Розтягування ноги в районі щиколотки: які симптоми і лікування потрібно



Кісточка, щиколотка або гомілковостопний суглоб – це все назви однієї частини стопи, розташованої навколо п’яткової кістки. Її складовими частинами є таранная і мала гомілкова кістки, які з’єднані між собою сухожильно-зв’язковим апаратом, тут же закріплюється мускулатура гомілки і внутрішньої частини стопи.

Однією з найбільш поширених травм у побуті та під час спортивних занять є розтягнення щиколотки, яке представляє собою появу мікроскопічних розривів на волокнах сполучної тканини внаслідок впливу, що чиниться на ногу в районі щиколотки. У утворилися через розриви порожнинах може накопичуватися кров і ексудат, які є благодатним грунтом для розвитку асептичного запалення.

Це, на перший погляд, невинне пошкодження при систематичних мікротравмах зв’язок щиколотки призводить до втрати їх еластичності, що в свою чергу може спровокувати розрив зв’язок гомілкостопа і переломи кісток, що входять в це зчленування.

Причини розтягування

Спровокувати подібну травму можуть такі чинники:

  • ходьба і виконання вправ по нерівній місцевості;
  • падіння, удари або подворачіваніе кінцівки;
  • активний спорт (футбол, теніс, баскетбол);
  • ослаблення мускулатури, яка підтримує голеностоп;
  • неправильна постановка стопи під час пробіжок, ходьби або стрибків;
  • інверсійний розворот стопи, при якому пальці орієнтуються до центру (подібна техніка застосовується в деяких силових видах спорту).

До групи ризику потрапляють люди з поганою координацією рухів, що мають проблеми з вестибулярним апаратом, а також ті, хто не розвиває мускулатуру опорно-рухової системи. 45% спортивних травм також доводиться саме на розтягнення зв’язок гомілковостопного суглоба.

Якщо у дитини часто відбуваються подібні пошкодження, можливо, у нього є плоскостопість або клишоногість в легкій формі. В цьому випадку малюка слід в обов’язковому порядку показати ортопеда.



Ступеня розтягування і симптоми

Залежно від ступеня тяжкості травми істотно змінюється і супутня симптоматика. Спочатку при розтягуванні зв’язок виникає гострий біль в щиколотці. Відразу після травми може спостерігатися набряклість, але вона може з’явитися і через деякий час. Може посиніти шкіра в районі травми або виникнути синець. Людині стає важко пересуватися, спираючись на ногу, він починає кульгати.

По тяжкості отриманих пошкодження розтягнення зв’язок щиколотки може бути декількох ступенів:

  • при 1-го ступеня розтягування злегка пошкоджується гомілковостопний суглоб і розривається кілька волокон, зв’язка залишається цілою. В суглобі відчувається біль під час руху, але вона терпима. Набряку може не бути або він буде незначним;
  • при 2-го ступеня пошкодження в районі щиколотки присутній сильний больовий синдром і виражена набряклість тканин. В цьому випадку фахівець може виявити неповний розрив 1 або декількох зв’язок;
  • найбільш серйозною є 3-й ступінь пошкодження, при якій діагностується повний розрив зв’язок. При цьому виникає різкий і сильний больовий синдром. Щиколотка повністю обездвіжівается, виникає сильна набряклість і синець. Дуже часто ця ступінь пошкодження зв’язок може поєднуватися з переломами та іншими не менш серйозними ушкодженнями. В ході лікування може бути накладено гіпс або проведено хірургічне втручання. Найчастіше цей ступінь пошкодження лікують в умовах медустанови.

Надання першої допомоги

Розтягнення зв’язок щиколотки – досить поширена травма, тому принцип надання долікарської допомоги при подібних пошкодженнях повинен знати кожен, тим більше що саме від якості проведення невідкладної допомоги багато в чому залежить швидкість відновлення пацієнта.

Спочатку при подібних травмах потрібно забезпечити повний спокій пошкодженої кінцівки, по можливості нею взагалі не можна рухати. Найкраще її покласти на піднесення, для цих цілей можна використовувати подушку або скручений валиком ковдру. Такий стан допоможе знизити набряклість. Додатково до пошкодженої області потрібно прикладати холодний компрес з льоду або будь-яких заморожених продуктів з морозилки, які попередньо потрібно обернути марлею, складеною в кілька шарів. Компрес прикладає не більше ніж на 15 хвилин. Робити його потрібно протягом декількох днів.

