Незважаючи на розвиток новітніх технологій, простий аналіз крові при пневмонії у дитини виявляється дуже інформативним показником. З його допомогою можна з великою часткою ймовірності визначити початок запального процесу і припустити характер збудника.
Але використовувати в діагностичних цілях тільки цей один метод буде дуже некомпетентно. Для постановки достовірного діагнозу пневмонія у дитини проводиться цілий комплекс лабораторно-інструментальних процедур.
<h2>Правила призначення і здачі
Показники значень аналізу крові є важливими інформативними результатами для підтвердження наявності запального процесу, призначення адекватної терапії і її ефективності протягом усього періоду розвитку пневмонії.
Аналіз крові при пневмонії у дитини здається мінімум два рази:
- На самому початку запального процесу.
- Після закінчення медикаментозного лікування.
Перший аналіз підтверджує сам факт наявності патологічного процесу в дитячому організмі, дає можливість правильно підібрати лікарську терапію в залежності від виду запалення.
За результатами другого аналізу можна судити про ефективність проведеного лікування і загальний стан всіх органів і систем в цілому після перенесеного захворювання.
При необхідності, в розпал захворювання, також можна додатково вивчити показники крові. При цьому оцінюється позитивна динаміка перебігу захворювання пневмонія і ефективність призначених лікарських препаратів.
Існує ряд правил, яких необхідно дотримуватися і строго виконувати батькам, дитина яких проходить лабораторне дослідження.До них відносять:
- біохімічний і загальний аналіз крові здається в першій половині дня;
- бажано перед проведенням дослідження нічого не їсти (дозволяється пити чисту негазовану воду);
- останній прийом їжі повинен бути за 8 годин до здачі аналізу;
- при дослідженні крові, за 2 дні до передбачуваного аналізу, необхідно припинити прийом будь-яких медикаментозних лікарських засобів (змінюється склад крові);
- в попередні 24 години до відвідування лабораторії не вживати жирну їжу і утриматися від фізичних навантажень.
Аналіз крові при пневмонії у дітей проводиться за призначенням лікаря в будь-якій поліклініці або стаціонарі, де є своя лабораторія.
Загальна клініка
Правильна розшифровка даних досліджень в лабораторії допомагає визначити ступінь патологічного запалення і вибрати найбільш оптимальну тактику лікарської терапії. Для діагностики даного запалення (пневмонія) велике значення приділяється підрахунками лейкоцитів, трактуванні лейкоцитарної формули і визначення ШОЕ.
Якщо запальний процес знаходиться в гострому періоді:
- ШОЕ значно підвищена;
- кількість лейкоцитів або збільшено або зменшено (змінюється при наявності запального процесу, зниження говорить про значну тяжкості перебігу патологічного процесу і високий ризик розвитку ускладнень);
- на гнійний процес вказує збільшення кількості паличкоядерних нейтрофілів в лейкоцитарній формулі.
За аналізом крові дитини визначається: чим важче протікає пневмонія, тим більш явними будуть зміни у формулі.
При розшифровці значень показників крові визначаються:
- еритроцити: знаходяться в межах норми або зазначено їх незначне зниження. Підвищення їх кількості свідчить про тяжкий перебіг захворювання, зневодненні всього організму;
- при бактеріальної пневмонії кількість лейкоцитів підвищено, а при вірусній – спостерігається лейкопенія;
- в лейкоцитарній формулі при бактеріальної інфекції переважають нейтрофіли (виявляється токсична зернистість).
Відбувається «зрушення» формули крові вліво: виявляються паличкоядерні нейтрофіли і міелоціти.
Якщо при розшифровці лейкоцитарної формули виявляється зниження кількості нейтрофілів, а кількість лімфоцитів підвищено, швидше за все, пневмонія спричинена вірусами.Лімфоцити, моноцити, базофіли, еозинофіли в процентному співвідношенні знижуються, але в абсолютному вираженні знаходяться в межах норми.
- ШОЕ вище меж норми;
- кількість тромбоцитів – норма.
При трактуванні аналізу крові у дитини показники, які обумовлені запаленням легенів, безпосередньо залежать від тяжкості перебігу патологічного процесу. Також слід звернути увагу на те, що зміна формули крові може бути пов’язано з віком дитини, процесом вакцинації, прорізуванням зубів, зміні способу харчування.
біохімічне дослідження
Біохімія крові є найбільш достовірним дослідженням в лабораторних умовах при виявленні захворювання у дитини. При цьому аналізі враховують рівень фібриногену і С-реактивного білка. При їх підвищенні можна з великою ймовірністю сказати про наявність в організмі запального процесу.
Розшифровка аналізу показує:
- Наявність загального білка.
- Відбувається сильне збільшення альфа- і гамма-глобулінів.
- Фібриноген підвищений.
- С-реактивний білок – рівень підвищення безпосередньо залежить від тяжкості запального процесу.
- Виявлення сіалових кислот.
- ЛДГ виявляється підвищення.
Після проведеного антибактеріального лікування пневмонії біохімічний і загальний аналіз крові зазнає зворотний розвиток – приходить до нормальних показників. Процес досить довгий, патологічні показники зберігаються ще тривалий час.
Відновлювальний період характеризується незначним збільшенням еозинофілів – явна ознака одужання. Кількість лейкоцитів приходить в норму, а ШОЕ може бути ще збільшена.
У лейкоцитарній формулі поступово зникає «зрушення» вліво (молоді клітини, дозріваючи, перетворюються в сегменто).
Важливо пам’ятати, що аналізи може правильно трактувати виключно медичний працівник. Тільки лікар може оцінити всі нюанси патологічного процесу, дані інших діагностичних тестів, вік пацієнта та супутні фактори. Оцінювати наявність і тяжкість патологічного процесу по одному аналізу неприпустимо.