 20 г квіток бузини і 5 мл соку алое або каланхое. Залив таку суміш двома склянками окропу і наполігши все це протягом 10 хвилин, дихають парами під рушником також хвилин 10. Таку інгаляцію проводять тричі на день, кожного разу зі свіжим соком. Лікувати кашель потрібно до повного його зникнення, десь пару тижнів.
- М’ята і калина – 20 г кори з калинового куща змішують з 15 г перцевої м’яти і 15 г деревію. Настояти залиту половиною літра окропу суміш потрібно протягом години в термосі, а потім робити інгаляції по 20 хвилин три рази на день.
- Ромашка з сосновими нирками – обох компонентів беруть по 30 г, занурюють в термос, заливають 400 мл окропу, чекають годину. Сеанси тривають по 10 хвилин, потім можна продовжити до 15. Симптоми хвороби повинні повністю зникнути через пару тижнів.
- Корінь солодки – можна назвати його одним з ефективних засобів від кашлю, що підходить для інгаляцій при бронхіті. Окропом заливають солодку, календулу, ромашку, шавлія, низку, евкаліпт. Всіх рослин беруть по 15 г, води потрібно 2 склянки. Настій має потомитися в термосі 2 години. Потім можна приступати до лікувальних процедур. Проводять їх по 3 рази на добу 10 днів поспіль, тривалість – чверть години.
- Мед – десертну ложку змішують з однією склянкою фізрозчину. Добре нагрів вийшла рідина, дихають її парами 20 хвилин, дітям вистачить 15. Так робити потрібно 4 рази на день.
- Сіль – сольові інгаляції дуже корисні і дієві. На 1 л окропу кладуть 3 столові ложки морської солі, після її розчинення можна додати 5 крапель евкаліптової олії. П’ятнадцятихвилинні інгаляції потрібно робити кожен день по 4 рази, поки не зникнуть всі прояви хвороби.
- Сода – ліквідує бронхіальні спазми, виганяє мокроту. Соду розчиняють у воді, трохи остуджують і починають 20-хвилинний сеанс. Занадто глибоко дихати не потрібно, так як можна спровокувати занадто сильний напад кашлю. Курс такого лікування максимум 5 днів.
- Ефірні масла ялиці і сосни – хвойні відмінно справляються з будь-яким кашлем. Для інгаляцій вистачить 10 крапель на 200 мл гарячої води. Пацієнт повинен дихати парами під рушником 2 рази в день по 10 хвилин, не довше п’яти днів.
- Масла при бронхіті дуже корисні. Можна зробити суміш з екстрактів чайного дерева, герані, евкаліпта, гвоздики, лаванди, сосни, м’яти, ялівцю і кедра. Дітям такий спосіб лікування не рекомендований.
Різні рецепти допоможуть внести різноманітність в лікування і наситять організм корисними властивостями.