Що можна зробити якщо кашель після застуди не проходить



Дуже часто людина, яка одужує зазначає, що кашель після застуди не проходить ще деякий час, і часом досить тривалий. Закономірні питання в такій ситуації: скільки триває кашель після ГРВІ, чи є це свідченням того, що захворювання «повертається або ускладнюється», скільки ще має пройти часу, щоб дискомфортний симптом пішов нарешті.

Давайте розглянемо, чому не проходить кашель після застуди, як лікувати і головне – чи потрібно лікувати залишковий кашель після ГРВІ та інших запальних патологій респіраторного тракту?

<h2>Коротка передісторія

Остаточний кашель після застудиКашель як рефлекс – штука корисна. Адже саме за допомогою нього з дихального тракту виводиться все непотрібне і що заважає. Перш за все, кашель як симптом присутній при вірусних інфекціях дихальних шляхів, якими можна заразитися в холодну пору року. Контакт з хворими в громадському транспорті, на роботі, на вулиці – ось найпоширеніший шлях передачі недуги, що супроводжується кашлем.

Крім того, хвора людина «заражає» повітря в приміщенні, в якому недавно перебував. Велика кількість інфекційних агентів стає причиною респіраторної патологіі.Сухой кашель є першим симптомом ураження дихальних шляхів. Далі приєднуються інші ознаки недуги.

І якщо у людини імунітет ослаблений, то буквально через 4-5 днів можуть приєднатися:

  • гострий синусит або отит;
  • запалення трахеї;
  • бронхіальні патології;
  • запалення легенів.

Всі ці хвороби також супроводжуються кашлем, але інші симптоми будуть більш яскравими.

Як лікувати такі патології, підкаже фахівець. Правильно підібрана терапія допоможе в досить короткі терміни позбутися від самого недуги, якщо звернення за допомогою буде своєчасним.

Але ось кашель після хвороби може залишатися ще деякий час. Як же дізнатися – норма це чи патологія, пройде він самостійно або його неодмінно потрібно лікувати?

різновиди симптому

Кашель після грипу, вірніше, після інфікування вірусом грипу або ГРЗ з’являється через день-два після попадання інфекції в організм.

кашель



Незалежно від виду збудника, характеризується за кількома критеріями.

За ступенем виділення мокротиння:

  • сухий кашель – початковий етап недуги. При адекватному лікуванні триває трохи довше 2-3 днів. Потім переходить у вологий форму, що свідчить про поліпшення стану;
  • малопродуктивний. Якщо пройшло 5-7 днів, а кашель так і не став мокрим, з повноцінним відходженням мокротиння, констатують саме таку форму, яка не характеризується інтенсивним откашливанием. Цей кашель ніяк не проходить протягом місяця, а в деяких випадках навіть більше. Такий минаючий кашель у дорослого може свідчити про його перехід в хронічну форму;
  • вологий або мокрий характеризується рясним виведенням мокроти і каже про процеси одужання. Зазвичай проходить за 2-3 тижні.

За тривалістю кашлю виділяють:

  1. Гострий – початковий кашель, який буває сухим і болісним (перші 3-4 дні).
  2. Підгострий – покашлювання або повноцінний кашель може тривати протягом 2-3 тижнів.
  3. Хронічний – не проходить кашель в таких випадках протягом шести тижнів.
  4. Тривалий або затяжний – такий кашель після ГРВІ у дорослого (іноді і у дитини) може тривати місяцями.

Кашель після грипуКашель після грипу або інших патологій респіраторного тракту залишкового характеру може бути:

  • гавкаючим. Це саме кашель після грипу, запалення глотки і гортані;
  • пріступообразним. Напади залишаються зазвичай після коклюшу, оскільки для такої хвороби не характерна яскрава картина у дорослих, що ускладнює діагностику і своєчасне лікування;
  • глибоким. Такий кашель залишається на стадії дозволу запалення легенів;
  • нічним, який характерний для астматичних нападів.

Як позбутися від залишкового кашлю і в яких випадках це потрібно робити за допомогою медикаментів?

Коли починати турбуватися

Що залишився після захворювання дихальних шляхів кашель – явище цілком природне. Таким чином, наш організм позбавляється від залишилася слизу, мокротиння, який загинув епітелію.

Перш ніж почати лікування залишкового кашлю, необхідно з’ясувати його причину. У разі якщо він не спровокований ускладненнями або приєднанням інший патологічної мікрофлори, застосовувати якісь медикаменти немає необхідності.