Надаючи першу допомогу, потрібно в обов’язковому порядку добре зафіксувати пошкоджену кінцівку, для цього її можна щільно обмотати бинтом або зробити тугу пов’язку. Пов’язка не повинна передавлює кров’яні судини, щоб не спровокувати омертвіння тканин. Тугість її накладення необхідно визначати по квітці шкірного покриву ноги. Якщо пальці на нозі починають синіти, пов’язку потрібно послабити.

Щоб усунути біль можна прийняти безрецептурні болезаспокійливі засоби на подобі Аспірину, напроксен і Ібупрофену. Дозування потрібно уточнювати в інструкції по використанню кожного з цих коштів.

Після надання першої допомоги потерпілого потрібно доставити в травматологію або в хірургію, де фахівець зможе визначити ступінь пошкодження і сказати, як лікувати розтягнення надалі.

Лікування

Лікування зв’язок щиколотки при розтягуванні в більшості випадків відбувається без оперативного втручання. При розриві зв’язок в процесі лікування може бути використаний гіпс і фізіопроцедури.

Лікування в домашніх умовах

При незначному пошкодженні зв’язок гомілкостопу може бути призначено домашнє лікування:

  • повний спокій для травмованої кінцівки;
  • зниження набряклості пошкодженої кінцівки за допомогою холодних компресів, які прикладаються на півгодини до 4-х рази на добу. Щоб уникнути обмороження холод потрібно прикладати через рушник;
  • накладка фіксуючої пов’язки для знерухомлення голеностопа;
  • розташування травмованої ноги вище рівня серця. Такі заходи потрібно вживати протягом 1-2 днів після отримання травми;
  • зменшувати біль і набряклість за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів;
  • робити вправ в домашніх умовах.

Консервативне лікування

Крім перерахованих вище методів лікувати розтягнення зв’язок гомілкостопу можна за допомогою таких методів:

  • милиці. Їх використання зменшує дискомфорт від пересування по будинку, оскільки зменшується навантаження на пошкоджену щиколотку і знижується ризик повторної травматизації зв’язок;
  • повне знерухомлення (іммобілізація). Загоєння зв’язок відбудеться швидше, якщо після травми повністю виключити можливість їх повторного ушкодження. Якщо має місце друга ступінь розтягування, потрібно накласти фіксуючу пов’язку на 10-15 днів. При більш важких стадіях травматизму, потрібно накладати гіпс на строк не менше місяця. Весь час носіння гіпсу пацієнт найчастіше знаходиться в домашніх умовах;
  • лікувальна фізкультура. Систематичне виконання вправ прискорює процес відновлення, підвищує міцність зв’язок, запобігає хронічні проблеми зі зв’язками щиколотки. Їх можна виконувати самостійно вдома або за допомогою реабілітолога, все буде залежати від ступеня отриманої травми.

Хірургічне лікування

Якщо ви одноразово розтягнули зв’язки гомілкостопа, хірургічне втручання навряд чи знадобитися. Операція потрібна в тих випадках, коли інші методи лікування не приносять належного результату або пацієнт відчуває нестабільність в гомілковостопному суглобі. Можуть бути показані наступні втручання:

  • артроскопія. Проводиться спеціальним оптичним приладом артроскопії. Під час операції його вводять в суглоб, щоб за допомогою камери оцінити стан і видаляють кісткові і тканинні розростання мініатюрними інструментами;
  • реконструкція. У ряді випадків функціональність голеностопа може бути відновлена ​​тільки за допомогою пересадки зв’язок з іншої частини щиколотки або в ході операції просто відновлюється анатомія зв’язкового апарату;
  • іммобілізація. Після хірургічного втручання дуже важливо повністю знерухомити уражену кінцівку. Терміни іммобілізації будуть індивідуальними для кожного пацієнта;
  • реабілітація. Дуже важливо пройти повноцінну реабілітацію, щоб повторне ушкодження не стало причиною хронічної слабкості зв’язок. На це може піти кілька місяців.

Профілактичні заходи

Запобігти розтягнення зв’язок щиколотки найпростіше, коли у людини розвинені м’язи і зв’язки гомілкостопу. Крім того потрібно робити наступні заходи безпеки:

  • перед спортивними заняттями проводити ретельну розминку;
  • носити зручне взуття;
  • зміцнювати зв’язковий апарат за допомогою спеціальних вправ;
  • носити фіксуючу пов’язку на гомілки;
  • не ігнорувати навіть найменші симптоми розтягування, давати їм час на відновлення і не допускати серйозних пошкоджень.

Розтягнення зв’язок щиколотки при своєчасному зверненні до лікаря добре піддається лікуванню, і нога швидко повертає свою колишню функціональність.