Якщо після ГРВІ або інших запальних процесів в респіраторному тракті залишився кашель, не слід відразу ж панікувати і вдаватися до медикаментозного лікування негайно.

На щастя, такий кашель має свої специфічні особливості, що дають можливість відрізнити його від ускладнень:Специфічні особливості кашлю

  1. Терапевтичні заходи прибрали всі інші симптоми хвороби – тобто, температурні показники в нормі, загальне самопочуття задовільне, з’являється апетит.
  2. Характер це симптому буде періодичним, спрямованим на видалення залишків чужорідних компонентів зі слизових або результатом впливу на стоншена оболонку зовнішніх подразників.
  3. Що залишається кашель не супроводжується виділенням дуже великої кількості мокротиння.
  4. Згодом кашель стає все слабшою і напади його проявляються все рідше.

Але серед причин, які провокують кашльовий рефлекс, можуть бути і такі:

  • високі показники температури в приміщенні і низька вологість;
  • неадекватне лікування, яке робить процес одужання більш тривалим;
  • більш серйозне пошкодження слизових в дихальних шляхах;
  • великий стаж куріння;
  • алергічні реакції;
  • розвиток бронхіту, запалення легенів або плевриту;
  • патології серцево-судинної системи;
  • новоутворення в органах дихання (як доброякісні, так і злоякісні). Хоча в останньому випадку кашель виникає рідко і найчастіше при досить великих обсягах пухлини.

Скільки триває залишковий кашель, сказати точно не зможе жоден фахівець. Якщо у дітей варіантом норми вважається часовий проміжок від 2 до 4 тижнів, то у дорослих цей час може розтягнутися на кілька місяців, особливо при наявності провокуючих чинників.

Ще одні питання цікавить видужуючих – заразний чи залишковий кашель? Якщо це дійсно не пройшов після хвороби рефлекс – однозначно ні.

Але звернутися до фахівця необхідно в таких випадках:Звернення до фахівця

  • якщо починає приєднуватися інша дискомфортно симптоматика (підвищується температура, виділяється мокрота з гноєм і подібні прояви ускладнення або повернення хвороби);
  • тривалість періоду залишкового явища перевищує 3-4 тижні.

Залежно від того, що виявить фахівець, може бути призначена терапія різного роду препаратами.

Не будемо вдаватися в подробиці, ніж лікуватимуть ускладнення. Розглянемо краще, як вилікувати залишковий кашель.

Основні правила боротьби

Багатьох цікавить, чим лікувати залишковий кашель, щоб симптом пройшов швидше. Особливо турбуються з цього приводу батьки. Звичайно, можна звернутися до фахівця і попросити призначити якісь ліки для прискорення процесу повного одужання. Але досвідчений лікар порадить дотримуватися деяких запобіжних заходів і набратися терпіння.

Пояснення цьому факту таке – організм пацієнта і так вже отримав чималу дозу сильнодіючих препаратів. Немає сенсу «навантажувати» його додатково. Так як лікувати це неприємний наслідок недуги, щоб не спровокувати розвитку ускладнень і прискорити його зникнення?

Обов’язково потрібно пам’ятати, що слизова оболонка органів дихання після перенесених запальних процесів дуже сприйнятлива до будь-яких подразників і чужорідним агентам. Отже, основне завдання – вберегти її від всіх негативних факторів до повного відновлення.

дівчинаОсновні моменти:

  1. Тепло, але розумне. Потрібно не переохолоджуватися, але кутатися надмірно потреби немає. Пиття повинне бути теж теплим і рясним. Бажано, щоб напої не були занадто кислими, пряними і ні в якому разі не газованими.
  2. Їжа належна бути комфортної температури, але не гострою, дуже солоною або пряної. Не слід додатково подразнювати слизові горла.
  3. Шкідливі звички. Відмовитися від куріння (якщо не взагалі, то хоча б на період відновлення і повного зникнення залишкового кашлю), уникати місць, де курять. З цієї ж причини і на такий же термін відмовитися від вживання алкоголю.
  4. У разі алергії в анамнезі будь-якими шляхами уникати контакту з алергенами.
  5. В обов’язковому порядку приймати імуномодулятори, вітамінні комплекси і їсти побільше свіжих овочів і фруктів.

Прогулянки на свіжому повітрі далеко від жвавих автострад – в парках або в лісі (якщо є можливість – в хвойному).

Такі «підприємства» прекрасно піднімуть настрій, благотворно вплинуть на загальний стан організму і поліпшать роботу дихальної системи.